LSSCA All-State teams

Louisiana High School Soccer Coaches Association

Division I

FIRST TEAM

Alex Caswell, Acadiana; Salvador Colin, Acadiana; Kade Kling, Acadiana; Chad Usry, Captain Shreve; Joshua Campbell, Catholic-BR; Zachary Boothe, Denham Springs; Camden Hilliard, Denham Springs; Jack Laforge, Jesuit; Chase Rushing, Jesuit; Michel Fleurant, Lafayette; Briggs Bourgeois, St. Amant; Eric Guin, St. Paul’s; Colin Hanley, St. Paul’s; Davis Neitzschman, St. Paul’s; Barrick Roberts, St. Paul’s; Colin Ross, St. Paul’s.

SECOND TEAM

Joshua Hulgan, Baton Rouge High; Grant Odenwald, BRHS; Miles Francis, Brother Martin; Will Thiele, Brother Martin; Nick Hammond, Captain Shreve; Parker Caulfield, Catholic-BR; Ethan Camet, Jesuit; Otto Candies, Jesuit; Dillon Fuchs, Jesuit; Patrick LaCour, Jesuit; Kyle Farmer, Lafayette; Jack Babineaux, Mandeville; Parker Pastorello, Mandeville; Devin Pathoumthong, Mandeville.

Co-Offensive MVPs: Barrick Roberts, St. Paul’s; Eric Guin, St. Paul’s

Defensive MVP: Colin Hanley, St. Paul’s

Coach of the Year: Sean Moser, St. Paul’s

Division II

FIRST TEAM

Juan Carlos Pilicita Brito, Beau Chene; Briley Dronet, Beau Chene; David Smith, Beau Chene; Gaven Stelly, Beau Chene; Miles McGuire, Ben Franklin; Dante Oliver, Ben Franklin; James Rousell, Ben Franklin; Nicolas Mboungou, Bolton; Wilson Aguilar, East Jefferson; Ashton Fletcher, St. Michael; Alex Silva, St. Michael; Mitchell Williams, St. Michael; Peyton Marter, St. Thomas More; Mason Arnette, Vandebilt Catholic; Zac Breaux, Vandebilt; Catholic Charles Doskey, Vandebilt; Mitch Gautreaux, Vandebilt.

SECOND TEAM

Jude Burst, Ben Franklin; Chris Chatters, Ben Franklin; Brady Laborde, Bolton; Christian Aguirre, East Jefferson; Fernando Hernandez, East Jefferson; Michael Paulsen, Lakeshore; Keegan Stanworth, Lakeshore; Micah Bursh, Leesville; Pablo Chaves. Leesville; Clifton Coleman, Loyola; Cole Williamson, Neville; Mason Barnes, North DeSoto; David Juneau, St. Thomas More; Seth Sonnier, Teurlings Catholic; Jorik Voss, Tioga; Jonah Pitre, Vandebilt.

Offensive MVP: Juan Carlos Pilicita Brito, Beau Chene

Co-Defensive MVPs: Briley Dronet, Beau Chene; Charles Doskey, Vandebilt Catholic

Coach of the Year: Paul Shenton, Vandebilt Catholic

Division III

FIRST TEAM

Seth Broussard, Episcopal School of Acadiana; Cole Garda, Newman; William Savoie, Newman; Julian Sutton, Newman; Mason Cook, Northlake Christian; Josh Landry, Northlake; Richard Humphrey, Northlake; Adam Riche, Northlake; Blake Dalferes, Pope John Paul II; Nick Cironi, St. Louis Catholic; Alexander Stroh, St. Louis; Mac Thompson, St. Louis; Thomas Kobetz, University; Ben Smith, University; Miguel Vilas, University;

SECOND TEAM

Avery Ferrera, Archbishop Hannan; Trevor Stevens, Calvary Baptist; Logan Breaux, Catholic-NI; Thomas Purdy, Catholic-NI; Aaron Viator, Catholic-NI; Josh Dakin, ESA; Alex Fuselier, Lusher Charter; Joe Roberts, Lusher; Sam Moses, Newman; David Terral, Newman; Indiana Brunner, Northlake; Matt Pearl, Northlake; Nathan Pearl, Northlake; Trace Knoerr, Northlake; Dillon Hoglen, Parkview Baptist; Michael Buisson, St. Louis; Conner Cutrera, St. Louis.

Offensive MVP: Thomas Kobetz, University

Defensive MVP: Richard Humphrey, Northlake Christian

Coach of the Year: Jason Oertling, St. Louis Catholic

Freshman All-State

FIRST TEAM

Henry Grandbouche, Baton Rouge High; John Morgan Eaglin, Beau Chene; Landon Guidry, Beau, Chene; Jude Burst, Ben Franklin; Eduardo Hernandez, Bolton; Eli Weathers, Catholic-BR; Cameron Hamby, Denham Springs; Hunter Ardizone, Episcopal School of Acadiana; Matthew Pisani, ESA; Braeden Brignac, Jesuit; Matt Marion, Mandeville; Otis Smith, Mandeville; Sam Moses, Newman; Clayton Gill, Northlake Christian; Griffin Fetters, Parkview Baptist; Brendan David, St. Amant; Hector Rodriguez, St. Amant; Jacob Hall, University; Catholic Brennan Rogers, Vandebilt Catholic; Matthew Rotolo, Vandebilt.

SECOND TEAM

Robert Roy, Alexandria; Price Petagna, Metairie Park Country Day; Charles Redfearn, Country Day; Brandon Core, Covington; Kevin Vicknair, Destrehan; Baylor Stanworth, Lakeshore; Michael Haynes, Neville; Christian Wilson, Pineville; Max Sager, Runnels; Kyle Segalla, St. Michael; Austin Breaux, Vandebilt; Clay Collins, Vandebilt; Clinton Erny, Vandebilt; Ashton Zeringue, Vandebilt.