• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • CHOKE WITH BROKEN BY THE BURDEN/BIG FRANK/THE ENCLAVE: Varsity Theatre (6 p.m.)
  • THE BEDLAMVILLE TRIFLERS: Magnolia Cafe (St. Francisville, 7 p.m.)
  • BRINT ANDERSON: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • KNUCKLES AND PUSHPLAY DOUBLE BIRTHDAY BASH: Cadillac Cafe (8 p.m.)
  • JULIAN PRIMEAUX: Beauvoir Park (8 p.m.)
  • GLOWRAGE: The Texas Club (8 p.m.)
  • THE MICHAEL FOSTER PROJECT: The Pelican Bar (8:30 p.m.)
  • LIVE MUSIC: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • SAM I AM & SEAN PAUL OF THE YOUNGBLOODZ LIVE IN CONCERT: Club Bella Noche (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • NICE DOG/CLOVE/TUTELAGE: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • THE CAVEMEN/NEAT/LOUDNESS WAR/JAMIE AND THE FINE DIVINE: Spanish Moon (9 p.m.)
  • DISCO DEVILS MONTHLY: Hound Dogs (9 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY & BLAINE: Franks Grill & Bar (Prairieville)
  • T-BOY & JUST US: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • CYNDER ROAD BAND: On the Half Shell
  • SATURDAY
  • PRIDEFEST: Baton Rouge River Center (1 p.m.)
  • RED ARMES BAND: Papi’s Mexican Cuisine (Denham Springs, 6:30 p.m.)
  • KELLIE PICKLER: Dixie Landin’ (7 p.m.)
  • CASEY COURVILLE: Magnolia Cafe (St. Francisville, 7 p.m.)
  • ROOTS & DANCEHALL REGGAE SPLASH: Buddy Stewart Memorial Music Foundation (8 p.m.)
  • THE REMNANTS: The TimeOut Lounge (8 p.m.)
  • THE MIDTOWN MEN: L’Auberge (8 p.m.)
  • PARTY FOR A PURPOSE: Ruffins’ Downtown Daiquiri Lounge (8 p.m.)
  • CHRISTINA OCMAND: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • ODIOUS AB INTRA/TWINSPAN/GNAR WORLD ORDER: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • LA. 2: Club Coozan (9 p.m.)
  • JAM CRACKER — THE ALL OUT BAND: Fred’s on the River (Port Vincent, 9 p.m.)
  • BRING BACK MYSPACE TOUR: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • CONTRAFLOW: Park Place (Gonzales, 9 p.m.)
  • ODIOUS AB INTRA/TWINSPAN/GNAR WORLD ORDER: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • ISLAND FEVER: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • THE CROWE SHOW: Lava Cantina (10 p.m.)
  • VENTRUSS/THE SHAKE BACKS & BROTHER JAC: Spanish Moon
  • TRAINWRECK UNPLUGGED: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • MIKE HOGAN: On the Half Shell
  • SUNDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH DAVID HARRIS JR. TRIO: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • LA — LAST HONKYTONK MUSIC SERIES: Tin Roof Brewing Company (5 p.m.)
  • FADE THE FLOW SUNDAYS HIP-HOP CLOSED MIC/EMCEE SHOWCASE: UpperCuts Barbershop (7 p.m.)
  • WWE LIVE: Baton Rouge River Center (7 p.m.)
  • LIVINGSTON TAYLOR: Manship Theatre (7 p.m.)
  • MONDAY
  • MICHAEL FOSTER PRESENTS RED BEANS & RICE MONDAYS: The Roux House (6 p.m.)
  • CINDI DIMARCO: TimeOut Lounge (6 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • KARAOKE WITH DJ SHOWTIME: Mango’s Daiquiri’s (8 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon
  • WEDNESDAY
  • LADIES NIGHT KARAOKE: Lava Cantina (7 p.m.)
  • PINKO/BABS/SHIRT MELT: Baton Rouge Music Studios, LLC (8 p.m.)
  • “HALL OF FAME” BLUES JAM: The Blues Room (9 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • THURSDAY
  • HOT SUMMER NIGHTS AND COOL JAZZ: Recital Hall at LSU School of Music (7:30 p.m.)
  • LIVE MUSIC: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • FUEL PLUS AEGES AND STARTISAN: The Texas Club (8:30 p.m.)
  • HENRY TURNER JR.: Henry Turner Jr.’s Listening Room at Bar 102 (8 p.m.)
  • LISTENING PARTY — A COMEDY SHOW #7: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (8 p.m.)
  • KARAOKE WITH DJ SHADOW: Mango’s Daiquiri’s
  • DELETE COMEDY OPEN MIC NIGHT: The Station (8:30 p.m.)
  • WALL OF EARS/PARTICLE DEVOTION/HEAVY MANTLE/LONGSHANKS/PLUS AMAZING VISUAL ARTISTS: Spanish Moon (9 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • LADIES NIGHT WITH GEAUX DJ: L’Auberge Edge
  • BLUES JAM: Phil Brady’s
  • KIRK HOLDER: On the Half Shell
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • JAMES DERING: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • REUBEN RIVERA: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: Mules Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • DJ FUSION: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)
  • DJ PREMIERE: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SATURDAY
  • JAMES DERING: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • AN EVENING OF FRIENDS IN PERFORMANCE: Julien Poydras Center (New Roads, 6:30 p.m.)
  • DAVID GREELY: Joie de Vivre Café (Breaux Bridge, 7 p.m.)
  • CLAY WALKER: Mari Showroom at Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • REUBEN RIVERA: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • JARYD LANE: Levee Landing (8 p.m.)
  • NIK-L-BEER: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • MAIT’N HAMMOND: Augustine’s of Hammond (9 p.m.)
  • WAYNE TOUPS: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, 9 p.m.)
  • AVERY MICHAELS: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)
  • DJ PREMIERE: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • DALE SELLARS & BACKROADS: Bueche’s Bar
  • SUNDAY
  • HORACE TRAHAN & THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • LA.2: Canal Bank Club (4 p.m.)
  • FORET TRADITION: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)
  • THURSDAY
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • LORETTA LYNN: Mari Showroom at Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • SCOTT ACADEMY: Heymann Center (6 p.m.)
  • BROTHER JAC & THE SHAKE BACKS: Artmosphere (8 p.m.)
  • SMOOV RAS & THE REFLECTION/BRASS MIMOSA: Feed N Seed (9 p.m.)
  • HANK AND CUPCAKES WITH PAGODA MAMBO: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • SATURDAY
  • AUDITIONS FOR THE ODD COUPLE: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (11 a.m.)
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • SILVERBACKS IMPROV THEATER: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (8 p.m.)
  • SICKBAY PRESENTS FEATURING ADAM TORRES/PLUSH CLAW AND MAN IS FLOWER: Feed N Seed (9 p.m.)
  • THE CAVEMEN & NEAT (HOMECOMING) WITH LOUDNESS WAR: Artmosphere (9 p.m.)
  • CHRIS ARDOIN: Warehouse 535 (9:30 p.m.)
  • CHILL FACTOR: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • SUNDAY
  • CREOLE CULTURE DAY: Vermilionville (10 a.m.)
  • AUDITIONS FOR THE ODD COUPLE: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (1 p.m.)
  • CEDRYL BALLOU & THE ZYDECO TRENDSETTERS: Vermilionville (3 p.m.)
  • LIZ TRAHAN: Heymann Center (3:15 p.m.)
  • MONDAY
  • ZUMBA: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6 p.m.)
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • RYAN SCHOOL OF IRISH DANCE: Cite des Arts (3:30 p.m.)
  • JASON MRAZ: Acadiana Center for the Arts (8 p.m.)
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • FRENCH CHORUS: Cité des Arts (6 p.m.)
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (8:30 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • THURSDAY
  • RYAN SCHOOL OF IRISH DANCE: Cite des Arts (3:30 p.m.)
  • ZUMBA: Cité des Arts (6:30 p.m.)
  • ROZWELL KID WITH WOOZY/PUDGE/NEAT: Feed N Seed (7:30 p.m.)

TERRY AND THE ZYDECO BAD BOYS: BLUE MOON SALOON (9:30 P.M.)

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • SEASON OF FESTIVALS — BONNAROO LIVESTREAM PARTY WITH RED BULL TV: Gasa Gasa (4 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • RIK SLAVE’S COUNTRY PERSUASION: Circle Bar (7 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ & ALEX MCMURRY “SONG SWAP”: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • LEROY JONES: Palm Court Jazz Cafe (8 p.m.)
  • HOUSE OF THE YOUNG — SUMMER ’16: House of Blues (9 p.m.)
  • GAL HOLIDAY & THE HONKY TONK REVUE: Circle Bar (9:30 p.m.)
  • THE OBSESSED/KARMA TO BURN/SIERRA/EAT THE WITCH: Siberia (9:30 p.m.)
  • NO IDEA: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • THE UGLY: The Howlin’ Wolf (10 p.m.)
  • VIEWS/FEATURING DJ BZRK: Republic (10 p.m.)
  • RAW OYSTER CULT: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • SATURDAY
  • NICK JAINA/STEPHANIE NILLES: Siberia (6 p.m.)
  • MEGAN RILEY/CHRIS POLACHECK: Circle Bar (7 p.m.)
  • FLEUR DE TEASE PRINCE TRIBUTE: One Eyed Jacks (8 p.m.)
  • THE GENTLEMEN EXPERIENCE FEATURING MARK CAESAR/RAHIM GLASPY AND BRANDON TARELL: The Howlin’ Wolf (8 p.m.)
  • ERICA FALLS SUMMER RESIDENCY: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • JOHN “PAPA” GROS BAND/THE CROOKED VINES: Tipitina’s (9 p.m.)
  • ST. LUCIA WITH KIND: Civic Theatre (9 p.m.)
  • LOUISIANA SPICE: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • THE DIRTY STREETS/SLOW SEASON/SUNRISE: SUNSET: Siberia (10 p.m.)
  • UNIQUITY STILL BANDTASTIC EDITION WITH ELLIOT LUV AND LOVE TRAIN PLUS ALABASTER STAG AND KAYLA JASMINE: The Howlin’ Wolf (10 p.m.)
  • BELLRINGER/ALIEN KNIFE FIGHT/DINOLA: Circle Bar (10 p.m.)
  • WILL VANCE AND THE KINFOLK: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • ELEVENS FEATURING SNBRN: Republic (11 p.m.)
  • SUNDAY
  • GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • THE ASYLUM CHORUS: Siberia (6 p.m.)
  • PAT FLORY & MIKE KERWIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LOS RABANES: House of Blues (7 p.m.)
  • MICAH MCKEE & LITTLE MAKER/BLIND TEXAS MARLIN: Circle Bar (7 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE & THE LITTLE BIG HORNS QUARTET: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • COUNTRY NIGHT WITH DJ PASTA: Circle Bar (9:30 p.m.)
  • WAX IDOLS/KING WOMAN/DRUIDS: Siberia (10 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • MONDAY
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • WWE RAW: Smoothie King Center (6:30 p.m.)
  • PHIL THE TREMOLO KING: Circle Bar (7 p.m.)
  • STEVE GUNN & THE OUTLINERS/PROMISED LAND SOUND: Gasa Gasa (7 p.m.)
  • LAUREN STURM’S PIANO SHOWCASE: Banks Street Bar (7 p.m.)
  • ANDREW DUHON: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE POPPY FIELD: Circle Bar (9 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • CARL LEBLANC: Circle Bar (6 p.m.)
  • SELENA GOMEZ: Smoothie King Center (6:30 p.m.)
  • WALL OF EARS/VON MOZES/THURSDAY NIGHT TRASH/LILLY BRAVE: Gasa Gasa (7 p.m.)
  • DARK & SHINY ~ A NIGHT OF GOTH, INDUSTRIAL-DANCE & EROTIC THRILLERS WITH DJ LINGERIE & C-BOY: Circle Bar (9:30 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • THE GERANIUMS: Circle Bar (5 p.m.)
  • THE IGUANAS: Circle Bar (7 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE & TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JOE KROWN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • WHITE REAPER WITH PUDGE AND NEAT: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • DEEP LISTENING WITH M. BEVIS/JACQUIE UFO: Circle Bar (10 p.m.)
  • THEM EVILS/MAX PAIN AND THE GROOVIES/U.S. NERO/TBA: Siberia (10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar (10 p.m.)
  • THURSDAY
  • JEREMY JOYCE: Circle Bar (7 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • PINKO/HEAVY SLEEPER/DENTIST RODMAN: Siberia (10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.