Girls basketball

Basile 76, False River 22

Basile 32 23 17 4 — 76

False River 2 7 7 6 — 22

Scoring — BASILE: Riley James 36, M’Dashia Adams 18, Gracie Fornet 5, Tory Fontenot 3, Reagan Johnson 3, Megan Johnson 3, Alison Smith 2, Reagan LeDoux 2, Caitlyn Deshotel 2, Tisha Thomas 2; FALSE RIVER: Caitlyn Brooks 8, Lexi Sellars 6, Grace Lacombe 3, Emily Torres 2, Callie Nipple 2, Jodi Boudreaux 1.

Gueydan 43, Ascension Episcopal 25

Gueydan 7 11 13 13 — 43

Ascension Episcopal 12 0 10 3 — 25

Scoring — GUEYDAN: T’Nia Leger 13, Ashari Terry 11, Kendra Petry 6, Cheyenne LaComb 5, Ke’Ara Charles 4, Nya Boudreaux 2, Kelsey Williams 2; ASCENSION EPISCOPAL: Sarah Beadle 9, Abbie Boland 6, Christianna Lemoine 6, Quinn Billzaud 4

3-Point Goals — Gueydan: 1 (Lacomb); Ascension Episcopal: 3 (Boland 2, Beadle)

Girls soccer playoffs

Division I

First round

No. 1 C.E. Byrd, No. 2 St. Joseph’s Academy, No. 3 Mount Carmel, No. 4 St. Scholastica, No. 5 Acadiana, No. 6 East Ascension, No. 7 Fontainebleau and No. 8 St. Amant all receive byes

(17) Comeaux at (16) Pineville

(24) Denham Springs at (9) Mandeville

(21) Natchitoches Central at (12) Lafayette

(20) Caddo Magnet at (13) Sulphur

(19) Northshore at (14) New Iberia

(22) Baton Rouge High at (11) Dominican

(23) West Monroe at (10) Barbe

(18) Destrehan at (15) Dutchtown

Division II

First round

No. 1 St. Thomas More, No. 2 Ben Franklin, No. 3 Parkway, No. 4 Lakeshore, No. 5 Alexandria, No. 6 West Ouachita, No. 7 East Jefferson, No. 8 Carencro receive byes

(17) Captain Shreve at (16) Terrebonne

(24) Central at (9) Neville

(21) Helen Cox at (12) Ruston

(20) De La Salle at (13) Sam Houston

(19) Academy of Our Lady at (14) Beau Chene

(22) Haughton at (11) Benton

(23) Cabrini at (10) Central Lafourche

(18) South Terrebonne at (15) Live Oak

Division III

First round

No. 1 Vandebilt Catholic, No. 2 Sacred Heart-N.O., No. 3 University High, No. 4 Loyola-Shreveport, No. 5 St. Louis Catholic, No. 6 E.D. White Catholic, No. 7 Episcopal, No. 8 Leesville receive byes

(17) North DeSoto at (16) Lutcher

(24) Minden at (9) Ursuline

(21) West Feliciana at (12) St. Michael

(20) Pearl River at (13) Parkview Baptist

(19) Erath at (14) Bolton

(22) St. Martinville at (11) DeRidder

(23) Morgan City at (10) Teurlings Catholic

(18) Belle Chasse at (15) Lusher

Division IV

First round

No. 1 Catholic-NI, No. 2 Pope John Paul II, No. 3 Archbishop Hannan, No. 4 St. Frederick, No. 5 Newman, No. 6 Metairie Country Country Day, No. 7 Ascension Episcopal, No. 8 Episcopal School of Acadiana

(17) Grace Christian at (16) Ouachita Christian

(24) St. Thomas Aquinas at (9) Northlake Christian

(21) Sterlington at (12) Menard

(20) Lafayette Christian at (13) Evangel

(19) St. Charles Catholic at (14) Opelousas Catholic

(22) Catholic-PC at (11) McGehee

(23) St. Martin’s at (10) Riverside Academy

(18) Haynes Academy at (15) Runnels

St. Thomas More 3, Denham Springs 1

Regular season

Goals — STM: Hailey Zaunbrecher, Maddie Moreau, Peyton St. Pierre; DSHS: Erica Wilson

Goalkeepers — STM: Caroline Werther (2 saves); DSHS: Aubree Coates (11 saves)

Record — STM: 19-5-3, District 4-0-0