• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • ERIC DISANTO: Beauregard Gallery & Bistro (11:30 a.m.)
  • LIVE AFTER FIVE FEATURING CHRIS LEBLANC: North Boulevard Town Square (5 p.m.)
  • ART SALE AND MUSIC FROM HUMBLE KIND: The Guru (6 p.m.)
  • TREY UNGLESBY: Magnolia Café (6:30 p.m.)
  • JAMES JOHNSON/UNSELFISH LOVERS OF THE BLUES: Garden Party Stage at Penni’s Park (4205 Capital Heights, 7 p.m.)
  • GROOVIN’ 2016 FEATURING SANTIGOLD, DANNY BROWN AND SHIP OF FOOLS: LSU’s Pete Maravich Assembly Center (Doors at 6 p.m.)
  • TOAST!: Baton Rouge Music Studios (7 p.m.)
  • 99,000 AD: Pit-N-Peel (7 p.m.)
  • JODI JAMES: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • REGIS PHILBIN: L’Auberge (8 p.m.)
  • RICO LOVE/IAN VON/JUSTIN GARNER/VIRDURE: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • VATICAN/DOWN IN IT/DIE YOUNG/FORGED BY HATE/NO YOUTH/PIECE OF ME: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (8 p.m.)
  • FESTIVAL OF LAUGHS FEATURING MIKE EPPS: Baton Rouge River Center (8 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • FRANK FOSTER WITH LAINEY WILSON: Texas Club (9 p.m.)
  • DISCO DEVILS MONTHLY: Hound Dogs (9 p.m.)
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • VOYAGE: Sullivan’s (9:30 p.m.)
  • WEREWOLF: Lava Cantina (10 p.m.)
  • HENRY GRAY & KENNY NEAL: Phil Brady’s
  • UNITED WE JAM: On the Half Shell
  • MARCEL P. BLACK PRESENTS HIP HOP IS ALIVE: Spanish Moon
  • ALLISON COLLINS BAND: L’Auberge Edge
  • SATURDAY
  • BATON ROUGE BLUES FESTIVAL: Downtown Baton Rouge (Entertainment starts at 11 a.m.)
  • ACOUSTIC SATURDAYS: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (2 p.m.)
  • JAYCEE & COMPANY: Plaquemine Lock State Historic Site (6 p.m.)
  • CASEY COURVILLE: Magnolia Café (7 p.m.)
  • DRAKE WHITE & THE BIG FIRE: Texas Club (7:30 p.m.)
  • VARLA JEAN MERMAN’S “JOURNEY TO URANUS”: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • MARC BROUSSARD/THE MULLIGAN BROTHERS: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • ANDREW GAULTIER: Jolie Pearl Oyster Bar (8 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • JEFF ALBERT ORGAN TRIO: Lock & Key Whiskey Bar (9 p.m.)
  • MAGGIE KOERNER/SHIP OF FOOLS: Spanish Moon (9 p.m.)
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • STORYWOOD: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • INTO THE WEST EAGLES TRIBUTE: Lava Cantina (10 p.m.)
  • CESQUEAUX: City Bar (10 p.m.)
  • GREGG WRIGHT: Phil Brady’s
  • KIRK HOLDER: On the Half Shell
  • TRICKIE DICKIES: L’Auberge Edge
  • NASHVILLE SOUTH: Park Place (Gonzales)
  • DALE SELLARS & BACKROADS: Audubon Lounge (St. Francisville)
  • SUNDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH GROOVE HAUS: Lava Cantina (11 a.m.)
  • BATON ROUGE BLUES FESTIVAL: Downtown Baton Rouge (Entertainment starts at 11:45 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAYS: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • MUSIC IN THE PARK FEATURING HAI KARATE: Jambalaya Park (Gonzales, 2 p.m.)
  • AN EVENING WITH BILLY CALLAWAY: Harvest Moon (3 p.m.)
  • MUSIC AND MUTTS: Baton Rouge Music Studios (4 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. & FLAVOR: Tin Roof Brewing Company (5 p.m.)
  • SUNDAY IN THE PARK WITH KENNY NEAL AND FAMILY PRESENTING A TRIBUTE TO RAFUL NEAL: Downtown Baton Rouge (5:45 p.m.)
  • HOLLYWOOD KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • MONDAY
  • MICHAEL FOSTER PRESENTS RED BEANS & RICE MONDAYS: The Roux House (6 p.m.)
  • NORMA JEAN/HE IS LEGEND/FOREVERMORE/RIVAL CHOIR: Spanish Moon (7 p.m.)
  • APPALACHIA & THE NINOUS: The Guru (7:30 p.m.)
  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (9 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • TUESDAY
  • ELITE KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)
  • MOTHERS/SEGO: Spanish Moon
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • LADIES NIGHT KARAOKE: Lava Cantina (7 p.m.)
  • SISTER HAZEL/CHRISTIAN LOPEZ BAND/BRAD RAY: Varsity Theatre (7 p.m.)
  • ARTS COUNCIL PRESENTS JAZZ LISTENING ROOM WITH PETER BERNSTEIN, LARRY GOLDINGS AND BILL STEWART TRIO: Hartley/Vey Studio Theatre (7:30 p.m.)
  • FRED EAGLESMITH AND HIS TRAVELING ROAD SHOW/TIF GINN: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • “HALL OF FAME” BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • KARAOKE: Mango’s Daiquiris (9 p.m.)
  • KARAOKE WITH DJ QT: George’s Place (9 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • COUNTRY WEDNESDAYS FEATURING 90 DEGREES WEST: L’Auberge Edge
  • THURSDAY
  • JAZZ AND JAMBALAYA FEATURING THE NICK ABRAHAM QUARTET: The Roux House (5 p.m.)
  • ROCK N ROWE FEATURING REWIND: Town Square at Perkins Rowe (6 p.m.)
  • BR SYMPHONY ORCHESTRA PRESENTS THE VIENNESE SCHOOL — HAYDN, MOZART, BEETHOVEN: Baton Rouge River Center Theatre (7:30 p.m.)
  • HENRY TURNER JR.: Henry Turner Jr.’s Listening Room at Bar 102 (8 p.m.)
  • TURNPIKE TROUBADOURS/MIKE & THE MOONPIES: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • LISTENING PARTY — A COMEDY SHOW #5: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC NIGHT: The Station (8:30 p.m.)
  • MOBLEY/NEW THOUSANDS/DENTON HATCHER: Spanish Moon (Doors at 9 p.m.)
  • KARAOKE: Mango’s Daiquiris (9 p.m.)
  • EPIC KARAOKE: The Blues Room (9 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s (9 p.m.)
  • WITNESS THIS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • MATT FERTITTA: On the Half Shell
  • GEAUX DJ: L’Auberge Edge
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • RHYTHMS ON THE RIVER FEATURING JAMIE BERGERON & THE KICKIN CAJUNS : Front Street in downtown Morgan City (6:30 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Pat’s Atchafalaya Club (9 p.m.)
  • DJ PREMIERE: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • DJ FUSION: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville)
  • SATURDAY
  • RENDEZ-VOUS DES CAJUNS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • JOHNNY GILL: Mári Showroom at Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • DON RICH: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • GLEN TEMPLETON: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 9 p.m.)
  • WEBBIE: Strawberry’s Nite Club (Ponchatoula, 9 p.m.)
  • DJ PREMIERE: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • LYNN AUGUST: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville)
  • RUSTY METOYER & THE ZYDECO KRUSH: Café des Amis
  • SUNDAY
  • JAMIE BERGERON & THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • JR LACROSSE: Pat’s Atchafalaya Club (6 p.m.)
  • THURSDAY
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • BACH LUNCH WITH THE REVELERS: Parc Sans Souci (11 a.m.)
  • DOWNTOWN ALIVE! WITH ZYDECO RADIO: Parc Sans Souci (5:30 p.m.)
  • ANDREW MILL/THE 5AM RUMBLE STRIP/SABRA & THE GET RIGHTS: Feed N Seed (8 p.m.)
  • FEUFOLLET/BONSOIR CATIN: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • DRIVING SIDEWAYS: The Grouse Room (10 p.m.)
  • MAKERS REEL/DUSTIN GASPARD & THE FREETOWN SOUND: Artmosphere Bistro
  • SATURDAY
  • HOPEFEST FEATURING JOE BRYSON, WALTER MILLER, SOPHIE SALOPEK, KEITH FRANK, ON CALL, STRANGE THEORIES, HEY THANKS, CHARME, LOST BAYOU RAMBLERS, AND ROYAL TEETH: Parc International (Noon)
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • JOSH GRACIN/JARYD LANE: Feed N Seed (8 p.m.)
  • LILLYBRAVE/OH!KELLY/DELTA SEDO: Artmosphere Bistro (9 p.m.)
  • CEDRIC WATSON & BIJOU CREOLE/BRASS MIMOSA: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • SUNDAY
  • SYRUP FIRST COMEDY NIGHT PRESENTS LAURA SANDERS: JP’s Bar (8 p.m.)
  • RUNNER OF THE WOODS: Blue Moon Saloon (8 p.m.)
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • ANNIE & THE ROOSTERS: Café Vermilionville (6 p.m.)
  • DUSTIN GASPARD: Rhum Room (6 p.m.)
  • BROTHER WOLF/MOTHERSOUND: JP’s Bar (8 p.m.)
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (8:30 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere
  • THURSDAY
  • RHYTHMS ON THE RIVER FEATURING TODD O’NEILL: River Ranch Town Square (5:30 p.m.)
  • LAST HONKY TONK MUSIC SERIES: The Grouse Room (6 p.m.)
  • THREE37 BAND: The Grouse Room (9 p.m.)
  • 99 PLAYBOYS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • RARELUTH/HANK & CUPCAKES: Artmosphere Bistro

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • BEATS, RHYMES & PHIFE — A BENEFIT FOR THE NEW ORLEANS MUSICIANS CLINIC: The Joy Theater (Doors at 7:30 p.m.)
  • TRIBUTE TO TOUSSAINT: House of Blues (8 p.m.)
  • MAGGIE KOERNER/MINOS THE SAINT: Chickie Wah Wah (8:30 p.m.)
  • FRANKIE COSMOS/ESKIMEAUX/ANNA MCCLELLAN/GUTS CLUB: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • INTO IT. OVER IT./THE WORLD IS A BEAUTIFUL PLACE & I AM NO LONGER AFRAID TO DIE/THE SIDEKICKS/PINEGROVE: One Eyed Jacks (9 p.m.)
  • JOHNNY SKETCH & THE DIRTY NOTES/DAVE JORDAN & NEIGHBORHOOD IMPROVEMENT ASSOCIATION: Tipitina’s (10 p.m.)
  • FINFOX/THE JAK LOCKE ROCK SHOW/MICHAEL AARON: The Howlin’ Wolf Den
  • R.L. BOYCE WITH GUITAR LIGHTIN’ LEE AND HIS THUNDER BAND: The Circle Bar (10:30 p.m.)
  • SATURDAY
  • ALEXANDRA SCOTT/DAVE JORDAN/TANYA BOYD-CANNON: Louisiana Music Factory (2 p.m.)
  • 14TH ANNUAL EZRA OPEN: House of Blues (7:30 p.m.)
  • MUMFORD & SONS/BLAKE MILLS: Zephyr Field (8 p.m.)
  • BOBBY RUSH /COLIN LAKE: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • RUN FOR THE SHADOWS — AN EVENING OF BOWIE: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONYKY TONK REVUE/5 AM RUMBLE STRIP: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf (10 p.m.)
  • ELEVENS: The Republic (11 p.m.)
  • LAGNIAPPE FEATURING DJ RQ AWAY: Tipitina’s (11 p.m.)
  • KEITH BERNSTEIN AND KETTLE BLACK: Buffa’s (11 p.m.)
  • SUNDAY
  • THE CHURCH: House of Blues (7 p.m.)
  • HONEY ISLAND SWAMP BAND: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • MONDAY
  • ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • ACID MOTHERS TEMPLE/MOUNDS/DRUIDS: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • TV GIRL: The Circle Bar (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • KRISTIN DIABLE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • RINGO DEATHSTARR/DESERT MOUNTAIN TRIBE/SPRAWLING: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • DEERHUNTER/BITCHIN BAJAS: The Civic (Doors at 7 p.m.)
  • PARKER MILLSAP WITH TRAVIS LINVILLE: One Eyed Jacks (8 p.m.)
  • THE 9 SINGER-SONGWRITER SERIES: The Howlin’ Wolf Den (8:30 p.m.)
  • RICKETT PASS/BATH SALT ZOMBIES/DIRTY ROTTEN SNAKE IN THE GRASS/HELLABAMA/MICHAEL JAMES AND HIS LONESOME: Siberia (Doors at 8 p.m.)
  • MOTHERS/SEGO/STUDENT DRIVER: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • THURSDAY
  • LUTHER KENT: Covington Trailhead (5 p.m.)
  • BRINGIN’ DOWN THE HOUSE: House of Blues (6 p.m.)

PHIL DEGRUY & EMILY ROBERTSON: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

  • UMPHREY’S MCGEE/TAUK: The Joy Theater (7 p.m.)
  • SPEED BUMPS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • EARLY DAY MINERS/CARY HUDSON/SUNRISE PEOPLE: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • BRASS BED/COYOTES: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.