RAP

THURSDAY

  • LIL’ BOOSIE/K CAMP/MEEK MILL/WEBBIE/FOXX: Minidome (801 Harding Blvd.)

ROCK

FRIDAY

  • SAGE FRANCIS: Spanish Moon
  • ELSAH: Red Star

THE HEATERS: Cadillac Café

  • JOHN LISI: Happy’s Irish Pub (Third Street)
  • 90 TO NOTHING: Roux House
  • SENOR PUPPET: Happy Irish Pub (Central, 10 p.m.)
  • BUBBA PLAUCHE: Happy’s Irish Pub (Central, 5 p.m.

SATURDAY

  • STRANGERS AND LIGHT: Chelsea’s Café
  • 6 STRING RAZOR/FULL CIRCLE/SONGS OF COMMON/RUNNING OUT OF RETRO: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • RELATIVES/NATURAL BLONDE/YOU: Red Star
  • SPACEMAN QUARTET: Happy’s Irish Pub (Third Street)
  • IMAGINARY FRENZ: Happy’s Irish Pub (Central)

SUNDAY

  • EVERCLEAR/SOUL ASYLUM/EVE 6: Varsity Theatre (7 p.m.)
  • JASON MARTIN: Happy’s Irish Pub (Central)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • MICHAEL FOSTER PROJECT: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)
  • LIL’ RAY NEAL BLUES BAND: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

WEDNESDAY

  • TIM SHELLEY: The Blues Room (8 p.m.)

THURSDAY

  • TIM SHELLEY: The Blues Room (8 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • CHRISTIEN BOLD: Lava Cantina (11 a.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • LONG NECK SOCIETY: Lava Cantina (10 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR/LISTENING ROOM ALL-STARS: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Satterfield’s Landing (New Roads)
  • STORYWOOD: Sullivan’s Ringside
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

  • CHER LLOYD: Dixie Landin’ (7 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • BOTTOMS UP: Lava Cantina (9 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SUNDAY

  • LA. 1: Canal Bank Club (Head of Island, 4 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

WEDNESDAY

  • VICTORY BELLES: St. James Episcopal Church (2733 North St., 7 p.m.)

THURSDAY

  • CHRIS LEBLANC: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)

SATURDAY

  • CHRIS KNIGHT/CHRIS CANTERBURY: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

SUNday

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (Noon)

WEDNESDAY

  • DIXIE ROSE’S ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSday

  • KIRK HOLDER: Bar Louie (8:30 p.m.)

CAJUN/ZYDECO

SATURDAY

  • TRAVIS MATTE AND THE KINGPINS: Roux House

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • DJ TRIZ-A: L’Auberge Casino

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

TUESDAY

  • PAUL AND ANN KARAOKE: Spiker’s (Clinton)

OUTLYING

FRIDAY

  • JEREMY GRAHAM BAND: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

JEREMY GRAHAM BAND: PARAGON CASINO (MARKSVILLE, 9 P.M.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • BLIND BOYS OF ALABAMA: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • SHAWN AND LANCE: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • BLAKE MILLER AND THE VERMILLION PLAYBOYS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • COREY LEDET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • CHUBBY CARRIER AND THE BAYOU SWAMP BAND: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, Henderson, 4 p.m.)
  • ALEJANDRO ESCOVEDO: Vermilionville (7:30 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

  • LA REVOLTE CAJUN BAND: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • JUSTIN MOORE: Champions Square
  • LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)
  • JAYNA MORGAN AND THE SAZERAC SUNRISE JAZZ BAND: The Bombay Club (9:30 p.m.)
  • PAINTED HANDS/GALLYKNAPPERS/STOOP KIDS: One Eyed Jacks
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE WILD MAGNOLIAS: Maple Leaf Bar
  • WATER SEED: Blue Nile (10 p.m.)
  • THE WEAKNESS, I AIN’T: Banks Street Bar and Grill
  • JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)
  • ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)
  • AMANDA DUCORBIER WITH JOHN AUTIN: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5:30 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • BON JOVI TRIBUTE: House of Blues (8 p.m.)
  • THE MULLIGAN BROTHERS/GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • PAPA MALI AND FRIENDS/GRAVY: Tipitina’s (10 p.m.)

LUCIEN BARBARIN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • LINNZI ZAORSKI: d.b.a. (6 p.m.)
  • COLIN LAKE: d.b.a. (10 p.m.)
  • JEFF “SNAKE” GREENBERG (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

SATURDAY

  • DEACON JOHN BIRTHDAY BASH: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • LIONEL FERBOS AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • JAREKUS SINGLETON: Freret Street Publiq House (11:45 p.m.)
  • EVAN CHRISTOPHER’S CLARINET ROAD: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • CUBA LIBRE: Little Gem Saloon (10:30 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDAWGS: d.b.a. (11 p.m.)
  • SATURDAY NIGHT FEVER: One Eyed Jacks
  • YOJIMBO: Blue Nile (10 p.m.)
  • BLOOD URCHIN/BAD MOON LANDER/DEADLY FISTS OF KUNG FU/DAVY CROCKETT AND THE WILD FRONTIER: Banks Street Bar and Grill
  • JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)
  • ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)
  • TIM LAUGHLIN TRIO: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (6 p.m.)
  • CHRIS THOMAS KING: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Maple Leaf Bar
  • BAD GIRLS OF BURLESQUE: House of Blues (8 p.m.)
  • ELECTRIC ATTITUDE/SEXUAL THUNDER/NOISEWATER: Prytania Bar
  • LOUISE CAPPI AND THE NOLA JAZZ EFFECT: Sbisa’s Cafe (1011 Decatur St., 8 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Burgundy Bar (9 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: The Bombay Club (9:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • HAPPY TALK: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • THE HONORABLE SOUTH: Tipitina’s (10 p.m.)
  • GUANTANAMO BAYWATCH: Siberia
  • CLINT KAUFMAN AND GRUESOME TWOSOME: Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St., 2 p.m.)
  • JOHNNY ANGEL AND HELLDORADO: Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St., 3 p.m.)
  • ALEXEY MARTI: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JASON DANIELS BAND: Balcony Music Club (8 p.m.)

SUNDAY

  • WHIV FUNDRAISER WITH RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY RAMBLERS (3:45 P.M.), GAL HOLIDAY AND LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

HONKY TONK REVUE (5:15 P.M.), JOHNNY ANGEL AND HELLDORADO (6:30 P.M.) AND THE JOHNNY DILKS BAND (7:45 P.M.): Maple Leaf Bar

DIARRHEA PLANET/LEE BAINS III/PRIMITIVE BOYS: One Eyed Jacks

  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS/THE OLD FAMILY : Banks Street Bar and Grill

JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

NOTHING MOORE: Howlin’ Wolf

  • DEAD STARS: Hi-Ho Lounge
  • TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)
  • VIPER MAD TRIO: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • ST. PETER STREET ALL-STARS WITH LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE FOREIGN EXCHANGE: Tipitina’s (9 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • THE LOUISIANA HELLBENDERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • AMEN DUNES: Gasa Gasa

MONDAY

  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.) CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.) LEMURIA/THE MENZINGERS: Siberia
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TRIVIA TUESDAY/NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.) THREE NOW FOUR: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St., 7 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • REX GREGORY: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • HUNDRED WATERS/GEMS/BOIS: One Eyed Jacks
  • JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • TOM LEGGETT: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • TANK AND THE BANGAS: Maple Leaf Bar
  • DELFEAYO MARSALIS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • BOOGIEMEN SWING BAND: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.) MESCHIYA LAKE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • WASHBOARD CHAZZ BLUES TRIO: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • HILL COUNTRY HOUNDS: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • SWAMP KITCHEN (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

THURSDAY

  • ESSENCE FESTIVAL WITH NAS: Mercedes-Benz Superdome (7 p.m.)
  • WIMBASH OLD SCHOOL EDITION WITH DOUG WIMBASH, BIG SAM WILLIAMS, NIGEL HALL, TERRENCE HOUSTON, KHRIS ROYAL, JOSH CONNELLY AND GUESTS: Tipitina’s (10 p.m.)
  • PAINTED HANDS/GALLYKNAPPERS/STOOP KIDS: One Eyed Jacks
  • ANDRE BOHREN: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDAVOVICH AnD GEORGE PORTER JR.: Maple Leaf Bar

ANDREA MARIE/SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.) JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

GRAYSON CAPPS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

SMOKER’S WORLD: d.b.a. (10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.