BAND NAME OF THE WEEK: 

BATON ROUGE AREA

FRIDAY

BILL ROMANO: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

OPEN MIC: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

THE BLUES ANCIENTS: Pit-N-Peel, 6 p.m.

LAGNIAPPE BAND: Superior Grill, Government Street, 6:30 p.m.

BAD AS THE MONKEY: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

LSU A CAPPELLA CHOIR: CONSIDERING MATTHEW SHEPARD: LSU Student Union Theater, 7:30 p.m.

THE REMNANTS: Time Out Lounge, 8 p.m.

EDDIE SMITH BAND: Roy's Daiquiris, 8 p.m.

MINOS THE SAINT/MARINA ORCHESTRA: Mid City Ballroom, 8 p.m.

MIKE HOGAN: Kalurah Street Grill, 8 p.m.

ANNA & PRESTON WALLACE: Lava Cantina, downtown, 8 p.m.

MIAMI NIGHT: Varsity Theatre, 8 p.m.

STORYWOOD: Ringside at Sullivan's, 9 p.m.

CHEE-WEEZ: L'Auberge Event Center, 9 p.m. 

CAM PYLE: 18 Steak at L'Auberge, 9 p.m.

GRITZ N' GRAVY: Bin 77, 9 p.m.

JONATHON BOOGIE LONG: Happy's Irish Pub, 9 p.m.

ROUGON: Club Coozan, 9 p.m.

RÏVUL: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room, 9 p.m.

LSU FOOTBALL PRE PARTY: Spanish Moon 

SATURDAY

OLD SOUTH JAMBOREE FEATURING MARK SANDERS, STACI TUREAU AND CARLTON JONES: Old South Jamboree, Walker, 7 p.m.

DEADCENTERED/THE ANGRY 88/MISLED: The Woodshop, 7 p.m.

ARGYLE FRIDAY: Beer Belly's Bar & Grill, Plaquemine, 9 p.m.

DEBBIE LANDRY/BLAYNE COUPEL: Churchill's, 9 p.m.

DELTA MOUTH DRAG BALL: Spanish Moon, 9 p.m.

JAM CRACKER: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

LOS TEMERARIOS: Lamar-Dixon Expo Center, Gonzales, 9 p.m.

T-BOY & JUST US: Club Coozan, 9 p.m.

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room, 9 p.m.

SUNDAY

BRANDON ROUTH: Galatoire's Bistro, 11:45 a.m.

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant, noon

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar, 1 p.m.

"SUNDAY AT THE PARK" FEATURING 90 DEGREES WEST: Shaw Center for the Arts, 2 p.m.

LIN HE & ANA MARIA OTAMENDI: LSU School of Music, 3 p.m.

WHEELS OF FIRE: The Blues Room, 6 p.m.

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon, Prairieville, 7 p.m.

SINGER-SONGWRITER OPEN MIC: Old New Orleans Bar & Grill, 7 p.m.

SLAID CLEAVES/KAYCEE KERSCH: Red Dragon Listening Room, 7 p.m.

MONDAY

DOROTHY LEBLANC: Beaureard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

JUSTIN TOWNES EARLE: Manship Theatre, 7:30 p.m.

LAPTOP ORCHESTRA OF LOUISIANA: LSU School of Music, 7:30 p.m. 

TUESDAY

BILLY CALLAWAY: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m., and Rico Louisiana Latin Cocktails & Cuisine, 6 p.m.

HENRY GRAY: Time Out Lounge, 6 p.m.

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

DREW HOLCOMB & THE NEIGHBORS: Varsity Theatre, 7 p.m.

LOGOS STRING QUARTET: LSU Student Union Theater, 7:30 p.m.

WEDNESDAY

HONEYSUCKLE SWEET: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

KIRK HOLDER: Bin 77, 6 p.m.

FIJI LIP SYNC BATTLE: Varsity Theatre, 6 p.m. 

EDDIE SMITH: The Bullfish Bar & Kitchen, 6:30 p.m.

MIKE HOGAN: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

DIXIE ROSE'S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy's Juke Joint, Zachary, 7 p.m.

JAKE GUNTER: Bottle & Tap, 7 p.m.

LOCAL H: Spanish Moon, 7 p.m.

WILLIAM VERMEULEN: LSU School of Music, 7:30 p.m.

BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room, 8 p.m.

CHRIS HILLMAN/HERB PEDERSEN/JOHN JORGENSON: Red Dragon Listening Room, 8 p.m.

THURSDAY

PAM AND SAMUEL: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

LSU SYMPHONIC BAND CONCERT: LSU Student Union Theater, 2 p.m.

THIRD STREET SONGWRITERS FESTIVAL REVEAL PARTY: Cane Land Distilling Company, 5 p.m.

STEVE JUDICE: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

BURNHOUSE: Superior Grill, Government Street, 6 p.m.

CAM PYLE: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

OPEN MIC WITH HOST BILLY CALLAWAY: Movie Tavern Juban Crossing, Denham Springs, 7 p.m.

NEUTRAL SNAP: Varsity Theatre, 7:30 p.m.

NOAM PIKELNY: Manship Theatre, 7:30 p.m.

BILL POSS/GREG KLYMA: Red Dragon Listening Room, 8 p.m.

BLUES JAM FEATURING JONATHON BOOGIE LONG: Phil Brady's, 8 p.m.

CADDYWHOMPUS/POPE/PARTICLE DEVOTION/TRASHLIGHT: Spanish Moon, 8 p.m.

LATIN FUZION: 1913, 8 p.m.

MAGIC MERLIN: Club Coozan, 9 p.m.

LAFAYETTE AND OUTLYING AREA

All shows in Lafayette unless otherwise noted.

FRIDAY

JIM BULLION: New Orleans Original Daiquiris, Geismar, 5 p.m.

LE PAPILLON: CELEBRATING FLOYD SONNIER'S ACADIANA: Acadiana Center for the Arts, 6:30 p.m.

RUEBIN RIVERA: BoCat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 7 p.m.

ALAN JACKSON/LEE ANN WOMACK: Cajundome, 7:30 p.m.

MICHAEL JUAN NUNEZ & THE AMERICAN ELECTRIC: Dat Dog, 8 p.m. 

DEAD REGISTER/CHEMICAL CITY REBELS: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m. 

NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

BIRTH TO GRAVE/JASON & THE KRUEGERS/WAR RIG/BURIED UNDER/TRYBE HABIBI BIZARRE/DITALLU: The District, 9 p.m.

KROSS COUNTRY: Steam Press Coffee Cafe, 9 p.m.

WILL PAYNE HARRISON/STEVEN DUNN/BIRDIE: Artmosphere, 9 p.m.

DJ FUSION: Club MeZazz at Paragon Casino, Marksville, 9 p.m.

RICHARD LEBOUEF: The Grouse Room, 9:30 p.m.

STRANGE THEORIES: Route 92, Youngsville, 9:30 p.m. 

FRANK KINCEL JAZZ TRIO: Blue Dog Cafe

SATURDAY

CAJUN JAM SESSION: Vermilionville, 1 p.m.

RUEBIN RIVERA: BoCat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 8 p.m.

NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

LOUISIANA RED: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 8:30 p.m.

THE RAYO BROTHERS/PINE LEAF BOYS: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

STATIK/PAGODA MAMBO/MADSU DISCO/UGLY: Steam Press Coffee Cafe, 9 p.m.

TELEVISION MAN/RAD WAGON: The Wurst Biergarten, 9 p.m.

THE SHAKE BACKS/THE NAMELESS/JACKIE STARS: The Freetown Boom Boom Room, 9 p.m. 

THE GOOD DUDES: Dat Dog, 9 p.m. 

DJ FUSION: Club MeZazz at Paragon Casino, Marksville, 9 p.m.

GTO PARTY BAND: The Grouse Room, 9:30 p.m.

CHAS JUSTUS AND THE JURY: Artmosphere, 10 p.m.

THREE37: Rox at Cypress Bayou Casino, Charenton, 10 p.m.

GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN' BOOGIE: Route 92, Youngsville, 10 p.m. 

MAEGAN BERARD/LANE MACK: Blue Dog Cafe

SUNDAY

MIMOSA BRUNCH FEATURING MARTY CHRISTIAN: Artmosphere, 11 a.m.

BLUE REGGAE: Steam Press Coffee Cafe, noon

KEVIN NAQUIN & THE OSSUN PLAYBOYS: Vermilionville, 1 p.m.

TRAVIS MATTE & THE KINGPINS: Whiskey River Landing, Henderson, 4 p.m.

FORET TRADITION: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 6 p.m.

FREETOWN FALL FESTIVAL FEATURING NEW NATIVES BRASS BAND: Warehouse 535, 6 p.m.

TELEVANGELIST/DROOD: Artmosphere, 8 p.m.

CLAY PARKER/JODI JAMES: Blue Dog Cafe

TUESDAY

RAY LAMONTAGNE: Heymann Center, 7:30 p.m.

JANKY KARAOKE: Artmosphere, 9 p.m. 

WEDNESDAY

DUELING PIANOS FEATURING PAUL TASSIN & SAM SPHAR: The Grouse Room, 8 p.m.

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

THURSDAY

MCKINLEY ST MERRYMAKERS: Artmosphere, 7 p.m.

LADIES NIGHT WITH CONNIE G: The Grouse Room, 8 p.m.

DEAR TATIANA/YOGI DMT/J-TRICKEY: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m. 

THURSDAY NIGHT THROWDOWN WITH SAL MELANCON AND KEITH BLAIR: Route 92, Youngsville, 8:30 p.m. 

TINA & HER PONY: Blue Moon Saloon, 9 p.m. 

PATRICK COOPER: Blue Dog Cafe

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

ISSUES: House of Blues, 6 p.m.

JIM GAFFIGAN: Saenger, 7 p.m.

STAR WARS AND BEYOND THE MUSIC OF JOHN WILLIAMS: The Orpheum, 7:30 p.m.

JOHN BOUTTE & THE HOT CALAIS: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

WILL TO POWER/VIVISEKTOR/DECEIVED BY THE FALLEN/CUTTHROAT AND SOLUNAR: Southport Hall, 8 p.m.

PAUL SANCHEZ & THE ROLLING ROAD SHOW: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

C-LAB/GEOTHEORY/HOTEL GARUDA: Hi-Ho Lounge, 9 p.m.

NATE HANCOCK: Banks Street Bar & Grill, 9 p.m.

ZO!/CARMEN RODGERS/COOLNASTY/JOSEF LAMERCIER: Ace Hotel, 9 p.m.

GROOVY 7: Rock 'N' Bowl, 9:30 p.m.

ANARBOR/SUNDRESSED/MY HEART MIGHT EXPLODE: Gasa Gasa, 10 p.m.

VINCENT: Republic, 10 p.m.

SOULFUL TAKEOVER WITH DJ SOUL SISTER: One Eyed Jacks, 10 p.m.

SATURDAY

LOVE GUN/THE DIVES: The Howlin' Wolf, 7 p.m.

MINOS THE SAINT: The Parker Barber, 7:30 p.m. 

THE MIKE O'MEARA SHOW: House of Blues, 8 p.m.

WILL PAYNE HARRISON/STEVEN DUNN/CHRIS LENOX: Gasa Gasa, 8 p.m.

DONALD HARRISON QUINTET: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

GLAMROCK SUPERFOXX PRESENTS "ROCK N' ROLL HIGH CLASS OF 82": One Eyed Jacks, 8:30 p.m.

DEWAYNE DOPSIE AND THE ZYDECO HELLRAISERS: Ace Hotel, 9 p.m.

FRIENDSHRIMP: Banks Street Bar & Grill, 9 p.m.

IRON & WINE: Joy Theater, 9 p.m.

THE JOHNNY SANSONE BAND/JAKE PEAVY: Chickie Wah Wah, 9 p.m.

KERMIT RUFFINS/IRVIN MAYFIELD/CIRQUE DU FREQUE/SARÀYAH: Tipitina's, 9 p.m.

THE DUSTBOWL REVIVAL: The Howlin' Wolf Den, 9 p.m. 

LATIN NIGHT WITH ASHESON: Rock 'N' Bowl, 9:30 p.m.

MAGGIE BELLE BAND/CAUCHE MAR: Siberia, 10 p.m.

DXXXY: Republic, 10 p.m.

SUNDAY

DOMENIC FUSCA'S OPEN MIC/SKEETERLEG: Banks Street Bar & Grill, 5 p.m.

SAL VULCANO/BERT KREISCHER/NATE BARGATZE: Joy Theater, 7 p.m.

WILD CHILD: House of Blues, 7 p.m.

STAR WARS AND BEYOND THE MUSIC OF JOHN WILLIAMS: Orpheum, 7:30 p.m.

STANTON MOORE ALL STARS/SKERIK/ERIC BLOOM: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

JUJU CHILD/THE HYPNOTIC ROOTS BAND: Ace Hotel, 9 p.m.

MAKING MOVIES/FRUTA BRUTAL: Gasa Gasa, 9 p.m.

MARINA ORCHESTRA: One Eyed Jacks, 9 p.m.

SAM DOORES: Siberia, 9 p.m.

THE HOT 8 BRASS BAND: The Howlin' Wolf Den, 10 p.m. 

MONDAY

HUNGRY SKINNY/BAD MOON LANDER/SLOW HOUND: The Howlin' Wolf Den, 7 p.m.

WEST COAST SWING NIGHT: Rock 'N' Bowl, 7 p.m. 

ALEX MCMURRAY/JOHNNY SANSONE: Chickie Wah Wah, 8 p.m. 

BAD SUNS/HUNNY/QTY: One Eyed Jacks, 8 p.m.

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

CHRIS DIBENIDETTO'S PIANO SHOWCASE/ADAM CHROCHET: Banks Street Bar & Grill, 9 p.m.

SAINT MOTEL/GIBBZ: Tipitina's

SKERIK/BRIAN HAAS/JOHNNY VIDACOVICH/JAMES SINGLETON/J FRELICH: Hi-Ho Lounge, 10 p.m.

TUESDAY

LATIN NIGHT: Rock 'N' Bowl, 7 p.m.

GENITORTURERS/JASON AND THE KRUEGERS: The Howlin' Wolf Porch, 7 p.m.

ANDREW DUHON: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

SELECTORS/VIVI/THE INSPEKTOR: Ace Hotel, 8 p.m.

STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

JAMEY ST. PIERRE: Chickie Wah Wah, 10 p.m. 

WEDNESDAY

MESCHIYA LAKE & TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah,  8 p.m. 

THE CANVAS PEOPLE/PARTICLE DEVOTION/MIDRIFF: Gasa Gasa, 8 p.m.

JOE KROWN: Rock 'N' Bowl, 8 p.m.

LIL PEEP/GOTH BOY CLIQUE/BEXEY: House of Blues, 8 p.m.

ROLAND GUERIN BAND: Ace Hotel, 9 p.m.

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH TERRENCE TAPLIN: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

ARIEL RUIN/BOSQUE FRAGMENTADOS/MESCHIYA LAKE: Siberia, 9 p.m.

ARIEL PINK/TRANCE FARMERS: Tipitina's, 9 p.m.

THURSDAY

THE CROOKED VINES/AARON BENJAMIN/KATHRYN ROSE WOOD: The Howlin' Wolf, 7 p.m.

SAGE FRANCIS/JONATHAN BROWN: One Eyed Jacks, 7 p.m.

STACHE GORDON: Southport Music Hall, 7 p.m.

JAY-Z: Smoothie King Center, 8 p.m.

JOHN "PAPA" GROS BAND: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

RUFUS REID ALL STARS/ELLIS MARSALIS/HERLIN RILEY: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

OLD CROW MEDICINE SHOW: The Orpheum, 8:30 p.m.

RUSTY METOYER AND THE ZYDECO KRUSH: Rock 'N' Bowl, 8:30 p.m.

BALANCE AND COMPOSURE: Gasa Gasa, 9 p.m.

BLATO ZLATO: Siberia, 9 p.m.

LITTLE COSMICANA/PARKER GISPERT/DUZ MANCINI: Three Keys, 9 p.m.

SLUSHII: Republic, 9 p.m.

SIR REAL/XANDRA WONG/TOMMY BEATS: Hi-Ho Lounge, 9 p.m.

RUDY STONE/OVERLAKE WITH SHAME: The Circle Bar, 9:30 p.m.

To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.