NATCHITOCHES — Team scores and top 10 individual finishers Monday in the 2014 State Farm Louisiana High School Athletic Association Cross Country Championships at Northwestern State’s Walter P. Ledet Track Complex, with girls and boys running 3 miles:

Class 2A girls

Team scores: 1. Menard 46, 2. Episcopal 49, 3. St. Thomas Aquinas 76, 4. Newman 106, 5. Runnels 155, 6. Archibishop Hannan 181, 7. Rosepine 204, 8. Catholic-New Iberia 235, 9. Calvary Baptist 256, 10. Sterlington 265, 11. Oak Hill 343, 12. Westminster Christian 350, 13. Many 359, 14. Fisher 368, 15. Opelousas Catholic 368, 16. Rapides 393.

Top 10 individuals: 1. Alissa Landers, Lakeside, 19:15.44; 2. Haley Johnson, Newman, 19:37.12; 3. Hailey Hesterman, Calvary Baptist, 19:39.29; 4. Hayley Schwab, Episcopal, 19:43.10; 5. Claire Vaughn, Menard, 19:48.36; 6. Alicia Stamey, Episcopal, 20:01.72; 7. Grace Ahrens, Menard, 20:17.00; 8. Mallory Robichaux, Menard, 20:19.94; 9. Bobbi Amar, St. Thomas Aquinas, 20:29.79; 10. Meghan Becerra, St. Thomas Aquinas, 20:36.03.

Class 2A boys

Team scores: 1. Episcopal 34, 2. Newman 90, 3. St. Thomas Aquinas 137, 4. Runnels 148, 5. Lakeside 148, 6. Haynes Academy 160, 7. Delcambre 168, 8. Menard 246, 9. Dunham 316, 10. Catholic-New Iberia 332, 11. Rosepine 359, 12. Westminster Christian 370, 13. Rapides 378, 14. Northlake Christian 395, 15. Calvary Baptist 411, 16. Fisher 428, 17. Many 449, 18. French Settlement 463, 19. Pope John Paul II 466, 20. DeQuincy 521, 21. Bunkie 537.

Top 10 individuals: 1. Kris Jackson, Episcopal, 16:41.96; 2. Eric Greene, Lakeside, 17:02.71; 3. Cody Robinson, Lakeside, 17:02.85; 4. Michael Lee, Episcopal, 17:04.68; 5. Zane Anderson, Dunham, 17:07.68; 6. Kyle Montgomery, Haynes Academy, 17:34.50; 7. Kenny Schafer, Episcopal, 17:37.29; 8. Anthony Cantrell, Rosepine, 17:37.47; 9. Dezzi Viator, Delcambre, 17:39.57; 10. Alex Dunbar, Episcopal, 17:40.32.

Class 1A girls

Team scores: 1. Metairie Park Country Day 28, 2. Ascension Catholic 42, 3, Catholic-Point Coupee 87, 4. Cedar Creek 101, 5. Christian Life 165, 6. St. Martin’s 197, 7. St. Mary 199, 8. St. Edmund 211, 9. Houma Christian 254, 10. Merryville 307, 11. Grand Lake 310, 12. Sacred Heart-Ville Platte 332, 13. Logansport 342, 14. Northwood-Lena 442.

Top 10 individuals: 1. Stephanie Breaux, Ascension Catholic, 19:15.87; 2. Kirsten Landry, Ascension Episcopal, 19:55.84; 3. Sophie Daigle, Ascension Catholic, 20:13.96; 4. Esme Benjamin, Metairie Park Country Day, 21:10.21; 5. Kathryn Fagan, Metairie Park Country Day, 21:11.96; 6. Davis Goldenberg, Metairie Park Country Day, 21:17.84; 7. Kathleen Kelleher, Metairie Park Country Day, 21:21.33; 8. Kristen Olinde, Catholic-Point Coupee, 21:22.62; 9. Breanna Elliott, Christian Life, 21:25.10; 10. Kaylee Parfait, Houma Christian, 21:31.92.

Class 1A boys

Team scores: 1. Ascension Catholic 38, 2. Cedar Creek 75, 3. St. Martin’s 75, 4. Christian Life 136, 5. Metairie Park Country Day 143, 6. St. Mary 171, 7. Catholic-Point Coupee, 8. St. Frederick 229, 9. Houma Christian 241, 10. Ridgewood 260, 11. Grand Lake 349, 12. False River 353, 13. Central Catholic-Morgan City 353, 14. LaSalle 372, 15. Northwood-Lena 391, 16. Sacred Heart-Ville Platte 453.

Top 10 individuals: 1. Zach Capello, Ascension Catholic, 16:49.83; 2. Scott Maggio, St. Mary, 17:14.84; 3. Jordan Zeringue, Ascension Catholic, 17:16.08; 4. Mark Golay, Ridgewood, 17:40.80; 5. Antonio Imbornone, St. Martin’s, 17:50.90; 6. Thomas Daigle, Ascension Catholic, 17:53.66; 7. Gabe Poulin, Cedar Creek, 18:04.86; 8. Nick Rusovich, Metairie Park Country Day, 18:18.35; 9. Corey Moss, Cedar Creek, 18:18.89; 10. Westin Williams, Christian Life, 18:19.35.

Class B girls

Team scores: 1. Choudrant 53, 2. Pitkin 57, 3. Grace Christian 82, 4. Anacoco 130, 5. Episcopal of Acadiana 157, 6. Converse 198, 7. Lacassine 209, 8. Castor 210, 9. Simpson 221; 10. Hornbeck 291; 11. Avoyelles Public Charter 299; 12. Bell City 300; 13. Patrick Taylor 301; 14. Holden 355.

Top 10 individuals: 1. Marissa Bennett, Choudrant, 21:02.66; 2. Samantha Withers, Episcopal of Acadiana, 21:33.14; Hailey Teal, Grace Christian, 21:57.50; 4. Maycee Lachney, Simpson, 21:59.95; 5. Olivia Slayter, Grace Christian, 22:00.06; 6. Taylor Wiggins, Castor, 22:01.29; 7. Courtney LaCaze, Pitkin, 22:02.63; 8. Charity Snell, Pitkin, 22:16.44; 9. Courtlin LaCaze, Pitkin, 22:20.63; 10. Sydney Staples, Anacoco, 22:23.38.

Class B boys

Team scores: 1. Episcopal of Acadiana 43, 2. Choudrant 64, 3. Anacoco 68, 4. Grace Christian 88, 5. Bell City 161, 6. Hornbeck 203, 7. Castor 210, 8. Patrick Taylor 229, 9. Avoyelles Public Charter 274, 10. Negreet 283, 11. Lacassine 307, 12. Converse 327; 13. Simpson 383, 14. Pitkin 386, 15. Weston 418, 16. Holden 466; 17. Maurepas 507.

Top 10 individuals: 1. Colton Cochran, Simsboro, 17:00.34; 2. Tyler Magnano, Grace Christian, 17:32.10; 3. Sam Turnipseed, Anacoco, 17:38.91; 4. Nathan Anderson, Choudrant, 17:53.69; 5. Zachary Brenner, Grace Christian, 17:58.75; 6. Edward Johnson, Patrick Taylor, 18:10.73; 7. Cardaye Modest, Simsboro, 18:15.92; 8. Matthew Myers, Hathaway, 18:23.03; 9. Oliver Vreeland, Episcopal of Acadiana, 18:23.66; 10. Henry Scheider, Episcopal of Acadiana, 18:24.97.

Class C girls

Team scores: 1. Claiborne Christian 21, 2. Elizabeth 44, 3. Georgetown 61, 4. Johnson Bayou 85.

Top 10 individuals: 1. Gabrielle Jennings, First Baptist, 19:14.82; 2. Rebekah Jowers, Claiborne Christian, 23:17.77; 3. Shelby Joyner, Claiborne Christian, 23:37.18; 4. Rachel Jowers, Claiborne Christian, 24:41. 13; 5. Brylee Young, Elizabeth, 24:51.48; 6. Rayleigh Bennett, Claiborne Christian, 25:09.94; 7. Hailey Arnold, Elizabeth, 25:16.14; 8. Hannah Sinclair, Georgetown, 25:23.02; 9. Andrea Roberts, Georgetown, 25:30.66; 10. Karlye Hurst, Elizabeth, 25:37.80.

Class C boys

Team scores: 1. Hackberry 50, 2. Johnson Bayou 52, 3. Holy Rosary 54, 4. Elizabeth 96, 5. Jehovah-Jireh Christian 121, 6. Claiborne Christian 154, 7. Georgetown 156.

Top 10 individuals: 1. Alex Lewis, Holy Rosary, 16:56.97; 2. Randy Carter Jr., Jehovah-Jireh Christian, 17:15.29; 3. Thomas Crowley, Holy Rosary, 18:14.43; 4. Neil Miguez, Johnson Bayou, 18:21.98; 5. Kory Kyle, Hackberry, 18:54.50; 6. Collin McClellan, Elizabeth, 19:13.57; 7. Drew Kyle, Hackberry, 19:16.35; 8. Wesley Simon, Holy Rosary, 19:17.37; 9. Garen Romero, Johnson Bayou, 19:32.62; 10. Keaton Jinks, Hackberry, 19:33.57.