Below is the 2016 LSWA All-State Track and Field Team, selected by Bruce Brown from nominations by members of the Louisiana Sports Writers Association.

BOYS

Running events

100 meters: 1, Josh Lister, Haughton, 10.51. 2, Raymond Calais, Cecilia, 10.54. 3, Jaylen Bell, Karr, 10.65. 4, Sethan Hollier, Catholic-BR, 10.67. 5, Jayrin Wilson, Acadiana; Xavious Easton, N.Webster, 10.69.

200: 1, Marques Stevenson, Northwood, 21.14. 2, Raymond Calais, Cecilia, 21.21. 3, Jayrin Wilson, Acadiana, 21.24. 4, Kristian Mosley, Destrehan, 21.29. 5, Sethan Hollier, Catholic-BR, 21.40.

400: 1, Jandon Briscoe, Jesuit, 47.63. 2, Darius Davis, W. Feliciana, 48.72. 3, Jermie Walker, Rummel, 48.76. 4, Xavien Bell, Southern Lab, 48.79. 5, Ethan Cowan, Fontainebleu, 48.87.

800: 1, Matt Myrtus, Fontainebleu, 1:55.31. 2, Austin Brown, John Curtis, 1:55.63. 3, Cameron Ferris, Pineville, 1:55.68. 4, Chris Brasuell, W. Monroe, 1:56.11. 5, Reed Meric, Jesuit, 1:56.16.

1,600: 1, Eric Coston, St. Paul, 4:16.66. 2, Jacob Daigle, Assumption, 4:19.81. 3, Adam White, Fontainebleu, 4:19.89. 4, David Toups, Catholic-BR, 4:25.64. 5, Conner Killien, Rummel, 4:25.76.

3,200: 1, Eric Coston, St. Paul, 9:25.74. 2, Jeffrey Kelley, Catholic-BR, 9:37.42. 3, Hunter Appleton, Brother Martin, 9:44.26. 4, Conner Killien, Rummel. 9:46.89. 5, Jacob Daigle, Assumption, 9:49.08.

110 hurdles: 1, Antonio Woodfork, Haughton, 14.05. 2, Kristian Fulton, Rummel, 14.06. 3, Xavier Johnson, Airline, 14.20. 4, Cam Cummings, Catholic-BR, 14.28. 5, Darcon Dunn, Oakdale, 14.41.

300 hurdles: 1, Kristian Fulton, Rummel, 38.29. 2, Loftin Keys, Rayville, 38.46. 3, Antonio Woodfork, Haughton, 38.68. 4, Javieon Wilson, Ouachita, 38.71. 5, Caden Dickinson, Episcopal-BR, 38.77.

Relay events

4x100: 1, Haughton, 41.44. 2, Cecilia, 41.75. 3, Northwood, 41.77. 4, West Monroe, 41.83. 5, Destrehan, 42.02.

4x200: 1, Scotlandville, 1:26.16. 2, Catholic-BR, 1:26.51. 3, West Feliciana, 1:26.66. 4, Cecilia, 1:27.00. 5, Northwood, 1:27.16.

4x400: 1, Catholic-BR, 3:16.68. 2, John Curtis, 3:20.91. 3, Scotlandville, 3:21.06. 4, Sulphur, 3:22.40. 5, West Monroe, 3:22.44.

Field events

Shot put: 1, Nigel Despinasse, Catholic-BR, 57-7. 2, Taylor Fondal, Westgate, 57-2. 3, Dominique Williams, Lafayette, 54-4. 4, Devin Savwoir, John Curtis, 53-8.25. 5, Ponti Tu’uat, John Curtis, 53-8.

Discus: 1, Taylor Fondal, Westgate, 171-10.25. 2, Donnel Adair, Thibodaux, 165-11. 3, Nigel Despinasse, Catholic-BR, 163-7. 4, Hunter Merry, Lafayette, 159-1. 5, Jaron Johnson, Marksville, 153-10.

Javelin: 1, Alex Bertrand, Catholic-BR, 192-10. 2, Matthew Gardner, St. Thomas More, 191-11. 3, Garrett Williams, Barbe, 189-7. 4, Corbin Wiley, West Ouachita, 186-9. 5, Cole McKnight, Catholic-BR, 185-10.

Long jump: 1, Jace Attuso, Catholic-BR, 24-8.75. 2, Christian Miller, Northside, 24-0. 3, Jontre Kirklin, Lutcher, 23-7.25. 4, Cameron Dantzler, St. Thomas Aquinas, 23-6.75. 5, Keilyn Raven, St. Amant, 23-6.5.

Triple jump: 1, Christian Miller, Northside, 51-0. 2, Christian Edwards, Washington-Marion, 49-11.75. 3, Ryan Theyard, Lusher, 48-10.5. 4, Jake Attuso, Catholic-BR, 48-5. 5, Kenan Jones, Berwick, 47-11.5.

High jump: 1, Christian Edwards, Washington-Marion; Damon Guidry, Crowley, 7-0. 2, Jontre Kirklan, Lutcher, 6-8. 3, Kevin Tripeaux, Episcopal-BR, 6-7. 4, Johnny Brennan, Lafayette; Davontavean Martin, Ellender; Ludovic Kader, Christian Life; Jeffery Griffin, Sterlington; Stan West, Haynesville; Kenton Davis, Bastrop; Benjamin Berthelot, South Lafourche; Brennan Dorsey, Parkview Baptist, 6-6.

Pole vault: 1, Armand Duplantis, Lafayette, 17-10. 2, Cole Courtois, Westgate, 16-2. 3, Kenny Odinet, Ascension Episcopal, 15-0. 4, Damien Breaux, Catholic-NI, 14-8. 5, Ross Foreman, St. Thomas More; Adrieno Theriot, South Cameron, 14-6.

Outstanding Track Performer: Raymond Calais, Cecilia

Outstanding Field Performer: Armand Duplantis, Lafayette

GIRLS

Running events

100 meters: 1, Janie O’Connor, Zachary, 11.62. 2, Taylor Shaw, Brusly, 11.85. 3, Kyah Lloyd, Byrd, 11.86. 4, Claudesha Watson, Northside, 11.90. 5, Ariel Bell, White Castle, 11.91.

200: 1, Janie O’Connor, Zachary, 23.82. 2, Kyah Lloyd, Byrd, 24.28. 3, Tahja Mitchell, West Jefferson, 24.52. 4, Jasmine Bailey, Caldwell, 24.76. 5, Taylor Shaw, Brusly, 24.83.

400: 1, Janie O’Connor, Zachary, 53.73. 2, Tahja Mitchell, West Jefferson, 55.08. 3, Chelsey Jones, Mandeville, 56.47. 4, Ry’anne Riley, Lusher, 56.92. 5, Raelynn Price, Baton Rouge, 57.01.

800: 1, Angelle Primeaux, Lafayette, 2:14.82. 2, Chelsey Jones, Mandeville, 2:15.21. 3, Gabrielle Jennings, First Baptist, 2:15.69. 4, Maerys Joseph, Ascension Catholic, 2:16.10. 5, Alicia Stamey, Episcopal-BR, 2:18.30.

1,600: 1, Gabrielle Jennings, First Baptist, 4:55.05. 2, Claire Crosby, Mandeville, 5:03.29. 3, Alicia Stamey, Episcopal-BR, 5:03.64. 4, Sara Funderburk, Parkway, 5:05.34. 5, Angelle Primeaux, Lafayette, 5:05.88.

3,200: 1, Gabrielle Jennings, First Baptist, 10:50.99. 2, Alicia Stamey, Episcopal-BR, 11.16.82. 3, Claire Crosby, Mandeville, 11:20.66. 4, Angelle Primeaux, Lafayette, 11.22.72. 5, Alissa Lander, Lakeside, 11:31.01.

100 hurdles: 1, Kyah Lloyd, Byrd, 14.16. 2, Ebony Hills, Ehret, 14.44. 3, Rakayla Robertson, McKinley, 14.52. 4, Carlyle Wirtz, Ouachita Christian, 14.77. 5, Brentney Carroll, Slidell, 14.80.

300 hurdles: 1, Ebony Hills, Ehret, 44.58. 2, Brentney Carroll, Slidell, 45.62. 3, Rakayla Robertson, McKinley, 45.83. 4, Kaitlynn Cooke, Central-BR, 46.25. 5, Jalaysia Hebert, Crowley, 46.33.

Relay events

4x100: 1, Zachary, 47.61. 2, John Curtis, 48.42. 3, Ruston, 48.75. 4, Ellender, 48.79. 5, Thibodaux, 48.82.

4x200: 1, Zachary, 1:38.84. 2, Slidell, 1:41.16. 3, Brusly, 1:41.41. 4, Lafayette, 1:41.46. 5, Baton Rouge, 1:41.82.

4x400: 1, Ruston, 3:52.95. 2, Baton Rouge, 3:53.67. 3, St. Joseph, 3:59.39. 4, St. Thomas More, 4:01.35. 5, Lusher, 4:02.41.

Field events

Shot put: 1, Loren James, Baton Rouge, 45-7. 2, Rhea Thompson, St. Louis, 45-2. 3, Kristian Jackson, Zachary, 45-0. 4, Ashley Davis, Live Oak, 42-8. 5, Ja’Cinda Carter, Merryville, 42-2.5.

Discus: 1, Rhea Thompson, St. Louis, 145-0. 2, Kristian Jackson, Zachary, 133-2. 3, Stephanie Self, Lafayette, 132-8. 4, Logan Lewis, Baton Rouge, 132-1. 5, Alexis Rigmaiden, St. Louis, 126-1. Javelin: 1, Alexis Rigmaiden, St. Louis, 146-3. 2, Samantha Zelden, St. Scholastica, 145-5. 3, Mackenzie Marze, Teurlings, 140-10. 4, Jenna Istre, Vermilion Catholic, 136-0. 5, Leigh Maher, Country Day, 133-6.

Long jump: 1, Rikianne Patterson, Karr, 18-5. 2, Leah Scott, Dutchtown, 18-4. 3, Jala Richard, Destrehan, 18-1.25. 4, Sydney Reynolds, McGehee, 18-0. 5, Taylor Walls, Terrebonne; Kaprecia Cowans, Jonesboro-Hodge, 17-11.5.

Triple jump: 1, Helena Tibbs, Beau Chene, 38-4.5. 2, Teunna Perry, Plain Dealing, 38-4.5. 2, Carlyle Wirtz, Ouachita Christian, 38-0. 3, Leah Scott, Dutchtown, 37-8.25. 5, Kendra Gums, Kaplan, 37-7.5.

High jump: 1, Abigail O’Donoghue, Denham Springs, 5-9. 2, Frankie Griffin, Zachary, 5-6. 3, Jordan Landry, St. Martinville; Jessia Trammel, N. DeSoto; Claire Moreau, Academy-NO; Grace Morgan, Notre Dame, 5-4.

Pole vault: 1, Reagann Leleux, Catholic-NI, 12-9. 2, Parish Kitto, Episcopal-BR, 12-6. 3, Brooke Brunet, Vandebilt, 12-4. 4, Bailey Broussard, Vermilion Catholic; Kimberly Rushford, DeRidder, 12-0.

Outstanding Track: Janie O’Connor, Zachary

Outstanding Field: Loren James, Baton Rouge