ROCK

FRIDAY

  • 484 SOUTH BAND: Phil Brady’s
  • PROM DATE/WILD MOCCASINS/RARELUTH: Spanish Moon

SATURDAY

  • SHOVELS AND ROPE/CAROLINE ROSE: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • DAX RIGGS: Spanish Moon

DARIA AND THE HIP DROPS: : Chelsea’s Café

WEDNESDAY

  • WRITERS IN THE ROUND/SNARKY PUPPY FEATURING CORY HENRY AND THE FUNK APOSTLES, GHOST NOTE AND MARK LETTIERI TRIO: Chelsea’s Café

THURSDAY

  • HOUSE OF SPASM: Chelsea’s Café

ZE IDOLIST/DJ BOND: SPANISH MOON

BLUES/RHYTHM

AND BLUES

FRIDAY

  • J.J. JOHNSON: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR/JOHNNY MIDNITE AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • THE REMNANTS: On the Half Shell (7 p.m.)
  • ARTEMIS: River Rat’s Bar and Grill (French Settlement)
  • THE MOLLY RINGWALDS: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)
  • JAMES WELLS BAND: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • ROADHOUSE: American Farmhouse (Central)
  • WILL WESLEY BAND: Rachel’s Lounge

SATURDAY

  • TITANIUM RAIN: Rachel’s Lounge
  • JERAD AND MOTOR-VATION: Backstreet Lounge (9 p.m.)

SUNDAY

  • STEVE TYRELL: Manship Theatre (7 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (1 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Morley Marina (Brusly, 5 p.m.)

TUESDAY

  • ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

EDDIE SMITH BAND: ON THE HALF SHELL (6:30 P.M.)

JAZZ

SUNDAY

  • NICK ABRAHAN QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

COUNTRY

THURSDAY

  • JOSH ABBOTT BAND/ERIK DYLAN: Varsity Theatre (8 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • JAVIER GUTIERREZ: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • CHRISTINE OCMOND: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)

SATURDAY

KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

  • FRED EAGLESMITH/TIFF GINN AND BILL POSS: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • DAMON KING: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • MATT KAYDA: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • FLORIDA GEORGIA LINE/FRANKIE BALLARD/THOMAS RHETT: Cajundome (7:30 p.m.)
  • THE REVELERS: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • BENEFIT FOR THE ARCHIVES OF CAJUN AND CREOLE FOLKORE FEATURING MEGAN BROWN, KRISTI GUILLORY AND CHRIS SEGURA: House concert, 1117 Marilyn Drive, Lafayette, 7 p.m.)

SATURDAY

  • DON FONTENOT AND LESAMIS DE LOUISIANE: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

NEW

ORLEANS

AREA

FRIDAY

  • THE SOUTHERN SYNCOPATORS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • RUSSELL BATISTE AND FRIENDS WITH THE WILD TCHOUPITOULAS: Maple Leaf Bar
  • KYLE ROUSSELL: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • DELTAPHONIC: Old U.S. Mint (8 p.m.)
  • SUPERBALL SWEET 610 STOMPER DEBUTANTE BALL WITH JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Mardi Gras World (8 p.m.)
  • THE FUNKY METERS/JAREKUS SINGLETON: Tipitina’s (10 p.m.)

PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • KID GIRAFFAGE: Hi-Ho Lounge
  • THE WISEGUYS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • STOOP KIDS/ECLYPSO/MANTRA LOVE/TANK AND THE BANGAS/YUGEN: Howlin’ Wolf and Howlin’ Wolf Den (9 p.m.)
  • JOEL HARRISON AND MOTHER STUMP: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MONTY BANKS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • ANAIS ST. JOHN: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • TAKE ART TO HEART FUNDRAISER: One Eyed Jacks
  • MARIO ABNEY: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • SARAH GROMKO TRIO: Pearl Wine Company (8 p.m.)
  • MICHAEL PIERCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ AND THE SKEET HANKS SONG SWAP: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • MACHINE HEAD: House of Blues (8 p.m.)
  • D. SELINA: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: d.b.a. (6 p.m.)
  • HONEY ISLAND SWAMP BAND: d.b.a. (10 p.m.)
  • DANIEL BLACK/RICHARD BIENVENU/REBECCA GREEN/SYDNEY BEAUMONT: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

SATURDAY

  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD AND MEMBERS OF THE PHJB: Preservation Hall (8 p.m.)

SIRENS/YES MA’AM/STOLEN: One Eyed Jacks

WALDORF SCHOOL FUNDRAISER: Palm Court Jazz Café

ERIC LINDELL: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

lucas davenport: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)

LYNN DRURY: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)

  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • TRIXIE’S JEWEL BOX BURLESQUE: Little Gem Saloon (9:30 p.m. and 11 p.m.)
  • SOUL REBELS PERFORM THE MUSIC OF MARVIN GAYE AND D’ANGELO/GOOD ENOUGH FOR GOOD TIMES: Tipitina’s (10 p.m.)

REX GREGORY: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Maple Leaf Bar

  • SONIC BOOM WITH ERIC BLOOM AND NIGEL HALL, KOOL AND THE GANG TRIBUTE: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • THE COLOSSAL HEADS/SOUTHERN ARROW/SOUTH JONES/DEBAUCHE: House of Blues (8 p.m.)
  • D. SELINA: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • BILLIE DAVIES: Louisiana Music Factory (2 p.m.)
  • THE PARISHIONERS: Louisiana Music Factory (3 p.m.)
  • PATRICK WILLIAMS: Louisiana Music Factory (4 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • KING JAMES AND THE SPECIAL MEN: d.b.a. (11 p.m.)
  • SCOTT SANDERS QUARTET WITH OLIVIER BOU: Pearl Wine Bar (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)
  • JIM PHARIS/GINA FORSYTH/LO FABER: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • HERLIN RILEY QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

SUNDAY

  • ALLIGATOR CHOMP CHOMP: One Eyed Jacks

PAUL VARISCO AND THE MILESTONE: Rock ’n’ Bowl (5 p.m.)

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)

GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE JR.: Maple Leaf Bar

SWEET OLIVE DUO: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • SMOKERS WORLD: d.b.a. (10 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

KYLE ROUSSELL QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

MUSIC WORKHOP WITH BILLY IUSO AND RESTLESS NATIVES: Tipitina’s (1 p.m.)

  • SUPER CAJUN JAM WITH BRUCE DAIGREPONT, DAVID DOUCET AND RODDIE ROMERO: Tipitina’s (5:30 p.m.)

MONDAY

  • DAZED ON TOULOUSE: One Eyed Jacks
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MONTY BANKS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar

  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • SAM CORDTS/DAVE MALECKAR/GENIAL ORLEANIANS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TUESDAY

  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • GIRL POWER: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • FINEST FEAT NOLA FAM/MARIO HART/LORD CHILLA: House of Blues (9:30 p.m.)
  • BRUISER QUEEN: Circle Bar
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • TYLER EDWARDS/SHIFTY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • GENTILLY GROOVEMASTERS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

WEDNESDAY

  • GREGORY ALAN ISAKOV/LEIF VOLLEBEKK: One Eyed Jacks
  • YONATAN GAT: Siberia

THE BOOGIEMEN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)

  • LEISA K: Little Gem Saloon (8 p.m.)

DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)

NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MAINLINE BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

  • BEHEMOTH/CANNIBAL CORPSE: House of Blues (6 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • NEW ORLEANS RHYTHM DEVILS: Old U.S. Mint (8 p.m.)

THURSDAY

  • WAYNE SINGLETON AND THE SAME OL’ 2 STEP: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • CHRISETTE MICHELE/WILD WAYBE: Saenger Theatre (7:30 p.m.)
  • JOHNNY VIDACOVICH, MIKE DILLON AND BRIAN HAAS: Maple Leaf Bar

HYPERPHLYY: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • VIPER MAD TRIO: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • JONATHAN FREILICH: Ogden Museum of Southern Art (925 Camp St., 6 p.m.)
  • JOSH STARKMAN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PAPA MALI AND CARY HUDSON: Chickie Wah Wah (midnight)
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • ZACH DEPUTY: House of Blues (7 p.m.)
  • JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)
  • DAVE JORDAN: d.b.a. (10 p.m.)
  • RUBY RISS/DAVE EASLEY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • CINDY SCOTT QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ST. CECILLA ASYLUM CHORUS: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.