Boys basketball

St. Thomas More 48, Beau Chene 41

St. Thomas More 15 9 11 13 — 48

Beau Chene 14 7 11 9 — 41

Scoring — ST. THOMAS MORE: William Vincent 20, Johnathon Cisse 7, Devante Benjamin 6, Trevor Beguy 5, Drew Hughes 4, Nate Cox 3, Jude Joseph 3 BEAU CHENE: Jakavin Sevant 11, Lawrence Richard 10, Deontre Eaglin 8, Markalyen Milburn 5, Colby Stelly 5, Tahage Lemelle 2

3-Point Goals — ST. THOMAS MORE 3: J. Cisse 2, N. Cox BEAU CHENE 4: D. Eaglin 2, M. Milburn, L. Richard

Records — St. Thomas More 25-7

Westminster 55, False River Academy 47

False River Academy 4 11 17 15 — 47

Westminster 14 5 23 15 — 55

Scoring — WESTMINSTER: E. Williams 20, K. Brown 15, B. Sparks 6, M. Lazard 6, C. Terry 5, O. Burleigh 3; FALSE RIVER: K. Brooks 9, C. Chenevert 7, E. Torres 7, L. Sellars 7, J. Chenevert 6, S. Allen 6, J. Boudreaux 2, C. Nipple 2, G. LaCombe 1

3-Point Goals — Westminster: 1 (O. Burleigh); False River: 1 (L. Sellars)

Girls basketball

Lafayette Christian 49, Gueydan 47

Lafayette Christian 4 11 12 22 — 49

Gueydan 9 10 16 12 — 47

Scoring — LAFAYETTE CHRISTIAN: Aija Robinson 25, Erin Rogers 10, , Paris Baino 5, Myca Broussard 3, Isha Cooper 3, Reagan Lantier 3; GUEYDAN: Cheyenne LaComb 12, T’Nia Leger 11, Ke’Ara Charles 10, Kendra Petry 7, Ashari Terry 4, Nya Boudreaux 2, Kelsey Williams 1.

3-Point Goals — LCA 4 (Rogers 3, Babino); Gueydan 4 (Lacomb 3, Charles)

Girls soccer playoffs

Division I

First round

(16) Pineville 3, (17) Destrehan 1

(9) St. Amant 6, (24) Denham Springs 0

(12) Lafayette 5, (21) Natchitoches Central 0

(20) Caddo Magnet 1, (13) Sulphur 0

(19) Northshore 2, (14) New Iberia 1

(11) Dominican 1, (22) Baton Rouge 0, OT

(10) Barbe 1, (23) West Monroe 0

(18) Comeaux 1, (15) Dutchtown 0

Second round

(16) Pineville at (1) Byrd

(9) St. Amant at (8) Fontainebleau

(12) Lafayette at (5) Acadiana

(20) Caddo Magnet at (4) St. Scholastica

(19) Northshore at (3) Mount Carmel

(11) St. Mary’s Dominican at (6) East Ascension

(10) Barbe at (7) Mandeville

(18) Comeaux at (2) St. Joseph’s?

Division II

First round

(17) Captain Shreve 3, (16) Terrebonne 2

(9) Neville 3, (24) Central 0

(12) Ruston 6, (21) Helen Cox 1

(13) Sam Houston 1, (20) De La Salle 1

(14) Beau Chene 6, (19) Academy of Our Lady 1

(11) Benton 4, (22) Haughton 0

(10) Central Lafourche 4, (23) Cabrini 2

(15) Live Oak 3, (18) South Terrebonne 0, OT

Second round

(17) Captain Shreve at (1) St. Thomas More

(9) Neville at (8) Carencro

(12) Ruston at (5) Alexandria

(13) Sam Houston at (4) Lakeshore

(14) Beau Chene at (3) Parkway

(11) Benton at (6) West Ouachita

(10) Central Lafourche at (7) East Jefferson

(15 )Live Oak at (2) Benjamin Franklin

Division III

First round

No. 1 Vandebilt Catholic, No. 2 Sacred Heart-N.O., No. 3 University High, No. 4 Loyola-Shreveport, No. 5 St. Louis Catholic, No. 6 E.D. White Catholic, No. 7 Episcopal, No. 8 Leesville receive byes

(16) Lutcher 3, (17) North DeSoto 0

(9) Teurlings Catholic 8, (24) Minden 0

(12) St. Michael 2, (21) West Feliciana 0

(13) Parkview Baptist 2, (20) Pearl River 1

(19) Erath 2, (14) Bolton 1

(11) DeRidder 5, (22) St. Martinville 0

(10) Ursuline Academy 6, (23) Morgan City 0

(15) Lusher 4, (18) Belle Chasse 1

Second round

(16) Lutcher at (1) Vandebilt Catholic

(9) Teurlings Catholic at (8) Leesville

(12) St. Michael at (5) St. Louis Catholic

(13) Parkview Baptist at (4) Loyola College Prep

(19) Erath at (3) University

(11) DeRidder at (6) E.D. White

(10) Ursuline at (7) Episcopal

(15) Lusher at (2) Academy of Sacred Heart

Division IV

First round

(17) Grace Christian 4, (16) Ouachita Christian 1

(9) Northlake Christian 5, (24) St. Thomas Aquinas 1

(12) Menard 2, (21) Sterlington 0

(13) Evangel 4, (20) Lafayette Christian 2

(14) Opelousas Catholic 1, (19) St. Charles 0

(11) McGehee 1, (22) Catholic-PC 0

(10) Riverside Academy 5, (23) St. Martin’s 2

(15) Runnels 2, (18) Haynes Academy 1

Second round

(17) Grace Christian at (1) Catholic High New Iberia

(9) Northlake Christian at (8) Episcopal School of Acadiana

(12) Holy Savior Menard at (5) Newman

(13) Evangel Christian Academy at (4) St. Federick

(14) Opelousas Catholic at (3) Hannan

(11) McGehee at (6) Country Day

(10) Riverside at (7) Ascension Episcopal

(15) Runnels at (2) Pope John Paul II

Boys soccer playoffs

Division I

First round

(16) Dutchtown 3, (17) Barbe 0

(9) Lafayette 4, (24) Baton Rouge 1

(12) Catholic-BR 3, (21) Pineville 0

(13) Sulphur 3, (20) West Monroe 0

(14) Brother Martin 2, (19) East Ascension 0

(11) Caddo Magnet 1, (22) Hammond 0

(10) Grace King 4, (23) Fontainebleau 0

(18) Destrehan 2, (15) Northshore 1

Second round

(16) Dutchtown at (1) St. Paul’s

(9) Lafayette at (8) New Iberia

(12) Catholic High at (5) St. Amant

(13) Sulphur at (4) Jesuit

(14) Brother Martin at (3) Acadiana

(11) Caddo Magnet at (6) Byrd

(10) Grace King at (7) Denham Springs

(18) Destrahan at (2) Mandeville

Division II

First round

(17) Westgate at (16) Terrebonne

(9) East Jefferson 1, (24) Salmen 0

(12) Ruston 4, (21) Central 0

(13) Tioga 1, (20) Benton 0

(19) West Jefferson4, (14) Ouachita Parish 0

(22) Cox at (11) Benjamin Franklin

(10) Woodlawn-BR 8, (23) Carencro 0

(18) Live Oak at (15) Central Lafourche

Second round

(9) East Jefferson at (8) Lakeshore

(12) Ruston at (5) Beau Chene

(13) Tioga at (4) Alexandria

(19) West Jefferson at (3) Neville

(10) Woodlawn at (7) Riverdale

Division III

First round

(16) Abbeville 8, (17) DeRidder 2

(9) Episcopal 8, (24) Grant 0

(12) Lusher 7, (21) New Orleans Military and Maritime Academy 0

(13) Parkview Baptist 2, (20) North DeSoto 0

(19) International at (14) Morgan City

(11) St. Martinville 2, (22) Opelousas 1

(10) Lutcher 3, (23) Pearl River 0

(18) St. Michael 2, (15) Loyola Prep 1

Second round

(16) Abbeville at (1) St. Louis Catholic

(9) Episcopal at (8) North Vermilion

(12) Lusher at (5) Leesville

(13) Parkview Baptist at (4) University

(11) St. Martinville at (6) Bolton

(10) Lutcher at (7) Teurlings Catholic

(18) St. Michael at (2) Vandebilt Catholic

Division IV

First round

(17) St. Charles 2, (16) Pope John Paul II 1

(9) St. Frederick 3, (24) Calvary Baptist 1

(21) Dunham 2, (12) Glenmora 0

(20) Grace Christian at (13) Rapides

(14) Riverside Academy 3, (19) Runnels 1, OT

(11) St. Thomas Aquinas 7, (22) Ascension Episcopal 0

(10) Evangel 5, (23) St. Martin’s 2

(18) Country Day 4, (15) Opelousas Catholic 0

Second round

(17) St. Charles Catholic at (1) Catholic High New Iberia

(9) St. Frederick at (8) Lafayette Christian

(21) Dunham at (5) Northlake Christian

(14) Riverside at (3) Episcopal School of Acadiana

(10) Evangel Christian at (7) Westminster Academy

(15) Country Day at (2) Newman