3A boys finish Moran Sullivan

Class 3A champion Jack Moran of University (black) and runner-up Chandler Sullivan of West Feliciana (blue) race on the final turn of the LHSAA state cross country meet at Northwestern State in Natchitoches.

Advocate staff photo by ROBIN FAMBROUGH

Final results from the LHSAA cross country meet Tuesday at Northwestern State in Natchitoches.

3A girls

Individual top 10: 1. Mary Nusloch, Sacred Heart of New Orleans, 18:47.9; 2. India Appleton, St. Louis, 19:34.8; 3. Katie Byrd, Sterlington, 20:02.4; 4. Kelly Goff, West Feliciana, 20:16.7; 5. Mary Grace Foster, Lusher Charter, 20:25.3; 6. Ella Rose Stock-Brodnick, Ursuline Academy, 20:29.8; 7. Cali Jane Luetkemeier, Sacred Heart of New Orleans, 20:31.9; 8. Mary-Claude Simons, Lusher Charter, 20:31.9; 9, Madeline Kling, Sacred Heart, 20:42.27; 10, Ellie Pennington, University, 20:51.12

Team results: 1. Sacred Heart of New Orleans, 40; 2. Lusher Charter, 74; 3. University Lab, 120; 4. Sterlington, 146; 5. Kaplan, 178; 6. West Feliciana, 186; 7. Erath, 202; 8. St. Charles Catholic, 223; 9. Archbishop Hannan, 224; 10. South Beauregard, 240; 11. Loyola Prep, 241; 12. St. Louis, 245; 13. Ursuline Academy, 279; 14. Pine Prairie, 377; 15. Mentorship Academy, 460; 16. Jena, 460

4A Girls

Individual top 10: 1. Molly McHale, St. Scholastica, 18:27.2; 2. Chantaya Griffin, Carencro, 18:38.0; 3. Hailey Humphries, St. Michael, 19:08.9; 4. Caroline Lindsay, Vandebilt Catholic, 19:18.6; 5. Abbey Marie Ratcliff, E.D. White, 19:20.8; 6. Callie Hardy, Parkview Baptist, 19:38.8; 7. Rebecca Quebedeaux, St. Michael, 19:53.5; 8. Caitie Brumfield, St. Michael, 20:11.7; 9. Mallory Foret, Belle chasse, 20:16.8; 10. Amelia Viator, Vandebilt Catholic, 20:26.2

Team results: 1. St. Michael, 50; 2. E.D. White, 78; 3. Vandebilt Catholic, 88; 4. St. Scholastica, 89; 5. Belle Chasse, 133; 6. Cabrini, 162; 7. Parkview Baptist, 179; 8. St. Thomas More, 227; 9. Buckeye, 270; 10. Lakeshore, 277; 11. Woodlawn-Baton Rouge, 293; 12. West Ouachita, 338; 13. Caddo Magnet, 366; 14. Benton, 379; 15. Ben Franklin, 405; 16. Beau Chene, 416; 17. Teurlings Catholic, 463; 18. Assumption, 472; 19. South Terrebonne, 527; 20. Leesville, 547; 21. Academy of Our Lady, 591; 22. North DeSoto, 655; 23. Bossier, 700.

5A Girls

Individual Top 10: 1. Lauren Hendry, St. Joseph’s Academy BR, 18:19.8; 2. Carlin Beal, Mandeville, 18:24.1; 3. Rosalie Michot, Lafayette, 18:37.2; 4. Kelsey Major, Dominican, 19:04.4; 5. Sophie Martin, St. Joseph’s Academy BR, 19:09.9; 6. Isabelle Brown, St. Joseph’s Academy of BR, 19:11.7; 7. Charley Chehardy, Mandeville, 19:22.5; 8. Hope Shales, Mt. Carmel, 19:31.8; 9. Riley Killian, Archbishop Chapelle, 19:32.2; 10. Paige Anderson, Fontainebleau, 19:36.7

Team results: 1. St. Joseph’s Academy of BR, 35; 2. Mandeville, 85; 3. Dominican, 95; 4. Mt. Carmel, 141; 5. Lafayette, 169; 6. Fontainebleau, 218; 7. Live Oak, 295; 8. John Curtis, 321; 9. Barbe, 330; 10. Zachary, 331; 11. Parkway, 380; 12. Central Lafourche, 380; 13. Ponchatoula, 380; 14. Airline, 382; 15. Dutchtown, 383; 16. West Monroe, 388; 17. Hahnville, 391; 18. C.E. Byrd, 419; 19. Slidell, 435; 20. Archbishop Chapelle, 460; 21. Haughton, 510; 22. Ouachita Parish, 546; 23. Thibodaux, 598; 24. John Ehret, 676

3A Boys

Individual Top 10: 1. Jack Moran, University Lab, 16:37.0; 2. Chandler Sullivan, West Feliciana, 16:39.7; 3. Ethan Suire, Erath, 16:49.1; 4. Patton Sims, Sterlington, 16:50.7; 5. Wyatt Barbe, West Feliciana, 17:02.6; 6. Nick Story, Sumner Jewel, 17:05.1; 7. Blaze Bright, Erath, 17:05.1; 8. Cameron Carpenter, Erath, 17:09.6; 9. Emery Godke, West Feliciana, 17:29.2; 10. Nat Semmes, West Feliciana, 17:31.7

Team results: 1. West Feliciana, 52; 2. Erath, 59; 3. St. Louis, 155; 4. Haynes Academy, 163; 5. University Lab, 164; 6. Lusher Charter, 194; 7. Berwick, 202; 8. De La Salle, 263; 9. Sumner Jewel, 268; 10. David Thibodaux Stem, 309; 11. Pine Prairie, 316; 12. Thomas Jefferson, 317; 13. Archbishop Hannan, 332; 14. Iowa, 344; 15. Sterlington, 368; 16. South Beauregard, 414; 17. Abbeville, 422; 18. Loyola Prep, 423; 19. St. Charles Catholic, 466; 20. Port Barre, 517; 21. Mamou, 557; 22. Caldwell Parish, 634; 23. Jena, 710

4A Boys

Individual Top 10: 1. Key Alfred, Carencro, 15:46.3; 2. Samuel Avants, E.D. White, 16:03.1; 3. Cameron Angelle, Carencro, 16:08.9; 4. Josiah Perez, Neville, 16:18.4; 5. Alex Melcer, Belle Chasse, 16:21.7; 6. Lyons Blum, Ben Franklin, 16:21.8; 7. Paul Mantzel, Belle Chasse, 16:33.3; 8. Race Bourgeios, E.D. White, 16:40.6; 9. Merchant Kyle, Belle Chasse, 16:43.3; 10. Alex Sucato, Belle Chasse, 16:44.9

Team results: 1. Belle Chasse, 42. 2. E.D. White, 94; 3. St. Michael, 105; 4. Vandebilt Catholic, 180; 5. Benton, 213; 6. West Ouachita, 223; 7. Carencro, 237; 8. St. Thomas More, 248; 9. Leesville, 258; 10. Parkview Baptist, 298;

11. South Terrebonne, 305; 12. Teurlings Catholic, 306; 13. Lakeshore, 312; 14. Ben Franklin, 339; 15. Caddo Magnet, 341; 16. Buckeye, 406; 17. DeRidder, 433; 18. Beau Chene, 503; 19. Lee Stem/VPA Magnet, 551; 20. Lutcher, 557;

21. Woodlawn Baton Rouge, 578; 22. Assumption, 615; 23. South Lafourche, 631; 24. Salmen, 686; 25. Westgate, 708; 26. Bossier, 723; 27. Riverdale, 779; 28. G.W. Carver, 810; 29. Franklinton, 873

5A Boys

Individual Top 10: 1. Adam Wise, Fontainebleau, 15: 20.6; 2. Hayden Courrege’, Brother Martin, 15:42. 6; 3. Hunter Appleton, Brother Martin, 15:51.1; 4. Will Dart, Airline, 16:00.5; 5. Taejon Morris, Airline, 16:04.0; 6. Austin Mikovich, C.E. Byrd, 16:04.8; 7. Collin Hedges, Catholic BR, 16:05.6; 8. Joshua Burns, Airline, 16:06.5; 9. Hayden Foolkes, Sulphur, 16:07.6; 10. James Lalonde, Catholic BR, 16:13.8

Team results: 1. Catholic BR, 77; 2. Airline, 105; 3. Brother Martin, 125; 4. Holy Cross, 131; 5. Jesuit, 139; 6. St. Paul’s, 141; 7. Parkway, 163; 8. John Curtis, 169; 9. Fontainebleau, 250; 10. Mandeville, 281; 11. Slidell, 376; 12. Denham Springs, 394; 13. Live Oak, 411; 14. Sulphur, 413; 15. Dutchtown, 416; 16. Lafayette, 447; 17. Ruston, 475; 18. West Monroe, 479; 19. Archbishop Shaw, 525; 20. Ouachita Parish, 543; 21. C. E. Byrd, 555; 22. Terrebonne, 574; 23; Hahnville, 580; 24. John Ehret, 689