BAND NAME OF THE WEEK: DUBYA 

BATON ROUGE AREA

FRIDAY

THELDA ADAMS & WA CORKERN: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m. 

OPEN MIC WITH BILLY CALLAWAY: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

THE BLUES ANCIENTS: Pit-N-Peel, 6 p.m.

LOUISIANA: Superior Grill, Government Street, 6:30 p.m.

BIGG DADDY T: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

ELI YOUNG BAND/CALEB PAUL: Varsity Theatre, 7 p.m.

MJ & THE REDEEMERS: George's, George O'Neal Road, 7 p.m. 

THE MICHAEL FOSTER PROJECT: Cane Land Distilling Company, 7 p.m. 

DIKKI DU & THE ZYDECO KREWE: Magnolia Café, St. Francisville, 7 p.m. 

ALEX MCMURRAY: Beausoleil, 7:30 p.m.

SING AND SWING WITH NED FASULLO: Crowne Plaza Executive Center, 7:30 p.m.

PARISH COUNTY LINE/GYTH RIGDON: The Texas Club, 7:30 p.m.

CHRIS LEBLANC BAND: TimeOut Lounge, 8 p.m. 

PARTICLE DEVOTION/BABY IN THE 90s/ATX FRIENDS: Mid City Ballroom, 8:30 p.m.

BAG OF DONUTS: L'Auberge Event Center, 9 p.m.

BIRTHDAY BASH FOR TYREE NEAL AND TROY KELLY: Ruffins Downtown Daiquiri Lounge, 9 p.m.

BIG FREEDIA/DELISH DA GODDESS: Spanish Moon, 9 p.m.

BRING IT ON LIP SYNC BATTLE: Splash Nightclub, 9 p.m.

DERRICK LEMON DUO: Churchill's, 9 p.m.

BARS ON BARS: 524 Studios, 9 p.m.

EDDIE SMITH & THE BAYOU BOOGIE HORNS: Club Coozan, 9 p.m.

TAYLOR RAE: Happy's Irish Pub, 9 p.m.

TRADEMARK: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room, 9 p.m.

UNCLE CHESS AND THE GROOVE BAND: Phil Brady's, 9 p.m. 

ABOUT LAST NIGHT: Cadillac Cafe, 10 p.m.

THE TOPCATS: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

SATURDAY

BATON ROUGE MUSIC STUDIOS/THE MICHAEL FOSTER PROJECT/THE 610 STOMPERS: The Finish Festival at The Louisiana Marathon, 8 a.m. 

LOST BAYOU RAMBLERS: River Plaza, downtown Baton Rouge, 1 p.m. 

ALEX V. COOK: La Divina Italian Cafe, 6 p.m. 

UNITED WE JAM: Superior Grill, Government Street, 6:30 p.m.

CYNDER ROAD BAND: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

SWEET ROOT ACOUSTIC: Agave Blue Tequila & Taco Bar, Prairieville, 6:30 p.m.

ADAM AND CHRIS CARROLL/ERIC SCHMITT: Christian Street Furniture, 7:30 p.m. 

ACOUSTIC HOUSE: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m. 

BLU ROUGE: Backstreet Lounge, 8 p.m.

JOHN GORKA/GINA FORSYTH: Red Dragon Listening Room, 8 p.m.

DUBYA/ALABASTER STAG/HYDRA PLANE: Spanish Moon, 9 p.m.

YOUNG BLEED: Cheers Sports Bar & Grill, 9 p.m. 

STORYWOOD: Sullivan's Ringside Bar, 9 p.m.

ANTHONY CORNISH: Churchill's, 9 p.m.

JUST CAUZ: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

RACCOON: Club Coozan, 9 p.m.

RHETT & THAD ACOUSTIC DUO: Park Place, Gonzales, 9 p.m.

THE WAILERS/COMMON KINGS: Varsity Theatre, 9 p.m.

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room, 9 p.m.

MAYHAM BROWN: The Vineyard, 9:30 p.m.

SUPER CHARGER: Cadillac Cafe, 10 p.m.

THE ZIPTIES: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

SUNDAY

QUIANA LYNELL/CHRIS LEBLANC/JONATHON BOOGIE LONG: The Finish Festival at The Louisiana Marathon, 10 a.m. 

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant, noon

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar, 1 p.m.

ANDREI IONITA: LSU School of Music, 3 p.m. 

FRANKS & DEANS: Cane Land Distilling Company, 5 p.m. 

HENRY TURNER JR.: The Blues Room, 6 p.m.

FUGITIVE POETS: Birdman Coffee & Books, St. Francisville, 6 p.m.

SOUL'D OUT SUNDAYS FEATURING TOI THE POETIC BEAUTY AND DJ AUTOMATIK: The Parlor, 7 p.m.  

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon, Prairieville, 7 p.m.

SINGER-SONGWRITER OPEN MIC: Old New Orleans Bar & Grill, 7 p.m. 

MONDAY 

DOROTHY LEBLANC: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m. 

RETIREMENT PARTY/MACSEAL/ACTUALLY BIRDS/THE NOCTURNAL BROADCAST: 5533 Riverstone Drive, Baton Rouge, 6 p.m. 

SCISSORD****/SCREAMING UNDERWATER/BIG F****** GUN/DIRTY JUNK: 524, 8 p.m. 

TUESDAY

THE BLUES ANCIENTS: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m. 

HENRY GRAY: Time Out Lounge, 6 p.m.

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

KINGS OF KARAOKE TUESDAYS: The Station Sports Bar & Grill, 8 p.m.

STYK PANDORA: The Vineyard, 9:30 p.m.

WEDNESDAY

JOE SULLIVAN: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m. 

CHARITY IMPROV NIGHT: The Pelican House, 6 p.m.

KLAIR ANN: Caliente Mexican Craving, Central, 6 p.m.

KIRK HOLDER: Bin 77, 6 p.m.

DENNIS & KEVIN: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

DIXIE ROSE'S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy's Juke Joint, Zachary, 7 p.m.

ARTURO SANDOVAL: Manship Theatre, 7:30 p.m.

BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room, 8 p.m.

BONNIE & CLYDE: The Edge Bar at L'Auberge, 8 p.m.

RUSTY YATES: Churchill's, 9 p.m.

THURSDAY

PAM & SAMUEL: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m. 

ERIC STELLY: Agave Blue Tequila & Taco Bar, Prarieville, 6 p.m.

ADAM PEARCE: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

THE BRYAN SOUTHWICK DUO: Thai Kitchen, 6:30 p.m.

DEMETRIO AND SONYA: TimeOut Lounge, 7 p.m. 

DOM & ACE: The Blues Room, 7 p.m.

OPEN MIC WITH HOST BILLY CALLAWAY: Movie Tavern Juban Crossing, Denham Springs, 7 p.m.

BLUES JAM: Phil Brady's, 8 p.m.

MARCIA BALL: Red Dragon Listening Room, 8 p.m.

CINCLARE/THE BROOK AND THE BLUFF/PALOMINO DARLING: Spanish Moon, 9 p.m.

DERRICK LEMON DUO: Churchill's, 9 p.m.

MAGIC MERLIN: Club Coozan, 9 p.m.

HEATH RANSONNET: The Vineyard, 9:30 p.m.

THE STRANGERS: Cadillac Cafe, 10 p.m.

LAFAYETTE AND OUTLYING AREA

All shows in Lafayette unless otherwise noted. 

FRIDAY

KIP SONNIER: BoCat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 7 p.m.

JOHN HIATT & THE GONERS/SONNY LANDRETH: Acadiana Center for the Arts, 7:30 p.m.

ANN WILSON OF HEART: Cypress Bayou Casino, Charenton, 8 p.m.

NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

NUCORP: Club MeZazz at Paragon Casino, Marksville, 9 p.m.

THE WILD RICE BAND: The Grouse Room, 9:30 p.m.

GERARD DELAFOSE & THE ZYDECO GATORS: Blue Moon Saloon, 10 p.m.

LIL BUCK SINEGAL: Artmosphere, 10 p.m.

RAY BOUDREAUX: The Wurst Biergarten, 10 p.m. 

CHEE WEEZ: Route 92, Youngsville, 10 p.m. 

CURLEY TAYLOR & ZYDECO TROUBLE: Dat Dog, 10 p.m. 

FRANK KINCEL JAZZ TRIO: Blue Dog Cafe

SATURDAY

JOHNNY GILL: Mári Showroom at Paragon Casino, Marksville, 7 p.m. 

KIP SONNIER: BoCat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 8 p.m.

NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

GORDON BRADBERRY BAND: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 8:30 p.m.

MAJOR HANDY: The Wurst Biergarten, 9 p.m.

NUCORP: Club MeZazz at Paragon Casino, Marksville, 9 p.m.

THE GOOD DUDES: Dat Dog, 8:30 p.m.

GTO PARTY BAND: The Grouse Room, 9:30 p.m.

ADEN PAUL/JULIAN PRIMEAUX: Artmosphere, 10 p.m.

TERRY & THE ZYDECO BAD BOYS/MIA BORDERS/JESSE MORROW: Blue Moon Saloon, 10 p.m.

GRAND NATHANIEL AND THE GHOSTS/CAKE WALK: The Freetown Boom Boom Room, 10 p.m. 

SOULED OUT: Route 92, Youngsville, 10 p.m. 

GRANT FONTENOT/HUNTER HEBERT: Blue Dog Cafe

SUNDAY

MIMOSA BRUNCH WITH STEVE JUDICE: Artmosphere, 11 a.m.

LEROY THOMAS & THE ZYDECO ROADRUNNERS: Vermilionville, 1 p.m.

JAMIE BERGERON & THE KICKIN' CAJUNS: Whiskey River Landing, Henderson, 4 p.m.

JR LACROSSE: Pat's Atchafayala Club, 6 p.m.

ROOTS JAM: Artmosphere, 6 p.m. 

LIL BUCK SINEGAL: Warehouse 535, 8 p.m.

CAKE RANGERS/VOKEA: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m. 

EASY STREET: Blue Dog Cafe

MONDAY

BLUEGRASS JAM: Cité des Arts, 6:30 p.m.

JANKY KARAOKE: Artmosphere, 9 p.m. 

TUESDAY 

SHRUGS/ON THE WATER: The Banana Stand, 1900 W. St. Mary Blvd., 7:30 p.m. 

JANKY KARAOKE: Artmosphere, 9 p.m. 

WEDNESDAY

LAFAYETTE COMEDY'S THE WURST OPEN-MIC: The Biergarten, 7 p.m.

DUELING PIANOS WITH LAUGHS AND LIBATIONS: The Grouse Room, 8 p.m.

OPEN MIC STONER ROCK JAM: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m. 

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

SONGWRITER NIGHT: Artmosphere, 9 p.m. 

THURSDAY

BENEFIT CONCERT FOR JOSH BACA OF LOS TEXMANIACS: Artmosphere, 7 p.m. 

ARTURO SANDOVAL SEXTET: Acadiana Center for the Arts, 7:30 p.m.

LADIES NIGHT WITH CONNIE G: The Grouse Room, 8 p.m.

RHUM & JOKES — STANDUP COMEDY SHOW: Warehouse 535, 8 p.m.

MONIKA/SHED/KUNIMITSU: Dat Dog, 8:30 p.m.

SAL MELANCON/KEITH BLAIR: Route 92, Youngsville, 8:30 p.m. 

ARMED FOR APOCALYPSE: The Freetown Boom Boom Room, 9 p.m. 

A NIGHT WITH LINDSEY D'ANNA: The Wurst Biergarten, 9:30 p.m. 

PATRICK COOPER: Blue Dog Cafe

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: d.b.a., 6 p.m. 

HAND OUT/MUNDY'S BAY/TRANQUILITY/NEW HOLLAND: The Howlin' Wolf Den, 7 p.m.

BRAHMS SYMPHONY NO. 1: The Orpheum, 7:30 p.m.

BOTTOMFEEDERS/SOAKED/TEEVEE/GOLDBLOOM: Gasa Gasa, 8 p.m.

ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

THE SWEET SPOT: House of Blues, 8 p.m.

STANTON MOORE'S "WITH YOU IN MIND" FEATURING THE MUSIC OF ALLEN TOUSSAINT: The Joy Theatre, 8 p.m.

SUNPIE BARNES & THE LOUISIANA SUNSPOTS: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

BAMBOULA 2000 FEATURING DAVID D'OMNI: Ace Hotel, 9 p.m.

THE ESSENTIALS: Siberia, 9 p.m.

THE BOOGIE MEN: Rock 'N' Bowl, 9:30 p.m.

SUNRISE:SUNSET/THE O-PINES: The Circle Bar, 9:30 p.m.

BRASSAHOLICS/THE STOOGES BRASS BAND/TREME BRASS BAND: Tipitina's, 10 p.m.

KLUTCH/TVBOO: Republic, 10 p.m.

SEXY DEX & THE FRESH/GEORGE CLANTON/NEGATIVE GEMINI/NAUGHTY PALACE: One Eyed Jacks, 10 p.m.

SOUL REBELS: d.b.a., 10 p.m. 

SATURDAY

KEWL NITE/SOMETHING-ANYTHING/DJ BUTITNOW/CHAPS: The Circle Bar, 7 p.m.

TUBA SKINNY: d.b.a., 7 p.m. 

BRAHMS SYMPHONY NO. 1: The Orpheum, 7:30 p.m.

BLAKE OWENS: House of Blues, 8 p.m.

DAVE JORDAN & THE NIA: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

THE SHAUN PEACE BAND/LIP CANDY/THE BUMMERS/FIGHT FOR FREQUENCY: The Howlin' Wolf Den, 8 p.m.

DELFEAYO MARSALIS QUINTET: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

JENN O. CIDE FEATURING UKULELE HIRO/FRANKS & DEANS/MIKEY CLASSIC/TIKI BANDITS/FRANK VOODOO: Siberia, 8 p.m.

AARON ABERNATHY/COOLNASTY/DJ RQ AWAY: Ace Hotel, 9 p.m.

RYAN FORET & THE FORET TRADITION: Rock 'N' Bowl, 9 p.m.

THE WILD MAGNOLIAS/NOISEWATER/BRASS LIGHTNING: Tipitina's, 10 p.m.

PINE LEAF BOYS: d.b.a., 11 p.m. 

SUNDAY

BENEFIT CONCERT FEATURING GREG SCHATZ, HELEN GILLET, HAPPY TALK BAND AND MORNING 40 FEDERATION: d.b.a., 3 p.m. 

ALLEN TOUSSAINT'S 80TH BIRTHDAY CELEBRATION: Rock 'N' Bowl, 6:30 p.m. 

JEFFREY LEWIS & LOS BOLTS/MORGAN ORION & THE AFTERBURNERS: The Howlin Wolf Den, 7 p.m.

JAMES SINGLETON/SKERIK/JOHNNY VIDACOVICH/JONATHAN FREILICH: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

KRISTOFER TOKARSKI JAZZ BAND FEATURING ANDY SCHUMM: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

MILKY CHANCE: The Joy Theatre, 8 p.m.

STOOGES BRASS BAND: Siberia, 9 p.m.

MARINA ORCHESTRA: One Eyed Jacks, 9 p.m. 

TIM HIGGINS: The Circle Bar, 9:30 p.m.

SOUL BRASS BAND: d.b.a., 10 p.m. 

MONDAY

SLY THEARD: House of Blues, 7 p.m.

SARAH QUINTANA: d.b.a., 7 p.m. 

WEST COAST SWING DANCE PARTY: Rock 'N' Bowl, 7 p.m. 

ALEX MCMURRY/JASON JURZAK/ROBBY HECHT: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

POLYRHYTHMICS/PAPA MALI: One Eyed Jacks, 8 p.m.

JOSH HOYER & SOUL COLOSSAL: The Howlin' Wolf Den, 8 p.m.

IVAN NEVILLE'S NOLA NITES WITH SKERIK AND ALVIN FORD, JR.: Ace Hotel, 9 p.m.

SKERIK/HELEN GILLET/SIMON LOT/JESSE MORROW: Hi-Ho Lounge, 10 p.m.

BON BON VIVANT: d.b.a., 10 p.m. 

TUESDAY

LATIN NIGHT: Rock 'N' Bowl, 7 p.m.

DINOSAURCHESTRA: d.b.a., 7 p.m.  

LYNN DRURY: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

MOODY BLUES: Saenger, 8 p.m.

STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

THE PHANTOM PLANET: Ace Hotel, 8 p.m.

DATSIK: The Joy Theatre, 9 p.m.

DIRTY JUNK/GOOLS/WASTE MAN/BAD MISTERS: The Circle Bar, 9 p.m.

TREME BRASS BAND: d.b.a., 10 p.m. 

WEDNESDAY

BLACK LABEL SOCIETY/CORROSION OF CONFORMITY: House of Blues, 6:30 p.m.

TIN MEN: d.b.a., 7 p.m. 

APRIL MAE & THE JUNE BUGS: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

LIVE BAND KARAOKE PARTY: Rock 'N' Bowl, 8 p.m. 

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

THE HOLLOW ROOTS/SIERRE GREEN & THE SOUL MACHINE/SANDRA LOVE & THE REASON: The Howlin' Wolf Den, 9 p.m.

KRISTINA MORALES/NOELLE TANNEN/BEETLE: Hi-Ho Lounge, 9 p.m.

THE SHAPE OF JAZZ TO COME FEATURING STEPHANIE NILLES: Ace Hotel, 9 p.m

WALTER WOLFMAN WASHINGTON & THE ROADMASTERS: d.b.a., 10 p.m. 

THURSDAY

THE KING/AVATAR/THE BRAINS/HELLZAPOPPIN: House of Blues, 6:30 p.m.

ALEXIS & THE SAMURAI: d.b.a., 7 p.m. 

CHRISTIAN WINTHER QUARTET: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

MARSHMELLO/GHASTLY/YULTRON: Mardi Gras World, 8 p.m.

WAVELAND/JAB/IZE: Gasa Gasa, 8 p.m.

JOHN PAPA GROS BAND: Chickie Wah Wah, 8 p.m. 

LIL NATHAN & THE ZYDECO BIG TYMERS: Rock 'N' Bowl, 8:30 p.m.

KRESCENT KLEZMORIM: Siberia, 9 p.m.

MICHOT'S MELODY MAKERS: Ace Hotel, 9 p.m.

ENGLAND BELONGS TO ME AND HOWIE/GUSHERS: The Circle Bar, 9:30 p.m.

THE RADIATORS/ZOÜKEYS: Tipitina's, 10 p.m.

LITTLE FREDDIE KING: d.b.a., 10 p.m. 

To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.