Boys basketball

Top 28 tournament

At Burton Coliseum-Lake Charles

Tuesday

Class C semifinal: (3) Summerfield 58, (2) Atlanta 50

Class C semifinal: (5) New Living Word (26-18) vs. (1) Elizabeth (26-5), 4:15 p.m.

Class 5A semifinal: (1) Natchitoches Central 66, (13) East Ascension 49

Class 5A semifinal: (2) Scotlandville 60, (11) Ouachita Parish 45

Wednesday

Class B semifinal: (7) Grace Christian (31-6) vs. (3) Anacoco (27-11), 1 p.m.

Class B semifinal: (4) Zwolle (31-11) vs. (1) Simsboro (30-7), 2:45 p.m.

Class 3A semifinal: (4) Wossman (34-8) vs. (1) Peabody (34-1), 4:30 p.m.

Class 3A semifinal: (3) St. Louis Catholic (25-4) vs. (2) University (29-4), 6:15 p.m.

Class 2A semifinal: (3) Country Day (25-8) vs. (2) Riverside Academy (27-5), 8 p.m.

Thursday

Class 4A semifinal: (4) Bossier (25-10) vs. (1) St. Thomas More (30-7), 1 p.m.

Class 4A semifinal: (3) Karr (24-12) vs. (2) Washington-Marion (21-8), 2:45 p.m.

Class 1A semifinal: (10) Tensas (24-9) vs. (3) Southern Lab (25-7), 4:30 p.m.

Class 2A semifinal: (4) North Caddo (29-5) vs. (1) Madison Prep (32-4), 6:15 p.m.

Class 1A semifinal: (4) Arcadia (24-5) vs. (1) Lafayette Christian (31-3), 8 p.m.

Friday

Class C final, 4 p.m.

Class B final, 6 p.m.

Class 5A final (2) Scotlandville (34-2) vs. (1) Natchitoches Central (32-3), 8 p.m.

Saturday

Class 1A final, 2 p.m.

Class 2A final, 4 p.m.

Class 3A final: (5) New Living Word (26-18) vs. (3) Summerfield (21-7) vs. 6 p.m.

Class 4A final, 8 p.m.

Box scores

New Living Word 67, Elizabeth 62

New Living Word (23-18)

Leaders: Rashaan Proctor 19, LaTario Davis 17, Justin Onwuzulike 11, Fredrion Evans 10. Elizabeth (26-5): Kolby Friday 19.

Summerfield 58, Atlanta 50, OT

Summerfield (21-7)

Leaders: John Buggs 24, Paul Corbin 17. Atlanta (34-5) Tony Brown 20, Joshua Pennywell 10.

Natchitoches Central 66, East Ascension 49

East Ascension (30-7)

Leaders: Le’Aaron Cain 23. Natchitoches Central (31-3): Brandon Rachal 20, Austin Guy 15, Brian White 14.

Scotlandville 60, Ouachita Parish 45

Ouachita Parish (23-12)

Leaders: Zachary Hannibal 11, Jayvonta Gill 10.

Scotlandville (34-2):

Ja’Vonte Smart 25, Jalen Hawkins 14

Baseball

Church Point 9, Cecilia 8,

Cecilia 211? 220 0 — 8 12 2

Church Point 120 213 x — 9 9? 2

Leaders: CECILIA: K. Guidry (3-4, 3 RBIs) K. Boudreaux (2-4).

St. Martinville 9, Peabody 1

St. Martinville 050? 112 0 — 9 6 2

Peabody 100 000 0 — 1 2 4

W — R. Oubre (1-0). L — T. Harris (0-1). Leaders: ST MARTINVILLE: R. Fredrick (1-4, 2 RBIs); PEABODY: M. Ceasar (1-3).

Vermilion Catholic 2, Kaplan 1

Kaplan 100 000 0 — 1 3 0

Vermilion Catholic 000 010 1 — 2 4 0

W — Harrison Vicknair (1-0). L — Trace Lemaire (0-1). Leaders: VERMILION CATHOLIC: Emile Trahan (2-3, HR); KAPLAN: Grant Frick (2-3).

Softball

Central Catholic 21, Ascension Episcopal 2

Central Catholic (16)50 — 21

Ascension Episcopal 101 —?2

W — Sarah Thomas (4-4). Leaders: CENTRAL CATHOLIC: Ava Nicar (2-2, 2 Rs, HR, 5 RBIs), Cameron McDaniels (2-2, 2 Rs, 2 RBIs), Taylor Picou (2-2, 3 Rs, RBI). Records: Central Catholic 4-6, 2-1 district.

Denham Springs 13, Acadiana 3

Acadiana 00 102 — 3

Denham Springs 073 03 — 13

W — Baliea Fuchich. L — D. Cormier. Leaders: ACADIANA: D. Cormier (1-2, RBI); DENHAM SPRINGS: Rayne Minor (3-3, 3B, 2 RBIs), Bailey Hughes (3-4, 2 RBIs), Jaden Accardo (1-2, HR)