BASEBALL

South Beauregard 6, Erath 5

Game 3

Erath — 040 000 1 — 5

South Beauregard — 100 050 x — 6

L – Bren Faulk (7-2). Leaders: ERATH: Mason Granger (2-3, 3B, 3 RBIs), Bren Faulk (2-3, SB), Kobe Baker (2-2, RBI), Bryson Suire (1-4, RBI).

Records: South Beauregard 27-7, Erath 27-10-1.

CLASS 5A STATE TRACK AND FIELD

Late results from Saturday

At LSU’s Bernie Moore Track Stadium

Girls

Team scores: 1, Zachary 69. 2, Lafayette 45. 3, Baton Rouge High 42. 4, Ruston 38. 5, Mandeville 35. 6, C.E. Byrd 30. 7, St. Joseph’s Academy 27. 8, Slidell 26. 9, John Ehret 22. 10, Dutchtown 20, West Jefferson 20. 12, Destrehan 16. 13, Natchitoches Central 14, Thibodaux 14, Parkway 14, McKinley 14. 17, New Iberia 12, Alexandria 12, Live Oak 12. 20, John Curtis 10, Mt. Carmel 10, Haughton 10, Denham Springs 10. 24, Hahnville 9. 25, Terrebonne 6. 26, Sam Houston 4, Central 4. 28, Dominican 3, Barbe 3. 30, Sulphur 2, St. Amant 2, Fontainebleau 2. 33, Captain Shreve 1.

Running events

1,600: 1, Claire Crosby, Mandeville, 5:03.29. 2, Sara Funderburk, Parkway, 5:50.34. 3, Gabriella Chauvin, St. Joseph’s-BR, 5:31.08. 4, Taylor Stansbury, Lafayette, 5:36.83. 5, Samantha Messonnier, Dominican, 5:41.38. 6, Anna Gibbens, Lafayette, 5:47.44.

100 hurdles: 1, Kyah Loyd, Byrd, 14.16. 2, Ebony Hills, Ehret, 14.44. 3, Rakayla Robertson, McKinley, 14.52. 4, Brentney Carroll, Slidell, 15.19. 5, Shatoya Linzer, New Iberia, 15.31. 6, Danai Metoyer, Baton Rouge, 15.45.

100:1, Janie O’Connor, Zachary, 11.69. 2, Kyah Loyd, Byrd, 11.92. 3, Tahja Mitchell, West Jefferson, 11.95. 4, Amia Anthony, Lafayette, 12.31. 5, Lauren West, Slidell, 12.39. 6, Jasmine Hall, Natchitoches Central, 12.41.

800: 1, Chelsey Jones, Mandeville, 2:15.21. 2, Angelle Primeaux, Lafayette, 2:17.74. 3, Oneke Gwan, Ruston, 2:20.08. 4, Kennedy Smith, Baton Rouge, 2:24.12. 5, Gentry Jacquet, Lafayette, 2:25.60. 6, Leda St. Cyr, Dominican, 2:25.85.

4x100 relay: 1, Zachary (Dakota Williams, Indya Jackson, Kayla Clifton, Kiara Bethley) 47.61. 2, John Curtis, 48.42. 3, Thibodaux, 48.82. 4, Byrd, 48.89. 5, Baton Rouge, 48.96. 6, Captain Shreve, 49.05.

400: 1, Janie O’Connor, Zachary, 53.73. 2, Tahja Mitchell, West Jefferson, 55.08.

3, Zoria Findley, Ruston, 57.49. 4, Raelynn Price, Baton Rouge, 57.90. 5, Jasmine Hall, Natchitoches Central, 58.45. 6, Chelsey Jones, Mandeville, 58.51.

300 hurdles: 1, Ebony Hills, Ehret, 44.58. 2, Rakayla Robertson, McKinley, 46.15.

3, Brentney Carroll, Slidell, 46.38. 4, Kaitlyn Cooke, Central-BR, 47.43. 5, Samariah Speed, Ruston, 47.84. 6, Ashlyn Jack, Hahnville, 48.27.

200: 1, Janie O’Connor, Zachary, 23.82. 2, Kyah Loyd, Byrd, 24.28. 3, Tahja Mitchell, West Jefferson, 24.52. 4, Michaela Mitchell, St. Joseph’s-BR, 25.15. 5, Latyana Berry, Sulphur, 25.20. 6, Kiara Bethley, Zachary, 25.61.

3,200: 1, Claire Crosby, Mandeville, 11:20.66. 2, Angelle Primeaux, Lafayette, 11:22.72. 3, Sara Funderburk, Parkway, 11:32.60. 4, Jennifer Bennett, St. Joseph’s-BR, 12:03.95. 5, Emily Blanchard, Hahnville, 12:08.18. 6, Isabella Hemb, Mt. Carmel, 12;14.52.

4x400 relay: 1, Ruston (Zoria Findley, Gariandra Dupree, Latoya Harris, Oneke Gwan) 3:52.95. 2, Baton Rouge, 3:53.67. 3, St. Joseph’s-BR, 3:59.39. 4, Lafayette, 4:04.45. 5, Alexandria, 4:04.81. 6, John Curtis, 4:08.01.

Boys

Team scores: 1, Catholic-BR 96. 2, Archbishop Rummel 42. 3, Haughton 38, John Curtis 38. 5, West Monroe 30, Lafayette 30. 7, Scotlandville 28. 8, Barbe 24, Fontainebleau 24, Sulphur 24. 11, St. Paul’s 20. 12, Acadiana 19, Thibodaux 19. 14, Brother Martin 18. 15, Destrehan 16, Jesuit 16. 17, Pineville 14. 18, Airline 9. 19, St. Amant 8. 20, Terrebonne 7. 21, Ponchatoula 6, Chalmette 6. 23, Hahnville 5. 24, East Ascension 4, Landry-Walker 4. 26, Dutchtown 3, Slidell 3. 28, Natchitoches Central 2, Ruston 2. 30, McKinley 1, Denham Springs 1, St. Augustine 1.

Running events

4x200 relay: 1, Scotlandville (Kelvin Joseph, Dorian Camel, Chris Johnson, Trenton Charles) 1:26.16. 2, Catholic-BR, 1:26.51. 3, West Monroe, 1:28.10. 4, Destrehan, 1:28.47. 5, Sulphur, 1:28.67. 6, Ruston, 1:29.12.

1,600: 1, Eric Coston, St. Paul’s, 4:16.66. 2, Adam Wise, Fontainebleau, 4:26.36.

3, Conner Killian, Rummel, 4:25.76. 4, Hayden Courrege, Brother Martin, 4:26.47. 5, Kasey Tinnerello, West Monroe, 4:26.56. 6, David Toups, Catholic-BR, 4:27.30.

110 hurdles: 1, Antonio Woodfork, Haughton, 14.05. 2, Kristian Fulton, Rummel, 14.06. 3, Xavier Johnson, Airline, 14.20. 4, Kam Cummings, Catholic-BR, 14.28. 5, Travis O’Conner, John Curtis, 14.77. 6, Vernon Langley, Catholic-BR, 14.88.

100:1, Sethan Hollier, Catholic-BR, 10.67. 2, Jayrin Wilson, Acadiana, 10.69. 3, Jai Granger, Terrebonne, 10.70. 4, (tie) Trenton Charles, Scotlandville, and Lamarcus Jefferson, East Ascension, 10.74. 6, Tariq Stewart, Terrebonne, 10.89.

800: 1, Austin Brown, John Curtis, 1:55.63. 2, Cameron Farris, Pineville, 1:55.68. 3, Matt Myrtue, Fontainebleau, 1:55.96. 4, Chris Brasuell, West Monroe, 1:56.11. 5, Reed Meric, Jesuit, 1:56.16. 6, Parker McBride, Dutchtown, 1:58.52.

4x100 relay: 1, Haughton (Lavonta Gipson, Kynan Hayes, D’Kovin Ware, Josh Lister) 41.44. 2, West Monroe, 41.83. 3, Scotlandville, 41.92. 4, Destrehan, 42.02. 5, John Curtis, 42.21. 6, Acadiana, 42.30.

400: 1, Jandon Briscoe, Jesuit, 47.63. 2, Jermie Walker, Rummel, 48.76. 3, Ethan Cowan, Fontainebleau, 49.22. 4, Ethan Rapp, Sulphur, 49.26. 5, Patrick Stephens, Catholic-BR, 49.31. 6, Dorian Camel, Scotlandville, 49.76.

300 hurdles: 1, Kristian Fulton, Rummel, 38.29. 2, Antonio Woodfork, Haughton, 38.81. 3, Dennis Robertson, Brother Martin, 39.15. 4, Gerald Coleman, Landry/Walker, 39.27. 5, Xavier Johnson, Airline, 39.76. 6, Zach Kilpatrick, Dutchtown, 40.52.

200: 1, Jayrin Wilson, Acadiana, 21.24. 2, Kristian Mosley, Destrehan, 21.29. 3, Sethan Hollier, Catholic-BR, 21.40. 4, Jandon Briscoe, Jesuit, 21.48 5, Trenton Charles, Scotlandville, 21.92. 6, Lamarcus Jefferson, East Ascension, 22.05.

3,200: 1, Eric Coston, St. Paul’s, 9:25.74. 2, Jeffrey Kelley, Catholic-BR, 9:37.42. 3, Hunter Appleton, Brother Martin, 9:44.26. 4, Conner Killian, Rummel, 9:46.89. 5, Adam Wise, Fontainebleau, 9:54.04. 6, Seth Papineau, Airline, 9:55.37.

4x400 relay: 1, Catholic-BR (Trevor Thibodeaux, Brendan LeDuff, Patrick Stephens, Sethan Hollier) 3:16.62. 2, John Curtis, 3:20.96. 3, Scotlandville, 3:21.06. 4, Sulphur, 3:22.40. 5, West Monroe, 3:22.44. 6, McKinley, 3:23.03.