ROCK/POP

FRIDAY

  • THE REMNANTS: On the Half Shell (7 p.m.)
  • PECKERNUT: Spanish Moon

SWAMP POP

FRIDAY

  • SWAMP POP MUSIC FESTIVAL WITH KENNY FIFE AND BAC TRAC; WARREN STORM, WILLIE T AND CYPRESS FEATURING TOMMY MCLAIN; AND DON RICH: Lamar Dixon Expo Center (Gonzales, 6 p.m.)

SATURDAY

  • SWAMP POP MUSIC FESTIVAL WITH BIG RIVER EXPRESS; T.K. HULIN AND G.G. SHIN WITH STEVE ADAMS; KENNY CORNETT AND KILLIN’ TIME; SOUTH 70 BAND; JUNIOR LACROSSE AND SUMTIN’ SNEAKY; AND RYAN FORET AND FORET TRADITION: Lamar-Dixon Expo Center (Gonzales, 10:30 a.m.)

BLUES/R&B

FRIDAY

  • GEORGE PORTER JR. AND HIS RUNNIN’ PARDNERS: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino atrium (6 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • BUDDY GUY: L’Auberge Casino & Hotel Baton Rouge (8 p.m.)

THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room

SUNDAY

  • HECTOR ANCHONDO: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • BLUES JAM WITH SUNDANZE AND E.O.W.: River Rats Bar and Grill (French Settlement)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • THE TOPCATS: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • ALLISON COLLINS BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • T-BOY AND JUST US: Rachel’s Lounge (Gonzales)

RED ARMES BAND: Jones Creek Café (7 p.m.)

  • CRS AND THE FORGETFULS: VFW Hall (South Choctaw Drive)
  • JARED PERCK: River Rats Bar and Grill (French Settlement, 9 p.m.)

SATURDAY

  • FLOYD BROWN: Coozan’s (9 p.m.)
  • AFTER 8: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • JOHN AUTIN: L’Auberge Casino 18 Steak (6 p.m.)

CARLO DITTA BAND: Magnolia Café (St. Francisville, 6 p.m.)

  • JOEL COOPER ROCK BAND SHOW: Lava Cantina (9 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Joe Joe’s Lounge (Port Allen, 2 p.m.)

LEAUXCO: River Rats Bar and Grill (French Settlement, 9 p.m.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: The Bear’s Den (Morganza)

  • MUDDY RIVER BAND: Backstreet Lounge (9 p.m.)

sunday

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)
  • BONNIE AND CLYDE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • RHETT GUILLOT: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • UNITED WE JAM: Lava Cantina (8 p.m.)

ACOUSTIC/ SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • RUSTY YATES: Bin 77 (8 p.m.)
  • BRINT ANDERSON: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • DANE MONIC: Spanky’s Daiquiris (Praireville, 9 p.m.)
  • SEA: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SATURDAY

  • CONTRA DANCE WITH MUSIC BY KENDALL AND PETE: St. Alban’s Chapel (Highland and Dalrymple, 5 p.m.)
  • TERRI HENDRIX AND LLOYD MAINES/DOROTHY LEBLANC: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • DAMON KING: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSDAY

  • KIRK HOLDER: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • AMBER RAE: Restaurant IPO (6:30 p.m.)
  • JUDE DUPONT AND MIKE TRAMONTE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • RESTLESS HEART: Texas Club

SATURDAY

  • SCOTTY MCCREERY: Blue Bayou/Dixie Landin’ (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: St. James Episcopal Church (7 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • JOHN GRAY JAZZ TRIO: L’Auberge Casino (11 a.m.)

HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

TUESDAY

  • HOT CLUB OF BATON ROUGE: Chelsea’s Café

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE WITH J.C.: Chuck’s Lounge (Addis)

SUNDAY

  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)

TUESDAY

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • MIKE HOGAN: Satterfield’s Landing (New Roads, 5 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • THE STRANGERS: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)

SATURDAY

  • JIM AND JAMES LINDEN HOGG: Louisiana Folk Life Festival (Natchitoches)
  • BUBBA PLAUCHE: Satterfield’s Landing (New Roads, 4 p.m.)

ELVIN KILLERBEE BAND: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)

GENE WATSON: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)

SUNDAY

  • CHARLIE HUGG: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • THE TEMPTATIONS: Evangeline Downs Racetrack and Casino
  • CEUVAL/LARECOLTE CAJUN BAND: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • MATTHEW EWING: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

  • KEVIN NAQUIN AND THE OSSUN PLAYBOYS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • DELFEAYO MARSALIS SEXTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SARAH GROMKO: Pearl Wine Co. (8:30 p.m.)
  • CECILIA ZABALA/TAWNGARAMA: Sunset on the Landing (foot of Columbia Street, Covington, 6 p.m.)
  • BAD MOON LANDER/DAVE CROCKETT AND THE WILD FRONTIER: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATERS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PAPA MALI/MIKE DILLON BAND: Tipitina’s (10 p.m.)
  • CRACKING UP NOLA: House of Blues
  • JESSIE MCBRIDE AND NEXT GENERATION: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues (7:30 p.m. and 10 p.m.)
  • SUMMER OF FUNK JAM WITH DJ SOUL SISTER AND DISKO OBSCURA: One Eyed Jacks

LUCAS DAVENPORT: Buffa’s (5 p.m.)

  • GREG SCHATZ: Buffa’s (8 p.m.)
  • R&R MUSIC GROUP: Buffa’s (11 p.m.)
  • DAMN HIPPIES: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • MIKE TRUE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • BLUES IN DA POCKET: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • DAVE AND THE GANG: Neutral Ground Coffeehouse (11 p.m.)
  • GROOVY 7: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

CHRIS MULÉ BAND: Maple Leaf Bar (10:30 P.M.)

  • LEON “KID” CHOCOLATE BROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BURLESQUE BALLROOM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, midnight)
  • WATSON’S THEORY: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)
  • NEW BREED BRASS BAND: d.b.a. (10 p.m.)

Saturday

  • THE AVETT BROTHERS/OLD CROW MEDICINE SHOW: Champions Square
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • JASON MARSALIS AND THE BGQ EXPLORATION: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. AND HIS RUNNIN’ PARNDERS: d.b.a. (11 p.m.)
  • COL. BRUCE HAMPTON: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • TOPSY CHAPMAN AND SOLID HARMONY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • FIFTH SWITCH/STEREO FIRE EMPIRE: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • JESSIE MCBRIDE AND NEXT GENERATION: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (9:30 p.m.)
  • MORNING 40 FEDERATION: One Eyed Jacks
  • DAVID AND ROSELYN: Buffa’s (5 p.m.)
  • THE ROYAL ROUNDERS: Buffa’s (8 p.m.)
  • MS. MEKK: Buffa’s (11 p.m.)
  • CLINT KAUFMANN: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • JOE CAT: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • LO FABER: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • VINCE VANCE AND THE VALIANTS: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • THE BIRTHDAY CONCERT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • KEHLANI/PELL: House of Blues (8 p.m.)

Sunday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • POWERPUFF SHAKE THEIR STUFF: One Eyed Jacks
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • JAZZ YOUTH SHOWCASE WITH MILES LYONS: Buffa’s (4 p.m.)
  • NEW ORLEANS STEAMCOG ORCHESTRA: Buffa’s (7 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • YOUTH MUSIC WORKSHOP WITH JOHNNY VIDACOVICH: Tipitina’s (1 p.m.)
  • CAJUN FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)

Monday

  • SMASHING PUMPKINS/MARILYN MANSON: Champions Square
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LAUREN STRUM’S PIANO NIGHT (7 P.M.)/SOUTH JONES (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • COLIN LAKE: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

Tuesday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MIKE DOUSSAN BAND: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • TOM HENEHAN: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 9 p.m.)
  • MICHAEL LIUZZA: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • ILA RONDEAU AND MARK MCCREARY: St. Charles Avenue Baptist Church (7100 St. Charles Ave., 7:30 p.m.)
  • CECILIA ZABALA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • ROBIN BARNES: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (7 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

Wednesday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • OPEN FIELDS (7 P.M.)/MAJOR BACON (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • OPEN MIC: Buffa’s (7 p.m.)
  • BAG OF DONUTS: Algiers Ferry Landing (5:30 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • YOUNG READERS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 10 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SWING-A-ROUX: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • COLE WILLIAMS (OF PIMPS OF JOYTIME): Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)?

IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)?

  • LISTENING ROOM: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • WASHBOARD CHAZ BLUES TRIO: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

Thursday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LOUIS FORD: Preservation Hall (8 p.m.)

DAVIS COEN (6:30 P.M.)/KB BONUS (9 p.m.): Banks Street Bar and Grill

  • BRENER: House of Blues
  • CLINT JOHNSON: Buffa’s (8 p.m.)
  • BAD OYSTER BAND: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • JOHN RANKIN, DON VAPPIE AND CLARENCE JOHNSON: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • NATHAN AND THE ZYDECO CHA-CHAS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • ROAMIN JASMINE: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • EGG YOLK JUBILEE: d.b.a. (7 p.m.)
  • SMOKIN’ TIME JAZZ CLUB: d.b.a. (10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.