BAND NAME OF THE WEEK: Rainbow Kitten Surprise

BATON ROUGE AREA

FRIDAY

BILL ROMANO: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

"LIVE AFTER FIVE" FEATURING SUPERCHARGER: Repentance Park, 5 p.m.

CHARLSTON BOURGEOIS DUO: Happy's Irish Pub, 5:30 p.m.

OPEN MIC: La Divina Italian Cafe, 6 p.m.

CAM PYLE BAND: Superior Grill, 6:30 p.m.

ARGYLE FRIDAY: Papi's Fajita Factory, Denham Springs, 6:30 p.m.

DEBBIE LANDRY/BLAYNE COUPEL: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

JULIAN SURIA: La Carreta, Bluebonnet Boulevard location, 6:30 p.m.

EDDIE SMITH BAND: George's Place, 7 p.m.

RACHAEL SCHUETTE/JULIAN CIVELLO: Caliente Mexican Craving, West Lee Drive location, 7 p.m.

RHINOCEROS: Harvest Moon Listening Room, 7 p.m.

BILLY CALLAWAY: Pit-N-Peel, 7 p.m.

ELSAH: Bee Nice, 7 p.m. 

PINE LEAF BOYS/TOM IRWIN: Christian Street Furniture, 7 p.m. 

ALEX MCMURRAY: Beausoleil Restaurant & Bar, 7:30 p.m.

"TAKE ME TO THE RIVER" FEATURING CHARLIE MUSSLEWHITE, WILLIAM BELL AND BOBBY RUSH: Manship Theatre, 7:30 p.m. 

ACOUSTIC HOUSE: Jolie Pearl Oyster Bar, 8 p.m.

GREG TALMAGE: Bottle & Tap, 8 p.m.

MIKE HOGAN: Kalurah Street Grill, 8 p.m.

JOEL COOPER: Lava Cantina, downtown location, 8 p.m.

MALCOLM HOLCOMBE/BRONWYNNE BRENT: Red Dragon Listening Room, 8 p.m.

MICHAEL ARMSTEAD PRESENTS ÆRT CLUB: Kerry Beary's Atomic Pop Shop, 8 p.m. 

BOX OFFICE GIANTS: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

BOYFRIEND/ALABASTER STAG: Spanish Moon, 9 p.m.

BRETT JARREAU DUO: Happy's Irish Pub, 9 p.m.

CHRIS LEBLANC BAND: Lava Cantina, Perkins Rowe location, 9 p.m.

FLOW TRIBE/JORDAN ANDERSON BAND: Varsity Theatre, 9 p.m.

JOSHUA MAGEE DUO: 18 Steak at L'Auberge, 9 p.m.

MARCUS OUBRE: Churchill's, 9 p.m.

ROCK-OLAS: The Blues Room, 9 p.m.

RUSTY YATES: Happy's Irish Pub (Piano Bar), 9 p.m.

SEABROOK: Club Coozan, 9 p.m.

SWEET SOUTHERN HEAT: Ruffins' Downtown Daiquiri Lounge, 9 p.m.

IAN WEBSTER/TAYLOR CLARK: The Vineyard, 9:30 p.m.

BURNHOUSE: Uncle Earl's Bar, 10 p.m.

THE MIXED NUTS: The Edge at L'Auberge, 10 p.m.

GLOWRAGE PAINT PARTY: The Texas Club, 10 p.m. 

THE ANTEEKS: Cadillac Cafe, 10 p.m. 

SATURDAY

FLORIDA STREET BLOWHARDS: Harvest Moon Listening Room, 7 p.m.

JOSH GARRETT ACOUSTIC: Bottle & Tap, 8 p.m.

SMOKEHOUSE PORTER/MISS MARNIE: Backstreet Lounge, 8:30 p.m.

ANNA & PRESTON WALLACE: Lava Cantina, Perkins Rowe, 9 p.m.

CHRISTINA OCMAND: Lava Cantina, downtown, 9 p.m.

HOLLOW POINT: Drew & Willie's Sports Bar, Denham Springs, 9 p.m.

KYLE BRODY: Happy's Irish Pub (Piano Bar), 9 p.m.

MICHAEL BRANDT: The Roux House, 9 p.m.

ROCK-OLAS: The Blues Room, 9 p.m.

RUSTY YATES: Churchill's, 9 p.m.

WILL COOPER/SOUTHERN GROOVE: Club Coozan, 9 p.m.

THE LONGNECK SOCIETY: The Edge at L'Auberge, 10 p.m.

TRUE SPIN: Cadillac Cafe, 10 p.m. 

THE BANDO: Spanish Moon 

SUNDAY

JAZZ BRUNCH FEATURING PEGGY POLK QUARTET: Lava Cantina, Perkins Rowe, 11 a.m.

BRANDON ROUTH: Galatoire's Bistro, 11:45 a.m.

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant, noon

SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar, 1 p.m.

BILLY CALLAWAY: The Blues Room, 7 p.m.

OPEN MIC BLUES JAM: Fat Cat Saloon, Prairieville, 7 p.m.

SING SONGWRITER OPEN MIC: Old New Orleans Bar & Grill, 7 p.m.

CHRIS ISAAK — MEMBERS ONLY EXCLUSIVE EVENT: Manship Theatre, 7 p.m. 

MONDAY

DOROTHY LEBLANC: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

MICHAEL FOSTER PRESENTS RED BEANS AND RICE MONDAYS: Arts Council of GBR, 6 p.m.

TUESDAY

BYRD & BUTTERFLY: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m., and Rico Louisiana Latin Cocktails & Cuisine, 6 p.m.

HENRY GRAY: TimeOut Lounge, 6 p.m.

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell, Prairieville, 6:30 p.m.

PEGI YOUNG & THE SURVIVORS/SPOONER OLDHAM/KELVIN HOLLY: Christian Street Furniture, 7 p.m.

PAPADOSIO/PHUTUREPRIMITIVE: Varsity Theatre, 8 p.m.

NO SHOW COMEDY OPEN MIC: Spanish Moon, 8 p.m. 

INSPIRACY THEORY: Spanish Moon, 10 p.m. 

WEDNESDAY

HONEYSUCKLE SWEET: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

BILLY CALLAWAY: Old New Orleans Bar & Grill, 6:30 p.m.

DIXIE ROSE'S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy's Juke Joint, Zachary, 7 p.m.

KIRK HOLDER: Bin 77, 7 p.m.

BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room, 8 p.m.

RAINBOW KITTEN SURPRISE/ELLIOT ROOT: Varsity Theatre, 8 p.m.

OPEN MIC: Draft House, 9 p.m.

RACHAEL HALLACK/ERIC CANTRELLE: Churchill's, 9 p.m.

THURSDAY

PAM AND SAMUEL GRISHAM: Beauregard Gallery & Bistro, 11:30 a.m.

PEGGY POLK/ROB HUBBARD: Thai Kitchen, 6 p.m.

JOSHUA MAGEE: Jolie Pearl Oyster Bar, 6 p.m.

"ROCK N ROWE" FEATURING PHAT HAT: Perkins Rowe, 6 p.m.

UNITED WE JAM: Superior Grill, 6:30 p.m.

OPEN MIC WITH HOST BILLY CALLAWAY: Movie Tavern at Juban Crossing, Denham Springs, 7 p.m.

SHAUN WARD XPERIENCE: King's Bar & Bistro Hotel Indigo, 7 p.m.

BLUES JAM: Phil Brady's, 8 p.m.

JJ GREY & MOFRO: The Texas Club, 9 p.m.

MAGIC MERLIN: Club Coozan, 9 p.m.

WHISKEY MYERS: Varsity Theatre, 9 p.m.

LAFAYETTE AND OUTLYING AREAS

All shows in Lafayette unless otherwise noted. 

FRIDAY

DOWNTOWN ALIVE! FEATURING KING JAMES & THE SPECIAL MEN: Parc Sans Souci, 5 p.m. 

SPYGLASS/J BURTON/TSORA: The Wurst Biergarten, 8 p.m. 

HOUSTON FLOOD RELIEF BENEFIT ROCK EDITION PT. 2: The District, 8 p.m.

DJ PREMIERE: Atrium Bar at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

JOURDAN THIBODEAUX ET LES RODAILLEURS/THE RAYO BROTHERS: Feed N Seed, 9 p.m.

SICKBAY PRESENTS UNWED SAILOR/PLUSH CLAW/EARLY DAY MINERS: Artmosphere, 9 p.m.

NEW NATIVES BRASS BAND/THE LINKS/THE STREET CORNER: The Freetown Boom Boom Room, 9 p.m. 

DJ FUSION: Club MeZazz at Paragon Casino, Marksville, 9 p.m.

THREE37 BAND: The Grouse Room, 9:30 p.m.

DARCY MALONE AND THE TANGLE/STORM AND DRIVE: Artmosphere, 10 p.m.

WILD TINDERBOX/MATT GREEN/NOCTURNAL BROADCAST: Steam Press Coffee Cafe, 10 p.m. 

GLEN TEMPLETON: Route 92, Youngsville, 10 p.m. 

FRANK KINCEL JAZZ TRIO: Blue Dog Cafe 

SATURDAY

NEW YORK VOICES FEATURING THE UL BIG BAND: Acadiana Center for the Arts, 7:30 p.m.

WE WANT PARTY BY REAL TRUE BROTHERS: Feed N Seed, 8 p.m.

DJ PREMIERE: Atrium Bar at Paragon Casino, Marksville, 8 p.m.

GORDAN BRADBERRY BAND: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 8:30 p.m. 

DJ FUSION: Club MeZazz at Paragon Casino, Marksville, 9 p.m.

THE BOOGIE KINGS: The Grouse Room, 9:30 p.m.

BOTTOMFEEDERS/RAD WAGON: Artmosphere, 9:30 p.m.

DWIGHT JAMES AND THE ROYALS/DR. C AND THE GRIS GRIS: The Wurst Biergarten, 10 p.m. 

JASON SAVOY TRIO/PINE LEAF BOYS: Blue Moon Saloon, 10 p.m.

PIXELCREEP/DEADCENTERED: Steam Press Coffee Cafe, 10 p.m. 

BROKEN MEAUX JO: Route 92, Youngsville, 10 p.m. 

LA ROXX: Club Rox at Cypress Bayou Casino, Charenton, 10 p.m. 

CLAY PARKER AND JODI JAMES: Blue Dog Cafe 

SUNDAY

BRUNCH WITH JIM PHARIS: Steam Press Coffee Cafe, noon 

DONNY BROUSSARD & THE LOUISIANA STARS: Vermilionville, 1 p.m. 

CHARLO & THE SWAMPERS: Pat's Atchafalaya Club, Henderson, 6 p.m. 

ROOTS JAM: Artmosphere 

MONDAY

BLUEGRASS JAM: Cité des Arts, 6:30 p.m.

JANKY KARAOKE: Artmosphere 

TUESDAY

JANKY KARAOKE: Artmosphere 

WEDNESDAY

SYMPHONY IN THE SKY: Lafayette Parking Garage, 5:30 p.m. 

STUDS IN STILETTOS: The Grouse Room, 7 p.m.

AN EVENING WITH ANDREW DUHON: The Wurst Biergarten, 8 p.m. 

LAFAYETTE COMEDY'S WEEKLY OPEN MIC: Steam Press Coffee Cafe, 8:30 p.m. 

CAJUN JAM: Artmosphere, 9 p.m.

THURSDAY

RHYTHMS ON THE RIVER FEATURING ATCHAFALAYA: River Ranch Town Square, 5:30 p.m. 

HAS BEANS: Artmosphere, 7 p.m.

WHEN PARTICLES COLLIDE: Blue Moon Saloon, 9 p.m. 

TINA FADED/MAYRUNNER/WONDER KID: The Freetown Boom Boom Room, 9 p.m. 

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

TUBA SKINNY: d.b.a., 6 p.m. 

BUDDY GUY/MARTY SAMMON: House of Blues, 7 p.m. 

THE BRONX/PLAGUE VENDOR/’68: House of Blues, 7:30 p.m. 

KENNY WAYNE SHEPHERD BAND/THE APOCALYPSE BLUES REVIEW: The Orpheum, 8 p.m. 

THE FORTIFIERS/THE PLOWBOYS: Chickie Wah Wah, 9 p.m. 

RAC/GIGAMESH: Republic, 9 p.m. 

VIBE DOCTORS: The Howlin' Wolf Den, 9 p.m. 

CRESCENT CITY SOUL: Rock 'N' Bowl, 9:30 p.m. 

CHRIS MULE/DARYL JOHNSON/CHRIS SPIES: Gasa Gasa, 10 p.m. 

DEBAUCHE: Siberia, 10 p.m. 

ABE PARTRIDGE: Circle Bar, 10 p.m. 

CLEOPATRA JONES/DELTA REVELRY: Tipitina's, 10 p.m. 

GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE/SOUTH JONES/GREAZY ALICE: One Eyed Jacks, 10 p.m. 

GEORGE PORTER JR. & HIS RUNNIN' PARDNERS: d.b.a., 10 p.m. 

SATURDAY

ROBERT RANDOLPH & THE FAMILY BAND/JESSICA HERNANDEZ & THE DELTAS: House of Blues, 8 p.m.

SHUT UP AND DANCE: Siberia, 9 p.m. 

MALCOLM HOLCOMBE WITH DAVID ROBERT KING: Chickie Wah Wah, 9 p.m. 

ITCHY-O/THE UNNATURALS/MC TRACHIOTOMY: The Howlin' Wolf, 9 p.m. 

JENNA HUNTS: The Howlin' Wolf Den, 9 p.m. 

AMBUSH REGGAE BAND: Ace Hotel, 9 p.m. 

90 DEGREES WEST: Rock 'N' Bowl, 9:30 p.m. 

BIG UPS/HOUND: Gasa Gasa, 10 p.m. 

SHAWN WILLIAMS AND WONDERLAND: Tipitina's, 10 p.m. 

HONEY ISLAND SWAMP BAND: d.b.a., 11 p.m. 

SUNDAY

THE PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a., 6 p.m. 

DRAGAPALOOZA: House of Blues, 7 p.m. 

CAMERON ESPOSITO/RHEA BUTCHER: The Joy Theater, 7 p.m. 

ALEXANDRA SCOTT/JULIE ODELL/LAUREN OGLESBY: Siberia, 8 p.m. 

LOUMUZIK: House of Blues, 9 p.m. 

THE STONE FOXES/THEM OL' GHOSTS: Gasa Gasa, 9 p.m. 

ORGANIZED CRIME/THEN CAME HUMANS: Ace Hotel, 9 p.m. 

SAM PRICE & THE TRUE BELIEVERS: d.b.a., 10 p.m. 

THE HOT 8 BRASS BAND: The Howlin' Wolf 

MONDAY

WEST COAST SWING NIGHT: Rock 'N' Bowl, 7 p.m. 

JOHN BOUTTÉ: d.b.a., 7 p.m. 

ALEX MCMURRAY & TOMMY MALONE: Chickie Wah Wah, 8 p.m. 

ZEALYN/JOSH MOSIER/VALISE: Gasa Gasa, 9 p.m. 

FUNK MONKEY: d.b.a., 10 p.m. 

TUESDAY

THE DIG/KOLARS: House of Blues, 7 p.m. 

LATIN NIGHT: Rock 'N' Bowl, 7 p.m. 

DINOSAURCHESTRA: d.b.a., 7 p.m. 

JON CLEARY: Chickie Wah Wah, 8 p.m. 

THEE COMMONS/KUWAISIANA: Gasa Gasa, 9 p.m. 

MAGIC FACTORY/BENNI: Circle Bar, 9:30 p.m. 

TREME BRASS BAND: d.b.a., 10 p.m. 

JAMEY ST. PIERRE & THE HONEYCREEPERS: Chickie Wah Wah, 10:30 p.m. 

OPEN MIC WITH BERNARD PEARCE: Siberia 

WEDNESDAY

TIN MEN: d.b.a., 7 p.m. 

EVAN CHRISTOPHER & TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah, 8 p.m. 

UNFORTUNATE SIDE EFFECT/GREEN GASOLINE/GOOL: The Howlin' Wolf Den, 8 p.m. 

JOE KROWN: Rock 'N' Bowl, 8 p.m. 

JOSEPH/LIZA ANNE: Tipitina's, 8:30 p.m. 

WIDOWSPEAK/CLEARANCE/RUDY STONE: Gasa Gasa, 9 p.m.

HELEN GILLET PLUS 1: Ace Hotel, 9 p.m. 

THE COWBOYS/TRAMPOLINE TEAM/THE PLANCHETTES: Circle Bar, 10 p.m. 

THE MIKE DOUSSAN BAND: Chickie Wah Wah, 10 p.m. 

WALTER WOLFMAN WASHINGTON & THE ROADMASTERS: d.b.a., 10 p.m. 

THURSDAY

JON CLEARY: d.b.a., 7 p.m. 

JOHN PAPA GROS BAND: Chickie Wah Wah, 8 p.m. 

THE TOASTERS/WONDER DROPS: One Eyed Jacks, 8 p.m. 

RUSTY METOYER AND THE ZYDECO KRUSH: Rock 'N' Bowl, 8:30 p.m. 

THE COURTNEYS: Gasa Gasa, 9 p.m.

NEW ORLEANS KLEZMER ALLSTARS: Siberia, 9 p.m. 

RAINBOW KITTEN SURPRISE/ELLIOT ROOT: Tipitina's, 9 p.m. 

JONATHON BOOGIE LONG/THE LILLI LEWIS PROJECT: Ace Hotel, 9 p.m. 

OF THE GOLDMINE: Circle Bar, 9:30 p.m. 

PONDEROSA STOMP'S HIP DROP: d.b.a., 10 p.m. 

To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to theadvocate.com/calendar or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.