BAND NAME OF THE WEEK: MR. SAN FRANCISCO

BATON ROUGE AREA

FRIDAY

LIVE AFTER FIVE WITH HAI KARATE: Repentance Park, 5 p.m.

OPEN MIC: La Divina Italian Cafe, 6 p.m. 

CARBON COPY: Superior Grill, 6:30 p.m.

RHODES, DECKER & HUBBARD: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

BO BURKES: Agave Blue, Prairieville, 6:30 p.m.

KIRK HOLDER: Monjunis, 6:30 p.m.

BLU ROUGE: Ahuuas Mexican Restaurant, 7 p.m.

LEAUXCO: Jones Creek Cafe, 7 p.m.

ZACH HARTMAN: Caliente Mexican Craving, West Lee Drive location, 7 p.m.

BRIAN SEEGER'S ORGANIC TRIO/BRAD WALKER: Dyson House Listening Room, 7 p.m.

JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant, 7:30 p.m.

RYAN JENKINS: Lava Cantina, downtown location, 8 p.m.

BOX & KEVIN: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m.

BUBBA PLAUCHE: Bottle & Tap, 8 p.m.

THE WHEELS: TimeOut Lounge, 8 p.m.

CHUCK BRODSKY/GINA FORSYTH: Red Dragon Listening Room, 8 p.m.

ALL THAT REMAINS/VENTRUSS: Varsity Theater, 8:30 p.m.

WILLIAM MICHAEL MORGAN/RECKLESS KELLY: The Texas Club, 8:30 p.m.

DEBRIS/PARIS AVENUE: Spanish Moon, 9 p.m.

FIBBRA/TOAST/MR. SAN FRANCISCO: Atomic Pop Shop, 9 p.m.

JONATHAN BOOGIE LONG: Happy's Irish Pub, 9 p.m.

JOSHUA MAGEE DUO: 18 Steak at L'Auberge, 9 p.m.

JUKEBOX HEROES: Happy's Irish Pub, 9 p.m.

POP FICTION: Lava Cantina, Perkins Rowe location, 9 p.m.

RÏVUL: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

SEABROOK: Club Coozan, 9 p.m.

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room, 9 p.m.

MICAH LIPSMEYER/JUSTIN BEARD: The Vineyard, 9:30 p.m.

AFTER 8: Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

CONTRAFLOW: Park Place, Gonzales, 10 p.m.

HELLDORADOS: Cadillac Cafe, 10 p.m.

E.O.W./SUNDANZE: Phil Brady's Bar.

SIDE EFFECTS: Rachel's Lounge, Gonzales.

SATURDAY

OPEN MIC: Pit-N-Peel, 4 p.m.

CONTRA & SQUARE DANCE: St. Alban's Chapel, 5 p.m.

POP-N-THE CALLERS: Bottle & Tap, 6 p.m.

CHRIS LEBLANC BAND: Superior Grill, 6:30 p.m.

ARGYLE FRIDAY: La Caretta, Denham Springs location, 6:30 p.m.

BIGG DADDY T: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

2 DOMESTIC 1 IMPORT: Caliente Mexican Craving, West Lee Drive location, 7 p.m.

POCKET CHANGE: Ahuuas Mexican Restaurant, 7 p.m.

ANDREW DUHON: Dyson House Listening Room, 7 p.m.

RAISE THE WOOF!: Hartley/Vey Theaters, 7 p.m.

BATON ROUGE SYMPHONY POP SERIES: E.T. THE EXTRA-TERRESTRIAL IN CONCERT: Raising Cane's River Center, 7:30 p.m.

484 SOUTH BAND: Backstreet Lounge, 8 p.m.

AMEAL CAMERON: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m.

RODNEY CARRINGTON: L'Auberge Casino & Hotel, 8 p.m.

BURNHOUSE: Lava Cantina, Perkins Rowe location, 9 p.m.

EDDIE SMITH AND THE BAYOU BOOGIE HORNS: Club Coozan, 9 p.m.

ERIC STELLY: Roux House, 9 p.m.

HENRY TURNER JR. & FLAVOR: Teddy's Juke Joint, Zachary, 9 p.m.

HIT N RUN: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

KADABRA/SLOUNGE/QUARX: Spanish Moon, 9 p.m.

MATTHEW KAYDA: 18 Steak at L'Auberge, 9 p.m.

SECRET WEAPON: Cocktails and Cigar Bar, Denham Springs, 9 p.m.

VIRTUAL RIOT/BOO MUNCH/KINGSLI — ELECTRO ROUGE: City Bar, 9 p.m.

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room, 9 p.m.

STYK PANDORA: Vineyard, 9:30 p.m.

9 VOLT: Cadillac Cafe, 10 p.m.

WEREWOLF: Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m. 

SUNDAY

BRANDON ROUTH: Galatoire's Bistro, 11:45 a.m.

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant, Noon.

CHRIS LEBLANC/BIG RIVER EXPRESS: Club Coozan, Noon.

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar, 1 p.m.

DARYL WAYNE DASHER: Tin Roof Brewing Company, 3 p.m.

THE MUSIC OF NATURE: LSU Hilltop Arboretum, 3 p.m.

KRISTEN FOREMAN AND SARA COLLINS: Beauregard Gallery & Bistro, 5 p.m. 

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon, Prairieville, 7 p.m.

SINGER SONGWRITER OPEN MIC: Ono's, 7 p.m.

SELWYN COOPER & THE SHARECROPPERS: Teddy's Juke Joint, Zachary, 8 p.m.

MONDAY

MICHAEL FOSTER PRESENTS RED BEANS AND RICE MONDAYS: Belle of Baton Rouge Casino & Hotel, 6 p.m.

NO SHOW COMEDY ONE-YEAR ANNIVERSARY: The Guru, 8 p.m.

A NIGHT OF COMEDY: Huey's Bar, 9 p.m. 

TUESDAY

HENRY GRAY: TimeOut Lounge, 6 p.m.

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

RYAN JENKINS: Happy's Irish Pub, 6:30 p.m.

FLAT DUO JETS/NEIL WERRIES: Dyson House Listening Room, 7 p.m.

ICON FOR HIRE/ASSUMING WE SURVIVE/OCTOBER SKY: Spanish Moon, 7:30 p.m.

KEHLANI/ELLA MAI/JAHKOY/NOODLES: Varsity Theater, 9 p.m.

STYK PANDORA: Vineyard, 9:30 p.m.

WEDNESDAY

KATAKLYSUM: Varsity Theater, 5 p.m.

DESTINY MANZELLA: Caliente Mexican Craving, Central, 6 p.m.

MITCH & HENRY: Backstreet Lounge, 6:30 p.m.

EDDIE SMITH: Bullfish Bar & Kitchen, 6:30 p.m.

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

CHRIS LEBLANC: Coaches Grill, 7 p.m.

JOSH GARRETT: Tallulah, inside the Renaissance, 7 p.m.

DIXIE ROSE'S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy's Juke Joint, Zachary, 7 p.m.

KICK HOLDER: Bin 77, 7 p.m.

JAY MICHAEL JAM: Bottle & Tap, 7:30 p.m.

GLENN PARKER: Edge Bar at L'Aurberge, 8 p.m.

IN FLAMES: Varsity Theatre, 8 p.m.

BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room, 9 p.m.

THURSDAY

CHRISTOPHER COREIL TRIO: Thai Kitchen, 6 p.m.

AMEAL CAMERON: Willie's Restaurant, 6 p.m.

LUIS MARIANI: Jolie Pearl Pyster Bar, 6 p.m.

"ROCK N ROWE" WITH REWIND: Perkins Rowe, 6 p.m.

THE ANTEEKS: Superior Grill, 6:30 p.m.

MICAH LIPSMEYER: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

THE HOTTMAN SISTERS/RUBY AND THE ROGUES: Dyson House Listening Room, 7 p.m.

JERAD PERCH: Cocktails and Cigar Bar, Denham Springs, 7 p.m.

JAKE GUNTER: Bottle & Tap, 7:30 p.m.

THE NOCTURNAL BROADCAST/ROBERT KEITON SMITH: The Guru, 7:30 p.m. 

BLUES JAM: Phil Brady's, 8 p.m.

STYK PANDORA: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 8 p.m.

MAGIC MERLIN: Club Coozan, 9 p.m.

NEW THOUSAND/ORANGE JUICE/CUSTODIAN: Spanish Moon, 9 p.m.

RHETT GUILLOT: Spanky's Daiquiris, Prairieville, 9 p.m.

RYAN JENKINS: Lava Cantina, Perkins Rowe location, 9 p.m.

CAM PYLE: Sullivan's Ringside Bar, 9:30 p.m.

WILL WESLEY: Cadillac Cafe, 10 p.m.

LAFAYETTE AND OUTLYING AREAS

All shows in Lafayette, unless otherwise specified

FRIDAY

GALE WHITING: Cité des Arts, 5:30 p.m.

JAMES DERING: Mr. Lester's Steakhouse & Cigar Room at Cypress Bayou Casino, Charenton, 6 p.m.

KIP SONNIER: BoCat's Lounge at Cypress Bayou Casino, Charenton, 7 p.m. 

PORCH SQUAD/RUSTY BEAUMONT/JOHN MERRIFIELD: Poets, 8 p.m. 

OMEGA FACTION/HEX CAMPAIGN/SIX GUN NUN: The District, 8 p.m.

ABRACADABRA!/ORGANIC RADIO: The Grouse Room, 9 p.m.

COREY LEDET: Feed N Seed, 10 p.m. 

RICHARD REVUE: Blue Moon Saloon, 10 p.m.

JON HATCHETT BAND/99 PLAYBOYS: Artmosphere, 10 p.m. 

DELTA PAPA: Blue Dog Cafe

SATURDAY

CAJUN JAM: Vermilionville, 1 p.m.

JAMES DERING: Mr. Lester's Steakhouse & Cigar Room at Cypress Bayou Casino, Charenton, 6 p.m.

BROADSIDE: Warehouse 535, 6:30 p.m.

ABITA SPRINGS OPRY: Abita Springs Town Hall, Abita Springs, 7 p.m.

GARRETT REMSON: New Orleans Original Daiquiris La. 73, Geismar, 8 p.m.

THE CAST: BoCat's Lounge at Cypress Bayou Casino, Charenton, 8 p.m. 

NIK-L-BEER: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 8:30 p.m.

FOREST HUVAL/JORDAN THIBODEAUX ET LES RÔDAILLEURS: Artmosphere, 9 p.m.

RAD WAGON/CONRADS/NEAT/BANTAM FOXES/MEAN JOLENE: The Wurst Biergarten, 9 p.m. 

YUM YUM BAND: Club Rox at Cypress Bayou Casino, Charenton, 9 p.m. 

THREE37 BAND: The Grouse Room, 9:30 p.m.

CEDRYL BALLOU & THE ZYDECO TRENDSETTERS: Blue Moon Saloon, 10 p.m.

YUM YUM BAND: Rox at Cypress Bayou Casino, Charenton, 10 p.m.

SAM BROUSSARD: Blue Dog Cafe

SUNDAY

MIMOSA BRUNCH WITH DERRICK SAVOIE: Artmosphere, 11 a.m.

KENNETH BENOIT/THE GRAVEL ROAD: Vermilionville, 1 p.m.

HORACE TRAHAN & THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River Landing, Henderson, 4 p.m.

JR. LACROSSE: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 6 p.m.

BEAU THOMAS: Blue Dog Cafe

MONDAY

BLUEGRASS JAM: Cite des Arts, 6:30 p.m.

TUESDAY

BEN RICKETTS/SANNAH HANDOZ/JUNPEI LORI: Steam Press Coffee Cafe, 10 a.m.

WEDNESDAY

DUELING PIANOS WITH JULIE WILLIAMS AND SAM SPHAR: The Grouse Room, 8 p.m.

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

THURSDAY

GROOVES ON THE GREEN WITH PAGODA MAMBO: Warehouse 535, 5:30 p.m.

TWO TREES COMEDY SHOW: Club 337 inside the Doubletree Hotel, 8 p.m. 

OF TYRANTS/FOOTAGE OF A YETI/CAPRA/RADIANT KNIFE: The District, 8 p.m.

CASEY COURVILLE: Blue Dog Cafe

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

THE INCORRIGIBLE DANNY PEARSON/STOO ODOM/ALEXANDRA SCOTT: Siberia, 6 p.m.

NKOTB/PAULA ABDUL/BOYZ II MEN: Smoothie King Center, 6:30 p.m.

KIDZ BOP: Champions Square, 7 p.m.

ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

LP/JOSIAH & THE BONNEVILLES: One Eyed Jacks, 8 p.m.

SECOND HAND STREET BAND/AINSLEY MATICH AND THE BROKEN BLUES: Hi-Ho Lounge, 8 p.m.

GARDEN MARBLES/BUNCH/TOONCES/PONY HUNT: Siberia, 9 p.m.

BAND OF HORSES: Joy Theater, 9 p.m.

HUMBLE KIND/THE WIDOWERS: Howlin Wolf Den, 9 p.m.

THE BRIGHT LIGHT SOCIAL HOUR/MIDRIFF: Gasa Gasa, 10 p.m.

CAM'RON/JUELZ SANTANA: Howlin Wolf, 10 p.m.

PAPA MAIL/COLIN LAKE: Tipitina's, 10 p.m.

VIVA L'AMERICAN DEATH RAY MUSIC: The Circle Bar, 10 p.m.

SPAG HEDDY/YULTRON/HYPNOTICK: Republic, 11 p.m.

SATURDAY

JULIE ODELL/ESTHER ROSE/SHANNON JAE RIDOUT: Siberia, 6 p.m. 

PEPE ROMERO AND THE THREE CORNERED HAT: Orpheum Theater, 7:30 p.m.

DR. MICHAEL WHITE & THE ORIGINAL LIBERTY JAZZ BAND: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

KEHLANI: Republic, 8 p.m.

CORNER BOY P/FIEND/T.Y.: House of Blues, 9 p.m.

SUNPIE BARNES/JOHNNY SASONE: Chickie Wah Wah, 9 p.m.

SEXUAL THUNDER/MISS MOJO/AARON COHEN BAND/PALAYE ROYALE: Tipitina's, 9 p.m.

LUKE SPURR ALLEN/HAPPY TALK/POTHOLE HEART: Siberia, 10 p.m.

CHUCK INGLISH/DJ LEGATRON PRIME/ADAM DOLLAR$/OG MUNCHEE/TAY MILES/RODO/GEMELLUS: Howlin Wolf Porch, 10 p.m.

RIK SLAVE/SPACE: The Circle Bar, 10 p.m.

VALLIS ALPS/KWEKU COLLINS: Gasa Gasa, 10 p.m.

SUNDAY

JAMES WILLIAMS & FRIENDS: Ace Hotel, 11 a.m.

SIGUR ROS: Saenger Theatre, 8 p.m.

THE ORGANIC TRIO WITH BRIAN SEEGER: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

BUBBA SPARXXX: Republic, 9 p.m.

A PLACE TO BURY STRANGERS/BOTTOM FEEDERS/TRANCE FARMERS/THE DETAIL: Siberia, 10 p.m.

BIRCH BOYS/CONRADS/SPELLBREAKER/DJ PASTA: The Circle Bar, 10 p.m.

MONDAY

BLACK LIPS/SURFBORT/DJ JUBILEE: One Eyed Jacks, 8 p.m.

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

GOLDEN DAWN ARKESTRA: Orpheum Theater, 8 p.m.

POPPY FIELD: The Circle Bar, 9 p.m.

FLAT DUO JETS/PLANCHETTES/THE LUXURIOUS FAUX FURS/DJ D. LEFTY PARKER: Siberia, 10 p.m.

NEVA WRIGHT & THE MY BADS: Chickie Wah Wah.

TUESDAY

WAYNE MAUREAU BRAZILIAN JAZZ PROJECT: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

AF THE NAYSAYER/KHRIS/DANNY NEW NOISE ORDINANCE/DYLAN KIDD: Gasa Gasa, 9 p.m.

ELEPHANT SKELETON/DELUNA/ROADSIDE GLORIOUS: Howlin Wolf Den, 9 p.m.

LOS PORTENOS/BUKU DO CHORO: Hi-Ho Lounge, 9 p.m.

CROWN LARKS/BIPOLARIOD/JACK AND THE JACKRABBITS/PROUDFATHER: Siberia, 10 p.m.

WEDNESDAY

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH PROF. JOHN GARY: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

MOONCHILD/MYKIA JOVAN: Gasa Gasa, 9 p.m.

THINK LESS, HEAR MORE: Hi-Ho Lounge, 9 p.m.

BEASTMAKER/VAGINAL BEAR TRAP/FAT STUPID UGLY PEOPLE/PUSSYRÖT/ROMASA: Siberia, 10 p.m.

NATIONAL LAGARDE/FURY/THE WHOLE WORLD SHAKES: The Circle Bar, 10 p.m.

THURSDAY

DEBBIE DAVIS/JOSHA PAXTON: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

LUKE WINSLOW-KING/THE WASHBOARD RODEO: Tipitina's, 9 p.m.

THE ORBITING HUMAN CIRCUS/THE MUSIC TAPES: Gasa Gasa, 9 p.m.

STEFAN RENE/BRANDON TARELL/ERIKA FLOWERS: Hi-Ho Lounge, 9 p.m.

PARASITES/NAME CALLING/EKUMEN/STACKS: Siberia, 10 p.m.

To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.