Band name of the week: Vivisektor 

BATON ROUGE AREA

FRIDAY

BILL ROMANO: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

LIVE AFTER FIVE FEATURING BAG OF DONUTS: Repentance Park, 5 p.m.

RIVERSIDE BLUES: Pit-N-Peel, 5 p.m.

THE FUGITIVE POETS: Curbside, 5:30 p.m. 

OPEN MIC: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

BURNHOUSE: Superior Grill, 6:30 p.m.

ESCO MCCOLLUM: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

CRS & THE FORGETFULS: George's Place, 7 p.m.

AIR1 POSITIVE HITS TOUR: Raising Cane's River Center Arena, 7 p.m. 

SCOSAX AND THE JAZZSOULS: Harvest Moon Listening Room, 7 p.m. 

BRINT ANDERSON: Beausoleil Restaurant & Bar, 7:30 p.m.

WOLVES IN THE THRONE ROOM/PILLORIAN/THOU: Spanish Moon, 7:30 p.m.

FAMILY DINNER IMPROV SHOW: Hartley/Vey Studio Theatre, 7:30 p.m. 

JAKE GUNTER/GREG TALMAGE: Bottle & Tap, 8 p.m.

BLAKE BREAUX: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m.

ROSS HOPPE: Kalurah Street Grill, 8 p.m.

ANNA & PRESTON WALLACE: Lava Cantina, downtown location, 8 p.m.

BUDDY MONDLOCK/SALLY BARRIS: Red Dragon Listening Room, 8 p.m.

THE REMNANTS: Phil Brady's, 8 p.m.

RIVERSIDE/CAMERON MAUER/FIBRA: Mid City Ballroom, 8 p.m.

THE CONNECTION FLIGHT: Varsity Theater, 9 p.m.

FLOYD BROWN: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

ELECTRO ROUGE: City Bar, 9 p.m.

JONATHAN BOOGIE LONG: Driftwood Cask & Barrel, 9 p.m.

N'TUNE: Ruffins Downtown Daiquiri Lounge, 9 p.m.

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room, 9 p.m.

WEREWOLF: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

THE SEMI-TONES BAND: Fred's in Tigerland, 10 p.m.

E.O.W. FEATURING SUNDANZE: Red Barn Tavern, Prairieville

SWEETROOT: Cadillac Cafe

SATURDAY

FLAMBEAU FEST: Lamar-Dixon grounds, Gonzales, noon

WUMBO/THE 501ST/FIBBRA/MATERIAL FEELING: Kerry Beary's Atomic Pop Shop, 1 p.m.

HUGH HEFNER "THE PLAYBOY BUNNY" TRIBUTE PARTY: Spanky's Daiquiris, Prairieville, 6 p.m.

BIGG DADDY T: On the Half Shell, Prairieville, 7 p.m.

ADREN RABORN/JAMES WEATHERFORD/BUCK GRANTHAM/ED KINCHEN: Old South Jamboree, Walker, 7 p.m.

THE WIDOWERS/YOUR MOM: Mid City Ballroom, 7:30 p.m.

NEIL RAY: Kalurah Street Grill, 8 p.m.

CONFIDENTIAL: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

DAFT PUNK TRIBUTE NIGHT FEATURING NIGHT EATER/SLOW KNIVES/DAN LION: Spanish Moon, 9 p.m.

DEBBIE LANDRY/BLAYNE COUPEL: Churchill's, 9 p.m.

GRITZ N'GRAVY: Bin 77, 9 p.m.

WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room, 9 p.m.

TOP SHELF: The Edge Bar at L'Auberge, 10 p.m.

WEREWOLF: Cadillac Cafe

SUNDAY

FLAMBEAU FEST: Lamar-Dixon grounds, Gonzales, noon

KIRK HOLDER: Beasoleil Restaurant & Bar, noon

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar, 1 p.m.

THE FUGITIVE POETS: Rural Life Museum, 1 p.m. 

SUNDAY IN THE PARK PRESENTS SOULED OUT: Shaw Center for the Arts Plaza, 2 p.m.

BILLY CALLAWAY: The Blues Room, 7 p.m.

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon, Prairieville, 7 p.m.

SINGER-SONGWRITER OPEN MIC: Old New Orleans Bar & Grill, 7 p.m.

THUNDERCAT/SACO & UNO/HYDRA PLANE: Varsity Theatre, 7 p.m.

TROUT FISHING IN AMERICA/GLORIOUS BIRDS: Red Dragon Listening Room, 7 p.m.

MONDAY

DOROTHY LEBLANC: Beauregard Gallery & Bistro: 11:30 a.m.

STEPHANIE PATTERSON/DIANNA FRAZER: LSU School of Music, 5:30 p.m.

TUESDAY

BYRD & BUTTERFLY: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m., and Rico Louisiana Latin Cocktails & Cuisine, 6 p.m.

HENRY GRAY: TimeOut Lounge, 6 p.m.

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

LSU SYMPHONY ORCHESTRA: LSU Student Union Theater, 7:30 p.m.

WEDNESDAY

HONEYSUCKLE SWEET: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

JACYE GUERIN: Icehouse, 6 p.m.

MIKE HOGAN: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

DIXIE ROSE'S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy's Juke Joint, Zachary, 7 p.m.

KIRK HOLDER: Bin 77, 7 p.m.

NOKUTHULA NGWENYAMA: LSU School of Music, 7:30 p.m.

BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room, 8 p.m.

WEREWOLF ACOUSTIC: The Edge Bar at L'Auberge, 8 p.m.

OPEN MIC: Draft House, 9 p.m.

THURSDAY

BARRY HEBERT: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

LUIS MARIANI: Jolie Pearl Oyster Bar, 6 p.m.

ROCK N ROWE FEATURING STORYWOOD: Perkins Rowe, 6 p.m.

THE ANTEEKS: Superior Grill, 6:30 p.m.

CAM PYLE: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

OPEN MIC WITH BILLY CALLAWAY: Movie Tavern, Juban Crossing, Denham Springs, 7 p.m.

PACIFICO/DENTON HATCHER/DJ IAN MEANS DYER: Spanish Moon, 7 p.m.

SHAUN WARD XPERIENCE: King's Bar & Bistro Hotel Indigo, 7 p.m.

LSU SYMPHONIC WINDS: LSU School of Music, 7:30 p.m.

BLUES JAM: Phil Brady's, 8 p.m.

THE RUSS LIQUID TEST/RECESS: Varsity Theater, 8 p.m.

ELECTRO RODEO: The Texas Club, 8:30 p.m.

ANNA & PRESTON WALLACE: Lava Cantina, Perkins Rowe location, 9 p.m.

MAGIC MERLIN: Club Coozan, 9 p.m.

LAFAYETTE AND OUTLYING AREA

All shows in Lafayette unless otherwise noted. 

FRIDAY

BACH LUNCH: Parc Sans Souci, 11:15 a.m. 

DOWNTOWN ALIVE PRESENTS MIKE DEAN BAND: Parc Sans Souci, 5 p.m. 

JIM BULLION: New Orleans Daiquiris, La. 73 location, Geismar, 5 p.m.

KIP SONNIER: Bocat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 7 p.m.

CIRQUE DU SOLEIL CRYSTAL: A BREAKTHROUGH ICE EXPERIENCE: Cajundome, 7:30 p.m.

SLRM FEST FEATURING THE FENIX EFFET/PIXEL CREEP/MISLED/VOKEA/GIRRA/HOLOVERSE: The District, 8 p.m.

KING CHIEFS/SIDEBURNER/RADIANT KNIFE: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m. 

FORQ/MAJOR HANDY: The Wurst Biergarten, 8 p.m. 

DJ FUSION: Atrium Bar at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

FEUFOLLET FEATURING CHRISTIAAN MADER/CEDRIC WATSON: Artmosphere, 9 p.m.

GERARD DELAFOSE & THE ZYDECO GATORS: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

NTOON SOUL: Club MeZazz at Paragon Casino, Marksville, 9 p.m. 

TONY GOULAS: The Grouse Room, 9:30 p.m.

JAMIE BERGERON & THE KICKIN' CAJUNS: Route 92, Youngsville, 10 p.m. 

FRANCK KINCEL JAZZ TRIO: Blue Dog Cafe

SATURDAY

CIRQUE DU SOLEIL CRYSTAL: A BREAKTHROUGH ICE EXPERIENCE: Cajundome, 3:30 p.m. and 7:30 p.m.

TONY VALENTINE'S GIRLS NIGHT OUT: Paragon Casino, Marksville, 7 p.m.

LA RHYTHM: Bocat's at Cypress Bayou Casino, Charenton, 7 p.m.

SLRM FEST FEATURING VIVISEKTOR, SOUTHERN BRUTALITY, WAR RIG, ENTRENCHED DEFILEMENT AND ARBRE MORT: The Freetown Boom Boom Room, 8 p.m. 

THE BEST WURST COMEDY SHOW EVER: The Wurst Biergarten, 8 p.m. 

DJ FUSION: Atrium Bar at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

LOUISIANA RED: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 8:30 p.m.

SKIES SPEAK/$PAWN$/13 DREAMS: Artmosphere, 9 p.m.

JAMBOXX: Club MeZazz at Paragon Casino, Marksville, 9 p.m. 

KROSSFYRE: The Grouse Room, 9:30 p.m.

THE MOLLY RINGWALDS: Rox at Cypress Bayou Casino, Charenton, 10 p.m.

MOTEL RADIO/SHRUGS: Blue Moon Saloon, 10 p.m.

BOOM BOOM BURLESQUE: Feed N Seed, 10 p.m. 

JOHN MOORE/PAPPILLION REBELLION/MIKE TAM: Steam Press Coffee Cafe, 10 p.m. 

THE TROUBADOURS JON AND MATT: Route 92, Youngsville, 10 p.m. 

MARTY CHRISTIAN/LEE ALLEN ZENO: Blue Dog Cafe

SUNDAY

MIMOSA BRUNCH WITH MITCH ANDREWS: Artmosphere, 11 a.m.

ANTLER CHANDELIER: Steam Press Coffee Cafe, noon 

CIRQUE DU SOLEIL CRYSTAL: A BREAKTHROUGH ICE EXPERIENCE: Cajundome, 1 p.m.

RAY ABSHIRE BAND: Vermilionville, 1 p.m.

JAMIE BERGERON & THE KICKIN' CAJUNS: Whiskey River Landing, Henderson, 4 p.m.

STOP THE CLOCK COWBOY JAZZ: Feed N Seed, 6 p.m. 

FORET TRADITION: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 6 p.m.

BOB LOG III/SARCOTICS/CONRADS: Artmosphere, 7 p.m.

BILL LEBLANC TRIO: Blue Dog Cafe

MONDAY

BLUEGRASS JAM: Cité des Arts, 6:30 p.m.

TUESDAY

"I WANNA SING RIGHT: REDISCOVERING LOMAX IN THE EVANGELINE COUNTRY": Acadiana Center for the Arts, 7:30 p.m.

WEDNESDAY

CAT HEAD BISCUIT TRIO/WILLIAM MATHENY: The Wurst Biergarten, 7 p.m. 

"I WANNA SING RIGHT: ACADIANA'S TRADITION BEARERS": Acadiana's Center for the Arts, 7:30 p.m.

LADIES NIGHT WITH CONNIE G: The Grouse Room, 8 p.m.

OMAR AWAKE: Steam Press Coffee Cafe, 8 p.m.

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon, 9 p.m.

THURSDAY

TERRY AND THE ZYDECO BAD BOYS/DEXTER ARDOIN: Feed N Seed, 7 p.m. 

GENO DELAFOSE/LIL' NATE: Warehouse 535, 8 p.m.

STEVE RILEY & THE MAMOU PLAYBOYS/HUVAL-FUSELIER CAJUN TRIO: The Wurst Biergarten, 8 p.m. 

RAY ABSHIRE & FRIENDS: Blue Moon Saloon, 9 p.m. 

T'MONDE/SABRA & THE GET RIGHTS: Artmosphere, 10 p.m.

MOCKINGBIRD BROTHER/BROTHER JAC: Steam Press Coffee Cafe, 10 p.m. 

CASEY COURVILLE: Blue Dog Cafe

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

JOHNETTE DOWNING: National Jazz Historic Park, 11 a.m. 

LINNZI ZAORSKI: d.b.a., 6 p.m. 

CEDRIC THE ENTERTAINER/EDDIE GRIFFIN/D.L. HUGHLEY/GEORGE LOPEZ: Smoothie King Center, 7 p.m.

VNV NATION/IVARDENSPHERE: One Eyed Jacks, 7 p.m.

REMEDY/BENDING/DELTA REVELRY/FIRST FRACTURE/THE HAIL MERCY/SPACEMETAL: House of Blues, 7:30 p.m.

PONDEROSA STOMP 13: Orpheum, 7:30 p.m.

ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

JOY THEATER HONORS BIG CHIEF MONK BOUDREAUX: Joy Theater, 8 p.m.

SUNPIE BARNES & THE LOUISIANA SUNSPOTS: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

THE SEXTONES: The Howlin' Wolf, 9 p.m.

KARMA: Rock 'N' Bowl, 9:30 p.m.

THE ESSENTIALS: Three Keys at Ace Hotel, 10 p.m.

STOOP KIDS/CADDYWHOMPUS/KILLER DALE: Gasa Gasa, 10 p.m.

TANGERINE DREAMS: Banks Street Bar & Grill, 10 p.m.

THUNDERCAT/SACO & UNO/PBDY: Tipitina's, 10 p.m.

TODD DAY WAIT/JOHNNY DILKS: Siberia, 10 p.m.

SOUL REBELS: d.b.a., 10 p.m. 

SPACE JESUS: Republic, 11 p.m.

SATURDAY

SWAMP BOOGIE/SHANE LOVE: Ace Hotel, 6 p.m.

TUBA SKINNY: d.b.a., 7 p.m. 

PONDEROSA STOMP 13: Orpheum, 7:30 p.m.

DEVELOPMENTAL GROOVE: The Howlin Wolf, 8 p.m.

THE HAZELNUTS FROM ISRAEL: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

ADVENTURE CLUB: The Metropolitan, 9 p.m.

BONERAMA/DARCY MALONE & THE TANGLE: Tipitina's, 9 p.m.

FIFI MAHONEY'S PRESENTS GOLDEN YEARS: One Eyed Jacks, 9 p.m.

WOODENHEAD: Chickie Wah Wah, 9 p.m.

VEGABON/NNAMDI OGBONNAYA/SOFTI: Gasa Gasa, 9 p.m.

LAGNIAPPE BRASS BAND/THE IGUANAS: Rock 'N' Bowl, 9:30 p.m.

MURA MASA: Republic, 10 p.m.

ROUGAROU/ELECTRIC SWANDIVE/CRUEL MULE/ANNE ELI: The Howlin Wolf, 10 p.m.

TRANCHE/LOUDNESS WAR/LANDLOCKED SEAS/WUMBO: Siberia, 10 p.m.

LITTLE FREDDIE KING: d.b.a., 11 p.m. 

SUNDAY

MATTYB/THE HASCHAK SISTERS: Joy Theater, 4 p.m.

DOMENIC FUSCA'S OPEN MIC SHOWCASE: Banks Street Bar & Grill, 5 p.m.

FEUFOLLET/CEDRIC WATSON/CHRISTIAAN MADER: d.b.a., 5 p.m. 

BOBBY CURE AND THE POPPA STOPPA BAND: Rock 'N' Bowl, 5:30 p.m. 

JUDAH AND THE LION: House of Blues, 7 p.m.

KALI UCHIS/PHONY PPL: Republic, 7 p.m.

MIKAYAL BRAUN & KATHRYN ROSE WOOD: Gasa Gasa, 7 p.m.

THE DONNER PARTY REUNION: The Howlin Wolf, 7 p.m.

MOTORGRATER: Southport Hall Live Music & Party Hall, Deck Room, 7 p.m.

NATALIE MAE/UNA WALKENHORST/GINA LESLIE: Siberia, 8 p.m.

SHANNON POWELL TRIO: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

THE ROYAL PENDLTONS/REDONDO BEAT: One Eyed Jacks, 9 p.m.

CC ADCOCK & THE LAFAYETTE MARQUIS: d.b.a., 9 p.m. 

CHURCH*: The Dragon's Den, 10 p.m.

MONDAY

CHRIS DIBENNEDETO'S PIANO SHOWCASE/ADAM CROCHET: Banks Street Bar & Grill, 7 p.m.

JOHN BOUTTÉ: d.b.a., 7 p.m. 

WEST COAST SWING NIGHT: Rock 'N' Bowl, 7 p.m. 

BLACK UHURU/ONESTY: Tipitina's, 8 p.m.

ALEX MCCMURRAY & CARY HUDSON: Chickie Wah Wah, 8 p.m. 

CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

YOUNG LYXX/BANDO WAVEY/2CUP YOUNGIN/KASHLEY BANKS/$LEAZY-EZ: The Howlin Wolf Den, 8 p.m.

JACK DONOVAN/MCGREGOR/DUSTY TUPELO/MADDY KIRGO: Gasa Gasa, 8:30 p.m.

ADRIAN JUSDANIS/ANTONIO BORGHINI/JEFF ALBERT/MARCELLO BENETTI: Hi-Ho Lounge, 10 p.m.

GUITAR SLIM JR.: d.b.a., 10 p.m. 

TUESDAY

LATIN NIGHT: Rock 'N' Bowl, 7 p.m. 

DINOAURCHESTRA: d.b.a., 7 p.m. 

JON CLEARY: Chickie Wah Wah, 8 p.m. 

OPEN MIC WITH BERNARD PEARCE: Siberia, 8 p.m.

STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

NICK HAKIM/SAM EVIAN: Gasa Gasa, 9 p.m.

OUTLIERS/MICHAEL WATSON & THE ALCHEMY: Hi-Ho Lounge, 9 p.m.

PARKER MILLSAP/DEVON GILFILLIAN: One Eyed Jacks, 9 p.m.

WHETHAN: Republic, 9 p.m.

TREME BRASS BAND: d.b.a., 10 p.m. 

JAMEY ST. PIERRE & THE HONEYCREEPERS: Chickie Wah Wah, 10:30 p.m.

WEDNESDAY

LECRAE: House of Blues, 6 p.m.

TIN MEN: d.b.a., 7 p.m. 

RUSSELL WELCH GYPSY JAZZ JAM: Chickie Wah Wah, 8 p.m. 

THE CREOLE STRING BEANS: Rock 'N' Bowl, 8 p.m. 

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA/DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

LEROY THOMAS & THE ZYDECO ROADRUNNERS: Rock N Bowl, 8:30 p.m.

SANDY ALEX G/HOVVDY/CRUMB: Gasa Gasa, 8:30 p.m.

BACKUP PLANET: The Howlin Wolf Den, 9 p.m.

ROBIN BARNES/THE FIYABIRDS: Three Keys at Ace Hotel, 9 p.m.

WWD40/CHARLEY WOOTON/JERMAL WATSON/MIKE DOUSSAN: Chickie Wah Wah, 10 p.m.

WALTER WOLFMAN WASHINGTON & THE ROADMASTERS: d.b.a., 10 p.m. 

THURSDAY

GRETA VAN FLEET/WELLES: One Eyed Jacks, 7 p.m.

NEW YEAR'S DAY/WILD FIRE/TWINSPAN: House of Blues, 7 p.m.

ALEXIS & THE SAMURAI: d.b.a., 7 p.m. 

CHAMPIONS OF MAGIC: Orpheum, 7:30 p.m.

KMFDM/OHGR/LORD OF THE LOST: House of Blues, 7:30 p.m.

ADONIS ROSE/NOJO JAM: Snug Harbor, 8 p.m. & 10 p.m.

SARAH QUINTANA & THE MISS RIVER BAND: Chickie Wah Wah, 8 p.m.

DYLAN MORAN: The Joy Theater, 8 p.m. 

BLACK LAUREL/RUBY AND THE ROGUES/FIGHTING FOR FREQUENCY: Tipitina's, 8:30 p.m.

LEROY THOMAS AND THE ZYDECO ROADRUNNERS: Rock 'N' Bowl, 8:30 p.m. 

COM TRUISE/NOSAJ THING: Hi-Ho Lounge, 9 p.m.

SALT WIVES: Siberia, 9 p.m.

SMOKE N BONES: A FUNK RETROSPECTIVE: Three Keys at Ace Hotel, 9 p.m.

WAND/DARTO/GLAND/BABES: Gasa Gasa, 9 p.m.

THE TOPCATS: Rock N Bowl, 9:30 p.m.

THE IGUANAS: d.b.a., 10 p.m. 

SFAM/FAM: Republic, 10 p.m.

To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.