BAND NAME OF THE WEEK: SPACE CADAVER

BATON ROUGE AREA

FRIDAY

THELDA ADAMS/W.A. CORKERN: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

OPEN MIC: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

CHRIS BROUSSARD: La Carreta, Bluebonnet Boulevard, 6:30 p.m.

LOUISIANA: Superior Grill, Government Street, 6:30 p.m.

STONE SOBER: Papi's Fajita Factory, Denham Springs, 6:30 p.m., 

ESCO MCCOLLUM: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

ARGYLE FRIDAY: Papi's Fajita Factory, Watson, 7 p.m.

EDDIE SMITH BAND: Highlights Sports Grill, 7 p.m.

JIMMY DELATTE & THE KUNTRY FIVE: Magnolia Café, St. Francisville, 7 p.m.

NED FASULLO & THE FABULOUS BIG BAND: Juban's, 7 p.m.

PEYTON MCMAHON: Caliente Mexican Craving, Lee Drive, 7 p.m.

RED DRAGON PALOOZA: Red Dragon Listening Room, 7 p.m.

SESSIONS: George's, George O'Neal Road, 7:30 p.m.

LSU SYMPHONIC WINDS: LSU Band Hall, 7:30 p.m.

FAMILY DINNER IMPROV SHOW: Hartley/Vey Studio Theatre, 7:30 p.m. 

ANDREW GAULTIER: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m.

CAPTAIN GREEN/LEMON STEVIES/GREEN ONIONS: Spanish Moon, 8 p.m.

CATBAMBOO/WASTE MAN/STBTTLCO/LOOSE JACK: 524 Studios, 8 p.m.

JAM CRACKER: Lava Cantina, Perkins Rowe, 8 p.m.

MITCH STEWART: Lava Cantina, downtown, 8 p.m.

THE REMNANTS: TimeOut Lounge, 8 p.m.

GLOW RAGE: The Texas Club, 8:30 p.m.

ANTHONY CORNISH DUO: Churchill's, 9 p.m.

LAROUGE: Club Coozan, 9 p.m.

LILLI LEWIS PROJECT/SHIP OF FOOLS/_THESMOOTHCAT & THE 9TH LIFE: Mid City Ballroom, 9 p.m.

N'TUNE: Ruffins' Downtown Daiquiri Lounge, 9 p.m.

SEMI-TONES: Park Place, Gonzales, 9 p.m.

KREWE DE SOUTHDOWNS OFFICIAL AFTERPARTY WITH THE ICEMAN SPECIAL: Uncle Earl's, 9 p.m.

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room, 9 p.m.

MAYHAM BROWN: The Vineyard, 9:30 p.m.

RÏVUL: Laguna Beach Daiquiris, Denham Springs, 9:30 p.m.

SOFA KINGS: Cadillac Cafe, 10 p.m.

WEREWOLF: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

THE CIRCUIT BREAKERS: Phil Brady's

SATURDAY

JUNIOR OAKS BAND FESTIVAL CONCERT: LSU Student Union Theater, 11 a.m.

CHRISTINA OCMAND TRIO: Lava Cantina patio, downtown, 3 p.m.

THE ELVIN KILLERBEE BAND: Phil Brady's, 3 p.m.

EDDIE SMITH BAND: The Blues Room, 3:30 p.m.

UNITED WE JAM: Superior Grill, Government Street, 6:30 p.m.

RHODES, DECKER & HUBBARD: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

SCOTT TULLY: Agave Blue Tequila & Taco Bar, Prairieville, 6:30 p.m.

JULIAN SURLA: La Carreta, Bluebonnet Boulevard, 6:30 p.m.

ARGYLE FRIDAY: Magnolia Café, St. Francisville, 7 p.m.

SARA COLLINS BAND: Caliente Mexican Craving, Lee Drive, 7 p.m.

RED DRAGON PALOOZA: Red Dragon Listening Room, 7 p.m.

RILEY GREEN: The Texas Club, 7:30 p.m.

DUSTIN GUEDRY: Lava Cantina, downtown, 8 p.m.

SWEET SOUTHERN HEAT: Jewel J. Newman Community Center, 8 p.m.

HYDRA PLANE/LOUDNESS WAR/JACK & THE JACKRABBITS: Varsity Theatre, 8 p.m.

THE LEE FERRINGTON BAND: Phil Brady's, 8 p.m.

MICAH LIPSMEYER: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m.

SEMI-TONES: Lava Cantina, Perkins Rowe, 8 p.m.

DEBBIE LANDRY: Big Mike's Sports Bar & Grill, Denham Springs, 9 p.m.

RUSTY YATES DUO: Churchill's, 9 p.m.

THE CHEE WEEZ: L'Auberge Event Center, 9 p.m.

15TH ANNUAL PINK PARTY: Splash, 9 p.m.

CUPID'S REVENGE PAJAMA & LINGERIE PARTY: Club Raggs, 9 p.m.

BACKLIT STEREO: Park Place, Gonzales, 9 p.m.

LATIN NIGHT: Spanish Moon, 9 p.m.

ANDREW GAULTIER/BUCK LANGSTON: The Vineyard, 9:30 p.m.

DJ KNUCKLES/DJ PUSH PLAY: Cadillac Cafe, 10 p.m.

PRESS 1 FOR ENGLISH: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

SUNDAY

JAZZ BRUNCH WITH BARBARELLA BLUE: Lava Cantina, Perkins Rowe, 11 a.m.

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant, noon

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar, 1 p.m.

HENRY TURNER, JR.: The Blues Room, 6 p.m.

RED, ROCK & BLUE PRESENTS GIN BLOSSOMS, SOFA KINGS, BURNHOUSE: Varsity Theatre, 6 p.m.

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon, Prairieville, 7 p.m.

A NIGHT TO REMEMBER: Ruffins' II, Baker, 8 p.m.

FRENCH KNIGHTS DIMANCHE SOIR MARDI GRAS EXTRAVAGANZA: Belle of Baton Rouge Hotel, 8 p.m.

MONDAY

BILLY CALLAWAY: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

TUESDAY

TEDDY'S 72ND BIRTHDAY CELEBRATION: Teddy's Juke Joint, Zachary, 4 p.m.

HENRY GRAY: TimeOut Lounge, 6 p.m.

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

DOM & ACE: The Blues Room, 7 p.m.

MARY J. BLIGE/ANTHONY HAMILTON: Raising Cane's River Center Arena, 7 p.m.

TONY DESARE: Manship Theatre, 7:30 p.m.

STYK PANDORA: The Vineyard, 9:30 p.m.

ACOUSTIC NIGHT: Cadillac Cafe, 10 p.m.

WEDNESDAY

MIKE ATKINSON: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

DESTINY MANZELLA: Caliente Mexican Craving, Central, 6 p.m.

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

ANTHONY CORNISH: Tallulah inside the Renaissance, 7 p.m.

DIXIE ROSE'S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy's Juke Joint, Zachary, 7 p.m.

LADIES NIGHT KARAOKE: Lava Cantina, Perkins Rowe, 7 p.m.

TONY DESARE: Manship Theatre, 7:30 p.m. 

ALLISON COLLINS TRIO: The Edge Bar at L'Auberge, 8 p.m.

BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room, 8 p.m.

RUSTY YATES: Churchill's, 9 p.m.

THURSDAY

PAM AND SAMUEL: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

JOE SULLIVAN: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

MICHAEL BRANDT: Lava Cantina, Perkins Rowe, 6 p.m.

WILL WESLEY: La Carreta, Bluebonnet Boulevard, 6 p.m.

CHRIS LEBLANC BAND: Superior Grill, Government Street, 6:30 p.m.

CAM PYLE: On the Half Shell, 6:30 p.m.

THE BRYAN SOUTHWICK DUO: Thai Kitchen, 6:30 p.m.

NO ZODIAC/I AM/CHRISTWORM/NO YOUTH: 524 Studios, 7 p.m.

EMANCIPATOR ENSEMBLE: Varsity Theatre, 7 p.m.

LSU JAZZ SHOWCASE: LSU Union Theater, 7:30 p.m.

RUSTY YATES TRIO: Gino's Restaurant, 8 p.m.

RECKLESS KELLY/BEN BELL: Red Dragon Listening Room, 8 p.m., sold out

BLUES JAM: Phil Brady's, 8 p.m.

DOM & ACE: The Blues Room, 8 p.m.

RACHAEL HALLACK: Spanky's Daiquiris, Prairieville, 8 p.m.

MAGIC MERLIN: Club Coozan, 9 p.m.

MARCUS OUBRE: Churchill's, 9 p.m.

IAN WEBSTER: The Vineyard, 9:30 p.m.

THE SEMI-TONES: Cadillac Cafe, 10 p.m.

INSPIRACY THEORY: Spanish Moon 

LAFAYETTE AND OUTLYING AREA

All shows in Lafayette unless otherwise noted. 

FRIDAY

JIM BULLION: New Orleans Original Daiquiris, La. 73, Geismar, 5 p.m.

SHIMMUR: Bocat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 7 p.m.

CHRISTOPHER CROSS: Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

HORACE TRAHAN & THE OSSUN EXPRESS: Feed N Seed, 8 p.m.

EMO NIGHT: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m.

BIG DEAL BURLESQUE/THE UNDERHILL FAMILY ORCHESTRA: Dat Dog, 8:30 p.m.

CHARME: The Wurst Biergarten, 9 p.m.

LOST BAYOU RAMBLERS/NEW NATIVES BRASS BAND: Warehouse 535, 9 p.m.

ONE TRICK PONY: The Grouse Room, 9:30 p.m.

BROTHER DEGE: Blue Moon Saloon, 10 p.m.

DJ TRASHY/JOHNNY CAGE: Route 92, Youngsville, 10 p.m.

BOOM! BOOM! BURLESQUE: The District, 11 p.m.

FRANK KINEL JAZZ TRIO: Blue Dog Cafe

SATURDAY

STRANGE THEORIES: Route 92, Youngsville, 2 p.m.

METAL GRAS: The Freetown Boom Boom Room, 4 p.m.

SHIMMUR: Bocat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 7 p.m.

VOKEA/SOUTHERN BRUTALITY/BURIED UNDER/WAR RIG/PIXELCREEP: The District, 7 p.m.

CEDRYL BALLOU & THE TRENDSETTERS: Feed N Seed, 8 p.m.

SIDESHOW: Route 92, Youngsville, 8 p.m.

GORDON BRADBERRY BAND: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 8:30 p.m.

TX ROC: Dat Dog, 8:30 p.m.

BONSOIR CATIN/SABRA & THE GET RIGHTS: The Wurst Biergarten, 9 p.m.

JAMIE BERGERON & THE KICKIN' CAJUNS: The Grouse Room, 9:30 p.m.

FEUFOLLET/THE REVELERS: Artmosphere, 10 p.m.

ROYAL TEETH/MAINTENANCE: Blue Moon Saloon, 10 p.m.

CEDRIC WATSON: Bread & Circus Productions, 10 p.m.

THREE37: Rox at Cypress Bayou Casino, Charenton, 10 p.m.

JASON HARRINGTON: Blue Dog Cafe

SUNDAY

JOHN WILSON & THE ZYDECO HOUSE ROCKERS: Vermilionville, 1 p.m.

GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN' BOOGIE: Whiskey River Landing, Henderson, 4 p.m.

PINE LEAF BOYS/STEVE RILEY: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 4 p.m.

TOMMY G/STORMY WEATHER: Route 92, Youngsville, 4 p.m.

STOP THE CLOCK COWBOY JAZZ: Feed N Seed, 6 p.m.

THE ICEMAN SPECIAL: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m.

JOURDAN THIBODEAUX ET LES RÔDAILLEURS/JESSE LEGE: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

MARTY CHRISTIAN TRIO: Blue Dog Cafe

MONDAY

CHUBBY CARRIER: Feed N Seed, 7:30 p.m.

BLUEGRASS JAM: Cité des Arts, 6:30 p.m.

FORET TRADITION: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 8 p.m.

CEDRYL BALLOU & THE TRENDSETTERS/TERRY & THE ZYDECO BAD BOYS: Dat Dog, 8 p.m.

DUSTIN SONNIER & THE WANTED: Route 92, Youngsville, 9 p.m.

WAYNE SINGLETON/RUSTY METOYER: Warehouse 535, 9 p.m.

NEAT/SCENIC WORLD/CAMPS: Artmosphere, 9 p.m.

THE POLLIES/DYLAN LEBLANC/THE VIATONES: Blue Moon Saloon, 9:30 p.m.

TUESDAY

NEW NATIVES BRASS BAND/MOJO COLLINS: Artmosphere, 6 p.m.

MAGIC CRAWFISH: Blue Moon Saloon, 8 p.m.

WEDNESDAY

LAFAYETTE COMEDY'S THE WURST OPEN MIC/MISHKA SHUBALY: The Wurst Biergarten, 7 p.m.

SHOVELS & ROPE: Acadiana Center for the Arts, 7:30 p.m.

DUELINGS PIANOS WITH LAUGHS AND LIBATIONS: The Grouse Room, 8 p.m.

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

THURSDAY

JESSE DAYTON: Blue Moon Saloon, 7 p.m.

DOOMSTRESS/BEERWOLF/OZ: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m.

LADIES NIGHT WITH CONNIE G: The Grouse Room, 8 p.m.

MASON TRAIL & ZYDECO RHYTHM/RJ & ZYDECO SMOOVE: Dat Dog, 8:30 p.m.

JODI JAMES/CLAY PARKER: Blue Dog Cafe

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

SLEIGH BELLS/SUNFLOWER BEAN: Republic, 7:30 p.m.

PAPA MALI: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

TOPSY CHAPMAN & SOLID HARMONY: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

VOLUME OVERLOAD!/GREEN GASOLINE: Gasa Gasa, 9 p.m.

JACKSON & THE JANKS/CHRIS ACKER & THE GROWING BOYS/DR. BIRD & THE BEAK DIVISION: Siberia, 9 p.m.

SEXY DEX & THE FRESH/HARBINGER PROJECT/SASSYFRAS: Ace Hotel, 9 p.m.

REBIRTH BRASS BAND: The Howlin' Wolf, 10 p.m.

TANK & THE BANGAS/SWEET CRUDE: One Eyed Jacks, 10 p.m.

MACEO PARKER/HELEN GILLET: Tipitina's, 11 p.m.

GETTER/G JONES: Republic, 11:30 p.m.

SATURDAY

HERLIN RILEY QUARTET: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

MORNING 40 FEDERATION/SPELLBREAKER: Siberia, 9 p.m.

BOOMBOX CARTEL/SAID THE SKY/WHIPPED CREAM: The Metropolitan, 9 p.m.

BEVERLY SKILLZ: Ohm Lounge, 10 p.m.

BIG FREEDIA/SWEET CRUDE: One Eyed Jacks, 10 p.m.

REBIRTH BRASS BAND/SEXUAL THUNDER: The Howlin' Wolf, 10 p.m.

TEAM FAMILIAR DC GO-GO BAND: Ace Hotel, 10 p.m.

GETTER/G JONES: Republic, 10:30 p.m.

KHRIS ROYAL/DELISH/STASH MARINA/YUNG VUL: Gasa Gasa, 10:30 p.m.

BIZ MARKIE/DJ SOUL SISTER: House of Blues, 11 p.m.

GALACTIC/SOUTHERN AVENUE: Tipitina's, 11 p.m.

SUNDAY

ALEXEY MARTI & URBAN MINDS: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

GREAZY ALICE: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

ANDERS OSBORNE & FRIENDS: House of Blues, 9 p.m.

AARON BENJAMIN/BIG EASY BRAWLER/LIL GLENN/THE BREED: Gasa Gasa, 9 p.m.

JUJU CHILD BAND/DWAYNE DOPSIE & THE ZYDECO HELLRAISERS: Ace Hotel, 9 p.m.

RORY DANGER PRESENTS JÄZZERCISE: Siberia, 9 p.m.

TANK & THE BANGAS/BIG FREEDIA: One Eyed Jacks, 9 p.m.

TRAMPA/DOWNLINK: Republic, 9 p.m.

BIG GIGANTIC/SHALLOU/DINO BRAWL: Joy Theater, 10 p.m.

J:KENZO: The Dragons' Den, 10 p.m.

DUMPSTAPHUNK/ORGANIZED CRIME: The Howlin' Wolf, 10 p.m.

SHOVELS & ROPE: Tipitina's, 11 p.m.

MONDAY

EXHORDER: Southport Music Hall, 7:30 p.m.

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

BIG FREEDIA: Ace Hotel, 9 p.m.

GRAILS/TVP: Gasa Gasa, 9 p.m.

QUINTRON & MISS PUSSYCAT/SAILOR POON/BENNI/DJ ROTTEN MILK: One Eyed Jacks, 9 p.m.

WAKA FLOCKA FLAME: Republic, 9 p.m.

STEVE AOKI/GRANDTHEFT/MAX STYLER: The Metropolitan, 9 p.m.

MISS MOJO/SEXUAL THUNDER: Hi-Ho Lounge, 9:30 p.m.

KOMPRESSION LUNDI GRAS BALL: The Dragons' Den, 10 p.m.

THE HOT 8 BRASS BAND: The Howlin' Wolf Den, 10 p.m.

GALACTIC/NAUGHTY PROFESSOR/QUICKIE MART: Tipitina's, 11 p.m.

TUESDAY

BONERAMA: Ace Hotel, 6 p.m.

MARS/MEA CULPA/SPACE CADAVER: Siberia, 10 p.m.

YO GOTTI/RUDE JUDE/DJ POPPA: Saenger Theatre, 10 p.m.

WEDNESDAY

MESCHIYA LAKE & TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

LIVE BAND KARAOKE: Rock 'N' Bowl, 8 p.m.

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

BIGLEMOI/THE CANVAS PEOPLE/PUCUSANA: Gasa Gasa, 9 p.m.

GABRIELLE CAVASSA & JONATHAN BAUER: Ace Hotel, 9 p.m.

THURSDAY

LALAH HATHAWAY: House of Blues, 7 p.m.

WHY?: One Eyed Jacks, 7 p.m.

DAVE JORDAN & THE NIA: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

MARK MCGRAIN: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

TERRY & THE ZYDECO BAD BOYS: Rock 'N' Bowl, 8:30 p.m.

BUSTY & THE BASS/STS/KHARI MATEEN: Gasa Gasa, 9 p.m.

SALT WIVES: Siberia, 9 p.m.

To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.