Shows to Watch for April 25-May 1, 2014 _lowres

Photo provided by Paragon Casino -- Queensryche Classic heavy-metal band Queensryche appears Saturday at Paragon Casino in Marksville.

ROCK

friday

  • MARCIA BALL: Live After Five (North Boulevard Town Square, 5 p.m.)
  • LORIN WALKER MADSEN AND THE HUSTLERS/DENTON HATCHER: Mud and Water
  • ELVIN KILLERBEE BAND: On the Half Shell (7 p.m.)

Lindsay Rae Spurlock: Chelsea’s Café

saturday

  • MOGWAI/MAJEURE: Varsity Theatre
  • MARISA ANDERSON/TESS BRUNET: Mud and Water
  • ENGLAND IN 1819/WEST WITHOUT/SELFAWARE WOLF: Spanish Moon

tuesday

  • CHERUB/CAROUSEL/PROBCAUSE: Varsity Theatre (8 p.m.)

wednesday

  • ERIN MILEY: Renaissance Hotel (6 p.m.)

BLUES/R&B

friday

  • WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • KENNY ACOSTA: Que Pasa (St. Francisville, 6:30 p.m.)

saturday

  • THE ROCK-O-LAWS: The Blues Room (9 p.m.)Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Color

SUNDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)
  • KENNY ACOSTA: Capital City Grill (11:30 a.m.)

VARIETY

Friday

  • LA. 1: VFW Hall (7 p.m.)
  • RUSTY YATES: Churchill’s (9 p.m.)
  • SLAID CLEAVES: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • THE BUSINESS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)
  • KIRK HOLDER BAND: Burden Center (6:30 p.m.)
  • WESTBOUND TRAIN: Papi’s (Denham Springs)

saturday

  • THE WHEELS: Fire Museum/Arts Council of Greater Baton Rouge (427 Laurel St., 6 p.m.)
  • THE DI3: Churchill’s (9 p.m.)
  • DRIVING SIDEWAYS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • THE LOOSE ENDZ: La Carreta (Denham Springs, 6:30 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: The Bear’s Den (Morganza)
  • THE HAT BAND: Arts and Crafts Festival (Jackson, 10 a.m.)

Sunday

  • EARTH DAY WITH GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE (12:30 P.M.), SOL DRIVEN TRAIN (1 P.M.), THE MULLIGAN BROTHERS (3 P.M.), T’MONDE (3 P.M.), PHAT HAT (5 P.M.), PAUL DAIGLE AND CAJUN GOLD (5:30 P.M.), TERRANCE SIMIEN AND THE ZYDECO EXPERIENCE (7 P.M.): North Boulevard Town Square
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

thursday

  • JASON MARTIN AND HANNA HART: L’Auberge Casino (6 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)
  • 48 ROUGE: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

Friday

  • JUSTIN MCCAIN: Hollywood Casino (9 p.m.)
  • DAMON KING: Monjunis (6:30 p.m.)
  • PETER SIMON: Beausoleil (7:30 p.m.)

saturday

  • JODI JAMES /ERIN MILEY: Chelsea’s Café
  • CORY LANDRY: Hollywood Casino (9 p.m.)
  • MIKE HOGAN: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • BLAKE HARLOW: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 4 p.m.)

Sunday

  • KEVIN SCHEXNAYDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

monday

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Wednesday

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

thursday

  • RACHEL HALLACK AND ERIC CANTRELLE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

CHARLSTON BOURGEOIS: SPANKY’S DAIQUIRIS (PRAIRIEVILLE, 9 P.M.)

COUNTRY

wednesday

  • DAVID NAIL/SAM HUNT: Varsity Theatre

JAZZ

friday

  • NICK ABRAHAM QUINTET: Bin 77 Courtyard (7 p.m.)

sunday

  • BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s (11 a.m.)
  • NICK ABRAHAM QUINTET: Bin 77 Courtyard (7 p.m.)
  • CHRISTIEN BOLD: Lava Cantina (11 a.m.)

KARAOKE

Friday

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

TUESDAY

  • PAUL AND ANN KARAOKE: Spiker’s (Clinton)

OUTLYING

friday

  • VOODOO GUMBO: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

saturday

  • QUEENSRYCHE: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • 4 MOB JAM: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)
  • AARON LEWIS: Bear Creek Steak House (Montpelier)

MONDAY

  • THE ALLEY CATS: Grand Opera House (Crowley)

LAFAYETTE AREA

friday

  • LES HAY BABIES: Parc Sans Souci (noon)
  • SMOOTH OPERATOR: Mojo’s Sports Bar (Evangeline Downs Racetrack and Casino, 9 p.m.)

saturday

  • CAJUN WOODSTOCK WITH TROY LEJEUNE, JIMMY BREAUX, LIL WAYNE, RICHARD LEBEOUF AND GENO DELAFOSE: City Park (Church Point, 11 a.m.)
  • PAUL DAIGLE AND CAJUN GOLD: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • JUDE TAYLOR: Mojo’s Sports Bar (Evangeline Downs Racetrack and Casino, 9 p.m.)

SUNDAY

  • CAJUN WOODSTOCK WITH PAUL DAIGLE, JOEL MARTIN AND CHRIS ARDOIN: City Park (Church Point, 11 a.m.)
  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

monday

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restautant (7 p.m.)
  • AVENGED SEVENFOLD: Cajundome

THURSDAY

  • JOEY DEFRANCESCO QUARTET: Acadiana Center for the Arts
  • ANA POPOVIC: Vermilionville Performance Center

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • NEW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL WITH SANTANA, THE AVETT BROTHERS, IRVIN MAYFIELD, CHRIS THOMAS KING, THE INFAMOUS STRINGDUSTERS AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course
  • LANA DEL REY: Champions Square (Superdome)
  • PREHALL BRASS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND AND GUESTS: Preservation Hall (midnight)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TROMBONE SHORTY AND ORLEANS AVENUE: House of Blues (9 p.m.)
  • INFAMOUS STRINGDUSTERS: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • SONNY LANDRETH/BONERAMA/TAB BENOIT: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • CHERUB/PELL: The Parish House of Blues (midnight)
  • OTEIL BURBRIDGE/JOHNNY VIDACOVICH/ERIC KRASNO: Maple Leaf Mar (11 p.m.)
  • MONTY BANKS (6 P.M.)/LILLIAN BOUTE (9:30 P.M.): Bombay Club
  • BIG SAM’S FUNKY NATION/KHRIS ROYAL AND DARK MATTER: Freret Street Publiq House (10 p.m.)
  • SEVA VENET’S STORYVILLE JAZZ BAND (7:15 P.M.)/MARK BRAUD AND THE PALM COURT JAZZ BAD (8:30 P.M.): Palm Court Jazz Café
  • NINA SIMONE TRIBUTE WITH TANK AND THE BANGAS, MYKIA JOVAN, ANGELIKA JOSEPH AND ERIC FALLS: Café Istanbul (10 p.m.)
  • SOUL REBELS: Blue Nile (10 p.m.)
  • KUNG FU/BILLY IUSO AND THE RESTLESS NATIVES/B.R.Y.A.C. FUNK ALL-STARS: Blue Nile Balcony Room (10 p.m.)
  • NIGEL HALL: Blue Nile (1 a.m.)
  • ELLA FITZGERALD BIRTHDAY CELEBRATION: Pearl Wine Co. (8 p.m.)
  • JOSH PAXTON (5 P.M.)/SHANNON POWELL (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • THE GREYBOY ALLSTARS: Tipitina’s (9 p.m.)
  • MORNING 40 FEDERATION: One Eyed Jacks
  • MOE/MOON TAXI: Civic Theatre (8 p.m.)
  • COLIN LAKE BAND: Maple Leaf Bar
  • LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MESCHIA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER MEN: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • FREDDIE KING TRIBUTE SHOW WITH BENNY TURNER, WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON, ROGER LEWIS, ROOSEVELT COLLIER AND MANY MORE: Little Gem Saloon (10 p.m.)
  • FOX STREET WITH PAPA MALI AND GUESTS: Little Gem Saloon (1 a.m.)
  • JOHN ROYEN (6 P.M.)/ROBIN BARNES (9 P.M): Windsor Court Hotel Polo Club
  • AMANDA DUCORBIER: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5:30 p.m.)
  • LEROY JONES: Antoine’s Hermes Bar (9:30 p.m.)
  • LINNZI ZAORKI (6 P.M.)/HONEY ISLAND SWAMP BAND (10 P.M.)/C.C. ADCOCK AND THE LAFAYETTE MARQUIS (2 A.M.): d.b.a.
  • ROBIN BARNES (5 P.M.)/LENA PRIMA (9 P.M.): Hotel Monteleone
  • BREAK SCIENCE: Maison
  • MAC DEMARCO: Tulane University

saturday

  • NEW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL WITH PHISH, ROBERT PLANT AND THE SENSATIONAL SPACE SHIFTERS, ROBIN THICKE, BRANFORD MARSALIS, BIG FREEDIA, THE MAVERICKS AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course
  • ALLEN TOUSSAINT/MARCIA BALL/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: Generations Hall (310 Andrew Higgins Drive, 8:30 p.m.)
  • TROMBONE SHORTY AND ORLEANS AVENUE: House of Blues (9 p.m.)
  • NEW ORLEANS SUSPECTS/MARCO BENEVENTO/FRED TACKETT/ERIC MCFADDEN/JENNIER HARTSWICK/ROOSEVELT COLLIER: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • COREY HENRY’S TREME FUNKTET/EMEFE/YOJIMBO: Blue Nile Balcony Room (10 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ AND ALEX MCMURRAY: Pearl Wine Co. (8 p.m.)
  • ALEXEY MARTI (8 P.M.)/QUIANA LYNELL (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • DUMPSTAPHUNK/C.C. ADCOCK AND THE LAFAYETTE MARQUIS: One Eyed Jacks

LIONEL FERBOS AND THE PALM COURT JAZZ BAND/BRIAN CONNELL AND JAMIE WRIGHT: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • GAYNIELLE NEVILLE: Maple Leaf Bar
  • ERIC LINDEL/ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

LUCUS DAVENPORT (6 p.m.)/tiM LAUGHLIN (9:30 P.M.): Bombay Club

  • COWBOY MOUTH/HONEY ISLAND SWAMP BAND: Tipitina’s (9 p.m.)
  • POLYRHYTHMICS/TOPAZ/GLOBAL DAWN ARKESTRA: Blue Nile (9 p.m.)
  • GALACTIC: Tipitina’s (2 a.m.)
  • KATDELIC WITH RONKAT SPEARMAN, ERIC BOLIVAR AND MORE: Blue Nile (2 a.m.)

JON RONIGER’S GYPSYLAND: Little Gem Saloon (7 p.m.)

  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Little Gem Saloon (11 p.m.)
  • JOHN MEDESKI, DONALD HARRISON, NICHOLAS PAYTON AND WILL BLADES: Little Gem Saloon (10 p.m.)
  • JOHN ROYEN (6 P.M.)/ROBIN BARNES (9 P.M): Windsor Court Hotel Polo Club
  • TIM LAUGHLIN TRIO: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5:30 p.m.)
  • BIG GIGANTIC: Joy Theater (late show)
  • SHAMARR FEST WITH SHAMARR ALLEN, HOT 8 BRASS BAND AND JOHN POPPER: Shamrock
  • THE NEW ORLEANS NIGHTINGALES: U.S. Mint (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND AND GUESTS: Preservation Hall (midnight)
  • RENE MARIE QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • DIRTY DOZEN BRASS BAND: d.b.a. (10 p.m.)
  • LUTHER KENT: Hotel Monteleone (9 p.m.)
  • HR/DUB AGENTS/THE SCORSESES: The Parish at House of Blues (10 p.m.)
  • THE MERCY BROTHERS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

Sunday

  • NEW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL WITH ERIC CLAPTON, VAMPIRE WEEKEND, IRMA THOMAS, CHARLIE WILSON, PRESERVATION HALL JAZZ BAND, CHOCOLATE MILK AND MANY OTHERS: Fair Grounds Race Course
  • ALLEN TOUSSAINT JAZZITY PROJECT: Snug Harbor (9 p.m. and 11 p.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (9:30 p.m.)
  • MAPLE LEAF ALL-STARS WITH IVAN NEVILLE, JON CLEARY, TONY HALL, RAYMOND WEVER, BIG D AND MORE: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • NEW ORLEANS NIGHTCRAWLERS: Blue Nile Balcony Room (10 p.m.)
  • CINDY SCOTT: Pearl Wine Co. (8 p.m.)
  • GEORGE CLINTON AND PARLIAMENT FUNKADELIC/DJ SOUL SISTER: House of Blues (9 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • NEW ORLEANS BINGO! SHOW: One Eyed Jacks

COOLEY HORN jazz band (7 p.m.)/lucien barbarin with the sunday night swingsters and gerald french (8 p.m.): Palm Court Jazz Café

  • TAB BENIOIT/SONNY LANDRETH: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • MARCO BENVENETO, SKERIK, ROBERT WALTER, ADAN DEITCH AND DJ LOGIC: Blue Nile (9 p.m.)
  • MOGWAI: Civic Theatre (7 p.m.)

ERIC KRASNO, STANTON MOORE AND WILL BLADES: Blue Nile (2 a.m.)

  • THE WORD: The Joy Theater
  • BLACK JOE LEWIS/SOUL REBELS: Tipitina’s (9 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)
  • THE M&M’S WITH JOHN MEDESKI, PAPA MALI, STANTON MOORE AND MORE: Tipitina’s (2 a.m.)
  • MAD VIPER TRIO: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • NEW ORLEANS KLEZMER ALL-STARS/GYPSY DISCO/ALEX MCMURRAY: Little Gem Saloon (9 p.m.)
  • MIKE CLARK, DONALD HARRISON, NICHOLAS PAYTON AND WILL BLADES: Little Gem Saloon (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND AND GUESTS: Preservation Hall (midnight)

PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M)/BIG CHIEF MONK BOUDREAUX AND JOHN GROS (10 p.m.)/ERIC LINDELL (2 A.M.): d.b.a.

  • JUBILATION BAND BEATLES TRIBUTE: Hotel Monteleone (9 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • CHRIS SMITHER: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

Monday

  • PIANO NIGHT HORORING ELLIS MARSALIS AND FEATURING JON CLEARY, JOHN GROS, NIGEL HALL, DAVID TODD PAQUETTE, TERRANCE SIMIEN, DANNY WILLIAMS, YOSHITAKA TSUJI: House of Blues (5 p.m.)
  • TERENCE BLANCHARD AND PHISH TIPITINA’S WALK OF FAME INDUCTION: Tipitina’s (6 p.m.)
  • INSTRUMENTS A COMIN’: Tipitina’s (8:30 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • THE FLAMIN’ GROOVIES: One Eyed Jacks

KEVIN CLARK AND TOM MCDERMOTT (NOON)/STANTOM MOORE (1:30 P.M.)/DEAN ALGER BOOK SIGNING (1:30 P.M.)/NATHAN AND THE ZYDECO CHA CHAS (3 P.M.)/TIM LAUGHLIN (4:30 P.M.)/JAY MAZZA BOOK SIGNING (4:30 P.M.)/ZACHARY RICHARD (6 P.M.): Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)

  • KARL DENSON, WILL BLADES AND SIMON LOTT: Little Gem Saloon (10 p.m.)
  • AMANDA SHAW: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTER FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JAYNA MORGAN, SOPHIE LEE AND YVETTE VOELKER: Allways Lounge (9 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • DEBBIE DAVIS AND THE MESMERIZERS (5 P.M.)/THE BOOKER THING WITH JOHNNY VIDACOVICH, MARCO BENEVENTO AND JAMES SINGLETON (8 P.M.)/GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a.
  • IKE STUBBLEFIELD TRIO WITH ROBERT WALKER, DONALD HARRISON, STANTON MOORE AND OTHERS: Blue Nile (9 p.m.)
  • MONTY BANKS: Bombay Club (7 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI (8 P.M.)/SWEET CRUDE (10 P.M.): Chickie Wah Wah
  • TYCHO: Republic (9 p.m.)

Tuesday

  • AMERICAN ROUTES LIVE WITH DR. MICHAEL WHITE AND HIS ORIGINAL LIBERTY JAZZ BAND, TOPSY CHAPMAN, MICHAEL DOUCET, LITTLE FREDDIE KING AND THE ELECTRIFYING CROWN SEEKERS: Civic Theatre (510 O’Keefe St., 8 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (11 p.m.)

CYRIL NEVILLE/BRIAN J/DEVON ALLMAN/TOMMY MALONE/MIKE ZITO/MIA BORDERS/LUKE WINSLOW KING: New Orleans Botanical Garden (City Park, 3 Victory Ave., 6 p.m.)

  • JESSI CAMPO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • DRAGON SMOKE: One Eyed Jacks (9 p.m.)
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • FANTASTIC FOUR: Little Gem Saloon (9 p.m.)
  • CALIFORNIA HONEYDROPS: Little Gem Saloon (9 p.m.)

PRESERVATION HALL STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

WASHBOARD CHAZ BLUES TRIO (4 P.M.)/TREME BRASS BAND (7 P.M.)/LITTLE FREDDIE KING (10 P.M.)/BAYOU GYPSYS (2 A.M.): d.b.a.

  • HARMONOUCHE (NOON)/DEBBIE DAVIS (1 P.M.)/MATT SAKAKEENY BOOK SIGNING (1 P.M.)/AURORA NEALAND (2 P.M.)/GAL HOLIDAY (3 P.M.)/REBECCA SNEDEKER BOOK SIGNING (3 P.M.)/THE IGUANAS (4 P.M.)/TROMBONE SHORTY (5 P.M.)/JOHN MOONEY (6 P.M.)/MIKE DILLON (7 P.M.): Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)
  • “BAYOU MAHARAJAH” FUNDRAISER WITH DAVELL CRAWFORD, TOM MCDERMOTT, AL FARRELL, J.D. HILL, ARMAND ST. MARTIN, JOSH PAXTON AND MORE: Southport Hall (6 p.m.)
  • DR. LONNIE SMITH, DONALD HARRISON, WILL BERNARD, HERLIN RILEY AND OTHERS: Blue Nile (8:30 p.m.)
  • STANTON MOORE, ROBERT MERCURIO, ROBERT WALTER, COREY HENRY AND OTHES: Blue Nile (2 a.m.)
  • LUCUS DAVENPORT: Bombay Club (7 p.m.)
  • RIFF RAFF/GRANDTHEFT: House of Blues (9 p.m.)
  • ANDERS OSBORNE: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • JAZZ NIGHT BENEFIT CONCERT: Republic (7 p.m.)

Wednesday

  • TOM JONES: House of Blues (8 p.m.)
  • JOHNNY VIDACOVICH, GEORGE PORTER JR., IVAN NEVILLE AND JUNE YAMAGISHI: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • THERESA ANDERSSON/FLOW TRIBE: Botanical Garden (City Park, 3 Victory Ave., 7 p.m.)
  • IVAN NEVILLE PIANO SESSIONS: Blue Nile (9 p.m.)
  • TOUAB KREWE: Blue Nile (11 p.m.)
  • EVAN CHRISTOPHER CLARINET ROAD UNPLUGGED: Pearl Wine Co. (8 p.m.)
  • GRAND OPENING CARVER THEATER WITH BIG CHIEF DONALD HARRISON, CHRISTIAN SCOTT AND THE BRIDGE TRIO: Carver Theater (2101 Orleans Ave., 8:30 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS (NOON)/REBIRTH BRASS BAND (1 P.M.)/WAYLON THIBODEAUX (2 P.M.)/JAZZ DAY CELEBRATION HONORING HAROLD BATTISTE (3 P.M.)/ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD (4 P.M.)/JOHN WIRT BOOK SIGNING (4 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (5 P.M.)/ELLIS MARSALIS TRIO (5 P.M.): Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)
  • MONTY BANKS: Bombay Club (7 p.m.)
  • WILD MOCCASINS: Gasa Gasa

NEW ORLEANS MUSICIANS ASSISTANCE FUND BENEFIT CONCERT: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS (5 P.M.)/IRVIN MAYFIELD’S NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • CREOLE STRING BEANS: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • DONALD HARRISON CONGO NATION: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • BEAR CREEK ALL-STARS WITH CYRIL NEVILLE, KARL DENSON, IVAN NEVILLE, IAN NEVILLE AND MANY MORE/ANDREW BLOCK: One Eyed Jacks
  • COOL KEITH/CHALI 2NA/MANNIE FRESH/CAMP LO/ROBERT WALTER AND MANY MORE: Howlin’ Wolf (9 p.m.)
  • ERIC MCFADDEN/JERRY JOSEPH/NORWOOD FISHER/ERIC BOLIVAR AND GUESTS: Lafayette Square (5 p.m.)
  • JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • CRIS JACOB’S DIRTY DEEDS/HONEY ISLAND SWAMP BAND: Little Gem Saloon (10 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: Little Gem Saloon (8 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

tin men (4 p.m.)/the iguanas (7 p.m.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M.)/SIR EDDIE ROBERT (2 A.M.): d.b.a.

  • TOM HOOK/WENDELL BRUNIOUS BAND: Hotel Monteleone (8:30 p.m.)

Brown Sabbath: Tipitina’s

  • MESCHIYA LAKE (7 P.M)/JON CLEARY (9 P.M.): Chickie Wah Wah
  • JACK BEATS: Republic (10 p.m.)

Thursday

  • NEW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL WITH LYLE LOVETT, SOLANGE, THE WAILERS, BEAUSOLEIL AVEC MICHAEL DOUCET, DONALD HARRISON JR., THE STRING CHEESE INCIDENT AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course
  • JOHN LEGEND: Saenger Theatre
  • THE SUBDUDES: House of Blues (9 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND AND GUESTS: Preservation Hall (midnight)

JAMES BOOKER TRIBUTE WITH MARCO BENEVENTO, GEORGE PORTER JR. AND JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar (11 p.m.)

ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD/LIL’ BAND O’GOLD: New Orleans Botanical Garden (City Park, 7 p.m.)

  • BRASS-A-HOLICS: Blue Nile (10 p.m.)
  • LETTUCE/SOULIVE/MACEO PARKER/GEORGE PORTER JR./DR. KLAW: Mardi Gras World
  • ANDERS OSBORNE: Tipitina’s
  • MIKE DILLON BAND/FEST MOB: Blue Nile Balcony Room (10 p.m.)
  • GENO DELAFOSE/HORACE TRAHAN/CHUBBY CARRIER: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

CLIVE WILSON AND THE NEW ORLEANS SERENADERS WITH BUTCH THOMPSON: Palm Court Jazz Café

  • TOUBAB KREWE: Blue Nile (1:30 a.m.)
  • JOE CABRAL THRIO: Pearl Wine Co. (8 p.m.)
  • THE MUMBLES (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

CHARLES BRADLEY AND HIS EXTRAORDINAIRES/HURRAY FOR THE RIFF RAFF: One Eyed Jacks

  • WILD FIYA WITH STEPHEN PERKINS, BERNIE WORRELL, COREY GLOVER AND MORE: One Eyed Jacks
  • NEW ORLEANS MUSICIANS CLINIC BENEFIT WITH JOJO HERMANN, NEW ORLEANS SUSPECTS AND MANY GUESTS: Republic (9 p.m.)
  • SAINT CECILIA’S ASYLUM CHORUS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • BAYOU BROTHERS: Little Gem Saloon (11 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • CHRISTIAN SCOTT: Armstrong Park (5 p.m.)
  • JAZZ PIANO NIGHT WITH MARCIA BALL, TOM MCDERMOTT AND JOE KROWN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CARL LEBLANC QUARTET (5 P.M.)/CHANCE BUSHMAN AND SMOKING TIME 5: Hotel Monteleone (8:30 p.m.)
  • GRAVEYARD/BOMBUS: The Parish at House of Blues (9:30 p.m.)
  • KARL DENSON’S TINY UNIVERSE PRESENT RICK JAMES: House of Blues (midnight)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.