ROCK

FRIDAY

  • PATRICK JOHNSON/TODD LEMOINE: Chelsea’s Café

SATURDAY

  • BLACK FLAG: Varsity Theatre (8 p.m.)

MIDAS TOUCH/CAPTAIN GREEN: Chelsea’s Café

TUESDAY

  • TRAPT/THE VEER UNION/RIGHTEOUS VENDETTA/SHALLOW SIDE: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • EQUALS: Spanish Moon

THURSDAY

  • CIRCA AMORE/BABY IN THE 90S/THEYDORE RAY: Varsity Theatre (8 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • GREGG WRIGHT: Teddy’s Juke Joint (Zachary)

OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

BIG RED AND THE SOUL BENDERS: The Blues Room (9 p.m.)

MS. J.J. JOHNSON: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

SATURDAY

  • ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)

GREGG WRIGHT: Magnolia Sports Bar (Denham Springs)

SUNDAY

  • BENEFIT FOR JESSE KINCHEN FEATURING JAMES JOHNSON, OSCAR “HARPO” DAVIS, ELVIN KILLERBEE, THE NEAL FAMILY, STEPHANIE ALEXANDER, SEXY RED, JOE MONK AND OTHERS: Phil Brady’s (2 p.m.-6 p.m.)

HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • TOPSY CHAPMAN AND SOLID HARMONY: St. James Episcopal Church (205 N. Fourth St., 7 p.m.)

TIM SHELLEY: The Blues Room (8 p.m.)

THURSDAY

  • TIM SHELLEY: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • DAYS OF DECADENCE: Lava Cantina (10 p.m.)

ESCO MCCULLUM: On the Half Shell (7 p.m.)

DEBBIE LANDRY: Churchill’s (9 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

  • AUSTIN MAHONE: Dixie Landin’ (7 p.m.)

BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

SIDE EFFECTS: Lava Cantina (10 p.m.)

RACHELL HALLACK BAND: Churchill’s (9 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

WEDNESDAY

  • RAE AND ERIC: Churchill’s (9 p.m.)

THURSDAY

  • JACK HIGH: Lava Cantina (9 p.m.)

RANDY JAMES: CHURCHILL’S (9 P.M.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

RYAN JENKINS AND PAT-E: Satterfield’s Landing (New Roads, 5 p.m.)

SATURDAY

  • BRYCE CAIN: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)

RYAN JENKINS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNday

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (Noon)

JOEL COOPER: Satterfield’s Landing (New Roads, 2 p.m.)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSday

  • KEITH SYKES AND RICHARD LEIGH/DENTON HATCHER: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

KIRK HOLDER: ON THE HALF SHELL (6:30 P.M.)

RYAN JENKINS: SPANKY’S DAIQUIRIS (PRAIRIEVILLE)

JAZZ

THURSDAY

  • NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • GEAUX DJ: L’Auberge Casino (6 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: TEDDY’S JUKE JOINT (ZACHARY, 8 P.M.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: THAI KITCHEN

OUTLYING

FRIDAY

  • PHIL VAUGHT: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • PHIL VAUGHT: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

LYNN LANDRY, TERRY BANKSTON, JERRY AND JOYCE EVANS, GLADYS GRAY, JOHN DUCZER, LARRY ERID, DONNIE SHARP, JOHN AND JOSH SALMON, LINDAGAIL BRUMFIELD AND THE OLD GUYS: Reimers Auditorium (Hammond, 6 p.m.)

THURSDAY

  • ROCK AND ROLL OVER (KISS TRIBUTE BAND): Paragon Casino (Marksville)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • FEUFOLLET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • CAMERON DUPUY AND THE CAJUN TROUBADORS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • KEVIN SKHANI/THE RAYO BROTHERS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • CHUBBY CARRIER AND THE BAYOU SWAMP BAND: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

TUESDAY

  • WOODY PINES: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

  • TOMMY MALONE: Vermilionville Performance Center

TEE CHAOUI: BLUE MOON SALOON (9 P.M.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

THE NAWLINS JOHNNYS: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

GEORGE PORTER JR. AND HIS RUNNIN’ PARDNERS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

BAG OF DONUTS: Rock ’n’ Bowl (10 p.m.)

MORBID ANGEL/VADINVON: One Eyed Jacks

EARPHUNK/CARDINAL SONS: Tipitina’s (10 p.m.)

LINNZI ZAORSKI: d.b.a. (6 p.m.)

ROTARY DOWNS: d.b.a. (10 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)

FUNKY MONKEY: Blue Nile (10 p.m.)

DANICA HART: The Bombay Club (7 p.m.)

HYPERPHLYY: The Bombay Club (9:30 a.m.)

SATURDAY

  • BASTILLE DAY FÊTE WITH NORBERT SLAMA, SUNPIE AND THE LOUISIANA SUNSPOTS AND FEUFOLLET: Spanish Plaza (3 p.m.-8 p.m.)

TOMMY MALONE: Publiq House

JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)

HERLIN RILEY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)

jon cleary and the absolute monster gentlemen: d.b.a. (11 p.m.)

LOST BAYOU RAMBLERS/king james and the special men/bryan hyken/wanderlust: Tipitina’s (10 p.m.)

NEW ORLEANS BEATLES FESTIVAL: House of Blues (8 p.m.)

JUNE SQUARED WITH JUNE YAMAGISHI AND JUNE VICTORY: Chickie Wah Wah (10 p.m.)

ADONIS rOSE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

NEW REBEL FAMILY: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

AMANDA SHAW: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

BALLZACK/ODOMS: One Eyed Jacks

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH CALVIN JOHNSON: Preservation Hall (8 p.m.)

LOUISE CAPPI AND NOLA JAZZ EFFECT: Sbisa’s Café (9 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

MIA BORDERS: The Bombay Club (9:30 p.m.)

PONTCHARTRAIN WRECKS: Louisiana Music Factory (2 p.m.)

KELCY MAE: Louisiana Music Factory (3 p.m.)

THE GRASSHOPPER LIES HEAVY/GLASSING: Siberia

HAZY RAY/PORCH 40/STARTISAN: House of Blues (8 p.m.)

SUNDAY

  • GERMAIN BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • SCORDATORA STRING BAND (7 P.M.)/DIONYSIA (11 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • ST. PETER STREET ALL-STARS WITH LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • CAJUN FAIS DO-DO: Tipitina’s (5:30 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • CRESCENT CITY GROOVE: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)
  • ED VOLKER: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TROY MARKS/THE MORNING LIFE: House of Blues (7 p.m.)

JAYNA MORGAN’S BEGINNER SWING DANCE LESSON: World War II Museum (1:30 p.m.)

MONDAY

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MATT WIXON: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar (9 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TUESDAY

  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE ROAMIN’ JASMINE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • THE NAWLINS JOHNNYS/THE MEDIANS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar
  • WOODY PINES: Blue Moon Saloon
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • CRESCENT CITY GROOVE: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

PHIL DEGRUY AND MYTH LAB: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

WEDNESDAY

  • TRIBUTE TO DANNY BARKER WITH SEVA VENET: Preservation Hall (8 p.m.)
  • EQUALS/NEW MADRID: Publiq House
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • SWAMP KITCHEN (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • TANK AND THE BANGAS: Maple Leaf Bar (9:30 p.m.)

JOE KROWN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

DELFEAYO MARSALIS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

ISKA DHAAF: The Den at Howlin’ Wolf

WASHBOARD CHAZZ BLUES TRIO: d.b.a. (7 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)

JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)

TOM LEGGETT: Little Gem Saloon (8 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

THURSDAY

  • ROLLING STONES FEST WITH THE CABIN DOWN BELOW BAND, ANN WILSON, JASON SUDEIKIS, GEORGE PORTER JR., JOHN MCCAULEY, JESS WOLFE, KAREN ELSON, DOYLE BRAMHALL II AND MORE: Tipitina’s (10:30 p.m.)

LUCIEN BARBARIN’S BIRTHDAY CELEBRATION WITH THE PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)

DANA ABBOTT(5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

KENNY TRICHE AND FRIENDS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar

CHRIS ARDOIN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)

NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)

TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

RICHARD SMITH AND JULIE ADAMS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

BASSIK FEATURING CARNAGE, QUICKIE MART, KIDD LOVE AND HYPHEE: Republic

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.