Boys basketball

Midland 67, Hathaway 64

Midland 16 16 14 21 — 67

Hathaway 20 17 13 14 — 64

Scoring — MIDLAND: Dylan Cormier 19, D. Patin 16, Griffin Harris 7, Tyler Bonnie 7, Ty Breaux 6, Anthony Massey 5, Bailey Vincent 4, Dylan Boudreaux 3; HATHAWAY: Trey Blanchard 22, T. Guidry 17, D’Andre H. 9, Colby Augustine 8, Tanner Manuel 4, Trey Broussard 4

3-Point Goals — MIDLAND 5 (Breaux 2, Harris, Massey, Bonnie); HATHAWAY 3 (Augustine 2, Blanchard)

Boys soccer playoffs

Division I

First round

No. 1 St. Paul’s, No. 2 Mandeville, No. 3 Acadiana, No. 4 Jesuit, No. 5 St. Amant, No. 6 Byrd, No. 7 Denham Springs and No. 8 New Iberia all receive byes

(17) Barbe at (16) Dutchtown

(24) Baton Rouge at (9) Lafayette

(21) Pineville at (12) Catholic-BR

(20) West Monroe at (13) Sulphur

(19) East Ascension at (14) Brother Martin

(22) Hammond at (11) Caddo Magnet

(23) Fontainebleau at (10) Grace King

(18) Destrehan at (15) Northshore

Division II

First round

No. 1 St. Thomas More, No. 2 Captain Shreve, No. 3 Neville, No. 4 Alexandria, No. 5 Beau Chene, No. 6 Holy Cross, No. 7 Riverdale and No. 8 Lakeshore all receive byes

(17) Westgate at (16) Terrebonne

(24) Salmen at (9) East Jefferson

(21) Central at (12) Ruston

(20) Benton at (13) Tioga

(19) West Jefferson at (14) Ouachita Parish

(22) Cox at (11) Benjamin Franklin

(23) Carencro at (10) Woodlawn-BR

(18) Live Oak at (15) Central Lafourche

Division III

First round

No. 1 St. Louis, No. 2 Vandebilt, No. 3 E.D. White, No. 4 University Lab, No. 5 Leesville, No. 6 Bolton, No. 7 Teurlings Catholic and No. 8 North Vermilion all receive byes

(17) DeRidder at (16) Abbeville

(24) Grant at (9) Episcopal

(21) New Orleans Military and Maritime Academy at (12) Lusher

(20) North DeSoto at (13) Parkview Baptist

(19) International at (14) Morgan City

(22) Opelousas at (11) St. Martinville

(23) Pearl River at (10) Lutcher

(18) St. Michael at (15) Loyola Prep

Division IV

First round

No. 1 Catholic-NI, No. 2 Newman, No. 3 Episcopal of Acadiana, No. 4 Holy Savior Menard, No. 5 Northlake Christian, No. 6 Haynes Academy, No. 7 Westminster Academy and No. 8 Lafayette Christian all receive byes

(17) St. Charles Catholic at (16) Pope John Paul II

(24) Calvary Baptist at (9) St. Frederick

(21) Dunham at (12) Glenmora

(20) Grace Christian at (13) Rapides

(19) Runnels at (14) Riverside Academy

(22) Ascension Episcopal at (11) St. Thomas Aquinas

(23) St. Martin’s Episcopal at (10) Evangel

(18) Metairie Park Country Day at (15) Opelousas Catholic

Girls soccer playoffs

Division I

First round

No. 1 C.E. Byrd, No. 2 St. Joseph’s Academy, No. 3 Mount Carmel, No. 4 St. Scholastica, No. 5 Acadiana, No. 6 East Ascension, No. 7 Mandeville and No. 8 Fontainebleau all receive byes

(17) Destrehan at (16) Pineville

(24) Denham Springs at (9) St. Amant

(21) Natchitoches Central at (12) Lafayette

(20) Caddo Magnet at (13) Sulphur

(19) Northshore at (14) New Iberia

(22) Baton Rouge High at (11) Dominican

(23) West Monroe at (10) Barbe

(18) Comeaux at (15) Dutchtown

Division II

First round

No. 1 St. Thomas More, No. 2 Ben Franklin, No. 3 Parkway, No. 4 Lakeshore, No. 5 Alexandria, No. 6 West Ouachita, No. 7 East Jefferson, No. 8 Carencro receive byes

(17) Captain Shreve at (16) Terrebonne

(24) Central at (9) Neville

(21) Helen Cox at (12) Ruston

(20) De La Salle at (13) Sam Houston

(19) Academy of Our Lady at (14) Beau Chene

(22) Haughton at (11) Benton

(23) Cabrini at (10) Central Lafourche

(18) South Terrebonne at (15) Live Oak

Division III

First round

No. 1 Vandebilt Catholic, No. 2 Sacred Heart-N.O., No. 3 University High, No. 4 Loyola-Shreveport, No. 5 St. Louis Catholic, No. 6 E.D. White Catholic, No. 7 Episcopal, No. 8 Leesville receive byes

(17) North DeSoto at (16) Lutcher

(24) Minden at (9) Teurlings Catholic

(21) West Feliciana at (12) St. Michael

(20) Pearl River at (13) Parkview Baptist

(19) Erath at (14) Bolton

(22) St. Martinville at (11) DeRidder

(23) Morgan City at (10) Ursuline Academy

(18) Belle Chasse at (15) Lusher

Division IV

First round

No. 1 Catholic-NI, No. 2 Pope John Paul II, No. 3 Archbishop Hannan, No. 4 St. Frederick, No. 5 Newman, No. 6 Metairie Country Country Day, No. 7 Ascension Episcopal, No. 8 Episcopal School of Acadiana receive byes

(17) Grace Christian at (16) Ouachita Christian

(24) St. Thomas Aquinas at (9) Northlake Christian

(21) Sterlington at (12) Menard

(20) Lafayette Christian at (13) Evangel

(19) St. Charles at (14) Opelousas Catholic

(22) Catholic-PC at (11) McGehee

(23) St. Martin’s at (10) Riverside Academy

(18) Haynes Academy at (15) Runnels