ROCK

FRIDAY

  • 484 SOUTH BAND: Lava Cantina (10 p.m.)
  • NICE DOG/DELLA: Spanish Moon
  • LA. 1: VFW Hall (South Choctaw Drive, 7 p.m.)
  • TRICKY DICKIES: Roux House
  • CHRIS BRADFORD: Happy’s Irish Pub (Central, 5 p.m.)

THE HEATERS: Cadillac Café

SATURDAY

  • SEBASTIAN BACH/THE KODIAX: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • MAYHAPS/CAROLINE SCHAFF AND BURRIS: Spanish Moon
  • BAND CAMP: Roux House
  • GREG TALMAGE: Happy’s Irish Pub (Central, 9 p.m.)
  • TRICKY DICKY: Walk-On’s (LSU)

TUeSDAY

  • HALESTORM/NEW MEDICINE: Varsity Theatre (8:30 p.m.)
  • BUCK LANGSTON: Happy’s Irish Pub (Third Street)

WEDNESDAY

  • CHRIS CARPENTER: Renaissance Hotel

THURSDAY

  • BEYOND REDEMPTION/MARA/FORMING THE VOID/ODIUS AB INTRA: Varsity Theatre (10 p.m.)
  • CHRIS ROBERTS: Roux House

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • AARON NEVILLE: L’Auberge Casino (8 p.m.)
  • WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • J.J. JOHNSON: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

SATURDAY

  • R. KELLY/K. MICHELLE/MICHALE BLACKSON: River Center (8 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)

TUESDAY

  • BLUES JAM WITH BOOGIE LONG: Big Heads

THURSDAY

  • GRACELAND: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • LUCY AND THE GAMBLERS: Ingleside United Methodist Church (5:30 p.m.)
  • LETTERS IN RED: Big Heads
  • OLD DAWGS: On the Half Shell (7 p.m.)
  • T-BOY AND JUST US: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SATURDAY

  • SWEET ROOT: Lava Cantina (9 p.m.)
  • STONE ENVIE: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SUNDAY

  • JIM AND JAMES LINDEN HOGG: LSU Rural Life Museum (1 p.m.)
  • JIM AND JAMES LINDEN HOGG: West Baton Rouge Museum (3:30 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • JOEL COOPER: Lava Cantina (9 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Point Coupee Healthcare (New Roads, 6:30 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

  • KEVIN AND DENNIS: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • CHARLIE HUGG: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)
  • JUSTIN MCCOY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • SWEET ROOT: Happy’s Irish Pub (Central)

SATURDAY

  • KEVIN SCHEXNAYDER: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • JOHN FULLBRIGHT/MARTIN FLANAGAN: Red Dragon Listening Room (2401 Florida St., 8 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • JOHN FULLBRIGHT/CLAY PARKER AND JODI JAMES: Red Dragon Listening Room (2401 Florida St., 7 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • ADAM PEARCE: Big Heads
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOM TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • KIRK HOLDER: Churchill’s (9 p.m.)
  • RUSTY YATES: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • TAYLOR NAUTA: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • NICK ABRAHAM QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

MONDAY

  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Manship Theatre (7:30 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • KENDALL SHAFFER: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SATURDAY

  • MARK SANDERS/JEREMY DOWNEY/CARLTON JONES AND OTHERS: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

COMEDY

THURSDAY

  • GREEN ROOM COMEDY: Spanish Moon

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

  • 90 DEGREES WEST: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)
  • BANG BANG: Smoky Row (Houma)

SATURDAY

  • JOHN SCHNEIDER AND TOM WOPAT HOLIDAY CONCERT: John Schneider Studios (16050 Florida Blvd., Holden, 8 p.m.)
  • PAULA AND THE PONTIACS: River Rats Bar and Grill (French Settlement)

90 DEGREES WEST: PARAGON CASINO (MARKSVILLE, 9 P.M.)

GARY BELLO AND FRIENDS: DUPRE’S (CECILIA, 8 P.M.)

  • PERKINS ROAD: Smoky Row (Houma)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • GREG TALMAGE: Happy’s Irish Pub (9 p.m.)

SATURDAY

  • DONNIE AND THE POOLDOOS: Fire and Water Festival at NuNu’s (Arnaudville, 3:30 p.m.)

SUNDAY

  • JAMIE BERGERON AND THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

TUESDAY

  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

THURSDAY

  • OPEN MIKE: Club Z

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • HANNIBAL BURESS: Civic Theatre (7 p.m. and 10 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • MORNING 40 FEDERATION: One Eyed Jacks
  • THE SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIOUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE TOP CATS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • JASPER BROTHERS/ROBERT EUSTIS/STEVE WULFF/LEE CAMPBELL: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • A JOHNNYSWIM CHRISTMAS: House of Blues (8 p.m.)
  • BONERAMA: Maple Leaf Bar

GREG STAFFORD AND THE PALM COURT JAZZ BAND WITH JAMES EVANS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • JEFF GREENBERG: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)

THE PEARS/BIG FAR AND DELICIOUS/DIRECT HIT: Banks Street Bar and Grill

SATURDAY

  • USHER/DJ CASSIDY: Smoothie King Center
  • THE STORYVILLE CENTENNIAL PROJECT WITH EVAN CHRISTOPHER AND DON VAPPIE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • REX GREGORY: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • CADDYWHOMPUS/GROTTO GIRL/TARE/SEXY DEX AND THE FRIGGITY FRESH: One Eyed Jacks
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • ST. PETER STREET ALL-STARS WITH LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SUPERCHARGER: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • IGOR/KERRY COX/PATSY GRACE/ROGER FERRERA AND MAGGIE HAVEN: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 6 p.m.)
  • SARAH QUINTANA: Old U.S. Mint (8 p.m.)
  • THE BRETON SOUND: Freret Street Publiq House
  • EDDIE ROBERTS AND FRIENDS: Maple Leaf Bar
  • J.J. THOMAS (2 P.M.)/LONGTIME GONERS (3 P.M.)(/ELSA HAHNE BOOK SIGNING (4 P.M.)/DEBBIE DAVIS AND MATT PERRINE (4 P.M.): Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)
  • BRIAN O’CONNELL AND THE PALM COURT JAZZ BAND WITH CHUCK BADIE AND WENDELL EUGENE: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • BENNY TURNER AND REAL BLUES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • VALERIE SASSYFRAS (7 P.M.)/EGG YOLK JUBILEE (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

SUNDAY

  • DON VAPPIE TRIO AT R’EVOLUTION: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 10:30 a.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • LAGNIAPPE BRASS BAND: Little Gem Saloon (3 p.m.)
  • RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • SHADES OF PRAISE: St. Louis Cathedral (6 p.m.)
  • JAMES SINGLETON QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

MONDAY

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • LEGENDARY SHACK SHACKERS/WHISKY SHIVERS: One Eyed Jacks
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

UKE JOINT/SAM CORDTS/DANE MEYERS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

  • GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar
  • BATHROBE BANDITOS JAZZ BAND (7 P.M.)/SOUTH JONES (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • RACHEL VAN VOORHEES: St. Louis Cathedral (6 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TUESDAY

  • THE MUMBLES: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

MAX GARCIA CONOVER/MICHAEL LIUZZA/SAZERAC THE CLOWN’S CABINET: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)

  • ISSUES/I KILLED THE PROM QUEEN/GHOST TOWN/NIGHTMARES: House of Blues (5 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • TIM LAUGHLIN: St. Louis Cathedral (6 p.m.)
  • PHIL DEGRUY’S 17 STRINGS OF XMAS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

WEDNESDAY

  • DANA ABBOTT (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH ORANGE KELLIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE BOOGIEMEN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY/MOVING AND STORAGE: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • BIG SAM’S FUNKY NATION: Maple Leaf Bar
  • MAT ZO: Republic (10 p.m.)
  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND AND TOM SANCTON: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE ROAMIN JASMIN: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • HELEN GILLET AND FRIENDS: St. Louis Cathedral (6 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS AND THE UPTOWN ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JUNOT: Smoky Row (Houma)

THURSDAY

  • BASQUIAT AND THE BLUES WITH EVAN CHRISTOPHER: Ogden Museum of Southern Art (6 p.m.)
  • PIANO PROFESSOR SERIES (5 P.M.)/JAMES RIVERS (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LEROY THOMAS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • KEVIN AND DIDI/AXIS MONDE/LAPRETA: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • ROBERT EUSTIS HOSTS OPEN MIC: Fair Grinds Coffee House (3133 Ponce de Leon St., 7 p.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDAVOCICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar
  • ELLE VARNER: House of Blues (8 p.m.)
  • TERRAVITA/KTHULU/KTRL/SUGAR BEAR: Republic (10 p.m.)
  • CRESCENT CITY JOY MAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • VIPER MAD TRIO: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • RAMBLIN LETTERS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • BLUE ORLEANS WITH ED ANDERSON AND DARRELL LAVIGNE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.