ROCK

FRIDAY

  • THE HEATERS: Cadillac Café

HANDSOME BEAST: Chelsea’s Café

SATURDAY

  • RIGHTEOUS BUDDHA: Red Star

WHAT MADE MILWAUKEE FAMOUS: Chelsea’s Café

TUESDAY

  • ACIDIC/DRAYTER/TANDEM/IRIDIUM: Varsity Theatre

THURSDAY

  • TRAILER HOUNDS/CAPTAIN GREEN: Chelsea’s Café

RAP/HIP-HOP

MONDAY

  • CURREN$Y/JAMES JACKSON/KLYDE DREXX/T-RAY THE VIOLINIST: Varsity Theatre

BLUES/RHYTHM AND BLUES/FUNK

FRIDAY

  • WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

SATURDAY

  • THE ROCK-O-LAS: The Blues Room (9 p.m.)
  • THE PACK: Teddy’s Junk Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

SUNDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

THURSDAY

  • JOHN GRAY AND ERNEST JACKSON: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • OLD DAWGS: On the Half Shell (7 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Magnolia Cafe (St. Francisville)
  • UNITED WE JAM: Lava Cantina (10 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

  • E.O.W.: River Rat’s Bar and Grill
  • WILL WESLEY BAND: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Daiquiri Diner (New Roads)
  • JUSTIN MCCAIN PROJECT: Lava Cantina (10 p.m.)
  • PAT COPAS BAND: Clinton Farmer’s Market (9 a.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SUNDAY

  • ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

WEDNESDAY

  • ODD FELLOW’S MUSIC FORUM WITH SUSAN OWENS: The Londoner (7:30 p.m.)

THURSDAY

  • KATIE AND ANDREW: L’Auberge Casino (6 p.m.)
  • LEAUXCO: Lava Cantina (9 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

  • JULIE ODELL/ERIN MILEY: Red Star
  • JUSTIN MCCOY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • JIM BULLION: New Orleans Original Daiquiris (Dutchtown)

SATURDAY

  • BRYCE CAIN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNday

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • JOEL COOPER: Satterfield’s Landing (New Roads, 2 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSday

  • KIRK HOLDER: Bar Louie (8:30 p.m.)

RUSTY YATES: ON THE HALF SHELL (6:30 P.M.)

  • JASON MARTIN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • KINKY FRIEDMAN/DENNIS LEDBETTER: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

SATURDAY

  • EASTON CORBIN: Dixie Landin’ (7 p.m.)
  • OLD SOUTH JAMBOREE WITH JACEY JACOBSEN, JEREMY DOWNEY, CARLTON JONES AND OTHERS: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

CAJUN

SATURDAY

  • COOBIE JOE BAND: Cajun French Music Association dance (UCT Hall, 11175 Florida Blvd., 8 p.m., dance lessons 7 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Lava Cantina (11 a.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • DJ TRIZ-A: L’Auberge Casino (6 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: TEDDY’S JUKE JOINT (ZACHARY, 8 P.M.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

COMEDY

FRIDAY

  • RALPHIE MAY: Texas Club

OUTLYING

SATURDAY

  • THE MIDTOWN MEN: Paragon Casino (Marksville)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • HANK3: The Station (Broussard)
  • KELLEY MICKWEE: Artmosphere (9 p.m.)
  • DIKKI DU AND THE ZYDECO KREWE: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • RYAN SIMON/ACADIEN: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • SWEET CECILIA/ZORDICO STOMPERS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • NOTHING MORE/SLEEPWAVE: The District

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • SARAH MCLACHLAN: Saenger Theatre
  • EDDIE LEVERT/RACHELLE FERRELL: Xavier University Convocation Center (8 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: The Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • JESSE MCCARTNEY: House of Blues (5 p.m.)
  • SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDWAGS: d.b.a. (10 p.m.)
  • GRIEVES/SONREAL: One Eyed Jacks
  • JOSH PAXTON: The Bombay Club (7 p.m.)
  • DAVIS ROGAN: The Bombay Club (9:30 p.m.)
  • CAPITOL FOCUS JAZZ BAND (6 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • GROOVESECT: Blue Nile (10 p.m.)
  • JERRY GARCIA BIRTHDAY TRIBUTE WITH BILLY ISUO, REGGIE SCANLAN, C.R. CRUVER, WILLIE GREEN AND OTHERS: Tiptina’s (10 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)

SATURDAY

  • FANTASIA/KEKE WYATT: Xavier University Convocation Center (7 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (11 p.m.)
  • HANK3: House of Blues (8 p.m.)
  • PETER MURPHY/MY JERUSALEM: One Eyed Jacks (7 p.m.)
  • MYKKI BLANCO: One Eyed Jacks (midnight)
  • EVAN CHRISTOPHER (2 P.M.)/RED WOLF BRASS BAND (3 P.M.)/JANE HARVEY BROWN AND THE TRAD JAZZ STARS (4 P.M.)/DARCY MALONE AND THE TANGLE (5 P.M.): Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)
  • WYCLIFFE GORDON’S TRIBUTE TO LOUIS ARMSTRONG: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • NOTHING MORE: Rock N Blues (Covington)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • LINNZI ZAORSKI: The Bombay Club (9:30 p.m.)
  • SHANNON POWELL: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • MARIO ABNEY: Blue Nile (10 p.m.)
  • EX-CULT/ZIG ZAGS: Saturn Bar
  • BIG HISTORY/SWEET CRUDE/VOX AND THE HOUND: Tiptina’s (10 pm.)

SUNDAY

  • JUSTIN TIMBERLAKE: Smoothie King Center
  • DAVID OSTWALD’S LOUIS ARMSTRONG ETERNITY BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JAYNA MORGAN’S BEGINNER SWING DANCE LESSON: World War II Museum (1:30 p.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)
  • GERMAIN BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • CAJUN FAIS DO DO FEATURING BRUCE DAIGREPONT: Tipitna’s (5:30 p.m.)
  • SHAGFEST WITH THE NEW ORLEANS SUSPECTS, GEORGE PORTER JR., PAPA MALI, ALVIN YOUNGBLOOD HART, IKO ALL-STARS AND MORE: d.b.a. (5 p.m.)

MONDAY

  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • NEW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar (9 p.m.)

PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)

  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

TUESDAY

  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar
  • THE 3 AMIGOS WITH HECTOR GALLARDO, STEVE MASAKOWSKI AND JAMES SINGLETON: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • DELFEAYO MARSALIS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MUSTERED COURAGE: The Beatknik
  • BRINT ANDERSON, CHRIS MULE AND JOHN LISI: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • DANA ABBOTT (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF BUD POWELL (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)

THURSDAY

  • PETER HARRIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH, CHARLIE WOOTON AND JOHN GROW: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)
  • KRIS TOKARSKI(5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • VENOMOUS MAXIMUS: Siberia
  • 5TH WARD WEEBIE/DJ LIL MAN/BLAQ N MILD/89 BOYS/PARTNERS IN CRIME AND OTHERS: Republic (10 p.m.)
  • EGG YOLK JUBILEE: d.b.a. (10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.