spdb051017_holycross.vs.catholicbr-1.jpg

Catholic High's Brady Hebert (17) throws works against Holy Cross batter during a Division I semifinal at the Allstate Sugar Bowl/LHSAA state baseball tournament on Thursday, May 11, at McMurry Park in Sulphur,La. (Dennis Babineaux/Special to American Press)

Dennis Babineaux

Results, pairings

At McMurry Park, Sulphur

Wednesday

Division IV semifinal: (11) Ascension Episcopal 3, (10) Houma Christian 0

Division V semifinal: (2) Claiborne Christian 11, (3) Episcopal School of Acadiana 1

Class C semifinal: (2) Simpson 10, (6) Georgetown 0

Class B semifinal: (7) Choudrant 4, (3) Florien 3

Division V semifinal: (1) Grace Christian 11, (5) Family Community 0

Class C semifinal: (1) Elizabeth 5, (4) Summerfield 2

Division IV semifinal: (1) Central Catholic 5, (4) Ascension Catholic 4, 11 innings

Class B semifinal: (1) Glenmora, 5, (4) Oak Hill 3

Thursday

Division III semifinal: (4) Riverside Academy 7, (1) Opelousas Catholic 2

Division II semifinal: (8) St. Louis Catholic 11, (4) University 6

Division III semifinal: (2) Ouachita Christian 7, (6) St. Charles Catholic 1

Division II semifinal: (2) Teurlings Catholic 7, (10) St. Thomas More 1

Class 1A semifinal: (4) LaSalle 5, (9) Oberlin 2

Class 3A semifinal: (7) South Beauregard 6, (3) Berwick 1

Class 1A semifinal: (7) Grand Lake 6, (3) Delhi Charter 1

Division I semifinal: (1) John Curtis 7, (4) Rummel 0

Class 3A semifinal: (5) Iowa 12, (1) Brusly 0, 5 innings

Division I semifinal: (2) Catholic 5, (3) Holy Cross 4, 10 innings

Friday

Semifinals

Class 2A semifinal: (4) Kinder vs. (1) Sterlington, 10 a.m. Friday, Field 41

Class 4A semifinal: (21) Salmen vs. (8) Neville, 10:30 a.m., Field 40

Class 2A semifinal: (7) Rosepine vs. (3) Lakeside, 1 p.m., Field 41

Class 4A semifinal: (3) Tioga vs. (2) Breaux Bridge, 1:30 p.m., Field 40

Class 5A semifinal: (5) Zachary vs. (1) West Monroe, 4 p.m., Field 41

Class 5A semifinal: (7) Central vs. (3) Sam Houston, 7 p.m., Field 41

Finals

Class C: (1) Elizabeth vs. (2) Simpson, 1 p.m., Field 37

Division V: (2) Claiborne Christian vs. (1) Grace Christian, Field 37

Class B: (1) Glenmora vs. (7) Choudrant, 4:30 p.m, Field 40

Division IV: (1) Central Catholic vs. (11) Ascension Episcopal, 7 p.m., Field 37

Saturday

Finals

Class 4A: 11:30 a.m., Field 40

Division II: (2) Teurlings Catholic vs. (8) St. Louis Catholic, noon, Field 41

Class 1A: (4) LaSalle vs. Grand Lake, 2 p.m., Field 37

Class 2A: 2:30 p.m., Field 40

Division I: (1) John Curtis vs. (2) Catholic, 3 p.m., Field 41

Division III: (4) Riverside vs. (2) Ouachita Christian, 5 p.m., Field 37

Class 3A: (7) South Beauregard vs. (5) Iowa, 5:30 p.m., Field 40

Class 5A: 6 p.m., Field 41

Linescores

Iowa 12, Brusly 0

Iowa 001 92—12 7 0

Brusly 000 00 —0 5 3

W — Hanson Raymond. L — John Blanchard. Leaders: IOWA: Cortlon Caesar (2-3, 2 RBIs), Jared Gaspard (2-3, 2 RBIs), Elwayne Carrier (1-3, 2 RBIs); BRUSLY: Austin Koeing (1-2, 2B). Records: Iowa 30-9; Brusly 31-9.

Ouachita Christian 7, St. Charles 1

St. Charles 000 010 0—1 6 1

Ouachita Christian 023 020 x—7 8 1

W — Ty O’Neal (9-4). L — Evan Pfister. (7-5). Leaders: ST. CHARLES: Nick Lorio (2-3), Lloyd Nash (2B); OUACHITA CHRISTIAN: Dale Fulmer (3-3, 2B, 2 RBIs), Clint Hargrave (2-2, 2B, RBI). Records: St. Charles 25-11; Ouachita Christian 29-11.

Riverside 7, Opelousas Catholic 2

Riverside 000 520 0—7 4 1

Opelousas Catholic 000 001 1—2 5 4

W — Jordan Loving (6-0). L — Matt Collins (7-2). Leaders: RIVERSIDE: Tanner Louque (1B, RBI); Dane Edler (1B, RBI); OPELOUSAS CATHOLIC: Gaige St. Cyr (HR); Matt Collins (2 H). Records: Riverside 29-11; Opelousas Catholic 28-9.

St. Louis 11, University 6

St. Louis 010 00(10) 0—11 6 4

University 000    600 0 —6 4 4

Leaders: ST. LOUIS: Cameron Fontenot (2-4, 2 2B, 3 RBIs); UNIVERSITY: Khristian Paul (2-4, Rbi); Scot McKenzie (2-4). Records: St. Louis 24-14; University 24-17.