Boys soccer playoffs

Division I

First round

No. 1 St. Paul’s, No. 2 Mandeville, No. 3 Acadiana, No. 4 Jesuit, No. 5 St. Amant, No. 6 Byrd, No. 7 Denham Springs and No. 8 New Iberia all receive byes

(17) Barbe at (16) Dutchtown

(24) Baton Rouge at (9) Lafayette

(12) Catholic-BR 3, (21) Pineville 0

(13) Sulphur 3, (20) West Monroe 0

(14) Brother Martin 2, (19) East Ascension 0

(22) Hammond at (11) Caddo Magnet

(10) Grace King 4, (23) Fontainebleau 0

(18) Destrehan 2, at (15) Northshore 1

Division II

First round

No. 1 St. Thomas More, No. 2 Captain Shreve, No. 3 Neville, No. 4 Alexandria, No. 5 Beau Chene, No. 6 Holy Cross, No. 7 Riverdale and No. 8 Lakeshore all receive byes

(17) Westgate at (16) Terrebonne

(9) East Jefferson 1, (24) Salmen 0

(21) Central at (12) Ruston

(13) Tioga 1, (20) Benton 0

(19) West Jefferson at (14) Ouachita Parish

(22) Cox at (11) Benjamin Franklin

(23) Carencro at (10) Woodlawn-BR

(18) Live Oak at (15) Central Lafourche

Division III

First round

No. 1 St. Louis, No. 2 Vandebilt, No. 3 E.D. White, No. 4 University Lab, No. 5 Leesville, No. 6 Bolton, No. 7 Teurlings Catholic and No. 8 North Vermilion all receive byes

(17) DeRidder at (16) Abbeville

(9) Episcopal 8, (24) Grant 0

(12) Lusher 7, (21) New Orleans Military and Maritime Academy 0

(13) Parkview Baptist 2, (20) North DeSoto 0

(19) International at (14) Morgan City

(22) Opelousas at (11) St. Martinville

(23) Pearl River at (10) Lutcher

(18) St. Michael at (15) Loyola Prep

Division IV

First round

No. 1 Catholic-NI, No. 2 Newman, No. 3 Episcopal of Acadiana, No. 4 Holy Savior Menard, No. 5 Northlake Christian, No. 6 Haynes Academy, No. 7 Westminster Academy and No. 8 Lafayette Christian all receive byes

(17) St. Charles 2, (16) Pope John Paul II 1

(9) St. Frederick 3, (24) Calvary Baptist 1

(21) Dunham 2, (12) Glenmora 0

(20) Grace Christian at (13) Rapides

(14) Riverside Academy 3, (19) Runnels 1, OT

(11) St. Thomas Aquinas 7, (22) Ascension Episcopal 0

(10) Evangel 5, (23) St. Martin’s 2

(18) Country Day 4, (15) Opelousas Catholic 0

Girls soccer playoffs

Division I

First round

No. 1 C.E. Byrd, No. 2 St. Joseph’s Academy, No. 3 Mount Carmel, No. 4 St. Scholastica, No. 5 Acadiana, No. 6 East Ascension, No. 7 Mandeville and No. 8 Fontainbleau all receive byes

(16) Pineville 3, (17) Destrehan 1

(9) St. Amant 6, (24) Denham Springs 0

(12) Lafayette 5, (21) Natchitoches Central 0

(20) Caddo Magnet 1, (13) Sulphur 0

(19) Northshore 2, (14) New Iberia 1

(11) Dominican 1, (22) Baton Rouge 1, OT

(10) Barbe 1, (23) West Monroe 0

(18) Comeaux at (15) Dutchtown

Division II

First round

No. 1 St. Thomas More, No. 2 Ben Franklin, No. 3 Parkway, No. 4 Lakeshore, No. 5 Alexandria, No. 6 West Ouachita, No. 7 East Jefferson, No. 8 Carencro receive byes

(17) Captain Shreve 3, (16) Terrebonne 2

(9) Neville 3, (24) Central 0

(12) Ruston 6, (21) Helen Cox 1

(13) Sam Houston 1, (20) De La Salle 1

(14) Beau Chene 6, (19) Academy of Our Lady 1

(11) Benton 4, (22) Haughton 0

(10) Central Lafourche 4, (23) Cabrini 2

(15) Live Oak 3, (18) South Terrebonne 0, OT

Division III

First round

No. 1 Vandebilt Catholic, No. 2 Sacred Heart-N.O., No. 3 University High, No. 4 Loyola-Shreveport, No. 5 St. Louis Catholic, No. 6 E.D. White Catholic, No. 7 Episcopal, No. 8 Leesville receive byes

(16) Lutcher 3, (17) North DeSoto 0

(9) Teurlings Catholic 8, (24) Minden 0

(12) St. Michael 2, (21) West Feliciana 0

(13) Parkview Baptist 2, (20) Pearl River 1

(19) Erath at (14) Bolton

(11) DeRidder 5, (22) St. Martinville 0

(10) Ursuline Academy 6, (23) Morgan City 0

(15) Lusher 4, (18) Belle Chasse 1

Division IV

First round

No. 1 Catholic-NI, No. 2 Pope John Paul II, No. 3 Archbishop Hannan, No. 4 St. Frederick, No. 5 Newman, No. 6 Metairie Park Country Day, No. 7 Ascension Episcopal, No. 8 Episcopal School of Acadiana receive byes

(17) Grace Christian 4, (16) Ouachita Christian 1

(9) Northlake Christian 5, (24) St. Thomas Aquinas 1

(12) Menard 2, (21) Sterlington 0

(13) Evangel 4, (20) Lafayette Christian 2

(14) Opelousas Catholic 1, (19) St. Charles 0

(11) McGehee 1, (22) Catholic-PC 0

(10) Riverside Academy 5, (23) St. Martin’s 2

(15) Runnels 2, (18) Haynes Academy 1