Live Oak 4, Acadiana 1

Acadiana 000? 001 0 — 1 3 2

Live Oak 110 020 x — 4 8 3

W — Savannah Hall (22-5). L — Sydni Larrievere (7-6). Leaders: ACADIANA: Larrievere (1-3), Dorrie Cormier (1-3, 2B), Aleksis Duplichen (1-2); LIVE OAK: Ashton Prieter (2-4, 2 runs), Cameron Seals (2-2, 2 2Bs), Lauren Brown (1-2), Hall (1-2, 2 RBIs), Kelsey Miller (1-3), Lindsey Rizzo (1-2, RBI). Records: Live Oak 23-6; Acadiana 14-14.

Class 5A

First-round scores

(1) Alexandria 5, (32) Mandeville 0

(17) East Ascension 13, (16) Slidell 7

(24) Fontainebleau 3 (9) John Curtis 1

(8) Central 17, (25( Chalmette 2

(5) Live Oak 4, (28) Acadiana 1

(12) Evangel 11, (21) Walker 6

(13) Pineville 2, (20) Sulphur 0

(4) Mt. Carmel 11, (29) Parkway 0

(3) Ouachita Parish 11, (30) Comeaux 1

(14) West Monroe 4, (19) Airline 3

(11) Barbe 10, (22) Destrehan 4

(6) Sam Houston 10, (27) Byrd 0

(7) St. Amant 15, (26) Denham Springs 6

(10) Hahnville 2, (23) Archbishop Chapelle 1

(15) Ruston 5, (18) Dutchtown 4

(2) Zachary 5, (31) Natchitoches Central 0

Regional pairings

(17) East Ascension at (1) Alexandria

(24) Fontainebleau at (8) Central

(12) Evangel at (5) Live Oak, 1 p.m. Saturday

(13) Pineville at (4) Mount Carmel

(14) West Monroe at (3) Ouachita Parish, 5:30 p.m. Friday

(11) Barbe at (6) Sam Houston

(10) Hahnville at (7) St. Amant

(15) Ruston at (2) Zachary, 3 p.m. Saturday

Class 4A

First-round scores

(1) North DeSoto 10, (32) Rayne 0,

(16) DeRidder 4, (17) Plaquemine 0

(9) Belle Chasse 2, (24) Northwood-Shreve 1

(8) St. Thomas More 9, (25) South Terrebonne 0

(5) Neville 6, (28) St. Martinville 0

(21) Benton 6, (12) Crowley 1

(13) Morgan City 10, (20) Assumption 0

(4) Leesville 14, (29) Franklin Parish 0

(3) Cabrini 15, (30) Minden 0

(14) Grant 17, (19) Cecilia 2

(11) Beau Chene 12, (22) St. Scholastica 2

(6) Bastrop 10, (27) St. Michael 0

(26) Teurlings Catholic 8, (7) Tioga 6

(10) Academy of Our Lady 8, (23) Ursuline 7

(18) Vandebilt 11 (15) Lakeshore 2

(2) West Ouachita 10, (31) Karr 0

Regional pairings

(16) DeRidder at (1) North DeSoto, 5 p.m. Thursday

(9) Belle Chasse at (8) St. Thomas More, 5 p.m. Friday

(21) Benton at (5) Neville, 6 p.m. Friday

(13) Morgan City at (4) Leesville

(14) Grant at (3) Cabrini, 4:30 p.m. Friday

(11) Beau Chene at (6) Bastrop, 5:30 p.m. Friday

(26) Teurlings at (10) Academy of Our Lady

(18) Vanderbilt at (2) West Ouachita

Class 3A

First-round pairings, scores

(1) Parkview Baptist 13, (32) Iowa 0

(17) E.D. White 8, (16) West Feliciana 7

(9) St. James 9, (24) South Beauregard 4

(8) Pine Prairie 6, (25) Berwick 0

(5) Winnfield 13, (28) Church Point 3

(21) Port Allen at (12) Iota

(13) Bolton 11, (20) Jewel Sumner 4

(4) Kaplan 6, (29) Loyola 0

(3) Jena 15, (30) B.T. Washington 0

(14) North Webster 6, (19) Albany 5

(22) Erath 11, (11) Westlake 8

(6) Brusly 14, (27) De La Salle 0

(7) Caldwell Parish 13, (26) Mansfield 0

(23) Jennings at (10) Buckeye 10, (23) Jennings 0

(15) Lutcher 10, (18) St. Louis 0

(2) North Vermilion 18, (31) Avoyelles 1

Regional pairings

(17) E.D. White at (1) Parkview Baptist, 4:30 p.m. Friday

(9) St. James at (8) Pine Prairie

(12) Iota at (5) Winnfield

(13) Bolton at (4) Kaplan, 5 p.m. Saturday

(14) North Webster at (3) Jena, 6 p.m. Friday

(22) Erath at (6) Brusly

(10) Buckeye at (7) Caldwell Parish, 6 p.m. Friday

Lutcher at (2) North Vermilion

Class 2A

First-round pairings, scores

(1) Calvary Baptist 4, (32) Northeast 0

(16) Thomas Jefferson 12, (17) Fisher 0

(9) Mangham 8, (24) Northlake Christian 5

(8) St. Charles 13, (25) Delcambre 2

(5) Riverside 12, (28) Pope John Paul 2

(12) Doyle 2, (21) Pickering 0

(20) Sacred Heart 4, (13) Opelousas Catholic 3

(29) Oakdale at (4) Notre Dame

(3) Rosepine 8, (30) DeQuincy 1

(19) Catholic-New Iberia 6, (14) Rapides 1

(22) Ouachita Christian 5, (11) Many 2

(6) Archbishop Hannan 12, (27) Bunkie 0

(7) Kinder 5, (26) Rayville 0

(10) St. Thomas Aquinas 12, (23) Haynes Academy 2

(15) Sterlington 9, (18) Vinton 5

(2) Menard 15, (31) Episcopal 0

Regional pairings

(16) Thomas Jefferson at (1) Calvary Baptist Academy

(9) Mangham at (8) St. Charles Catholic, 1 p.m. Saturday

(12) Doyle at (5) Riverside Academy

(20) Sacred Heart vs. Oakdale-Notre Dame winner

(19) Catholic-New Iberia at (3) Rosepine

(22) Ouachita Christian at (6) Hannan

(10) St. Thomas Aquinas at (7) Kinder

(15) Sterlington at (2) Holy Savior Menard, 5:30 p.m. Thursday

Class 1A

First-round pairings, scores

(32) Gueydan at (1) Oak Grove 14, (32) Gueydan 0

(17) E. Beauregard 22, (16) Montgomery 17

(9) False River 10, (24) Convenant Christian 0

(8) Catholic-PC 12, (25) Delhi Charter 0

(5) LaSalle 13, (28) Westminster 1

(12) Central Catholic 8, (21) Ascension Christian 3

(13) Centerville 11, (20) Northwood-Lena 7

(4) Ascension Catholic 15, (29) Arcadia 0

(3) Hanson Memorial 15, (30) Haynesville 0

(14) St. Edmund 7, (19) Lafayette Christian 3

(11) South Cameron 11, (22) Houma Christian 1

(27) St. Frederick at (6) St. Mary’s

(7) Vermilion Catholic 10, (26) Highland Baptist 0

(10) St. John 8, (23) Oberlin 5

(15) Grand Lake 6, (18) Beekman Charter 0

(2) Cedar Creek 16, (31) Logansport 0

Regional pairings

(17) East Beauregard at (1) Oak Grove, 5 p.m. Friday

(9) False River at (8) Catholic High Pointe Coupee, 4:30 p.m. Wednesday

(12) Central Catholic at (2) LaSalle, 5 p.m. Friday

(13) Centerville at (4) Ascension Catholic, 5 p.m. Friday

(14) St. Edmund at (3) Hanson Memorial

(11) South Cameron vs. St. Frederick-St. Mary’s winner

(10) St. John at (7) Vermilion Catholic, 4:30 p.m. Thursday

(15) Grand Lake at (2) Cedar Creek

Class B

First-round pairings, scores

(1) Florien (bye)

(17) Stanley 7 (16) Quitman 6

(9) Pitkin 13, (24) Hornbeck 1, ppd rain

(25) Grace Christian at (8) Anacoco

(5) Weston (bye)

(12) Avoyelles Charter 4, (21) Doyline 3

(13) Monterey 11, (20) Choudrant 4

(4) Castor (bye)

(3) Oak Hill (bye)

(14) Simsboro 16, (19) Patrick Taylor 10

(22) Mt. Hermon at (11) Negreet

(6) Forest (bye)

(26) Bell City at (7) Converse

(10) Fairview 9, (23) Hicks 6

(18) Glenmora at (15) Zwolle

(2) Holden (bye)

Regional pairings

(17) Stanley at (1) Florien, 5:30 p.m. Friday

(9) Pitkin vs. Grace Christian-Anacoco winner

(12) Avoyelles Charter at (5) Weston, 4 p.m. Friday

(13) Monterey at (4) Castor

(14) Simsboro at (3) Oak Hill, 5 p.m. Friday

Class C

First-round pairings, scores

(1) Hackberry 7, (16) Simpson 1

(8) Calvin 10, (9) Saline 4

(12) Downsville at (5) Claiborne Christian,

(13) Elizabeth at (4) St. Joseph-Plaucheville, 3 p.m. Thursday

(14) Harrisonburg at (3) Plainview, 5 p.m. Tuesday

(6) Georgetown 12, (11) Evans 0

(10) Dodson at (7) Northside Christian, 4:30 p.m. Thursday

(2) Maurepas 15, (15) Summerfield 0

Regional pairings

(8) Calvin at (1) Hackberry