Class 5A

1, Rummel (5-1) plays Jesuit Saturday

2, West Monroe (7-0) beat Natchitoches Central 49-6

3, Destrehan (7-0) beat Central Lafourche 31-7

4, John Curtis (4-1) plays St. Augustine Saturday

5, Airline (7-0) beat Haughton 37-21

6, Brother Martin (6-1) beat Holy Cross 49-24

7, Zachary (6-1) beat Denham Springs 32-30

8, Evangel Christian (6-1) beat Captain Shreve 52-3

9, Parkway (6-1) beat Booker T. Washington 48-7

10, Byrd (6-1) beat Southwood 21-0

Others receiving votes: Ponchatoula lost St. Paul’s 41-38 in 2OT; St. Paul’s beat Ponchatoula 41-38 in 2 OT; Holy Cross lost to Brother Martin 49-24; Acadiana beat Lafayette 27-7; Scotlandville beat Central 34-0; Mandeville beat Slidell 38-0; Catholic-BR beat Broadmoor 47-6; Haughton lost to Airline 37-21; Ouachita beat Alexandria 46-40 in OT.

Class 4A

1, Neville (6-0) beat Grant 50-0

2, McDonogh 35 (6-0) plays Warren Easton Saturday

3, Crowley (7-0) beat LaGrange 27-25

4, St.Thomas More (6-1) beat Carencro 28-19

5, Teurlings (5-2) beat Beau Chene 56-0

6, Franklinton (5-2) beat Loranger 41-14

7, North DeSoto (6-1) beat Northwood-Shreveport 35-24

8, Warren Easton (5-1) plays McDonogh 35 Saturday

9, Livonia (5-2) lost to Plaquemine 30-24

10, Bastrop (5-2) beat Tioga 57-13

Others receiving votes: Benton beat Fair Park 42-22; Minden beat Bossier 35-10; Plaquemine beat Livonia 30-24; Breaux Bridge beat Abbeville 30-8; LaGrange lost to Crowley 27-25; Lakeshore beat Terrebonne 31-13.

Class 3A

1, University (6-1) beat Parkview Baptist 29-21

2, De La Salle (7-0) beat Clark 49-0

3, Parkview Baptist (4-3) lost to University 29-21

4, Lutcher (6-1) beat St. James 32-0

5, North Webster (5-2) beat Loyola 28-7

6, St. James (5-2) lost to Lutcher 32-0

7, Church Point (6-1) beat Pine Prairie 41-13

8, South Beauregard (5-2) lost to Jennings 47-26

9, Eunice (6-1) beat Northwest 56-25

10, E.D. White (4-3) lost to Patterson 40-14

Others receiving votes: Amite lost to Bogalusa 32-20; Patterson beat E.D. White 40-14; St. Louis beat Iowa 34-33; Marksville lost to Jena 34-26; West Feliciana beat Port Allen 44-30; Union Parish beat Wossman 21-18.

Class 2A

1, Notre Dame (7-0) beat West St. Mary 61-0

2, Many (6-1) beat Menard 35-21

3, Ouachita Christian (6-1) beat Rayville 42-24

4, Riverside (5-1) beat West St. John 44-6

5, Calvary Baptist (5-2) beat Red River 40-13

6, Sterlington (5-2) lost to Mangham 36-35 in OT

7, St.Thomas Aquinas (7-0) beat Pope John Paul II 41-0

8, St. Charles Catholic (6-1) beat Newman 45-9

9, Madison Prep (7-0) beat Mentorship Academy 63-0

10, Kinder (6-1) beat Mamou 57-20

Others receiving votes: Country Day beat Sophie B. Wright 56-6; Menard lost to Many 35-21; Mangham beat Sterlington 36-35 in OT; Welsh beat Lake Arthur 55-12; Northeast lost to Episcopal 30-12; Dunham beat Friendship Capitol 45-6.

Class 1A

1, St. Mary’s (7-0) beat Logansport 43-12

2, Ascension Episcopal (7-0) beat Centerville 48-8

3, Kentwood (6-1) beat St. Helena Central 40-6

4, Southern Lab (5-2) beat White Castle 22-12

5, Haynesville (5-2) beat Cedar Creek 29-8

6, Central Catholic (6-1) lost to Vermilion Catholic 48-30

7, Vermilion Catholic (5-2) beat Central Catholic 48-30

8, Hamilton Christian (6-1) beat Merryville 42-12

9, East Beauregard (6-1) beat Elton 22-18

10, Basile (6-1) beat Westminster Christian 33-13

Others receiving votes: Cedar Creek lost to Haynesville 29-8; White Castle lost to Southern Lab 22-12; Elton lost to East Beauregard 22-18.