• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • LIVE AFTER FIVE FEATURING DAVID BORNÉ/MICHAEL JUAN NUNEZ: North Boulevard Town Square (5 p.m.)
  • THE ARLINGTONES/GRANDE SUBURBAN: Harvest Moon Listening Room (Prairieville, 5 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: Gator’s Den (St. Francisville, 6 p.m.)
  • JT LEWIS FEATURING GINA LYNN: La Carreta (6 p.m.)
  • TED HEFKO AND THE THOUSANDAIRES: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)
  • PURPLE KOI/BISCUITS & GRAVY: Baton Rouge Music Studios (7 p.m.)
  • JEFF BLACK: Grace House Concerts (7:30 p.m.)
  • BRINT ANDERSON: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • FAMILY DINNER COMEDY TROUPE COMEDY NIGHT: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • THE LACS/MOONSHINE BANDITS: The Texas Club (Doors at 7:30 p.m.)
  • BETTER BY DESIGN/ORANGE JOE/MARCIA MARCIA MARCIA: Brickyard South (8 p.m.)
  • PLAINSONG/GINA FORSYTH: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • ZOSO LED ZEPPELIN TRIBUTE: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • BURNHOUSE: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • VIDALIA & FRIENDS/NICOLE JOHNSON/BRIGITTE LONDON/HONKY TONK ANGELS: Boudreaux & Thibodeaux’s (8:30 p.m.)
  • HANK & CUPCAKES/RARELUTH: Spanish Moon (9 p.m.)
  • BACKLIT STEREO: Lava Cantina (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • RYAN FORET/FORET TRADITION: Raxx Bar (Port Allen, 10 p.m.)
  • BENJY DAVIS & FRIENDS: The Roux House (11 p.m.)
  • TRIBUTE TO BOBBY DARIN AND NED FASULLO’S 45TH BIRTHDAY PARTY: Timeout Lounge
  • WEREWOLF: L’Auberge Edge
  • BIG DADDY T: On the Half Shell
  • SATURDAY
  • RECORD STORE DAY: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 a.m.)
  • RECORD STORE DAY: Capital City Records (9 a.m.)
  • SINGER-SONGWRITER INDUSTRY PANEL: Jolie Pearl Oyster Bar (9:30 a.m.)
  • 3RD STREET SONGWRITERS FESTIVAL: Downtown Baton Rouge (1 p.m.)
  • ACOUSTIC SATURDAYS: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (2 p.m.)
  • THE REMNANTS: Magnolia Café (St. Francisville, 6:30 p.m.)
  • JEFFREY STEELE/NASHVILLE SONGWRITER ROUND: Manship Theatre (7 p.m.)
  • TWO TIGER TENORS CONCERT: LSU School of Music Recital Hall (7:30 p.m.)
  • SOMO/QUINN XCII: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • RYAN JENKINS: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • SEE SCHAFF RUN: Lock & Key Whiskey Bar (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • CHRISTWORM/ABACUS/THEURGIST/CAJUN CLAM: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • CULT BABIES/GLAND/MELTERS/LEOPARD PRINT: Woodshop (1415 Laurel St., 9 p.m.
  • JONATHON BOOGIE LONG: Hollywood Casino (9:30 p.m.)
  • ECLIPSE: Lava Cantina (10 p.m.)
  • E.O.W. FEATURING SUNDANZE: Phil Brady’s
  • ASCENSION MUSIC JAM: Lamar Dixon Expo Center (Gonzales)
  • RED STICK ROLLER DERBY AFTER PARTY: Spanish Moon
  • THE ANTEEKS: L’Auberge Edge
  • CALEB PAUL: On the Half Shell
  • JODI JAMES & CLAY PARKER: Hotel Indigo
  • NASHVILLE BAND OF BROS JAM: Boudreaux & Thibodeaux’s
  • KIM CARSON/RACHAEL HALLACK: The Roux House
  • SUNDAY
  • SONGWRITER ROUND: Lucy’s (11 a.m.)
  • SONGWRITER SUNDAYS HOSTED BY ERIC DISANTO: Jolie Pearl Oyster Bar (11 a.m.)
  • JAZZ BRUNCH WITH HOYT CUTI: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • MUSIC IN THE PARK FEATURING CURLEY TAYLOR & ZYDECO TROUBLE: Jambalaya Park (Gonzales, 2 p.m.)
  • 75TH ANNIVERSARY ORGAN CONCERT FEATURING CHRISTOPHER HOULIHAN: University United Methodist Church (3 p.m.)
  • BENEFIT FOR FRANZ FLECKENSTEIN: Club Coozan (3 p.m.)
  • SUNDAY IN THE PARK WITH TODD O’NEILL: North Boulevard Town Square (3:30 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • MONDAY
  • MICHAEL FOSTER PRESENTS RED BEANS & RICE MONDAYS: The Roux House (6 p.m.)
  • JAMES TAYLOR: Baton Rouge River Center (8 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • CINDI DIMARCO: TimeOut Lounge
  • TUESDAY
  • TAUK/STONE RABBITS: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m.)
  • LSU SYMPHONIC WINDS CONCERT: LSU Student Union Theater (7:30 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • THIRD ANNUAL 420 CELEBRATION FEATURING KEN PATTERSON, LEVI PETREE, GUY SCHWARTZ, JORDAN ANDERSON AND HENRY TURNER JR. & FLAVOR: Henry Turner Jr.’s Listening Room at the Belle of Baton Rouge (6 p.m.)
  • LSU HIGH VOLTAGE: LSU Studio Theatre (7:30 p.m.)
  • SINGER/SONGWRITER NIGHT: Lava Cantina (8 p.m.)
  • EARPHUNK PRESENTS DAFT PHUNK: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • “HALL OF FAME” BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • ADAM PEARCE: On the Half Shell
  • COUNTRY WEDNESDAYS FEATURING MATTHEW KAYDA & HOMETOWN: L’Auberge Edge
  • THURSDAY
  • JAZZ AND JAMBALAYA FEATURING THE NICK ABRAHAM QUARTET: The Roux House (5 p.m.)
  • ROCK N ROWE FEATURING CARBON COPY: Town Square at Perkins Rowe (6 p.m.)
  • OPEN MIC NITE: The Guru (7:30 p.m.)
  • LSU SYMPHONIC BAND: LSU Union Theater (7:30 p.m.)
  • HENRY TURNER JR.: Henry Turner Jr.’s Listening Room at Bar 102 (8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC NIGHT: The Station (8:30 p.m.)
  • EPIC KARAOKE: The Blues Room (9 p.m.)
  • MOTHER FALCON/PARTICLE DEVOTION: Spanish Moon (9 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s (9 p.m.)
  • GEAUX DJ: L’Auberge Edge
  • DANE MONIC: On the Half Shell
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • RHYTHMS ON THE RIVER FEATURING SOUTH 70: Front Street in downtown Morgan City (6:30 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: American Legion Hall (Ventress, 6:30 p.m.)
  • CORY LANDRY: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • SAL MELANCON & KEITH BLAIR: Whiskey River Landing (Henderson, 8 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 9 p.m.)
  • SATURDAY
  • TABFEST CHARITY JAM: 41446 East I-55 Service Road (Hammond, 11 a.m.)
  • KIP SONNIER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 2 p.m.)
  • SARA EVANS: The Pavilion at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 7 p.m.)
  • KANDEESIDE: Warehouse 140 (Ponchatoula, 7:30 p.m.)
  • NIK-L-BEER: Pat’s Atchafalaya Club (8:30 p.m.)
  • THE GILLIS SILO: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 9 p.m.)
  • SUNDAY
  • KEVIN NAQUIN & THE OSSUN PLAYBOYS: Whiskey River Landing (Henderson, doors at 3 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: Gator’s Den (Manchac, 4 p.m.)
  • FLOOD RELIEF BENEFIT CONCERT FEATURING CHARLEY RIVERS: Paragon Casino (Marksville, 5 p.m.)
  • AARON FORET: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)
  • Monday
  • LISTENER/RELATIVES/MARCIA MARCIA MARCIA/’68: Augustine’s of Hammond (7 p.m.)
  • Tuesday
  • MATT DUSK: Morgan City Municipal Auditorium (7 p.m.)
  • THURSDAY
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • SOUTHEASTERN WIND SYMPHONY: Columbia Theatre for the Performing Arts (Hammond, 7:30 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • BACH LUNCH WITH THE MIKE DEAN BAND: Parc Sans Souci (11 a.m.)
  • DOWNTOWN ALIVE! WITH LITTLE TEXAS: Parc International (5:30 p.m.)
  • BRASS BED/RAD WAGON: Feed N Seed (Doors at 8 p.m.)
  • COOL WORLD: The District (Doors at 9 p.m.)
  • ELYSIAN FEEL/J. BURTON: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • BIG DEAL BURLESQUE: Artmosphere (10 p.m.)
  • SATURDAY
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • TOWNFOLK COMMUNITY ROOTS BENEFIT FEATURING THE REVELERS, STOP THE CLOCK AND GARY GRANGER TRIO: Feed N Seed (Doors at 5:30 p.m.)
  • LEROY THOMAS & THE ZYDECO ROADRUNNERS: Café des Amis (Breaux Bridge)
  • GEAUX YELLA CONCERT: The Keg (9 p.m.)
  • POLLY PRY/THE EASY LEAVES/KEVIN SEKHANI: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • ROCKY & THE GRASSHOPPERS/CATHEAD BISCUIT BOYS/MERCER & JOHNSON: Artmosphere
  • SUNDAY
  • COREY LEDET & HIS ZYDECO BAND/BONSOIR, CATIN: Vermilionville (10:30 a.m.)
  • PETER MULVEY/CLAY PARKER AND JODI JAMES: Cité des Arts (7 p.m.)
  • JOHN HAMMOND: Vermilionville Performance Center (7:30 p.m.)
  • 3 HEADED MORON TOUR FEATURING DAVE STONE/ANDY SANDFORD/RYAN SINGER: JP’s Bar (8 p.m.)
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • WEST TRAINZ: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • FESTIVAL INTERNATIONAL: Downtown Lafayette (Performances start at 6:30 p.m.)
  • WEST TRAINZ: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (8:30 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • RHYTHM AND ROOTS SERIES PRESENTS LIL’ NATE AND ZYDECO BIG TIMERS: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • BONSOIR, CATIN/T’MONDE: Artmosphere
  • RAY BOUDREAUX/ROCKY & THE GRASSHOPPERS: Nitetown
  • ANN SAVOY & ALL-STAR MYSTERY BAND: Café Vermilionville
  • THURSDAY
  • FESTIVAL INTERNATIONAL: Downtown Lafayette (Performances start at 5:30 p.m.)
  • YVETTE LANDRY/SONNY LANDRETH & BEAU THOMAS: Buck & Johnny’s (7 p.m.)
  • LILLYBRAVE: Feed N Seed (9 p.m.)
  • RHYTHM ROOTS SERIES FEATURING LOST BAYOU RAMBLERS WITH SPECIAL GUEST THE WAIFS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • RODDIE ROMERO & THE HUB CITY ALL STARS: The Jefferson Street Pub (10 p.m.)
  • WAYNE TOUPS: Nitetown
  • BLAYZE N SADDLES/THE DESLONDES: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • RODDIE ROMERO AND THE HUB CITY ALL-STARS: The Historic New Orleans Collection (6 p.m.)
  • SEEKER/WRVTH/ART OF THE PROCESS/FORMING THE VOID/THE ARBITRARY: The Twist of Lime (8:30 p.m.)
  • THE REVEREND PEYTON’S BIG DAMN BAND/WILL VANCE AND THE KINFOLK: House of Blues (9 p.m.)
  • TANK AND THE BANGAS/DARIA AND THE HIP DROPS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • ESCONDIDO/RENSHAW DAVIES: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • BROTHER DEGE & THE BRETHREN/MISS SHEVAUGHN & YUMA RAY/RYAN MCKERN/DEPUILLE: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • GRAVITY A WITH BILLY IUSO PERFORMING THE MUSIC OF THE GRATEFUL DEAD/HIPNOSIS: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • BOYFRIEND: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • BUCKTOWN ALLSTARS: Rock N Bowl (9:30 p.m.)
  • ZOMBOY/ETC! ETC!/CRWNS/SUNSABETCHEZ: The Republic
  • SATURDAY
  • VIVAZ/WARREN BATTISTE/JUNKO BEAT: Louisiana Music Factory (2 p.m.)
  • THE THREE RIVERS COOPERATIVE/CRISPIN SCHROEDER/THE DESLONDES/TUBA SKINNY: Abita Springs Town Hall (7 p.m.)
  • AMON AMARTH: House of Blues (7 p.m.)
  • CHICK COREA & BELA FLECK: The Orpheum (Doors at 7 p.m.)
  • LA.2: St. Luke’s Catholic Church (8 p.m.)
  • MASON RUFFNER: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • SUPLECS/SIDEBURNER/THE WEAKNESS: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • THE PONTCHARTRAIN WRECKS/SOUTH JONES: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • LOST BAYOU RAMBLERS/RORY DANGER AND THE DANGER DANGERS: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • THE IGUANAS: Rock N Bowl (9:30 p.m.)
  • OPERATORS/BOGAN VIA/SKELATIN: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • ELEVENS: The Republic
  • SUNDAY
  • ABITA SPRINGS BUSKER FESTIVAL: Abita Springs Trail Head (Noon)
  • PELICAN STATE CHAMBER CONCERT: Julien Poydras Museum and Arts Center (3 p.m.)
  • DAVE EAST/NICK GRANT/C.I.T.Y CHRONICLES: House of Blues (7 p.m.)
  • DAWES/HISS GOLDEN MESSENGER: Tipitina’s (Doors at 7:30 p.m.)
  • ELSA FLASH!/FIREBUG/STRANGE ROUX: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • IMMORTAL BIRD/PYRRHON/CIKADA/HER NAME WHISPERS MURDER: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • KURT VILE AND THE VIOLATORS/PURLING HISS/MOTEL RADIO: The Republic
  • MONDAY
  • DAVID CROSS’ MAKING AMERICA GREAT AGAIN: The Orpheum (Doors at 7 p.m.)
  • BEN FOLDS/YMUSIC/DOTAN: The Joy Theater (Doors at 7 p.m.)
  • A NIGHT WITH JANIS JOPLIN: Saenger Theatre (8 p.m.)
  • TUESDAY
  • PENNY AND SPARROW/COREY: House of Blues (7 p.m.)
  • M.D.C./DEATHWISE/TORTURE GARDEN: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • CURREN$Y: House of Blues (9 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • THE JOY FORMIDABLE/THE HELIO SEQUENCE/BANTAM FOXES: One Eyed Jacks (Doors at 7:30 p.m.)
  • MITCH WOODS & THE DELTA 88’S: Rock N Bowl (8 p.m.)
  • THE BLUERUNNERS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • AUDACITY/THE MAD DOCTORS/TRAMPOLINE TEAM/BOTTOM FEEDERS/HEAVENS GATE DJS: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • THURSDAY
  • THE DOMINOS BAND: Covington Trailhead (5 p.m.)
  • THAO & THE GET DOWN STAY DOWN/SERATONES: One Eyed Jacks (Doors at 7 p.m.)
  • ELANOR FRIEDBERGER/HAR MAR SUPERSTAR/ICEWATER: House of Blues (7 p.m.)
  • LUCERO/MORNING 40 FEDERATION: The Civic (Doors at 7 p.m.)
  • BIG DEAL BURLESQUE: Siberia (Doors at 7 p.m.)
  • JIM NORTON’S MOUTHFUL OF SHAME TOUR: The Joy Theater (Doors at 7:30 p.m.)
  • THE DARKNESS: House of Blues (8 p.m.)
  • SMOKE FREE NOLA ANNIVERSARY SHOW: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CHRIS ARDOIN WITH BEAU JOCQUE’S HIGH ROLLERS PLUS GENO DELAFOSE & CHUBBY CARRIER: Rock N Bowl (8 p.m.)
  • ANDERS OSBORNE/NEVILLE JACOBS: Tipitina’s (Doors at 8 p.m.)
  • HELEN GILLET/SKERIK/NIKKI GLASPIE AND SPECIAL GUESTS: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • CRIZZLY/KLUTCH/CRWNS/SFAM: The Republic
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.