BAND NAME OF THE WEEK: DOOMBALAYA

BATON ROUGE AREA

FRIDAY

LIVE AFTER FIVE FEATURING THE MICHAEL FOSTER PROJECT: Repentance Park (5 p.m.)

LONGLEAF/FUGITIVE POETS: Dyson House Listening Room (6 p.m.) 

JAM CRACKER: Superior Grill (6:30 p.m.) 

ARTEMIS: On the Half Shell (6:30 p.m.) 

BLU ROUGE: Ahuuas Mexican Restaurant (7 p.m.) 

JAYCE DUO: Caliente Mexican Craving (7 p.m.) 

THE HUMBLE KIND: The Guru (7 p.m.) 

BATON ROUGE SYMPHONY MASTERWORKS — FROM SPAIN TO THE AMERICAS: Baton Rouge River Center Theatre (7:30 p.m.) 

JOHN PAPA GROS: Beausoleil (7:30 p.m.) 

PATRICK KENNEDY: Jolie Pearl Oyster Bar (8 p.m.) 

ALBERT & GAGE: Red Dragon Listening Room (8 p.m.) 

MICHIGAN AVENUE: The Station (8 p.m.) 

POCKET CHANGE: TimeOut Lounge (8 p.m.) 

THEODIS EALEY: Belle of Baton Rouge (8 p.m.) 

TRACY LAWRENCE/PARISH COUNTY LINE: The Texas Club (8 p.m.) 

BONERAMA: Varsity Theatre (9 p.m.) 

DYNAMO: Happy's Irish Pub (9 p.m.) 

EDDIE SMITH & THE BAYOU BOOGIE HORNS: Club Coozan (9 p.m.) 

JUSTIN MCCAIN PROJECT: The Roux House (9 p.m.) 

LEAUXCO: Churchill's (9 p.m.) 

THE B.S. PROJECT: New Orleans Original Daiquiris (La. 42, Prairieville, 9 p.m.) 

MIKE HOGAN: The Vineyard (9:30 p.m.) 

GREG TALMAGE: Bottle & Tap (10 p.m.) 

ELECTRO ROUGE: City Bar (10 p.m.) 

TOP SHELF: L'Auberge Edge (10 p.m.) 

WEREWOLF: Lava Cantina (10 p.m.) 

SATURDAY

BILL ROMANO WITH ROB CHIDESTER AND SHAWN CLEVELAND: Harvest Moon Listening Room (La. 42, Prairieville, 6 p.m.) 

ARGYLE FRIDAY: Papi's Fajita Factory (Denham Springs, 6:30 p.m.) 

GROOVE HAUS: Caliente Mexican Craving (7 p.m.) 

EAST END SAXOPHONE QUARTET: LSU School of Music (7:30 p.m.) 

MICHAEL BRANDT: Jolie Pearl Oyster Bar (8 p.m.) 

JASON TURNER BAND: Happy's Irish Pub (8 p.m.) 

UNSELFISH LOVERS/THE COUNTRY POCKET: Teddy's Juke Joint (Zachary, 8 p.m.) 

PAT-E SALZETA: Bottle & Tap (8:30 p.m.) 

SWEET SOUTHERN HEAT: Cheers Sports Bar (9 p.m.) 

TODD & KIM: Fat Cat Saloon (La. 42, Prairieville, 9 p.m.) 

DARCY MALONE & THE TANGLE: Spanish Moon (9 p.m.) 

RUSTY YATES: Churchill's (9 p.m.) 

KONSPIRACY: Club Coozan (9 p.m.) 

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.) 

AJ: The Vineyard (9:30 p.m.) 

90 DEGREES WEST: L'Auberge Edge (10 p.m.) 

E.O.W. FEATURING SUNDANZE: Red Barn Tavern (43256 Moody Dixon Road, Prairieville) 

SUNDAY

JAZZ BRUNCH WITH GROOVE HAUS: Lava Cantina (11 a.m.) 

MEAGAN AND JASON ACOUSTIC: Galatoire's Bistro (11:30 a.m.)

KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)

SUNDAY COUNTRY MUSIC SERIES: Uncle Earl's Bar (2 p.m.) 

RED STICK TOGETHER FLOOD RELIEF CONCERT FEATURING LONESTAR, MARK CHESTNUTT, JAMIE O'NEAL, WAYNE TOUPS, MARTY RAYBON, TRACY BYRD, MICKEY GILLEY, AARON TIPPIN, JOHN SCHNEIDER, AND JAMES LINDEN HOGG: In front of the Baton Rouge River Center (3 p.m.) 

BATON ROUGE CONCERT BAND FALL CONCERT: First Presbyterian Church (3 p.m.) 

SUNDANZE'S JAM SESSION: Benny's Lounge (4718 Airline Highway, 4 p.m.)

OPEN MIC: Brew Ha-Ha! (6 p.m.)

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon (Airline Highway, Prairieville, 7 p.m.) 

PETER ROWAN/FUGITIVE POETS: Red Dragon Listening Room (7 p.m.) 

SUNDANZE HOWIE: Teddy's Juke Joint (Zachary, 8 p.m.) 

THE CULT: Varsity Theatre (8 p.m.) 

MONDAY

TOD BOWERMASTER: LSU School of Music (5 p.m.) 

MICHAEL FOSTER PRESENTS RED BEANS & RICE REVUE: The Roux House (6 p.m.)

AKROPOLIS REED QUINTET: LSU School of Music (7:30 p.m.) 

TUESDAY

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

BUCK LANGSTON: Happy's Irish Pub (6:30 p.m.) 

BLUESDAY TUESDAY JAM WITH JONATHON "BOOGIE" LONG: Ruffins Downtown Daiquiri Lounge (9 p.m.)

STYK PANDORA: The Vineyard (9:30 p.m.)

WEDNESDAY

RYAN JENKINS: Tallulah's (6 p.m.)

KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

DESTROYER: Spanish Moon (7 p.m.) 

DIXIE ROSE’S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)

LADIES NIGHT KARAOKE: Lava Cantina (7 p.m.) 

RIVER CITY JAZZ MASTERS PRESENTS DON VAPPIE AND THE CREOLE JAZZ SERENADERS: Manship Theatre (7:30 p.m.) 

HOUSE OF PAYNE WITH JIM PAYNE: L'Auberge Edge (8 p.m.)

ISLANDER/BAD SEED RISING: Varsity Theatre (8 p.m.) 

DELETE COMEDY OPEN MIC: The Station (8:30 p.m.)

HALL OF FAME BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (9 p.m.)

OPEN JAM SESSION: Ruffins Downtown Daiquiri Lounge (9 p.m.)

RUSTY YATES: Churchill's (9 p.m.) 

THURSDAY

WE GOT THE BLUES: Dyson House Listening Room (6 p.m.) 

HEATH AND JOEL: Jolie Pearl Oyster Bar (6 p.m.) 

ROCK N ROWE FEATURING RUSTY YATES: Perkins Rowe (6 p.m.)

BURNHOUSE: Superior Grill (6:30 p.m.) 

MICHAEL VARNADO: On the Half Shell (6:30 p.m.) 

CHRIS LEBLANC: Bottle & Tap (7:30 p.m.) 

JAMES HUNTER: Manship Theatre (7:30 p.m.) 

LSU JAZZ SHOWCASE CONCERT: Baton Rouge Magnet High School Theatre (7:30 p.m.) 

OPEN MIC NIGHT: The Guru (7:30 p.m.) 

KAROAKE: The Roux House (8 p.m.) 

MS. SILKY SOL THE RED AFRO QUEEN: The Blues Room (8 p.m.)

BLUES JAM: Phil Brady’s (8 p.m.)

EMI SUNSHINE: Red Dragon Listening Room (8 p.m.) 

CAM PYLE: Spanky's Daiquiris (9 p.m.) 

JUSTIN MCCAIN PROJECT: Lava Cantina (9 p.m.) 

MAGIC MERLIN: Club Coozan (9 p.m.) 

MOON TAXI/MOTEL RADIO: Varsity Theatre (9 p.m.) 

SCOTTY VAN MATRE & MICAH LIPSMEYER: Bogie's (9 p.m.) 

MARCUS OUBRE: The Vineyard (9:30 p.m.) 

JUSTIN MCCAIN PROJECT: Lava Cantina (10 p.m.) 

OUTLYING AREAS

FRIDAY

THE RIFFS FEATURING CHRISTINA OCMAND: New Orleans Original Daiquiris (Geismar, 5 p.m.)

STEVE SMITH: Mr. Lester's Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)

KIP SONNIER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)

PHIL VASSAR: Mári Showroom at Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.) 

DJ PREMIERE 1: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)

GENO DELAFOSE: Pat's Atchafalaya Club (Henderson, 9 p.m.) 

STAN RACHAL BAND: Club MeZazz at Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

THE MAGNALITES: Bayou Teche Brewing (Arnaudville, 3 p.m.)

COZ FONTENOT BIRTHDAY SHOW: Liberty Theatre (Eunice, 5:30 p.m.) 

ALFRED DOUCET: New Orleans Original Daiquiris (Geismar, 6 p.m.)

STEVE SMITH: Mr. Lester's Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)

NIK-L-BEER: Pat's Atchafalaya Club (Henderson, 7 p.m.)

KIP SONNIER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)

DJ PREMIERE 1: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)

BOBBY NOVOSAD: KSMB's Club 945 at Cypress Bayou Casino (Charenton, 9 p.m.)

JOHNNY CHAUVIN AND THE MOJO BAND: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, 9 p.m.)

DJ FUSION: Club MeZazz at Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

SUNDAY

CURLEY TAYLOR AND THE ZYDECO TROUBLE: Café des Amis (10 a.m.) 

PLAQUEMINE BRULEE: Bayou Teche Brewing (Arnaudville, 2 p.m.)

HIGH PERFORMANCE: Pat's Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)

THURSDAY

RIVER RATS: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

THE WAREHOUSE PROJECT FEATURING WALKER GLORIOSO, TONOMONO, RARELUTH, JARON MARSHALL, MAN IS FLOWER AND DWIGHT J. ROY: The Warehouse 535 (6 p.m.)

PAUL THORN: Vermilionville (7 p.m.) 

CURLEY TAYLOR: Feed N Seed (9 p.m.) 

RODDIE ROMERO & THE HUB CITY ALL-STARS: Blue Moon Saloon (10 p.m.) 

BOOM! BOOM! BURLESQUE: Cité des Arts (10 p.m.) 

DJ TRASHY: The Grouse Room (11:30 p.m.) 

JULIAN PRIMEAUX: Artmosphere 

AVATAR: The District 

SATURDAY

CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)

THE ACADIANA SYMPHONY PRESENTS SYMPHONIC LANDSCAPES: Heymann Performing Arts Center (6:30 p.m.) 

THE SKYLINERS BIG BAND FEATURING BILLIE CASTLE: Petroleum Club (111 Heymann Blvd., 7 p.m.) 

RELLA/INSIDE VOICES/HIGH OCTANE: Steam Press Coffee Cafe (7 p.m.) 

TONOMONO/SMOOV RAS & THE REFLECTION: Feed N Seed (8 p.m.) 

JESSE DAYTON/DURWOOD: Blue Moon Saloon (9 p.m.) 

BOOM! BOOM! BURLESQUE: Cité des Arts (10 p.m.) 

ZYDECO RADIO: The Grouse Room (10 p.m.) 

99 PLAYBOYS: Artmosphere 

SUNDAY

MIMOSA BRUNCH WITH DUSTIN GASPARD: Artmosphere (11 a.m.) 

HORACE TRAHAN & THE OSSUN EXPRESS: Vermilionville (1 p.m.)

VINYL SWAP MEET: Blue Moon Saloon (2 p.m.) 

GUITAR CENTER RECITAL: Artmosphere (3 p.m.) 

ALL AMERICA MINI FEST FEATURING MAJOR HANDY AND THE LOUISIANA SOUL REVUE, JURESSA MCBRIDE, PAT WILDER & SERIOUS BUSINESS, UNCLE FALLAY, IMANI SCOTT, STEVE ADAMS BAND, MS. CAROL FRAN, AND KENNY NEAL: The Warehouse 535 (4 p.m.) 

ROOTS JAM: Artmosphere (6 p.m.)

WEEKLY COMEDY OPEN MIC AND RASHAD JACKSON: Poets (8 p.m.)

MONDAY

BLUEGRASS JAM: Cité des Arts (6:30 p.m.)

TUESDAY

JANKY KARAOKE: Artmosphere

WEDNESDAY

FRENCH CHORUS: Cité des Arts (6 p.m.)

DUELING PIANOS FEATURING BEN MCGEHEE AND JULIE WILLIAMS: The Grouse Room (8 p.m.)

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere (9 p.m.) 

THURSDAY

BLUES ON THE GREEN FEATURING AJ & THE BAD CATS: The Warehouse 535 (6 p.m.) 

TODD O'NEILL BAND: The Grouse Room (9 p.m.) 

INTO WONDERLAND/MAGIC CRAWFISH: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.) 

BRIAN WHELAN/SABRA & THE GET RIGHTS: Artmosphere 

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

CREOLE STRING BEANS: Chickie Wah Wah (8 p.m.) 

CYMBALS EAT GUITARS: House of Blues (8 p.m.) 

ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)

FLEUR DE TEASE: One-Eyed Jacks (8 p.m., 10:30 p.m.) 

GRAVITY A/THE GRID/NESBY PHIPS: Tipitina's (9 p.m.) 

HAWG JAW/ABSYMAL LORD/SPACE CADAVER/TORTURE GARDEN: Siberia (9 p.m.) 

GROOVY 7: Rock 'n' Bowl (9:30 p.m.) 

99 PLAYBOYS: The Circle Bar (9:30 p.m.) 

BIG FREEDIA: Gasa Gasa (10 p.m.) 

GETTER/YULTRON/SNEEK: Republic (10 p.m.) 

TANGERINE DREAMS: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.) 

SATURDAY

BEYONCÉ: Mercedes-Benz Superdome (5:30 p.m.) 

RYAN SCULLY/ALEXANDRIA SCOTT/PETER ORR/LUKE SPURR ALLEN: Siberia (6 p.m.) 

THE SKLAR BROTHERS: Joy Theater (8 p.m.) 

HERLIN RILEY QUARTET: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.) 

DANA ABBOTT: Chickie Wah Wah (8:30 p.m.) 

DOOMBALAYA: Tipitina's (9 p.m.) 

POST MALONE/JAZZ CARTIER/LARRY JUNE: Republic (9 p.m.) 

OKKERVIL RIVER/LANDLADY: One Eyed Jacks (9 p.m.) 

STRIKE MASTER/SIC PACK/DARKSTAR COVEN/MOSURA: Siberia (9 p.m.) 

THE WISEGUYS: Rock 'n' Bowl (9:30 p.m.) 

KOAN: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.) 

MIA BORDERS: Ace Hotel (10 p.m.) 

TANK AND THE BANGAS: Chickie Wah Wah (10 p.m.) 

SUNDAY

GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

KYLE SMITH BAND: Banks Street Bar and Grill (4 p.m.) 

BRUCE DAIGREPONT: Rock 'n' Bowl (5:30 p.m.) 

LOST IN THE HOLLER/CACTUS THIEF: Siberia (6 p.m.) 

THE JAMES HUNTER SIX/LITTLE FREDDIE KING: Tipitina's (7 p.m.) 

SEVENDUST/CROBOT/WILSON: House of Blues (7 p.m.) 

RELLA/INSIDE VOICES/THE BAD MISTERS: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.) 

KRISTOFER TORARSKI JAZZ BAND FEATURING ANDY SCHUMM: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)

GRISTNAM/FAT STUPID UGLY PEOPLE/SOMETHING'S BURNING/AR-15: Siberia (9 p.m.) 

XENA ZEIT-GEIST SEXBOMB BURLESQUE/DR. SICK SEXTETTE: Gasa Gasa (10 p.m.) 

MONDAY

BENNY MAYGARDEN & THOMAS "MAD DOG" WALKER: Chickie Wah Wah (6 p.m.) 

DIGNITY REVE'S PIANO NIGHT: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)

ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.) 

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.) 

XENIA RUBINOS/DANNY/ELEPHANTASTIC: Gasa Gasa (9 p.m.) 

LILLI LEWIS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.) 

TUESDAY

ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

DEVIN TOWNSEND PROJECT/BETWEEN THE BURIED AND ME/FALLUJAH: Joy Theater (6 p.m.) 

GOAT PARADE: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.) 

CLASSIXX/ALEX FRANKEL/HARRIET BROWN: Republic (8 p.m.) 

DAMN THE SCENE/TRAPPER KEEPER/ML: Gasa Gasa (8 p.m.) 

JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.) 

STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.) 

JAMES BLAKE: The Orpheum (9 p.m.) 

SIMPLE SOUND RETREAT: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.) 

SMALL TALES/THE LIGHT SET/CASEY JANE: Siberia (9 p.m.) 

AOLEON: The Circle Bar (9:30 p.m.) 

WEDNESDAY

COHEED AND CAMBRIA/SAVES THE DAY/POLYPHIA: The Civic (6 p.m.) 

ALEX MCMURRAY & LUKE ALLEN: Chickie Wah Wah (8 p.m.) 

BIG EASY PLAYBOYS: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.) 

G AND THE SWINGING 3: Rock 'n' Bowl (8 p.m.) 

DELFEAYO MARSALIS PRESENTS THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.) 

THE SOUL BRASS BAND: Ace Hotel (9 p.m.) 

YELLOW CLAW/CESQUEAX/DIRTCAPS/MIKE CERVELLO: Republic (9 p.m.) 

BIBI BOURELLY/PJ: Gasa Gasa (9 p.m.) 

ALEJANDRO ESCOVEDO TRIO: Chickie Wah Wah (9:30 p.m.) 

UNA WALKENHORST/JOEL WILLSON: The Circle Bar (9:30 p.m.) 

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)

THURSDAY

BEAR CREEK BAYOU PRE-PARTY FEATURING SOULIVE AND FRIENDS: Joy Theater (7 p.m.) 

TICK TOCK GOES THE BACH: The Orpheum (7:30 p.m.) 

ALLSTAR BENEFIT FEATURING GAL HOLIDAY & THE HONKY TONKY REVUE, THOMAS & THERESA, RON HOTSTREAM, KENNY TRICHE, AND DAN THE SQUARE DANCE MAN: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.) 

RUSSELL WELCH HOT QUARTET: Chickie Wah Wah (8 p.m.) 

BARRY STEPHENSON QUARTET: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.) 

NATHAN & THE ZYDECO CHA CHAS: Rock 'N' Bowl (8:30 p.m.) 

THE ASYLUM CHORUS: Ace Hotel (9 p.m.) 

DEBAUCHE/PINATA PROTEST: Siberia (9 p.m.) 

THE VELVET SWING/REVEREND SPOOKY LESTRANGE: The Circle Bar (9 p.m.) 

TRAP PARTY/SOUL 2 SOUL: House of Blues (10 p.m.) 

To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.