• FRIDAY
  • CINDI DIMARCO: Frank’s Restaurant (Prairieville, 6 p.m.)
  • HANDSOME MACHINES/AMEAL CAMERON/DANIEL PATTERSON: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • ELEPHANTASTIC SOUNDS: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (6 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Monjunis Italian Restaurant (6:30 p.m.)
  • JOHN AUTIN: L’Auberge Casino 18 Steak (7 p.m.)
  • ARIANNA LYONS: Bin 77 (7 p.m.)
  • WILL PAYNE HARRISON: Lock & Key Whiskey Bar (7 p.m.)
  • RHODES, DECKER AND HUBBARD: On the Half Shell (7 p.m.)
  • JAVIER GUTIERREZ: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • ADULT MUSIC CLUB: Chelsea’s Café sidebar (7:30 p.m.)
  • ROYAL TEETH/VON MOZES/SHIP OF FOOLS: Spanish Moon (8 p.m.)
  • MICHAEL DOUCET AND FRIENDS/PATRICK SYLVEST: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • COWBOY MOUTH/WILL VANCE AND THE KINFOLK: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • 99000 A.D./SOUTHERN STATES: Cypress Lounge (Denham Springs, 9 p.m.)
  • OVI-G FROGGIES: Lava Cantina (9 p.m.)
  • CHRISTINA OCMOND: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • NICE DOG/SARI/35 PSI: Baton Rouge Music Studios (9327 Burbank Drive, 9 p.m.)
  • WEREWOLF: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • SLEDGEHAMMER: Park Place (Gonzales, 10 p.m.)
  • DELTAPHONIC/THE RAKERS: Chelsea’s Café (10 p.m.)
  • T.K. SOUL: Belle of Baton Rouge Atrium
  • TRACY LAWRENCE/THE GILLIS SILO: Texas Club
  • STONEWALL BROUSSARD BAND: Bottle and Tap
  • BLUEPRINT: Happy’s (Third Street)
  • BURNHOUSE: Walk On’s (Towne Center)
  • T-BOY AND THE JUST US BAND: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • BATTANJAY JOY BRADLEY: Magnolia Café (St. Francisville)
  • SATURDAY
  • CHARLESTON BOURGEOIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • RUSTY YATES: Bin 77 (7 p.m.)
  • TEDDY’S JUKE JOINT: Zachary (8 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • THE BANDO: Spanish Moon (9 p.m.)
  • 3HG: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • MOTEL RADIO/RENSHAW DAVIES/SEE SCHAFF RUN: Chelsea’s Café (10 p.m.)
  • ZACH HARTMAN: Bottle and Tap
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Audubon Lounge (St. Francisville)
  • JUKEBOX HEROES: Happy’s (Third Street)
  • JOHNNY EVERGREEN ALL-STARS: Magnolia Café (St. Francisville)
  • KENDALL SHAFFER: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • KARAOKE WITH JC: Chuck’s Lounge (Addis)
  • SUNDAY
  • HOYT CUTI QUARTET : Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)
  • KATT WILLIAMS: River Center (8 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • SELWYN COOPER AND THE SHARECROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • MONDAY
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)
  • RED BEANS AND RICE MONDAY WITH MICHAEL FOSTER PROJECT AND FRIENDS: Boudreaux and Thibodeaux’s
  • TUESDAY
  • ROSS HOPPE: Time Out Lounge (5 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)
  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon (9 p.m.)
  • GREG TALMAGE: Happy’s (Third Street)
  • WEDNESDAY
  • KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE/TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • WILL WESLEY BAND: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)
  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • TRAVIS MATTE AND THE KINGPINS: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • RHETT GLINDMEYER: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • THE GILLIS SILO TURKEY DAY EVE BASH: Texas Club (10:30 p.m.)
  • KARAOKE: Spanish Moon
  • THURSDAY
  • HENRY TURNER JR., FLAVOR AND FRIENDS: Henry Turner Jr. Listening Room (Belle of Baton Rouge Casino, 103 France St., 8 p.m.)
  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • HEATH AND JOEL: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • KELLY FURR: L’Auberge Casino Edge Bar (9 p.m.)
  • 80S NIGHT DANCE PARTY ANNIVERSARY WITH ZE IDOLIST AND GOSHZILLA: Spanish Moon (9 p.m.)
  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING AREAS

  • SATURDAY
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • THURSDAY
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

  • FRIDAY
  • CEDRYL BALLOU AND THE ZYDECO TRENDSETTERS: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • FOXFIRE/OH KELLY!/WEST WITHOUT: Artmosphere
  • SATURDAY
  • LES BON SON/CHOUPIQUE CAJUN BAND: Liberty Theater (6 p.m.)
  • BLAYZE & SADDLES: Richard Sale Barn (Abbeville, 7 p.m.)
  • BONSOIR CATIN/PINE LEAF BOYS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • CAT HEAD BISCUIT BOYS: Artmosphere
  • SUNDAY
  • HORACE TRAHAN AND THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • TUESDAY
  • LOUISIANA CROSSROADS KICK-OFF FEATURING RHIANNON GIDDENS AND DIRK POWELL: Acadiana Center for the Arts (sold out, 7:30 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • CAMILE BAUDOIN AND PAPA MALI: Buffa’s (5 p.m.)
  • JOE KROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: Historic New Orleans Collection courtyard (6 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • TUBA SKINNY: d.b.a. (6 p.m.)
  • LYNN DRURY: Richard Fiske’s (6 p.m.)
  • DR. SICK: Buffa’s (8 p.m.)
  • NAYO JONES EXPERIENCE: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PRES HALL BAND WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LUCIEN BARBARIN AND THE PALM COURT JAZZ BAND WITH MARK BROOKS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • LEON “KID CHOCOLATE” BROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SARAH GROMKO TRIO: Pearl Wine Co. (8:30 p.m.)
  • RORY DANGER AND THE DANGER DANGERS/ELSAH: One Eyed Jacks (9 p.m.)
  • MARIO ABNEY BAND: Richard Fiske’s (9 p.m.)
  • MARIO ABNEY BAND: Richard Fiske’s (9 p.m.)
  • CONNOR DONOHUE/PAPER BISON/NEXT LEVEL MIDRIFF: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • THE TOPCATS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • WAND/SHADE/GLAND/DRUIDS: Siberia (10 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (10 p.m.)
  • GRAVITY A: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • QUINTOLOGY: Chickie Wah Wah
  • SATURDAY
  • RED HOT JAZZ BAND: Buffa’s (5 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s (6 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ: Preservation Hall (6 p.m.)
  • DR. MICHAEL WHITE QUARTET: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • KATY NICOLE ROUSSELL: Creole House (Paulina, 7:30 p.m.)
  • THE COMEDY GET DOWN WITH CEDRIC THE ENTERTAINER, EDDIE GRIGGIN, D.L. HUGHLEY, GEORGE LOPEZ AND CHARLIE MURPHY: Smoothie King Center (8 p.m.)
  • ROAMIN’ JASMINE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BRIAN O’CONNELL AND CHUCK BADIE WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND AND AL “CARNIVAL TIME” JOHNSON: Buffa’s (8 p.m.)
  • JACQUIE NAYLOW QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MARC STONE BAND: Richard Fiske’s (9 p.m.)
  • HYDROGEN CHILD/VON MOZES/BANTAM FOXES: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • BIONICA/ROTARY DOWNS/BIGLEMOI: One Eyed Jacks (9 p.m.)
  • ROCKIN’ DOPSIE JR. AND AND THE ZYDECO TWISTERS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • NOISEWATER: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • BIG CHIEF MONK BOUDREAUX AND THE GOLDEN EAGLES: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (11 p.m.)
  • BONERAMA: Blue Nile
  • SUNDAY
  • RADDY TAT TAT CATS: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • JAZZ YOUTH SHOWCASE: Buffa’s (4 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • NATTIE’S SONGWRITER CIRCLE: Buffa’s (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • LUCIEN BARBARIN AND SUNDAY SWINGSTERS AND TOM FISCHER: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • OSCAR ROSSIGNOLI TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • HILL COUNTRY HOUNDS: d.b.a. (10 p.m.)
  • MAYDAY PARADE/REAL FRIENDS/THIS WILD SIDE/AS IT IS: House of Blues
  • MONDAY
  • MONTY BANKS: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • LAUREN STURM’S PIANO NIGHT: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER MEN: Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s (6 p.m.)
  • MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • CALVIN JOHNSON AND NATIVE SON: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE MOST INFAMOUS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JOE BONAMASSA/ANTON FIG: Saenger Theatre
  • SHAKEY GRAVES/WILD CHILD: Civic Theatre
  • WEDNESDAY
  • DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GROOVY 7: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • MOTEL RADIO/VOX AND THE HOUND/THE MIGRANT: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • GIVERS/DOE PAORO: One Eyed Jacks
  • PARKWAY DRIVE: House of Blues
  • THANKSGIVING EVE-STRAVAGANZA: Maple Leaf Bar
  • THURSDAY
  • NYCE: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • BIG FINE ELLEN SMITH: Rickard Fiske’s (7 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT: Buffa’s (8 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • AMERICANA SINGER-SONGWRITER NIGHT: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.