BATON ROUGE

FRIDAY

  • PETER DUFFIELD: Monjunis Italian Restaurant (6:30 p.m.)
  • JOHN AUTIN: L’Auberge Casino (7 p.m.)
  • BONNIE AND CLYDE: Bin 77 (7 p.m.)
  • OLD DAWGS: On the Half Shell (7 p.m.)
  • ZOMBIE PROM 7 FEATURING THE HITCHHIKER, JASON MARTIN AND SLOW KNIVES: Brickyard South (7 p.m.)
  • CALEB ELLIOT: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • CRS AND THE FORGETFULS: Georges (George O’Neal location, 7:30 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Jim’s Place (Ventress, 8 p.m.)
  • JOHN RUTHERFORD: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • THE STRANGERS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • THE LONG NECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • ALISON COLLINS BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • BEATLES VS. STONES — MASKED BAND BALL: Chelsea’s Café (10 p.m.)
  • THE EASY/YUGEN: Happy’s Downtown (10 p.m.)
  • 80S NIGHT HALLOWEEN WITH RARELUTH: Spanish Moon
  • JOHN MORGAN: Texas Club
  • THE BLUES ALL-STARS: The Blues Room
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • CRS AND THE FORGETFULS: Greater Baton Rouge State Fair (2 p.m.)
  • THE STRANGERS: Bin 77 (7 p.m.)
  • COLD GRITS: On the Half Shell (7 p.m.)
  • PACIFICO: Bottle and Tap (7 p.m.)
  • OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • LA NIGHTS: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • HIP-HOP HOORAY: Lava Cantina (9 p.m.)
  • SPOOKAPALOOZA: Texas Club
  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room
  • KARAOKE WITH JC: Chuck’s Lounge (Addis)
  • THE REMNANTS: Phil Brady’s
  • BOOTY WERK: Spanish Moon
  • DALE SELLARS AND BACKROADS: Daiquiri Diner
  • DREAD HORSE: Chelsea’s Café

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • BLU ROUGE: Perkins Rowe courtyard (12:30 p.m.)
  • SONGWRITER SUNDAY HOSTED BY TONY COBB: Hotel Indigo (1 p.m.)
  • RUSTY YATES: North Boulevard Town Square (2 p.m.)
  • HEMINGBOUGH BLUES FESTIVAL FEATURING JUMPIN’ JOHNNY SANSONE, LUTHER KENT, GREGG WRIGHT, CHRIS LEBLANC, KIKI LYNELL, OSCAR “HARPO” DAVIS, THE DELTA DRIFTERS, BRYAN ROMANO, JOHN GRAY, CHRIS BELLEAU AND BETSY BRAUD: Hemingbough (St. Francisville, 12:30 p.m.-6:30 p.m.)
  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)
  • SELWYN COOPER: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • THE MENZINGERS/MEWITHOUTYOU/PIANOS BECOME THE TEETH/RESTORATIONS: Spanish Moon
  • MICHAEL O’CONNER AND JEFF PLANKENHORN: Red Dragon Listening Room

MONDAY

  • CINDI DIMARCO: Italian Bowl Restaurant (Prairieville, 6 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)
  • MICHAEL FOSTER PRESENTS ROGER LEWIS OF THE DIRTY DOZEN: Boudreaux and Thibodaux’s

TUESDAY

  • ROSS HOPPE: Time Out Lounge (5 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • CAPITAL CITY SONGWRITERS SONG CIRCLE: East Baton Rouge Parish Library (7711 Goodwood Blvd., 7 p.m.)
  • OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon

THE FUNKY KNUCKLES: Chelsea’s CText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Colorafé

WEDNESDAY

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • RAHEEM DEVAUGHN AND LEELA JAMES PRESENT LOVE ’N’ SOUL EXPERIENCE: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room

ED SCHRADER’S MUSIC BEAT: Chelsea’sText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Color CafText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré

  • KARAOKE: Spanish Moon

THURSDAY

  • BUBBA PLAUCHE: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • HENRY TURNER JR., FLAVOR AND FRIENDS: Henry Turner Jr. Listening Room at Belle of Baton Rouge Casino (102 France St., 8 p.m.)
  • WHISKEY MYERS: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING AREAS

SATURDAY

  • SLASH WITH MYLES KENNEDY AND THE DESTROYERS: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

THURSDAY

  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • BACH LUNCH WITH LES FRERES MICHOT: Parc Sans Souci (11:15 a.m.)
  • DOWNTOWN ALIVE! WITH KEITH FRANK AND THE SOILEAU ZYDECO BAND: Parc Sans Souci (5 p.m.)
  • JOJO REED AND THE HAPPY HILL ZYDECO BAND: Liberty Theatre (Eunice, 6 p.m.)
  • BLACKPOT FESTIVAL COREY LEDET, DJOUKIL, CREOLE STRING BEANS SWAMP POP REVUE, PINE LEAF BOYS, LEYLA MCCALLA AND OTHERS: Vermilionville (6:30 p.m.)
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Portillo (7 p.m.)
  • ROYAL TEETH/SOCIAL CIRCLE: Feed & Seed (9 p.m.)
  • LILLY BRAVE/BABY BEE: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • DOUBLEWIDE/THE ROEBUCKS: Artmosphere

SATURDAY

  • BLACKPOT FESTIVAL WITH THE REVELERS, LITTLE FREDDIE KING, TRIBUTE TO JILLIAN JOHNSTON FEATURING THE FIGS, AURORA NEALAND AND THE ROYAL ROSES, ROY BOOK BINDER AND MANY OTHERS: Vermilionville (11 a.m.)
  • BRASS MIMOSA: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • DERRICK SAVOIE/MACHETE: Artmosphere

SUNDAY

  • TRAVIS MATTE AND THE KINGPINS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • ROSE HOFFMAN CORMIER BENEFIT FEATURING THE MICHOT COURVILLE CAJUN BAND: Blue Moon Saloon (4 p.m.)
  • BLACKPOT FESTIVAL APPRECIATION PARTY WITH PRESTON FRANK AND THE FRANK FAMILY BAND: Lakeview

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • VOODOO MUSIC + ARTS EXPERIENCE FEATURING FLORENCE + THE MACHINE, MODEST MOUSE, JASON ISBELL, RYAN BINGHAM, METRIC AND MANY OTHERS: City Park (11 a.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • THE BROWNCOATS: Buffa’s (6 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: d.b.a. (6 p.m.)

LUCIEN BARBARIN, KEVIN LEWIS AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

PRES HALL BAND WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

  • DR. SICK: Buffa’s (8 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • WILL KIMBROUGH/GRAYSON CAPPS/CARY HUDSON: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burguny Bar (9 p.m.)
  • THE TOPCATS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • LUTHER DICKINSON, ROOSEVELT COLLIER, TERRENCE HIGGINS AND ERIC VOGEL: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • HONEY ISLAND SWAMP BAND MONSTER’S BALL WITH FUNK MONKEY, PAPA MALI AND MORE: Tipitina’s (11 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: d.b.a. (11 p.m.)
  • RED HOT JAZZ BAND: Buffa’s (11 p.m.)
  • BAD GIRLS OF BURLESQUE: House of Blues
  • ODESZA/KASBO/LOUIS FUTON: The Joy Theater
  • THE GROWLERS: One Eyed Jacks
  • ROBERT COTTON BAND: Maison Blues (Slidell)

SATURDAY

  • VOODOO MUSIC + ARTS EXPERIENCE FEATURING OZZY OSBOURNE WITH GEEZER BUTLER, TOM MORELLO AND SLASH, PUBLIC IMAGE LTD., JANE’S ADDICTION, GIORGIO MORODER; PEACHES, SANTIGOLD, BABES IN TOYLAND, NINA LAS VEGAS, FANTASTIC NEGRITO AND MANY MORE: City Park (11 a.m.)
  • MELANIE GARDNER: Buffa’s (5 p.m.)
  • BRIAN O’CONNELL AND CHUCK BADIE WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • ARSENSE DELAY: Buffa’s (8 p.m.)
  • AMY WINEHOUSE TRIBUTE: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • WISEGUYS/THE YAT PACK: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • ENDLESS NIGHT VAMPIRES BALL: House of Blues (10 p.m.)
  • TANK AND THE BANGAS: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: Snug Harbor (10 p.m.)
  • MONSTER BASH WITH JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • GALACTIC/NEW BREED BRASS BAND: Tipitina’s (11 p.m.)
  • EARPHUNK: d.b.a. (11 p.m.)
  • SWAMP KITCHEN: Buffa’s (11 p.m.)
  • MASTODON/CORROSION OF CONFORMITY: Civic Theatre
  • QUINTRON AND MISS PUSSYCAT/PEACHES/WHITE MYSTERY/DJ PASTA: One Eyed Jacks
  • REDLINE: Maison Blues (Slidell)

SUNDAY

  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • VOODOO MUSIC + ARTS EXPERIENCE FEATURING DEADMAU5, ZAC BROWN BAND, CHANCE THE RAPPER, THIRD EYE BLIND, THE CULT, BRO SAFARI AND MANY MORE: City Park (11 a.m.)
  • JAZZ YOUTH SHOWCASE: Buffa’s (4 p.m.)
  • TED HEKFO: 30/90 (5 p.m.)
  • DAY OF THE DEAD CONCERT WITH QUINTRON’S WEATHER WARLOCK, BABES AND TIMMY’S ORGANISM: Bywater neighborhood port (5 p.m.)
  • FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Rock ’n’ Bowl (5:30 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • PERDIDO JAZZ BAND: Buffa’s (7 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)?germaine bazzle: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • LUCIEN BARBARIN AND SUNDAY SWINGSTERS AND MARK BRAUD: Palm Court JazzText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Color CafText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré (8 p.m.)
  • DARRIAN DOUGLAS AND THE SESSION: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • KING JAMES AND THE SPECIAL MEN/DJ RQ: Preservation Hall (10 p.m.)
  • C.C. ADCOCK AND THE LAFAYETTE MARQUIS/KRISTIN DIABLE: d.b.a. (10 p.m.)
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • JAMMIN’: Maison Blues (Slidell)

MONDAY

  • PERCUSSION WORKSHOP FOR CHILDREN AGES 10-16: Bywater neighborhood port (4 p.m.)
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m.)
  • MONTY BANKS: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • THE HEARD: Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ERICA FALLS: d.b.a. (10 p.m.)
  • SUBJECTIVE CONCEPTS/STRANGE WILDS: Siberia

TUESDAY

  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s (6 p.m.)
  • MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • OTRA: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MARIA MULDAUR AND THE RED HOT LOUISIANA BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • BRAD MEHLDAU: George and Joyce Wein Jazz and Heritage Center (8 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

  • LAGWAGON/RUNAWAY KIDS/PEARS: House of Blues

WEDNESDAY

  • DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • NEW POLITICS/ANDREW MCHAHON/THE GRISWOLDS/LOLO: House of Blues (6 p.m.)
  • MAX/KENZIE NIMMO/CALL ME KARIZMA: House of Blues (6:30 p.m.)
  • LYNN DRURY: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • OPEN MIC WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • CARL LEBLANC: UNO Sandbar in the Cover (Founders Road, UNO, 7 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LARS EDEGRAN, TOPSY CHAPMAN AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CHUBBY CARRIER: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • KHRIS ROYAL AND FRIENDS: Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

THURSDAY

  • ALEXANDRA SCOTT AND JOSH PAXTON: Buffa’s (5 p.m.)
  • ASHLIN PARKER TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • DEBBIE DAVIS AND THE MESMERIZERS: Botanical Garden (City Park, 6 p.m.)
  • NYCE: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • MADISEN WARD AND THE MAMA BEAR/FIREKID: House of Blues (7 p.m.)
  • JAMES MARTIN QUARTET: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • MAYHEM/WATAIN: One Eyed Jacks (7 p.m.)
  • JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)
  • REHEEN DEVAUGHN AND LEELA JAMES: House of Blues (7 p.m.)
  • JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • CHARLIE FARDELLA AND THE CRESCENT CITY JOYMAKERS AND TIM LAUGLIN: Palm Court Jazz Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColorCafText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré (8 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT AND AURORA NEALAND: Buffa’s (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MAGNIFICENT 7: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • MISS WENDY/DINOLA: d.b.a. (10 p.m.)
  • THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND FRIENDS: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.