• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • LOUDNESS WAR/THE CHAMBERS/35 PSI: 524 N. Foster Dr. (6 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: American Farmhouse (Central, 6:30 p.m.)
  • DELTA DRIFTERS: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)
  • FAMILY DINNER COMEDY TROUPE IMPROV COMEDY NIGHT: Hartley/Vey Theatre (7:30 p.m.)
  • BRINT ANDERSON: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • RYAN VISER PRESENTS BEATS SESSION VOL. 3 WITH DJ DUNN: 1913 (8 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • KEVIN GATES: The Bandit (623 E. Boyd Dr., 8 p.m.)
  • THE MOLLY RINGWALDS: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • AEP/THE PATSIES/WOLFBRAIN: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (Doors at 8 p.m.)
  • BUCK LANGSTON: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • U4RIA: Downtown Daiquiri Lounge (602 Main St., 9 p.m.)
  • BENEFIT BASH FOR JG FEATURING PERFORMANCES FROM ELECTRIC AGE, DEFACE, WICKED RIVER RISING, AND AXES OF EVIL: The Spanish Moon (9:30 p.m.)
  • VASKI: City Bar (10 p.m.)
  • THE MIXED NUTS: L’Auberge Edge
  • BIG SAM’S FUNKY NATION/THE BRASS-A-HOLICS: Belle of Baton Rouge
  • CYNDER ROAD BAND: On the Half Shell
  • SATURDAY
  • EMILY BRANTON: Magnola Café (St. Francisville, 7 p.m.)
  • LA. 2: Benny’s Lounge (4718 Airline Highway, 7 p.m.)
  • 99000 AD/SOUTHERN STATES/THE WIDOWERS: Brickyard South (8 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • BONERAMA: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • CAMERON MAUER/JANGLING SPARROWS/ZABRA: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (Doors at 8 p.m.)
  • BUDDY MONDLOCK/CHRIS HOUSE: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • AARON CARTER: The Roux House (8:30 p.m.)
  • GREG TALMAGE: Bottle & Tap (9 p.m.)
  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)
  • 3HG: L’Auberge Edge
  • KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell
  • SUNDAY
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MONDAY
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • RED BEANS AND RICE MONDAYS WITH MICHAEL FOSTER: The Roux House
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • TUESDAY
  • ROSS HOPPE: TimeOut Lounge (6 p.m.)
  • 10 YEARS/P.O.D.: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: The Spanish Moon
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • OPEN MIC NIGHT: Phil Brady’s (7 p.m.)
  • VANESSA CARLTON: The Spanish Moon (7 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC: The Station (8:30 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • DYING WHALE/CAJUN CLAM/TREE PALACE: Baton Rouge Music Studios (9 p.m.)
  • MATTHEW KAYDA & HOMETOWN: L’Auberge Edge
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • THURSDAY
  • LSU SYMPHONY ORCHESTRA PRESENTS THE RUSSIAN TRADITION: LSU Union Theater (7:30 p.m.)
  • OLD DOMINION/CJ SOLAR: Texas Club (Doors at 7:30 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. LISTENING ROOM: Belle of Baton Rouge Bar 102 (8 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s
  • THE RAKERS/MATTHEW SIGUR: The Spanish Moon
  • THREE37: L’Auberge Edge
  • DANE MONIC: On the Half Shell
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • ANDY SMITH: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • ONE TRICK PONY: Mojo’s at Evangeline Downs (Opelousas, 9 p.m.)
  • DJ FUSION: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, doors at 9 p.m.)
  • DJ NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SATURDAY
  • 2 IN THE CHAMBER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 2 p.m.)
  • JOSH TURNER: Mári Showroom at Paragon Casino (Marksville (Doors at 7 p.m.)
  • ROCKIN’ DOPSIE: Warehouse 140 (Ponchatoula, 7:30 p.m.)
  • THREE37: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • THE OHIO PLAYERS: Evangeline Downs Event Center (Opelousas, 8 p.m.)
  • AVERY MICHAELS BAND: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, doors at 9 p.m.)
  • DJ HOT: Mojo’s at Evangeline Downs (Opelousas, 8 p.m.)
  • DJ NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SUNDAY
  • HORACE TRAHAN & THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • LA. 2: Canal Bank Club (Maurepas, 4 p.m.)
  • THURSDAY
  • JOSH MALAGARIE: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • LIL’ WAYNE/RAE SREMMURD: Cajundome (Doors at 6 p.m.)
  • JEN KOBER/KRISTINE LOPEZ/KEELAIN SMITH/ZACK LOCKE: JP’s Bar (7 p.m.)
  • THE SEED UNREFINED SESSIONS FEATURING SEAN BRUCE, DERRICK SAVOIE, SABRA GUZMÁN, J. BURTON AND SPYGLASS: Feed N Seed (8 p.m.)
  • HEY THANKS!/PROJECT KITCHEN BAND/OH! KELLY/LAYDEN & THE LION: The District (8 p.m.)
  • SAUL PIKIT/DANGEROUS D: 1312 Jefferson St. (8:30 p.m.)
  • ZYDECO RADIO: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • TYLER KINCHEN AND THE RIGHT PIECES: The Grouse Room (10 p.m.)
  • THE RAYO BROTHERS/THE BLUERUNNERS: Artmosphere
  • SATURDAY
  • ROYAL TEETH/THE RAYO BROTHERS: Nite Town (9 p.m.)
  • LA SOUL REVUE WITH MAJOR HANDY AND BUCKWHEAT ZYDECO: Warehouse 535 (9 p.m.)
  • LILLYBRAVE/TONOMONO/FOXFIRE: Feed N Seed (9 p.m.)
  • BIG SAM’S FUNKY NATION: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • THE JYNXX: The Grouse Room (10 p.m.)
  • FEUFOLLET/MISS TESS AND THE TALKBACKS: Artmosphere
  • SUNDAY
  • SYRUP FIRST COMEDY NIGHT FEATURING KU EGENTI: JP’s Bar (6 p.m.)
  • CHARLES VINCENT/CEDRIC WATSON/ROOTS JAM: Artmosphere
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • VAPORS OF MORPHINE: Warehouse 535 (9 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • DEF LEPPARD/STYX/TESLA: Cajundome (Doors at 6 p.m.)
  • CÉSAR BACARÓ: Warehouse 535 (6 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (9:30 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere
  • THURSDAY
  • SABRA & THE GET RIGHTS/TEE CHAOUI SOCIAL CLUB: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • HENRY TURNER JR. & FLAVOR: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • MICHAEL LIUZZA: House of Blues (5 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • BARRY MANILOW: Smoothie King Center (7:30 p.m.)
  • THE HILLBENDERS PRESENT THE WHO’S ‘TOMMY’: House of Blues (8 p.m.)
  • RUMOURS — FLEETWOOD MAC TRIBUTE: House of Blues (8 p.m.)
  • JASON TURNER: House of Blues (9 p.m.)
  • PANORAMA BRASS BAND/ONE LOVE BRASS BAND: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • JOHN “PAPA” GROS WITH SPECIAL GUESTS CYRIL NEVILLE, GEORGE PORTER JR., AND THE NAUGHTY PROFESSOR HORNS: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • MARDI GRAS WITH RUMPELSTEELSKIN AND MUSICIANS FROM THE REVIVALISTS, SPACE AND HARMONY, NAUGHTY PROFESSOR AND MORE: The Howlin’ Wolf (9:30 p.m.)
  • MARADEEN/NONC NU & DA WILD MATOUS: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • BASSIK2BUKU FEATURING QUICKIE MART, CRWNS, AND SFAM: The Republic
  • DEBAUCHE/SPARE CHANGE: The Prytania Bar
  • SATURDAY
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (7 p.m.)
  • CASMÉ: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • SLANGSTON HUGHES/FO ON THE FLO/BARON AMATO: House of Blues (8 p.m.)
  • ROBERT EARL KEEN/THE ROOSEVELTS: House of Blues (8 p.m.)
  • G-EAZY/MARC E. BASSY/NEF THE PHARAOH: Orpheum Theater (Doors at 8 p.m.)
  • BATEBUNDA/CHEEKY BLAKK/MR. FRANK/SEA BATTLE: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • JON CLEARY & THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • FLOW TRIBE/SEXUAL THUNDER: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • RORY DANGER AND THE DANGER DANGERS/ALEXIS & THE SAMURAI: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • CAKEWALK/BIG EASY BRAWLERS: The Maison (10 p.m.)
  • ADAM JACO/THE COLOSSAL HEADS/CAPITAL ARMS: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • ROAR/VOX AND THE HOUND: Gasa Gasa (10:30 p.m.)
  • BRASS-A-HOLICS/GO-GO BRASS FUNK BAND: The Prytania
  • SUNDAY
  • RATTY TAT TAT CATS: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • ESTHER ROSE/MAX BIEN/CHRIS ACKER: Siberia (Doors at 5 p.m.)
  • PAT FLORY & MIKE KERWIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • TOOL/PRIMUS: Smoothie King Center (Sold out. Doors at 7 p.m.)
  • BRAD WALKER: The Maison (7 p.m.)
  • ALLIGATOR CHOMP CHOMP SWAMP POP DANCE PARTY: One Eyed Jacks (Doors at 10 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • LUPE FIASCO/THE BOY ILLINOIS/BILLY BLUE/ZVERSE: The Republic
  • MONDAY
  • LAUREN STURM’S RED BEANS & RICE PIANO NIGHT: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • BULLY/DIET CIG/FEVERISH: Gasa Gasa (8 p.m.)
  • BLACK TUSK/ROYAL THUNDER/BASK/CAPSIZER: Siberia (Doors at 8 p.m.)
  • RUE SNIDER: The Circle Bar (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JUSTIN DONOVAN: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • DAVE MASON’S TRAFFIC JAM: House of Blues (7 p.m.)
  • NAUGHTY BY NATURE: The Maison (8 p.m.)
  • GRAVEYARD/SPIDERS: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • BIG EYES/FAUX FEROCIOUS/POPE: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • GROUNDWATERMAFIA/SPACE CADAVER/THE STILTS/THE MELVILLE DEWYS: The Circle Bar (10 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (6 p.m.)
  • JOHN RANKIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LYNN DRURY: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • PATRICK SHUTTLESWORTH WANTS TO MAKE YOU DEAF/WOOZY/RICK MAGUIRE OF PILE: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • MASON RUFFNER: The Circle Bar (10 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • THURSDAY
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • DUSTIN LYNCH/CHRIS LANE/TYLER RICH: House of Blues (7 p.m.)
  • FROM BETTY TO BETSY: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • JACK OBLIVIAN/THE SHEIKS/CHICKEN SNAKE: The Circle Bar (9 p.m.)
  • DEBAUCHE/JOHNNY ANGEL AND HELLDORADO: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • THE SPEAKERBOX EXPERIMENT/ERICA FALLS: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • MARDI GRAS BOUNCE FEATURING BIG FREEDIA: The Republic
  • LOST BAYOU RAMBLERS/COYOTES/NEXT LEVEL MIDRIFF: The Prytania
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.