ROCK

FRIDAY

  • LOUDNESS WAR/SARI/THE NEW FORM: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop

SATURDAY

  • STRANGER CAT/CHAD VALLEY: Spanish Moon

SUNDAY

  • TAUK/ONION LOAF: Varsity Theatre (8 p.m.)

MONDAY

  • LEE BAINS & THE GLORY FIRES/GT: Chelsea’s Café (10 p.m.)

TUESDAY

  • REPTAR: Spanish Moon

WEDNESDAY

  • BRETT SCALLIONS: Lava Cantina (9 p.m.)

THURSDAY

  • MOTHER CRAWFISH BAND: Lava Cantina (9 p.m.)

RAP/HIP-HOP

FRIDAY

  • HOPSIN/DIZZY WRIGHT/JARREN BENTON: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • BATON ROUGE HIP-HOP PROJECT PRESENTS MARVEL P. BLACK, TRUTH UNIVERSAL, KYLE HUBBARD AND OTHERS: Chelsea’s Café (10 p.m.)
  • BIG FREEDIA/BOYFRIEND: Spanish Moon

WEDNESDAY

  • LEAN YOUR SEAT BACK LISTENING LOUNGE: Chelsea’s Café (side bar, 7 p.m.)

ELECTRONIC

THURSDAY

  • KEYS N KRATES/JESSE SLAYTER: Varsity Theatre (9 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (9 p.m.)
  • THE NEW MASTERSOUNDS: Varsity Theatre

THURSDAY

  • THE LUCKY LOSERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8:30 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • WIL WESLEY BAND: On the Half Shell (7 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Lock and Key Whiskey Bar (9 p.m.)
  • PARTY AT JOE’S: Lava Cantina (9 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACKROADS: Relay for Life (Civic Center, New Roads)

SATURDAY

  • GARY BELLO AND FRIENDS: The Ditch Lounge (Springfield, 8 p.m.)
  • LA. 2: Club Coozan (9 p.m.)

SUNDAY

  • BATON ROUGE MUSIC STUDIOS: Lava Cantina (11 a.m.)
  • LINDSEY CARDINALE BAND: North Boulevard Town Square (2 p.m.)

MONDAY

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • GARY BELLO AND FRIENDS: Sugar Patch (Port Allen, 7 p.m.)
  • HENRY TURNER JR., FLAVOR AND FRIENDS: Henry Turner Jr. Listening Room at Belle of Baton Rouge Casino (102 France St., 8 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • KIRK HOLDER: Monjunis Italian Restaurant (6:30 p.m.)
  • STRANGERS AND LIGHT: Chelsea’s Café (side bar, 7 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Bin 77 (7 p.m.)
  • ARIANNA LYONS: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)
  • JAVIER GUTIERREZ: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: Satterfield’s Landing (9 p.m.)

SATURDAY

  • LOUDON WAINWRIGHT III: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • THE STRANGERS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • CRYSTAL ELDRINGHOFF/BARRY HEBERT/ERIC DISANTO: Red Dragon Listening Room (1 p.m.)
  • SONGWRITER SUNDAY: Hotel Indigo (1 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • CINDI DIMARCO: Italian Bowl Restaurant (Prairieville, 6 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • LYLE LOVETT AND JOHN HIATT: Manship Theatre (7:30 p.m., sold out)

THURSDAY

  • DANE MONIC: On the Half Shell (6:30 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • CHRIS CAGLE: Texas Club

BLUEGRASS

FRIDAY

  • GREENSKY BLUEGRASS/TOM HAMILTON’S AMERICAN BABIES: Varsity Theatre (8:30 p.m.)

CAJUN/ZYDECO

friday

  • WAYNE TOUPS: North Boulevard Town Square (5 p.m.)

JAZZ

FRIDAY

  • NICK ABRAHAM QUARTET: Galatoire’s Bistro (6 p.m.)

TUESDAY

  • ROSS HOPPE: Time Out Lounge (5 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • DJ RAE: Spanish Moon

TUESDAY

  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE WITH J.C.: Chuck’s Lounge (Addis)

SUNDAY

  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)

TUESDAY

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNeSDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon

THURSDAY

  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING AREAS

SATURDAY

  • THE MOLLY RINGWALDS: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)

THURSDAY

  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • BACH LUNCH WITH LAFAYETTE RHYTHM DEVILS: Parc Sans Souci (11:15 a.m.)
  • DOWNTOWN ALIVE! WITH CHARMAINE NEVILLE BAND: Parc Sans Souci (5 p.m.)
  • LOST BAYOU RAMBLERS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • EARPHUNK: Artmosphere
  • GIRRA/SKYDIVER/SHADOW GIANT: The Wild Salmon

SATURDAY

  • CAFE CON LUCHA: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • ROBBIE TAYLOR/CHUBBY CARRIER: Artmosphere

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • LES FRERES MICHOT: Blue Moon Saloon (4 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)
  • MYLES MIGLE: Artmosphere

THURSDAY

  • FABLE CRY/HANK AND CUPCAKES/RARELUTH: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • CAT HEAD BISCUIT BOYS/MEATLOAF SPACESHIP: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • KERMIT RUFFINS: People’s Health New Orleans Jazz Market (12:30 p.m.)
  • JOE KROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • ASYLUM CHORUS: Buffa’s (5 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NEW ORLEANS JAZZ ORCHESTRA PERFORM THE MUSIC OF JELLY ROLL MORTON: People’s Health New Orleans Jazz Market (1436 Oretha Cartle Haley Blvd. (7:30 p.m.)
  • NEW ORLEANS SALUTES SINATRA: Orpheum Theatre (8 p.m.)
  • DAVIS ROGAN: Buffa’s (8 p.m.)
  • THE WHITE BUFALLO/THE SAINT JOHNS: House of Blues (8 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ/ALEX MCMURRAY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • LUCIEN BARBARIN, KARL BUDO, MARI WATANABE AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • PRES HALL BAND WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LEON “KID CHOCOLATE” BROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GROOVY 7: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • SOUL REBELS: d.b.a. (10 p.m.)
  • RAW OYSTER CULT/DARCY MALONE AND THE TANGLE: Tipitina’s (10 p.m.)
  • ASHLIN PARKER AND THE TRUMPET MAFIA: People’s Health New Orleans Jazz Market (10 p.m.)
  • NAWLINS JOHNNYS/SIMPLE SOUND RETREAT: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • TANK AND THE BANGAS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • MILES LYONS JASS BAND: Buffa’s (11 p.m.)
  • HANSON: House of Blues
  • KALEIGH BAKER: Checkpoint Charlie’s
  • MEMBRANES: Circle Bar
  • TOBIAS JASSO JR./WET: One Eyed Jacks
  • RAFTERS: Maison Blues (Slidell)

SATURDAY

  • JENNA MCSWAIN SING-ALONG: People’s Health New Orleans Jazz Market (2 p.m.)
  • DAVID AND ROSELYN: Buffa’s (5 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PHIL AND HEIDI MELANCON SINGS HAROLD ARLEN: Center of Performing Arts (201 N. Columbia St., Covington, 7 p.m.)
  • GABRIELLE EVELINA: Chickie Wah Wah (7 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NEW ORLEANS JAZZ ORCHESTRA PERFORM THE MUSIC OF JELLY ROLL MORTON: People’s Health New Orleans Jazz Market (1436 Oretha Cartle Haley Blvd. (7:30 p.m.)
  • DAYNA KURTZ: Buffa’s (8 p.m.)
  • PAPADOSIO/HIGHER LEARNING/THIRD NATURE: House of Blues (8 p.m.)
  • THE OVERTAKERS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE SESSION: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • BRIAN O’CONNELL, JAMIE WRIGHT AND LESTER CALISTE WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • DR. MICHAEL WHITE AND THE ORIGINAL LIBERTY JAZZ BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • RICKEY SMILEY: Orpheum Theater (8:30 p.m.)
  • REVEREND HORTON HEAT/ERIC LINDELL: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • SECRET SISTERS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • DOPAPOD/NTH POWER: Tipitina’s (9:30 p.m.)
  • LUNASOL/TWO OF A KIND: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • GOV’T MAJIK TRIBTUE TO FELA KUTI/FULL ORGANUTAN: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR.: d.b.a. (11 p.m.)
  • OFFENSIVE JAZZ QUARTET: Buffa’s (11 p.m.)
  • JELLY’S LAST JAM PIANO DUEL: People’s Health New Orleans Jazz Market (midnight)
  • FUTUREBIRDS: One Eyed Jacks
  • BAND OF BROTHERS: Maison Blues (Slidell)
  • R. KELLY: UNO Lakefront Arena

SUNDAY

  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • DON VAPPIE AND THE CREOLE JAZZ SERENADERS: Maison Restaurant and Music Club (4 p.m.)
  • PAT KELLEHER PROJECT: Buffa’s (4 p.m.)
  • PETTIT BROTHERS: Banks Street Bar and Grill (5 p.m.)
  • FAIS DO-DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Rock ’n’ Bowl (5:30 p.m.)
  • SWEET OLIVE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • DAPPER DANDIES: Buffa’s (7 p.m.)
  • EDDIE ROBERTS AND FRIENDS: Maple Leaf Bar (7 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • GAL HOLIDAY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • LUCIEN BARBARIN, MARK BRAUD AND MEGHAN SWARTZ WITH THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • HENRY BUTLER: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • RON HOTSTREAM: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • GANG OF FOUR/THE NEW REGIME: Tipitina’s (9 p.m.)
  • JAMMIN’: Maison Blues (Slidell)

MONDAY

  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m.)
  • TRENT PRUITT: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • LAUREN STRUM’S PIANO NIGHT/SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

TUESDAY

  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • MURS/NOA JAMES: House of Blues (7 p.m.)
  • JASEN WEAVER BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DAVID TORKANOWSKY TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • SIMPLE SOUND RETREAT: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • JOHN RANKIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • OPEN MIC WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • JESSE MCBRIDE AND THE NEXT GENERATION TRIBUTE TO HAROLD BATTISTE: UNO Sandbar in the Cover (Founders Road, UNO, 7 p.m.)
  • KENDRICK LAMAR/THE WESLEY THEORY/JAY ROCK: Civic Theatre (8 p.m.)
  • JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH FREDDIE LONZO: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LARS EDEGRAN, TOPSY CHAPMAN, TIM LAUGHLIN AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • THAT’S MY COLE: Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • ANDRE BOHREN: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

THURSDAY

  • LITTLE FREDDIE KING: Armstrong Park (4 p.m.)
  • ASHLIN PARKER TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • PHIL DEGRUY AND EMILY ROBERTSON: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JUMPIN’ JOHNNY SANSONE BAND/BIG CHIEF MONK BOUDREAUX: Rockin’ the Rails (419 N. New Hampshire, Covington, 5 p.m.)
  • ALEXANDRA SCOTT AND JOSH PAXTON: Buffa’s (5 p.m.)
  • CULLEN LANDRY AND THE MIDNIGHT STREETCAR: Botanical Garden (City Park, 6 p.m.)
  • JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)
  • FORTUNE YOUTH/STRANGER/SENSAMOTION: House of Blues (7 p.m.)
  • CHRIS WATTS: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • JESSE MCBRIDE AND THE NEXT GENERATION BIRTHDAY TRIBUTE TO HAROLD BATTISTE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT AND AURORA NEALAND: Buffa’s (8 p.m.)
  • JOEY BADA$$/SOUL REBELS: House of Blues (8 p.m.)
  • TIM LAUGHLIN, CORI WALTERS AND CHARLIE FARDELLA WITH THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CHRIS ARDOIN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • THE SECOND LINE SHOW/DJ RQ AWAY: Tipitina’s (9 p.m.)
  • ST. CLAUDE SERENADERS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • MATTANJA JOY BRADLEY: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (10 p.m.)
  • KEVIN SEKHANI: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.