Swollfest Rodeo

GRAND ISLE — Saturday’s final leaderboard from the annual Swollfest Fishing Rodeo with divisions, categories, anglers and catch weights in pounds:

OVERALL SWOLLEST

Yellowfin Tuna: Kyle McSpadden, 90.8 pounds. Swordfish: Kyle McSpadden, 85.2. Warsaw Grouper: Tripp Leto, 78.6.

COASTAL DIVISION

Yellowfin Tuna: 1, Kyle McSpadden, 90.8. 2, Joseph Ockmond, 74.2. 3, Carl Polita, 73.9. Dorado: 1, Brian Elrod, 26.7. 2, Mickey Matran, 15.8. 3, Austin Ourso, 12.8. Wahoo: 1, Grayson Boudreaux, 39.6. 2, Jay Mathews, 31.2. 3, Clint Gaudet, 13.3. Red Snapper: 1, Christopher Brady, 25.65. 2, Grant Dobard, 23.9. 3, Derek Grider, 21.95. Cobia: 1, Lawrence Gettys, 55.1. 2, Keith Duplantis, 49.0. 3, Austin Ourso, 44.0.

Grouper (non-Warsaw): 1, Hunter Charvet Sr., 29.4. 2, Charvet, 27.5. 3, Brent Lemoine, 18.6. King Mackerel: 1, Mickey Matran, 41.5. 2, William Noble, 37.7. 3, George Wood, 35.3. Mangrove Snapper: 1, Chip Robinson, 10.7. 2, Joseph Ockmond, 10.6. 3, Catherine Housey, 10.25. Blackfin Tuna: 1, Luke Difulco, 27.9. 2, Grayson Boudreaux, 27.0. 3, George Wood, 26.65. Warsaw Grouper: 1, Tripp Leto, 78.6. 2, Michael Yotkois, 75.2. 3, Raleigh Bourg, 68.8.

DEEP DROP DIVISION

Tilefish: 1, Raleigh Bourg, 9.9. 2, Craig Gosserand, 6.1. 3, Gosserand, 5.6. Deep Water Grouper: 1, Rick Hartenstein, 31.2. 2, Craig Gosserand, 27.6. 3, Jessica Sigmon, 27.5. Swordfish: 1, Kyle McSpadden, 85.2. 2, Austin Ourso, 45.9. Deep Dweller: 1, Craig Gosserand, 19.1. 2, William Noble, 18.9. 3, Shane Grimmett, 16.9.

INSHORE DIVISION

Speckled Trout: 1, Bootsie Toups, 5.45. 2, Toups, 5.4. 3, Toups, 4.6. 5-Trout Stringer: 1, Bootsie Toups, 24.35. 2, Chad Hebert, 23.3. 3, Courtney Mitchell, 21.9. Redfish (under 27 inches): 1, John Paul Boudreaux, 7.6. 2, Randall Smith, 7.4. 3, John Long, 6.4. Sheepshead: 1, Isabelle Schmitt, 6.75. 2, Carla Schmitt, 5.25. 3, Christian Coulon, 4.95. Flounder: 1, Taylor Rodrique, 1.8.

WOMEN’S DIVISION

Speckled Trout: 1, Valerie Callais, 4.35. 2, Brittnay Granger, 3.85. 3, Christy Bercegeay, 3.7. Redfish: 1, Barbara Johnston, 6.5. 2, Lorraine Perry, 6.35. 3, Perry, 6.35.

CHILDREN’S DIVISION

Speckled Trout: 1, Greysen Hebert, 6.1. 2, Rix Robin, 3.1. 3, Ramie Robin, 3.1. Redfish: 1, Toby Guillary, 6.1. 2, Guillary, 6.0. 3, Remy Grow, 5.7. Sheepshead: 1, Trace Jones, 3.75. 2, Greysen Hebert, 3.35. 3, Dexter Hebert, 3.3. Saltwater Catfish: 1, John Adam Grezaffi, 2.2. 2, Remy Grow, 2.0. 3, Landon Saucier, 1.95.

KAYAK DIVISION

Speckled Trout: 1, Stephen Chamberlain, 3.3. 2, Chamberlain, 3.3. 3, Andrew Robin, 3.0. 4, John Connelly, 2.3. 5, Davie Breaux, 2.1. Redfish: 1, Andrew Robin, 6.6. 2, Mark Kyllingstad, 6.05. 3, Mike Cheramie, 5.7. 4, Leo Davis III, 5.2. 5, Mark Herman, 4.8. Flounder: 1, Ty Tierney, .75.

Brother Martin Rodeo

NEW ORLEANS — Saturday’s final leaderboard from the annual Brother Martin High School Fishing Rodeo with categories, anglers and weights of their catches in pounds:

Flounder: 1, Sam McCarroll, 1.9 pounds. Redfish: 1, Team Yamp, 28.1. 2, Kevin Devine (Gone Fishin), 26.45. 3, Team Candyman, 20.3. Speckled Trout: 1, Team Candyman, 6.1. 2, Team Candyman, 5.65. 3, Phinns & Pheathers, 4.55. Sheepshead: 1, Team McCrossen, 6.8. 2, Team McCrossen, 6.4. 3, Outfront Media, 5.6. Black Drum: 1, Team Paradise, 29.15. 2, Chad Bonnet, 27.2. 3, Daniel Meyers, 26.2. 5-Trout Stringer: 1, Team Candyman, 23.35. 2, Team McCrossen, 19.35. 3, Team Finatic, 18.5.

Smallest Legal 5-Trout Stringer: 1, Lane Riggon, 3.05. 2, Tilted Trout, 3.4. 3, Neaux Limits, 4.0. Most Redfish Spots: 1, Team McCrossen, 13 spots. 2, Outfront Media, 12. 3, Team Scales & Ales, 12. 2-Redfish Stringer (under 27 inches); 1, Team McCrossen, 18.45 (rodeo record). 2, Team Snag, 15.9. 3, Team Candyman, 14.8. Largest fish: 1, Team Paradise, 29.15. 2, Team Yamp, 28.1. 3, Chad Bonnet, 27.2. Student’s Largest Fish: 1, Chad Bonnet, 27.2. 2, Daniel Meyers, 26.2. 3, Dylan Nicolosi, 23.4. Father/Daughter Largest Fish: 1, Phinns & Pheathers, 19.45. Red Snapper: 1, Halibuts, 16.85. 2, Tony Lama Jr., 16.2. 3, Team McCrossen, 16.05.

Chustz Memorial

HENDERSON — Sunday’s top four teams and top big bass from the annual “Boomie” Chustz Memorial Bass tournament held on Henderson Lake with anglers and their five-bass catch weights in pounds and ounces:

Top 4: 1, Brad Theriot-Yancey Rills, 15.76 pounds, $650. 2, Trey Tempanaro-Dylan Tempanaro, 12.41, $350. 3, Brad Bouy-Chuck Ballard, 12.32, $250. 4, Gene Andre-Steve Fontana, 12.31, $150.

Big Bass: Bouy-Ballard, 4.33, $100.

Bassmaster Elite

ORANGE, Texas — Sunday's final top 12 from the four-day Bass Pro Shops Bassmaster Elite series held on the Sabine River with anglers, their hometowns, number of bass weighed in parentheses (5-bass daily limit), total weight in pounds and ounces and prize winnings. Also listed is the big-bass winner and other Louisiana anglers. Only the top 50 in the 110-angler field moved to Friday's third round, and only the top 12 advanced to Sunday’s final day:

Top 12: 1, Greg Hackney, Gonzales (20) 48 pounds, 5 ounces, $100,000. 2, Gerald Swindle, Guntersville, Alabama (20) 43-11, $25,000. 3, Keith Poche, Pike Road, Alabama (20) 43-0, $21,000. 4, Bradley Roy, Lancaster, Kentucky (20) 41-1, $15,000. 5, Jake Whitaker, Fairview, North Carolina (20) 40-5, $14,000. 6, John Crews Jr., Salem, Virginia (20) 39-11, $13,500.

7, Brandon Palaniuk, Hayden, Idaho (20) 38-1, $13,000. 8, Skeet Reese, Auburn, California (20) 37-2, $12,500. 9, Shin Fukae, Palestine, Texas (19) 37-1, $12,000. 10, Justin Lucas, Guntersville, Alabama (20) 36-15, $11,500. 11, Steve Kennedy, Auburn, Alabama (18) 35-11, $11,000. 12, Brock Mosley, Collinsville, Mississippi (17) 33-6, $12,000.

Phoenix Boats Big Bass: Mosley, 6-3, $1,500.

Other Louisiana anglers: 21, Gerald Spohrer, Gonzales (15) 26-14, $10,000. 30, Robbie Latuso, Gonzales (15) 25-0, $10,000. 35, Tyler Carriere, Youngsville (15) 24-1, $10,000. 66, Caleb Sumrall, New Iberia (10) 14-8. 105, Cliff Crochet, Pierre Part (7) 7-15.