GMF Tarpon Rodeo

PORT FOURCHON — Saturday’s final category winners by divisions from the 68th annual Golden Meadow-Fourchon Tarpon Rodeo held from Moran’s Marina with anglers, their hometowns (when available & club listed in Spearfishing Division) and weight of catches in pounds and ounces. Also Outstanding Angler awards by divisions. Redfish Stringer included five redfish measuring less than 27 inches:

Big Game Division

Bull Dolphin: 1, Shealey Cheramie, Galliano, 22 pounds, 3 ounces. 2, Steven Cheramie, Galliano, 19-10. 3, Reggie Ledet, Larose, 14-9.

Blackfin Tuna: 1, J.B. Suffridge, Arkansas, 29-4. 2, William Bankston, Baton Rouge, 27-5. 3, Chuck Harrison, Walnut Grove, California, 24-11.

Yellowfin Tuna: 1, Jonathan Lindley, Thibodaux, 107-2. 2, Zack Fillirich, Galliano, 102-0. 3, Mario Lefort, Cut Off, 76-10.

Wahoo: 1, Ross Sampey, Raceland, 21-5. 2, Coleman Fox, Baton Rouge, 8-12.

Tag & Release: 1, Lee Bouziga, Golden Meadow, 500 points (blue marlin).

Outstanding Fisherman: Lindley, 3 points.

Shoreline Division

Tarpon: 1, Monique Smith, Grand Isle, 86-8. 2, John Cheramie, Grand Isle, 74-10.

Bonita: 1, Anthony Picciola, Cut Off, 21-3. 2, Picciola, 17-14. 3, Picciola, 15-12.

Cobia: 1, Shane Marceaux, Hammond, 49-9. 2, Gary Gautreaux, Lockport, 43-11. 3, Britton Comeaux, Galliano, 39-2.

Grouper: 1, Hunter Andras, Choupic, 104-3. 2, Ren Cheramie, Cut Off, 8-10.

Jack Crevalle: 1, Jerry Ordoyne, Thibodaux, 28-13. 2, Brett Orgeron, Galliano, 26-13. 3, Shawn Cheramie, Cut Off, 26-2.

King Mackerel: 1, Chuck Harrison, 40-0. 2, Shawn Cheramie, 35-7. 3, Ren Cheramie, 34-4.

Spanish Mackerel: 1, Tommy Bush, Kenner, 3-12. 2, Bush, 3-4. 3, Matt Cheramie, Larose, 3-3.

Mangrove Snapper: 1, Britton Comeaux, 11-0. 2, Comeaux, 10-3. 3, Anthony Picciola, 10-0.

Outstanding Fisherman: Picciola, 7 points.

Inside Division

Drum: 1, Sarah Richaux, Larose, 38-2. 2, Roy Autin, Cut Off, 35-0. 3, Rodger Dodger, Larose, 32-13.

Flounder: 1, Tonia Duet, Galliano, 3-5. 2, Tommy Bush, Kenner, 2-6. 3, Ryan Bagala, Cut Off, 1-12.

Gafftopsail Catfish: 1, Noah Callais, Cut Off, 6-4. 2, Roy Autin, 6-4. 3, Autin, 5-15.

Bull Redfish (27+ inches): 1, Rodger Dodger, Larose, 35-9. 2, Richie Toups, Raceland, 34-6. 3, Roy Autin, 32-10.

Redfish (less than 27 inches): 1, Ben Williams, Thibodaux, 8-2. 2, Ryan Bagala, 8-0. 3, Jennifer Sasser, Golden Meadow, 7-8.

Redfish Stringer: 1, Kalon Johnson, Thibodaux, 35-11. 2, Stan Becnel, Broussard, 33-11. 3, Samuel Simpson, Kenner, 30-7.

Sheepshead: 1, Darby Bourgeois, Mathews, 6-13. 2, Chase Chauvin, Golden Meadow, 5-2. 3, Seth Rodriguez, Peraland, Texas, 4-6.

Speckled Trout: 1, Rodney Pierce, Larose, 4-8. 2, Rennie Carter, Baton Rouge, 4-0. 3, Carter, 3-12.

Outstanding Fisherman: Autin, 6 points.

Spearfishing Division

Barracuda: 1, David Chaix, Helldivers, 38-8. 2, Zack Fillinich, 37-6. 3, Rusty Giardina, Sea Tiger, 35-13.

Cobia: 1, Justin Richard, 47-9. 2, James Richard, Git ‘em, 47-7. 3, John Anders, 43-11.

Grouper: 1, Vincent LeBlanc, Git ‘em, 24-13. 2, Ryan Saucier, 18-10. 3, Troy Donaldson, Git ‘em, 19-6.

Jack Crevalle: 1, Troy Donaldson, 33-2. 2, Donaldson, 28-9. 3, George Ansardi, Helldivers, 28-3.

Sheepshead: 1, George Ansardi, 6-11. 2, Troy Donaldson, 6-5. 3, Martha Spencer, Git ‘em, 5-13.

Mangrove Snapper: 1, Chase Donaldson, Git ‘em, 10-8. 2, Vincent LeBlanc, 10-8. 3, LeBlanc, 10-0.

Triggerfish: 1, Ryan Saucier, Helldivers, 6-9. 2, Chase Donaldson, 3-1.

Miscellaneous: 1, Troy Donaldson, 68-3 (stingray). 2, Chase Donaldson, 42-13 (black drum). 3, David Chaix, 31-12 (black drum).

King Spearfisherman: Troy Donaldson, 11 points.

Outstanding Club: Git ‘em, 27 points.

Kayak Division

Cajun Slam: 1, Kip Robichaux, Houma, 9-8. 2, Harold Hellbach, Jefferson, 8-1. 3, Chris Sasser, Golden Meadow, 5-10.

Redfish: 1, Kalon Johnson, 7-14. 2, Johnson, 7-7. 3, Johnson, 7-3.

Speckled Trout: 1, Chris Sasser, 1-9. 2, Davie Breaux, Cut Off, 1-9. 3, Breaux, 1-9.

Leopard Redfish: 1, Chris Sasser, 6 spots.

Outstanding Fisherman: Chris Sasser, 7 points.

Children’s Division

Drum: 1, Ayden Gautreaux, Lockport, 29-1. 2, Aliza Callais, Galliano, 19-2. 3, Ava Plaisance, Golden Meadow, 18-7.

Flounder: 1, Mason Bouzigard, Cut Off, 3-2. 2, Ayden Authement, Luling, 2-1. 3, Blaze Gisclair, Galliano, 1-8.

Gafftopsail Catfish: 1, Holden Gisclair, Cut Off, 6-6. 2, Gisclair, 5-9. 3, Aleya Callais, Galliano, 4-7.

Rat Redfish: 1, Zack France, Cut Off, 7-14. 2, Lucy Kieffer, Thibodaux, 7-6. 3, Caldwell Carter, Baton Rouge, 7-4.

Leopard Redfish: 1, Kason Gilbert, Luling, 6 spots. 2, Jacob Wikie, Luling, 6 spots. 3, Benjamin Bruce, Cut Off, 4 spots.

Sheepshead: 1, Haden Landry, Walker, 4-5. 2, Curtis Duet III, Galliano, 3-14. 3, Ava Plaisance, 3-13.

Speckled Trout: 1, Ali Plaisance, Golden Meadow, 4-1. 2, Mason Guidry, Larose, 3-11. 3, Ethan Robert, Cut Off, 3-7.

Outstanding Boy: Holden Gisclair, 5 points.

Outstanding Girl: Ali Plaisance, 3 points.

SW La. Fishing Club

LAKE CHARLES — Sunday’s final category winners by divisions from the 78th annual SW Louisiana Fishing Club’s three-day Fourth of July rodeo with categories, anglers and the weights of their catches (*-also Junior Angler winner):

Inland Division

Black Drum: Zack Paul, 10.3 pounds. Croaker: Deklan Daughdrill,* 1.5. Flounder: Daughdrill,* 4.9. Gafftopsail Catfish: Jayce Stark,* 5.4. Gar: Robert Trahan,* 52.65. Redfish: Paul,* 31.4. Sheepshead: Daughdrill,* 6.2. Speckled Trout: Daughdrill,* 5.3. Redfish w/Most Spots: Daughdrill, 15 spots.

Offshore Division

Blackfin Tuna: Chase Wesley, 22.0. Bluefish: Max Olmsted, 3.9. Bonito: Jaysen Dautriel, 10.85. Cobia: Reagan Jones, 52.1. Bull Dolphin: Butch Cooke, 10.55. Grouper: Jason Cormier, 87.45. Jacksfish: Lane Daughdrill, 28.0. King Mackerel: Deklan Daughdrill,* 45.55. Mangrove Snapper: William Baker, 10.35. Spadefish: Brad Baker, 6.5. Spanish Mackerel: Tabby Dawdy,* 4.75. Tripletail: Jeremy Mouhot, 7.35. Yellowfin Tuna: Kirklyn Hinch, 55.65. Wahoo: Tom Solari, 41.7.

Tag & Release Division

Blue Marlin: Scott Guidry, 1. Sailfish: Chris Habetz, 1.

Junior Angler Division

Black Drum: Hannah Morgan, 35.2. Bonito: Deklan Daughdrill, 10.15. Gafftopsail Catfish: Tanner Dupuis, 4.9. Spadefish: Tabby Dawdy, 4.25.