Pairings, results

Class 5A

Bidistrict results

(1) Ponchatoula 65, (32) Southwood 37

(16) Broadmoor 44, (17) Mandeville 39

(9) Pineville 55, (24) Chalmette 28

(8) Sam Houston 44, (25) Bonnabel 33

(5) Mount Carmel 62, Chapelle 35

(12) Carencro 71, (21) Zachary 38

(13) Covington 52, (20) Fontainebleau 37

(29) East St. John at (4) Destrehan

(3) West Monroe 42, (30) Dominican 27

(14) Ouachita 52, (19) Lafayette 41

(11) New Iberia 56, (22) Ruston 44

(6) Sulphur 42, (27) Alexandria 35

(7) Natchitoches Cent. 82, Scotlandville 71

(23) Acadiana 54, (10) Helen Cox 43

(15) South Lafourche 53, (18) South Lafourche 48

(2) Walker 78, (31) Airline 45

regional pairings

(16) Broadmoor at (1) Ponchatoula

(9) Pineville at (8) Sam Houston

(12) Carencro at (5) Mount Carmel

(13) Covington vs. Destrehan-East St. John winner

(14) Ouachita Parish at (3) West Monroe

(11) New Iberia at (6) Sulphur

(7) Natchitoches Central at (23) Acadiana

(15) South Lafourche at (2) Walker

Class 4A

Bidistrict results

(1) Warren Easton 85, (32) Teurlings Catholic 27

(17) Wossman 44, (16) Grant 33

(9) West Ouachita 64, (24) Morgan City 45

(8) Ellender 77, (25) Neville 43

(5) Cabrini 60, (28) LaGrange 25

(12) Peabody 82, (21) Assumption 67

(13) Bastop 45, (20) Vandebilt Catholic 34

(4) Fair Park 71, (29) Ben Franklin 31

(3) Karr 88, (30) Woodlawn-Shreveport 43

(19) Huntington 73, (14) Northside 47

(11) Breaux Bridge 38, Landry-Walker 33

(6) St. Michael 55, (27) Plaquemine 38

(7) Rayne 62, (26) Ursuline 45

(10) St. Thomas More 56, (23) Beau Chene 32

(15) Loyola 62, (18) Leesville 55

(2) Salmen 89, (21) Belaire 37

Regional pairings

(1) Warren Easton vs. (17) Wossman

(9) West Ouachita at (8) Ellender

(12) Peabody at (5) Cabrini

(13) Bastrop at (4) Fair Park

(3) Karr at (19) Huntington

(11) Breaux Bridge at (6) St. Michael

(10) St. Thomas More at (7) Rayne

(15) Loyola at (2) Salmen

Class 3A

Bidistrict results

(1) University 99, (32) Bogalusa 48

(17) Northwest 49, (16) Iowa 46 OT

(9) Richwood 64, (24) Donaldsonville 39

(8) Marksville 49, (25) Rayville 48

(5) Jewel Sumner 73, (28) Westlake 43

(21) St. Louis 48, (12) John Curtis 42

(13) Brusly 64, (20) Port Barre 39

(4) South Beauregard 72, (29) Livonia 34

(3) Mansfield 73, (30) Amite 24

(14) Evangel 52, (19) North Vermilion 30

(22) Erath at (11) Notre Dame

(6) E.D. White 52, (27) Madison Parish 37

(7) Albany 80, (26) Jena 62

(10) Parkview Baptist 46, (23) Loranger 31

(15) Iota 51, (18) Caldwell Parish 44

(2) Ville Platte 66, (31) Abbeville 51

Regional pairings

(1) University at (17) Northwest

(9) Richwood at (8) Marksville

(5) Jewel Sumner at (21) St. Louis

(13) Brusly at (4) South Beauregard

(14) Evangel Christian at (3) Mansfield

(6) E.D. White vs. Notre Dame-Erath winner

(10) Parkview Baptist at (7) Albany

(15) Iota at (2) Ville Platte

Class 2A

Bidistrict results

(1) Pickering 64, (32) Oakdale 23

(16) East Feliciana 65, (17) Oak Grove 41

(9) Red River 67, (24) Rosepine 29

(8) Doyle 60, (25) Archbishop Hannan 33

(5) Jonesboro-Hodge 60, (28) Dunham 33

(12) French Settlement 55, (21) Sacred Heart-GC 36

(20) Northeast 60, (13) Mamou 48

(29) Lakeview 61, (4) Redemptorist 51

(3) St. Thomas Aquinas 68, (30) Calvary 44

(14) Episcopal 52, (19) Ferriday 27

(11) Riverside Academy 51, (22) Haynes Academy 34

(6) Pine 61, (27) General Trass 33

(7) North Caddo 82, (26) Opelousas Cath. 51

(23) Winnfield 63, (10) Rapides 48

(18) Menard 36, (15) Sterlington 24

(2) Lake Arthur 85, (31) St. James 43

Regional pairings

(16) East Feliciana at (1) Pickering

(9) Red River at (8) Doyle

(12) French Settlement at (5) Jonesboro-Hodge

(29) Lakeview 61, Redemptorist 51

(14) Episcopal at (3) St. Thomas Aquinas

(11) Riverside Academy at (6) Pine

(7) North Caddo at (23) Winnfield

(2) Lake Arthur at (18) Menard

Class 1A

Bidistrict results

(1) North Central 70, (32) Grambling 43

(16) Ascension Catholic 46, (17) Hanson Memorial 35

(9) Delhi 52, (24) Metairie Park Country Day 44

(8) East Beauregard 45, (25) Delhi Charter 44

(5) Merryville 84, (28) Block 60

(12) Gueydan 41, (21) Montgomery 24

(20) Lafayette Christian 52, (13) Houma Christian 47

(4) Arcadia 76, (29) Varnado 46

(3) West St. John 58, (30) Ascension Christian 35

(14) Grand Lake 58, (19) Basile 42

(11) Madison Prep 65, Sacred Heart-VP 33

(6) White Castle 55 (27) Tensas 27

(7) St. Mary’s 72, (26) Ascens. Episcopal 40

(10) Southern Lab 46, (23) East Iberville 40

(18) Plain Dealing 52, (15) Ouachita Christian 31

(2) Vermilion Cath. 53, (31) Logansport 36

Regional pairings

(16) Ascension Catholic at (1) North Central

(9) Delhi at (8) East Beauregard

(12) Gueydan at (5) Merryville

(4) Arcadia at (20) Lafayette Christian

(14) Grand Lake at (3) West St. John

(11) Madison Prep at (6) White Castle

(10) Southern Lab at (7) St. Mary’s

(2) Vermilion Catholic at (18) Plain Dealing

Class B

Bidistrict results

(1) Florien 69, (32) Evans 21

(17) Pitkin 61, (16) Glenmora 56

(9) Converse 50, (24) Zwolle 21

(8) Weston 60, (25) Monterey 29

(5) Castor 62, (28) Quitman 35

(12) Hornbeck 50, (21) Simpson 35

(13) Simsboro 39, (20) Avoyelles Charter 33

(4) Stanley 72, (29) Centerville 33

(3) Fairview 79, (30) Forest 21

(14) Negreet 38, (19) Hicks 37

(22) Bell City 63, (11) Saline 59

(6) Holden 51, (27) Maurepas 29

(7) Anacoco 54, (26) Grace Christian 18

(10) Midland 47, (23) Dodson 30

(15) Hathaway 57, (18) Choudrant 36

(1) Lacassine 78, (31) Doyline 39

Regional pairings

(1) Florien at (17) Pitkin

(9) Converse at (8) Weston

(12) Hornbeck at (5) Castor

(13) Simsboro at (4) Stanley

(14) Negreet at (3) Fairview

(6) Holden at (22) Bell City

(10) Midland at (7) Anacoco

(15) Hathaway at (2) Lacassine

Class C

Bidistrict results

(1) Summerfield receives a bye

(16) Claiborne Christian 32, (17) Northside Christian 24

(9) Hackberry 54, (24) Grand Isle 13

(8) Elizabeth receives a bye

(5) Singer receives a bye

(12) New Living Word 67, (21) Gibsland-Coleman 15

(13) Johnson Bayou 55, (20) Georgetown 38

(4) Plainview receives a bye

(3) Atlanta receives a bye

(19) Reeves 35, (14) Phoenix 30

(11) Ebarb 65, (22) Downsville 26

(6) Epps receives a bye

(7) Calvin receives a bye

(10) Starks 53, (23) St. Joseph’s-Plauch. 43

(18) Kilbourne 52, (15) Sicily Island 45

(2) Pleasant Hill receives a bye

Regional pairings

(16) Claiborne Christian at (1) Summerfield

(9) Hackberry at (8) Elizabeth

(12) New Living Word at (5) Singer

(13) Johnson Bayou at (4) Plainview

(3) Atlanta at (19) Reeves

(11) Ebarb at (6) Epps

(10) Starks at (7) Calvin

(2) Pleasant Hill at (18) Kilbourne

Boxscores

Brusly 64, Port Barre 39

Port Barre 8 6 12 13 — 39

Brusly 20 15 17 12 — 64

Scoring — PORT BARRE: Rona Hardy 17, Myra Mallet 8, Hailey Rivere 4, Mariah Clay 4, Sharona Hardy 2, Kristen Thomas 2, Holly Rivere 2; BRUSLY: Maddie Laprairie 20, Caitlyn Williams 19, Shedricka Pierson 8, Morgan Spriggs 6, Johnee Leblanc 4, Kelsey Parker 3, Dinah Cador 2, Briana Granville 2.

3-Point Goals — Brusly 4 (Laprairie)

Records — Port Barre 17-10; Brusly 21-9

Notre Dame 53, Erath 34

Erath 15 4 9 6 — 34

Notre Dame 21 7 9 16 — 53

Scoring — ERATH: Gabby Harrington 15, Alexis Lege 10, Monet Bolden 7, Ashlyn 2; NDHS: Madelyn Lejeune 22, Hannah Esthay 16, Alyssa Williams 8, Hunter LeBlanc 3, Melise Gossen 2, Elise LeBeouf 2

3-Point Goals — Erath: 2 (Gabby Harrington); Notre Dame: 7 (Hannah Esthay 4, Madelyn Lejeune 2, Hunter LeBlanc)

Records — Notre Dame 20-8

Rayne 62, Ursuline 45

Ursuline 10 4 16 15 — 45

Rayne 23 13 11 15 — 62

Scoring — URSULINE: K. Weber 30, B. Mitchell 8, G. Johnson 3, A. Ulrich 2, F. Love 2; RAYNE: Charlesha Dugas 21, Cierra Harmon 10, Tristan Mouton 10, Whitley Larry 7, Tajane Butler 4, Keysuana Moore 4, Tanner Wilson 4, Tarya Kanonu 2.

3-Point Goals — Ursuline: 1 (G. Johnson); Rayne: 3 (Tristan Mouton 2, Charlesha Dugas)

Madison Prep 65, Sacred Heart-VP 33

Sacred Heart-Ville Platte 5 9 7 14 — 33

Madison Prep 11 24 5 25 — 65

Scoring — SACRED HEART: Hannort Lemoine 8, Erin Fontenot 5, Syvia Filver 4, Tyra Aguillard 4, Gabbie Anbront 4, Natalie Tarties 3, Katherine Pocite 3, Anbie Landry 2; MADISON PREP: Jasmine Polk 18, S. Porter 12, Kennedy Moore 12, L. Franklin 12, D. Gains 6, Ahbani Williams 2, Aaliyah Wassinger 2, Nikki Huggins 1

3-Point Goals — Sacred Heart 2 (Fontenot, Aguillard); Madison Prep 3 (Moore 2, Polk)

St. Thomas More 56, Beau Chene 32

Beau Chene 4 8 8 12 — 32

St. Thomas More 12 17 12 15 — 56

Scoring — BEAU CHENE: Helena Tibbs 23, McKenzie Dargin 5, Alex Weeks 2, Anna Milton 2; STM: Megan Abrams 20, Bailey Hemphill 9, Avery Breaux 8, Carly Sloane 8, Allyson Howard 6, Hailey Semour 3, Grace Barrilleaux 2.

3-Point Goals — STM 6 (Sloane 2, Howard 2, Abrams, Hemphill)

Records — Beau Chene 15-8, St. Thomas More 23-6