ROCK

FRIDAY

  • CHRIS LEBLANC AND THE SPANISH TOWN BIG BAND: Live After Five (North Boulevard Town Square)
  • KOPECKY FAMILY BAND/COIN/PACIFICO: Spanish Moon
  • RESTLESS KELLY: Varsity Theatre

ONION LOAF/T-BIRD AND THE BREAKS: Chelsea’s Café

  • LAS TINAS: Red Star
  • BEAUCOUP BOOGIE: Roux House

SATURDAY

  • FLASHLIGHTS/TOTAL SLACKER/PAWS: Spanish Moon

MOLLY TAYLOR AND GUEST: Chelsea’s Café

THURSDAY

  • BUJIE AND THE HIGHRISE/ASHES OF BABYLON: Chelsea’s Café

RYAN HARRIS AND FRIENDS: RED STAR (9 P.M.)

RAP

FRIDAY

  • MC FRONTALOT/DR. AWKWARD/CORN MO: Manship Theatre’s Hartley/Vey Studio Theatre (9 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • OMT: Belle of Baton Rouge (9 p.m.)

ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • OMT: Belle of Baton Rouge (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR/JOHNNY MIDNITE AND FRIENDS: The Blues Room (10 p.m.)

WEDNESDAY

  • BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (7 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Back Porch Bar (Port Allen, 7 p.m.)
  • GEARED UP BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • WESTBOUND TRAIN: Que Pasa (St. Francisville)
  • WIL WESLEY BAND: On the Half Shell (7 p.m.)
  • LA. 1: La Carreta (Denham Springs, 6:30 p.m.)

SATURDAY

  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Fluidz Bar (Ventress)
  • THE PASTIES: Lava Cantina (9 p.m.)
  • LA. 1: Club Coozan (9 p.m.)

SUNDAY

  • GARY BELLO AND FRIENDS: Morley Marina (Brusly, 5 p.m.)
  • OPEN MIKE: Brew Ha Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • ODDFELLOWS MUSIC FORUM WITH SUSAN OWENS, ED HOPKINS AND TRACIE MEARDI’S THC FACTOR: The Londoner (7:30 p.m.)

THURSDAY

  • VOYAGE BAND: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

  • PATRICK SYLVEST: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Monjunis Italian Restartant (6:30 p.m.)
  • CALEB ELLIOTT: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

SATURDAY

  • RACHEL HALLACK: Co-Op Bookstore Tailgate Concert Series (3960 Burbank Drive, 2 p.m.)

SUNday

  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSday

  • WOODY RUSSELL/JIM STANDLEY: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • DAMON KING: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • MATT KAYDA: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

JAZZ

FRIDAY

  • NICK ABRAHAM TRIO: Hotel Indigo (8 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

karaoke: Red Star

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

  • JOHNNY CHAUVIN AND THE MOJO BAND: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)
  • PECAN RIDGE BLUEGRASS FESTIVAL WITH L&M, MCMANUS CROSSIN’, DRISKILL MOUNTAIN, PARKING LOT PICKERS, COOKSEY FAMILY, 3D’S AND COUSIN D AND LOUISIANA PURCHASE: 4225 La. 952, Jackson

SATURDAY

  • THOMPSON SQUARE: Paragon Casino (Marksville, 8 P.m.)

JOHNNY CHAUVIN AND THE MOJO BAND: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM SESSION: Foundry on the Bayou (Thibodaux, 6 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • MIRANDA LAMBERT/JUSTIN MOORE/THOMAS RHETT/JUKEBOX MAFIA: Cajundome
  • SOUL CREOLE/FEUFOLLET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • MATT BABINEAUX: Feed & Seed

SATURDAY

  • GASOLINE LOLLIPOPS/BONSOIR CATIN: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

THURSDAY

  • RAYO BROTHERS/WOOD AND WIRE: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • OPEN MIC PARTY: Club Z

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • THE SHEPHERD BAND 2/HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Tipitina’s (10 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE PSYCHO SISTERS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • EGG YOLK JUBILEE: Banks Street Bar and Grill
  • DAVID NAIL: House of Blues
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • BIONICA/VOX AND THE HOUNDS/THE BRETON SOUND: One Eyed Jacks
  • CEDRIC BURNSIDE PROJECT/LUKE WINSLOW KING: Blue Nile (10 p.m.)
  • JOHN MICHAEL BRADFORD AND THE VIBE: Blue Nile (6 p.m.)
  • THE TOPCATS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • THE IRISH SEAFARER: The Irish House (7 p.m.)
  • LINNZI ZAORSKI: d.b.a. (6 p.m.)
  • THE IGUANAS: d.b.a. (10 p.m.)
  • HEIDIJO: The Bombay Club (6:30 p.m.)
  • DAVIS ROGAN: The Bombay Club (9:30 p.m.)
  • DEREK DOUGET QUINTET: Snug Harbor
  • KHRIS ROYAL AND DARK MATTER: Maple Leaf Bar
  • NICOLE OCKMOND: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)

SATURDAY

  • ALEX & SIERRA: House of Blues

GAL HOLIDAY: Banks Street Bar and Grill

  • BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues
  • DELTA SPIRIT/EDJ: One Eyed Jacks
  • MIA BORDERS: Blue Nile (10 p.m.)
  • GROOVY 7: Rock ’n’ Bowl (9:45 p.m.)
  • THE FRIENDLY TRAVELERS: Louisiana Music Factory (2 p.m.)
  • MISTER FRED’S ROUND PEGS: Louisiana Music Factory (3 p.m.)
  • SOUL CREOLE: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • MC FRONTALOT: The Beatnik
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH STEPHEN LANDS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ADONIS ROSE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • KEITH HARKIN (FROM CELTIC THUNDER): The Irish House
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: d.b.a. (7 p.m.)
  • FEUFOLLET: d.b.a. (11 p.m.)
  • LUCUS DAVENPORT: The Bombay Club (6:30 p.m.)
  • LYNN DRURY: The Bombay Club (9:30 p.m.)
  • DR. MICHAEL AND THE ORIGINAL LIBERTY JAZZ BAND: Snug Harbor
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Tipitina’s (10 p.m.)
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Maple Leaf Bar
  • BENNY TURNER AND REAL BLUES: Little Gem Saloon (7 p.m.)

SUNDAY

  • SCORDATURA STRING BAND: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • CHILLED MONKEY BRAINS: Banks Street Bar and Grill (10:30 p.m.)
  • FLEUR DE TEASE: One Eyed Jacks
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah-Wah (8 p.m.)
  • ST. PETER STREET ALL-STARS WITH LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • IRISH STREET BOWLING (10 A.M.)/SAINTS GAME (NOON)/LIVE MUSIC (2 P.M.)/COMPETITIONS (2 P.M.): The Irish House
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)
  • MARCELLO BENETTI: Snug Harbor
  • BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar
  • VIPER MAD TRIO: Little Gem Saloon (10 a.m.)

MONDAY

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BATHROBE BANDITOS JAZZ BAND (7 P.M.)/SOUTH JONES (9 P.M.): Banks Street and Grill
  • NATURAL BLOND/GENDERS/GOLD AND THE RUSH: One Eyed Jacks
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SHANNON POWELL: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

DANICA HART: The Bombay Club (7 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar

TUESDAY

  • NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill
  • DJ SHADOW: House of Blues
  • LYDIA LOVELESS: One Eyed Jacks
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • SONIC BOOM: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DINOSAURCHESTRA: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor
  • CHRIS ROBINSON BROTHERHOOD: Tipitina’s (8:30 p.m.)
  • DENIRO FARRAR: The Parish at House of Blues
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • WHITE VIOLET: The Beatnik
  • MICHAEL BRANLEY: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • CRESCENT CITY GROOVE: Little Gem Saloon (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • DEMI LOVATO: UNO Lakefront Arena (7 p.m.)
  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND AND TIM LAUGHLIN: Palm Court Jazz Café
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • THE BOOGIEMEN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DANA ABBOT(5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF MILES DAVIS (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • TERRANCE TAPLIN: Snug Harbor
  • FUNK MONKEY: Maple Leaf Bar
  • JOSH PAXTON: Little Gem Saloon

THURSDAY

  • LEROY JONES AND KATJA TIOVOLA WITH THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café
  • MAX BERNARDI AND TRAIL MIX/BOB WORTH: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • EARTH/KING DUDE: One Eyed Jacks
  • CHRIS ARDOIN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • DAVID DOUCET: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • KRIS TOKARSKI(5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • IT’S BURLESQUE: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • LOUDPVCK: Republic (9:30 p.m.)

JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)

TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

TIMECODE NOLA SUPER8 CONTEST ONE REEL FILM PREMIERE: d.b.a. (10 p.m.)

  • REGGIE HOUSTON: Snug Harbor

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH, CHRIS SEVERIN AND NICHOLAS PAYTON: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

MARK WELIKY: Little Gem Saloon (5 p.m.)

JOHNNY ANGEL AND THE SWINGING DEMONS: Little Gem Saloon (8 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.