ROCK

FRIDAY

  • BISHOP ALLEN/JESSE MARCHANT: Chelsea’s Café

484 SOUTH BAND: Sullivan’s Ringside

SPEAKEASY/MOONSUGAR/ONION LOAF/BRASS MIMOSA: Northgate Tavern

  • HARVESTER/DEFACE/ODIOUS AB INTRA: Varisty Theatre
  • SOUTHERN STATES/THE MONELS: Red Star

SATURDAY

  • STRANGERS AND LIGHT/GRAVITY A TRIBUTE TO TALKING HEADS: Chelsea’s Café

BRASHER/BOGUE: Varisty Theatre

THURSDAY

  • TEEN HUSTLE/BAAK/GWAI: Chelsea’s Café

RAP/HIP-HOP

THURSDAY

  • WICK-IT THE INSTIGATOR/NIT GRIT: Varsity Theatre

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

PROJECT BRASS BAND: Chelsea’s Café

WEDNESDAY

  • AUGUST ALSINA/TESTIMONY LIFE: Varsity Theatre (sold out)
  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • LA. 1: VFW Hall (7 p.m.)
  • RHODES, DECKER AND HUBBARD: On the Half Shell (7 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Satterfield’s Landing (New Roads)
  • BLU ROUGE: Ahuuas Mexican Restaurant (7 p.m.)
  • LETTERS IN RED: Lava Cantina (10 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

  • LAVAPALOOZA WITH DYSFUNCTIONAL BONE, CAM PYLE, METAL SHOP AND WEREWOLF: Lava Cantina (1:30 p.m.-midnight)

SUNDAY

  • LA. 1: Canal Bank Club (Head of Island, 4 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Bueche’s Bar (False River)
  • OPEN MIKE: Brew Ha Ha (6 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)

MONDAY

  • E.O.W.: River Rat Bar and Grill (French Settlement)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

WEDNESDAY

  • ODDFELLOWS MUSIC FORUM WITH SUSAN OWENS AND JAY COPAS: The Londoner (7:30 p.m.)

THURSDAY

  • JACK HIGH: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

  • RYAN JENKINS: Satterfield’s Landing (New Roads, 5 p.m.)
  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

SATURDAY

  • KIRK HOLDER: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)

SUNday

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • CHRIS LEBLANC: Satterfield’s Landing (New Roads, 2 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • JODI JAMES AND JASON MARTIN: Red Star

MONDAY

  • CHARLIE HUGG: Satterfield’s Landing (New Roads, 2 p.m.)

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 Perkins Rowe (7:30 p.m.)

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSday

  • JUSTIN MCCOY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • PAT-E SALZETA: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • NICK ABRAHAM TRIO: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURS DAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Red Star

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

  • THE CARTOONS: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • THE CARTOONS: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

SUNDAY

  • JEFF DUNHAM: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)

THE CARTOONS: PARAGON CASINO PELICAN STAGE (MARKSVILLE, 9 P.M.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • RAD WAGON/CARBON POPPIES: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • GOLDMAN THIBODEAUX AND THE LAWTELL PLAYBOYS/LESA CORMIER AND THE SUNDOWN PLAYBOYS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • MAD DECENT BLOCK PARTY WITH DILLON FRANCIS AND OTHERS: Mardi Gras World
  • KIRK HOLDER: The Rusty Nail (10 p.m.)
  • VALARIE SASSYFRAS (7 P.M.)/MUTT, JUNIPER ROW (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • BEARRACUDA: One Eyed Jacks
  • LANDLADY: Hi-Ho Lounge
  • NATIVE ECHOES: Siberia
  • PRESHALL BRASS: Preservation Hall (8 p.m.)

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

LUTHER KENT: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)

AMANDA DUCORBIER: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (6 p.m.)

HERLIN RILEY QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • THE PRODUCERS: Southport Hall
  • JOSH PAXTON: The Bombay Club (7 p.m.)
  • STRUT: House of Blues
  • CHRIS MULE AND THE PERPETRATORS: Maple Leaf Bar
  • BENNY TURNER AND REAL BLUES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • GRAVITY A TRIBUTE TO TALKING HEADS WITH CLIFF HINES: Tipitina’s (10 p.m.)
  • CHUBBY CARRIER: d.b.a. (10 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • PLANET EARTH: Old U.S. Mint (2 p.m.)

SATURDAY

  • BENEFIT FOR CARIN GRABER WITH GEORGE PORTER JR. AND THE RUNNIN’ PARDNERS, TAB BENOIT, BONERAMA, FUNK MONKEY, THE BOOGIEMEN, DAVE FERRATO AND TCHOUPAZINE, JOHN MAHONEY BIG BAND, DAVE JORDAN BAND, DON VAPPIE AND THE CREOLE JAZZ SERENADERS AND MORE: Howlin’ Wolf (3 p.m.)
  • FLY MOLO/COBRA BRAINS/BRETT WELLER: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • YELEPHANTS/DONOVAN WOLFINGTON/POPE: One Eyed Jacks
  • PRESERVATION HALL-STARS BAND: Preservation Hall (8 p.m.)

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)

TIM LAUGHLIN TRIO: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (6 p.m.)

  • GERMAINE BAZZLE WITH LARRY SIEBERTH QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • BRASS-A-HOLICS: Blue Nile (10 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (9:30 p.m.)
  • TBA: The Bombay Club (9:30 p.m.)
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar
  • REBIRTH BRASS BAND: Tipitina’s (10 p.m.)
  • ALVIN YOUNGBLOOD HART AND MUSCLE THEORY: d.b.a. (11 p.m.)
  • JOE KROWN AND WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

SUNDAY

  • CINDY SCOTT QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SCORDATURA STRING BAND: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • PSYCHEDELIC WINTER (PINK FLOYD TRIBUTE): One Eyed Jacks
  • ST. PETER STREET ALL-STARS WITH LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues
  • CAJUN FAIS DO SO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • THE MUMBLES: d.b.a. (10 p.m.)
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar

MONDAY

  • BATHROBE BANDITOS (7 P.M.)/SOUTH JONES (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

GROOVESECT: Maple Leaf Bar

  • DANICA HART: The Bombay Club (7 p.m.)

TUESDAY

  • NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

THE MUMBLES: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

DAVID BOEDDINGHAUS: Windsor Court Hotel (6 p.m.)

  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • MICHAEL BRANLEY: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • JON RONIGER’S GYPSYLAND: Little Gem Saloon (8 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • SOUTHERN SYNCOPATERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • DANA ABBOT (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF MILES DAVIS (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • DAVID BOEDDINGHAUS: Windsor Court Hotel (6 p.m.)
  • FUNK MONKEY: Maple Leaf Bar

JOSH PAXTON: The Bombay Club (7 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

THURSDAY

  • JEFF DAVID PROJECT: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • KRIS TOKARSKI(5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

AMANDA DUCORBIER: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5 p.m.)

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH, ROLAND GUERIN AND JOHN GROS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

MARK WELIKY: Little Gem Saloon (5 p.m.)

JOHNNY ANGEL: Little Gem Saloon (8 p.m.)

TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

NEW ORLEANS NIGHTCRAWLERS: d.b.a. (10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.