ROCK/POP

FRIDAY

  • WILL WESLEY BAND: On the Half Shell (7 p.m.)
  • WEREWOLF: Varsity Theatre

SATURDAY

  • AMERICAN AUTHORS: Blue Bayou/Dixie Landin’ (7 p.m.)
  • SUMMER FITS: Spanish Moon

TUESDAY

  • MARRIAGES/CREEPOID: Spanish Moon

WEDNESDAY

  • TRAPT/SONS OF TEXAS: Varsity Theatre (9:30 p.m.)

BLUES/R&B

FRIDAY

  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room

SUNDAY

  • SELWYN COOPER AND THE SHARECROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • THE ANTEEKS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • BLU ROUGE: Ahuua’s Mexican Restaurant (7 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)
  • BAYOU BUCKET BAND: Rachel’s Lounge

DELTA DRIFTERS: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)

  • WEREWOLF: Varsity Theatre
  • HOMETOWN: Backstreet Lounge (9 p.m.)

TOP SHELF: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)

SATURDAY

  • CRS AND THE FORGETFULS: Coozan’s
  • SIDE EFFECT: Rachel’s Lounge

STEVE JUDICE/BARRY HEBERT/GARY RAGAN: Magnolia Café (St. Francisville, 6 p.m.)

  • JOHN AUTIN: L’Auberge Casino 18 Steak (6 p.m.)
  • THE ANTEEKS: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)

sunday

  • ROCKY SAXON: VFW Hall (1 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)

TUESDAY

  • ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • THE BUSINESS: Perkins Rowe Town Square Park (6 p.m.)

THREE37: L’AUBERGE CASINO EDGE BAR (9 P.M.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • CLAY PARKER: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • MOOD INDIGO: Spanky’s Daiquiris (Praireville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • SLAID CLEAVES/CLAY PARKER: Red Dragon Listening Room (7 p.m.)
  • ADAM PEARCE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSDAY

  • KIRK HOLDER: Restaurant IPO (6:30 p.m.)
  • RUSTY YATES: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • CAM PYLE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • JOHN MORGAN: Texas Club

SATURDAY

  • OLD SOUTH JAMBOREE WITH JUNE BARKER, MARK SANDERS, KERWIN LEBLANC AND ED KINCHEN: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

JAZZ

FRIDAY

  • THE JAZZ COALITION: Bin 77 (8 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE WITH J.C.: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

SUNDAY

  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)

TUESDAY

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • JAYCE GUERIN: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)

THE CHEE-WEEZ: Warehouse 140 Restaurant and Saloon (Ponchatoula, 8 p.m.)

SATURDAY

  • CHRONICLE/THE WOOD RIVER BOYZ/RICKY ATKINSON AND MARK BISHOP: New Life Baptist Church (La. 442, Albany, 6 p.m.)
  • WILL WESLEY BAND: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • CAT HEAD BISCUIT BOYS/GAL HOLIDAY: Artmosphere
  • PINE LEAF BOYS/FEUFOLLET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • RYAN SIMON AND ACADIEN: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • REGGAE NIGHT WITH RUSSEL CORMIER’S HOME GROWN REGGAE: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • JAMIE BERGERON AND KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • MY MORNING JACKET/LUCIUS: Champions Square
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • CRESCENT GUNS: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • AS CITIES BURN: House of Blues
  • SWAMPGREASE: Tipitina’s (10 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: d.b.a. (6 p.m.)
  • CHUBBY CARRIER: d.b.a. (10 p.m.)
  • TONY KAHN’S HOT TRIO: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • HANNAH KB BAND: Buffa’s (5 p.m.)
  • MARIA DIXON AND FRIENDS: Buffa’s (8 p.m.)
  • BRUCE MENESSE: Buffa’s (11 p.m.)
  • DANIEL BLACK: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • RICHARD BIENVENU: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • REBECCA GREEN: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • SYDNEY BEAUMONT: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • YOSHIO TOYAMA AND DIXIE SAINTS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE TOPCATS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • DIRTY BOURBON RIVER SHOW: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JOE KROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • LEON “KID” CHOCOLATE BROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BURLESQUE BALLROOM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, midnight)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATERS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CUPID/DANCE PARTY EXPRESS/T RAY THE VIOLINIST: House of Blues (8 p.m.)

Saturday

  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • ELLA AND LOUIE TRIBUTE BAND: Little Gem Saloon (8:30 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martin Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • BILLSBURY FLOWBOY/DJ CHOPSLEE: House of Blues
  • FAKE CARLS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • IGOR: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • CRAZY WHISKY: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • PATSY GRACE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • ROGER FERRERA AND MAGGIE HAVENS: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • MARRIAGES/CREEPOID: One Eyed Jacks
  • TIM LAUGHLIN AND THE CONNIE JONES BAND: Snug Harbor
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m.)
  • CHICKEN AND WAFFLES: Buffa’s (8 p.m.)
  • BRYCE EASTWOOD: Buffa’s (11 p.m.)
  • AMANDA SHAW: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • TONY KAHN’S HOT TRIO: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • FEUFOLLET/THE CAT HEAD BISCUIT BOYS: d.b.a. (11 p.m.)
  • THE REVIVALISTS/CARDINAL SONS: Tipitina’s (10 p.m.)

Sunday

  • JAYNA MORGAN AND THE SAZERAC SUNRISE JAZZ BAND: National World War II Museum (2:30 p.m.)
  • MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • ELLA AND LOUIE TRIBUTE BAND: Little Gem Saloon (8:30 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martin Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • ROYAL T: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

EVAN CHRISTOPHER, JON-ERIK KELLSO AND THE EAR-REGULARS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)

  • PERDIDO JAZZ BAND: Buffa’s (4 p.m.)
  • DAPPER DANDIES: Buffa’s (7 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

SHAG FEST WITH THE MIKE DILLON BAND, JOE LAWLOR, JON GROS AND MORE: d.b.a. (7 p.m.)

  • YOUTH MUSIC WORKSHOP WITH NAUGHTY PROFESSOR: Tipitina’s (1 p.m.)

Monday

  • ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)

PIANO JAZZ: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

LAUREN STRUM’S PIANO NIGHT (7 P.M.)/SOUTH JONES (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

  • SAM CORDTS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • VOX VOCIS: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • CRIMSON ARROW: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • LOWER DENS: One Eyed Jacks
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

Tuesday

  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (7 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

MIKE DOUSSAN BAND: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

  • THE BUREAU: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • MIKE LIUZZA: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)

STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

Wednesday

  • THE LISTENING ROOM: Little Gem Saloon (7 p.m.)

GOOD OLD WAR/ELLIOT ROOT/PETE HILL: House of Blues

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (8 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

DINKY TAO POETRY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)

  • RENSHAW AND DAVIES: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • ZAC MARAS: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)

GOOD OLD WAR/ELLIOT ROOT/PETE HILL: House of Blues

Open Mic WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Algiers Ferry Landing (5:30 p.m.)

TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

Thursday

  • MARLON JORDAN: Little Gem Saloon (7 p.m.)

RAEKWON/GHOST KILLAH: House of Blues

JAMES MARTIN QUARTET: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

KENNY TRICHE: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

MARK FERNANDEZ: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 9 p.m.)

JASON BOLAND/BRI BAGWELL: House of Blues (7 p.m.)

HEIDIJO: Buffa’s (8 p.m.)

CINDY SCOTT AND BRIAN SEEGER: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

HORACE TRAHAN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

HIBOU: Gasa Gasa

  • ST. CECILIA’S ASYLUM CHORUS: d.b.a. (10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.