• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • SORRY GHOST/THE 501ST/FOLLOWED/GHO$TWRITER: 524 (6 p.m.)
  • ISLAND FEVER ON THE PATIO: City Café (6:30 p.m.)
  • UNITED WE JAM: Magnolia Café (7 p.m.)
  • JAVIER GUTIERREZ: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • THE JOSH GARRETT BAND/DENTON HATCHER/RYAN HARRIS/MICHAEL JUAN NUNEZ: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (8 p.m.)
  • KREWE DEL SOL: Timeout Lounge (8 p.m.)
  • MAGIC MIKE XXL MOVIE TOUR: The Texas Club (8 p.m.)
  • AMEAL: Jolie Pearl Oyster Bar (8 p.m.)
  • ERIC BRACE & PETER COOPER/CLAY PARKER & JODI JAMES: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • THE CHEE WEEZ: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • MARC AND JOEY ROCK SHOW: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • FUNKED UP FRIDAY — A PRE-FATHER’S DAY CELEBRATION: The Office Bar (9 p.m.)
  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (9 p.m.)
  • CHRIS LEBLANC: Park Place (Gonzales, 9 p.m.)
  • AFTER 8: L’Auberge Edge
  • THE GREAT AMERICAN SONGBOOK FEATURING MINNEAPOLIS JAZZ VOCALIST CONNIE EVINGSON: LSU School of Music Recital Hall
  • SLOMILE SWIFT/KAY WEATHERS/WHEN THE WORD WAS SOUND: Spanish Moon
  • ARTEMIS: On the Half Shell
  • SATURDAY
  • RIVERSIDE BLUES: Port Allen Landing (5 p.m.)
  • REMEDY/THE GIRL & DREAMCATCHER: Blue Bayou Dixie Landin’ (7 p.m.)
  • TREES AND STORMS/LOUDNESS WAR/A SUNDAY FIRE: Keary Beary’s Atomic Pop Shop (8 p.m.)
  • ROYAL TEETH/HYDROGEN CHILD/WEST WITHOUT: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • KELCY MAE: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • SEABROOK: Club Coozan (9 p.m.)
  • MIDNIGHT SPECIAL: The Station Bar & Grill (9 p.m.)
  • TEXAS FLOOD — A TRIBUTE TO STEVIE RAY VAUGHAN & THE BLUES: Lava Cantina (10 p.m.)
  • WILL WESLEY BAND: On the Half Shell
  • MARA: Spanish Moon
  • PRESS 1 FOR ENGLISH: L’Auberge Edge
  • SUNDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • WAYNE WATSON: Community Bible Church (6 p.m.)
  • HOLY SMOKES/JUNEPEI IORI/CAMP LIFE/SCENIC WORLD: 524 (7 p.m.)
  • CARL THOMAS: Belle of Baton Rouge (8 p.m.)
  • ROOSTER FOOT: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MONDAY
  • MICHAEL FOSTER PRESENTS RED BEANS & RICE MONDAYS: The Roux House (6 p.m.)
  • CINDI DIMARCO: TimeOut Lounge (6 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)
  • TUESDAY
  • KARAOKE WITH DJ SHOWTIME: Mango’s Daiquiris (8 p.m.)
  • ELITE KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • KARAOKE WITH ALVIN: George’s Place (10 p.m.)
  • JOEY & THE JUMPER CABLES: L’Auberge Edge
  • MATT FERTITTA & MIKE TRAMONTE: On the Half Shell
  • THURSDAY
  • DINNER AND A SHOW FEATURING ON THE BORDER THE ULTIMATE EAGLES TRIBUTE BAND: Baton Rouge River Center (6 p.m.)
  • THE RAKERS/THE PATSIES: Beauvoir Park (7 p.m.)
  • HENRY TURNER JR.: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St., 8 p.m.)
  • KARAOKE WITH DJ SHADOW: Mango’s Daiquiris (8 p.m.)
  • BUCK LANGSTON: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • FLOW TRIBE: Lava Cantina (9 p.m.)
  • JOEL COOPER: On the Half Shell
  • LADIES NIGHT WITH GEAUX DJ: L’Auberge Edge
  • BLUES JAM: Phil Brady’s
  • KIRK HOLDER: On the Half Shell
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • JAMES DERING: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • PRESTON FRANK/CHRISTINE BALFA/KEVIN WIMMER: Joie de Vivre Café (Breaux Bridge, 6:30 p.m.)
  • KING OF CLUBS: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • NTOON SOUL: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 9 p.m.)
  • DJ FUSION: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SATURDAY
  • JAMES DERING: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • MAJOR HANDY AND LIL BUCK: Joie de Vivre Café (Breaux Bridge, 7 p.m.)
  • JB AS ELVIS: Tampico’s Mexican Restaurant & Cantina (Morgan City, 7 p.m.)
  • PAT BENATAR AND NEIL GIRALDO: Pavilion at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • MARTY HAGGARD: Mari Showroom at Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • REUBEN RIVERA: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • LOUISIANA RED: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • WHISKEY STEEL: Daiquiris & Company (Morgan City, 9 p.m.)
  • SPANK THE MONKEY: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, 9 p.m.)
  • DJ PREMIERE 1: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)
  • DJ FUSION: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SUNDAY
  • SOUTHERN ROOT BAND: Gros’ Marina (Four Mile Bayou, 1 p.m.)
  • GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • WHISKEY STEEL: Daiquiris & Company (Morgan City, 5 p.m.)
  • LIL KENNY & THE HEARTBREAKERS: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)
  • Wednesday
  • LAST HONKY TONK MUSIC SERIES/DAVIS NIX AND RIVER DAN: Acadiana Bar and Grill (Morgan City, 7 p.m.)
  • THURSDAY
  • JOSH MALAGARIE: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • RAY BOUDREAUX: Concerts at Couret (Couret Farms, 6 p.m.)
  • MYSTIKAL: Scandals (8 p.m.)
  • BANTAM FOXES/THE SHAKE BACKS/RANDOM ANIMALS FEATURING BLAKE PUJOL: Feed N Seed (9 p.m.)
  • FOREST HUVAL: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • BEACH PARTY EDM FESTIVAL: The District
  • DEVILS & TRAINS/CIRQUE DE CADIEN: Artmosphere
  • SATURDAY
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • DOWNTOWN COUNTRY MUSIC FEST FEATURING FRANK FOSTER, LANEY WILSON, THE GILLIS SILO, ALEX SMITH AND CLAY CORMIER: Parc International (3 p.m.)
  • FEUFOLLET/CEDRIC WATSON & BIJOU CREOLE: Feed N Seed (9 p.m.)
  • JAPANHANDLER/PAGODA MAMBO: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • CATHEAD BISCUIT BOYS/SILAS LOWE: Artmosphere
  • SUNDAY
  • CAMERON DUPUY AND THE CAJUN TROUBADOURS: Vermilionville (1 p.m.)
  • VIDRINE FAMILY BAND/ROOTS JAMS: Artmosphere
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • RYAN SCHOOL OF IRISH DANCE: Cite des Arts (3:30 p.m.)
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • FRENCH CHORUS: Cité des Arts (6 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NITE: Artmosphere
  • THURSDAY
  • AEP/NEW NATIVES BRASS BAND: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • DUSTIN GASPARD/HUMBLE KIND/REESE SULLIVAN: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • SUNSET AT THE LANDING FEATURING ZAC MARAS BAND AND BRUCE DAIGREPONT BAND: Columbia St. (Covington, 6 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues (7:30 p.m.)
  • WHEELER WALKER JR. PLUS BIRDCLOUD: House of Blues (8 p.m.)
  • AN EVENING WITH BIANCA DEL RIO: Joy Theater (8 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m.)
  • THREE FOR SILVER/G-STRING ORCHESTRA/PAINTED HONEY: Siberia (9 p.m.)
  • GRACE GIBSON/ALEX MIYAKE MUGLER/KATEY RED: One Eyed Jacks (9 p.m.)
  • FOUNDATION FREE FRIDAYS CONCERT SERIES FEATURING NEW ORLEANS SUSPECTS/BRINT ANDERSON DUO: Tipitina’s (9 p.m.)
  • ROOSTERFOOT: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • HYDROGEN CHILD/RARELUTH AND SOCIAL CIRCLE: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • TAB BENOIT: Rock ‘n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • SETH WALKER TRIO: Chickie Wah Wah (9:30 p.m.)
  • MOTO/THE PLANCHETTES/TRAMPOLINE TEAM: Circle Bar (10 p.m.)
  • CROOKED VINES/BROTHER JAC: The Howlin Wolf (10 p.m.)
  • SATURDAY
  • ALEX MCMURRAY: Siberia (6 p.m.)
  • SOUL REBELS/POCKET ACES AND TREME BRASS BANDS HEADLINE BRASS BAND SHOWDOWN: Fair Grounds Race Course & Slots Fair Grounds (7 p.m.)
  • RICHARD BATES: Circle Bar (7 p.m.)
  • HERLIN RILEY QUARTET: Snug Harbor (8 p.m.)
  • LORD HURON/LUCY DACUS: House of Blues (8 p.m.)
  • VIRGINIA’S HAREM PRESENTS SUN POISONING: The New Movement (9 p.m.)
  • THE COLD WATER ELECTRIC/GREEN GASOLINE: The Howlin Wolf (9 p.m.)
  • CARDINAL SONS & RUMPLESTEELSKIN: Tipitina’s (9 p.m.)
  • ROOSTERFOOT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • SETH STAINBACK & ROOSTERFOOT/C. MAC & MO’ DEBLY: Circle Bar (9 p.m.)
  • ERIC “BENNY” BLOOM AND THE MELODIES: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • CONTRAFLOW: Rock ‘n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • THE BULEMICS/FUTURE HATE/CLASSHOLE/SHORT LEASH: Siberia (10 p.m.)
  • BANTAM FOXES/ROTARY DOWNS: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • ELEVENS FEATURING BOOMBOX CARTEL SFAM/KLUTCH/BLITZ/CAREASTHMATIC: Republic (11 p.m.)
  • SUNDAY
  • GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • SUNDAY YOUTH MUSIC WORKSHOP FEATURING SMOKE N BONES: Tipitina’s (1 p.m.)
  • GONDWANA: House of Blues (7 p.m.)
  • MICAH MCKEE & LITTLE MAKER/BLIND TEXAS MARLIN: Circle Bar (7 p.m.)
  • R. KELLY: Smoothie King Center (7 p.m.)
  • CINDY SCOTT QUARTET: Snug Harbor (8 p.m.)
  • THE WHIPPOORWILLS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE FORTIFIERS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • THE SUPERVILLAINS: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • COUNTRY NIGHT WITH DJ PASTA: Circle Bar (10 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin Wolf (10 p.m.)
  • CASTLE/CAPSIZER/SPACE CADAVER: Siberia (10 p.m.)
  • MONDAY
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • PHIL THE TREMOLO KING: Circle Bar (7 p.m.)
  • LOS VAN VAN: Tipitina’s (7:30 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m.)
  • ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • STUMP TAIL DOLLY: Circle Bar (9 p.m.)
  • TUESDAY
  • CARL LEBLANC: Circle Bar (6 p.m.)
  • NYCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LAKE STREET DIVE/WALKER LUKENS & THE SIDE ARMS: Tipitina’s (7 p.m.)
  • SANSONE/KROWN AND FOHL: Snug Harbor (8 p.m.)
  • CHRISTIN BRADFORD/MAX MORAN/NEOSPECTRIC AND NYCE: Gasa Gasa (8 p.m.)
  • MATT PERINE’S TUBA TRINITY: Chickie Wah Wah (8:30 p.m.)
  • LEY LINE/CRISPIN SCHROEDER: Circle Bar (9:30 p.m.)
  • PATRICK MOONEY AND THE BLUES COMMUNION/SMOKE-N-MANGOS/KELCY MAE: Siberia (10 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • THE GERANIUMS: Circle Bar (5 p.m.)
  • DAVE HICKEY & JACOB TANNER: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • THE IGUANAS: Circle Bar (6 p.m.)
  • CLOCKWORK ELVIS: Rock ‘n’ Bowl (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m.)
  • HELLGOAT/VIMUR/GRAVE RITUAL/BARGHEST: Siberia (9 p.m.)
  • JOHN THOMAS GRIFFITH: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • LITTLER/MARGE/DRONEBABY: Circle Bar (10 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • THURSDAY
  • LITTLE TYBEE/DOOMBALAYA/TERRA TERRA: Siberia (6 p.m.)
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • CORY BRANAN: Gasa Gasa (6:30 p.m.)
  • JEREMY JOYCE: Circle Bar (7 p.m.)
  • THE FOREIGN EXCHANGE (PHONTE + NICOLAY)/TALES FROM THE LAND OF MILK & HONEY/DJ OTTO: Tipitina’s (8 p.m.)
  • PAPA MALI & FRIENDS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • STEVE MASAKOWSKI QUARTET: Snug Harbor (8 p.m.)
  • LIL’ NATHAN AND THE BIG TYMERS: Rock ‘n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (9:30 p.m.)
  • CHEW/THE RIOS/MERKABAH: Circle Bar (9:30 p.m.)
  • CADDYWHOMPUS/STONEFIELD/BOYISH CHARM: Siberia (10 p.m.)
  • KILL THE NOISE/MADSONIK/C-LAB/SAVEJ: Republic (10 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.