Class 5A

Regional scores

(2) Zachary 35, (18) Dutchtown 14

(17) Ponchatoula 28, (1) West Monroe 21

(9) John Ehret 25, (25) Live Oak 2

(12) Mandeville 42, (5) Scotlandville 41

(13) Landry-Walker 47, (4) C.E. Byrd 41

(3) Destrehan 52, (14) Barbe 27

(6) Parkway 55, (11) Acadiana 28

(7) Hahnville 55, (10) St. Amant 33

QUARTERFINAL PAIRINGS

(17) Ponchatoula (9-3) vs (9) John Ehret (10-2)

(12) Mandeville (9-3) vs (13) Landry-Walker (10-2)

(3) Destrehan (11-0) vs (6) Parkway (11-1)

(7) Hahnville (9-3) vs (2) Zachary (11-1)

Class 4A

Regional scores

(1) Neville 38, (16) Carencro 20

(9) North DeSoto 42, (25) Loranger 35

(5) Warren Easton 37, (12) Plaquemine 20

(13) McDonogh 48, (4) Benton 0

(14) Karr 47, (3) Cecilia 28

(11) Bastrop 28, (6) Assumption 13

(10) Franklinton 35, (7) Minden 34

(2) Crowley 41, (18) Livonia 35

QUARTERFINAL PAIRINGS

(1) Neville (11-0) vs. (9) North DeSoto (10-2)

(5) Warren Easton (11-1) vs (13) McDonogh 35 (10-2)

(14) Karr (7-4) vs (11) Bastrop (10-2)

(10) Franklinton (9-3) vs (2) Crowley (12-0)

Class 3A

Regional scores

(9) Kaplan 22, (25) Winnfield 7

(19) Bogalusa 38, (3) Jena 27

(7) Northwest 22, (10) Marksville 21

(15) St. James 30, (2) Eunice 19

(9) Kaplan 22, (25) Winnfield 7

(21) Iowa 41, (5) Church Point 20

(13) West Feliciana 44, (4) Patterson 7

(11) Amite 45, (6) North Webster 42

(7) Northwest 22, (10) Marksville 21

(15) St. James 30, (2) Eunice 19

(1) Lutcher 44, (16) Wossman 6

QUARTERFINAL PAIRINGS

(1) Lutcher (11-1) vs (9) Kaplan (9-3)

(21) Iowa (7-5) vs (13) West Feliciana (8-4)

(19) Bogalusa (7-5) vs (11) Amite (7-5)

(7) Northwest (10-2) vs (15) St. James (9-3)

Class 2A

Regional scores

(2) Kinder 47, (15) Bunkie 7

(8) Mangham 33, (9) South Plaquemines 8

(5) Pickering 29, (12) St. Helena Central 18

(3) Welsh 35, (14) Oakdale 7

(7) East Feliciana 20, (10) Loreauville 16

(17) West St. John 34, (1) Many 30

(6) Sterlington 55, (11) Northeast 8

(7) East Feliciana 20, (10) Loreauville 16

(4) Rayville 50, (13) Red River 22

QUARTERFINAL PAIRINGS

(17) West St. John (5-7) vs (8) Mangham (8-4)

(5) Pickering (9-3) vs (4) Rayville (8-4)

(3) Welsh (11-1) vs (6) Sterlington (9-3)

(7) East Feliciana (8-4) vs (2) Kinder (11-1)

Class 1A

Regional scores

(2) Basile 35, (18) Homer 7

(1) Kentwood 40, (16) Oberlin 16

(8) Logansport 36, (9) Elton 0

(5) E. Beauregard 35, (12) LaSalle 8

(6) White Castle 14, (11) South Cameron 10

(4) Oak Grove 27, (13) Block 6

(7) Arcadia 38, (10) Delhi 8

(3) Haynesville 61, (14) Varnado 20

QUARTERFINAL PAIRINGS

(2) Basile (10-1) vs (7) Arcadia (9-3)

(3) Haynesville (9-2) vs (6) White Castle (6-5)

(1) Kentwood (10-1) vs (8) Logansport (8-4)

(4) Oak Grove (8-3) vs (5) E. Beauregard (9-2)

Division I

Quarterfinal scores

(1) Rummel 44, Jesuit 14

(2) Evangel Christian 42, (7) Holy Cross 7

(5) John Curtis 37, (4) St. Paul’s 30

(6) Catholic 49, (3) Brother Martin 48

semiFINAL PAIRINGS

(6) Catholic (8-3) vs (2) Evangel Christian (9-2)

(1) Rummel (10-1) vs (5) John Curtis (8-2)

Division II

Quarterfinal scores

(4) Parkview 41, (5) St. Louis 16

(1) University 44, (9) Vandebilt 6

(6) Teurlings 36, (3) De La Salle 14

(2) St. Thomas More 49, (7) E.D. White 7

semiFINAL PAIRINGS

(1) University (10-1) vs (4) Parkview (8-3)

(6) Teurlings (9-3) vs St. Thomas More (9-2)

Division III

Quarterfinal scores

(3) Notre Dame 28, (6) Calvary Baptist 7

(5) St. Charles 13, (4) Madison Prep 12

(1) Riverside 38, (9) Newman 15

(2) St. Thomas Aquinas (11-0) at (10) Country Day (8-3)

semiFINAL PAIRINGS

(3) Notre Dame (12-0) vs (2) St. Thomas Aquinas or (10) Country Day

(1) Riverside (10-1) vs (5) St. Charles Catholic (10-2)

Division IV

Quarterfinal scores

(1) Ascension Episcopal 42, (9) Cedar Creek 0

(4) St. Mary’s 48, (5) Hamilton Christian 7

(6) Southern Lab 30, (3) Central Catholic 16

(2) Vermilion Catholic 44, (7) Delhi Charter 14

semiFINAL PAIRINGS

(1) Ascension Episcopal (11-1) vs (4) St. Mary’s (12-0)

6) Southern Lab (8-3) vs (2) Vermilion Catholic (10-2)