ROCK

FRIDAY

  • JAWZ COMMAND/VENTRUSS/BIG FRANK: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • 4 LAYNE HIGHWAY: Cypress Lounge (Walker)

SATURDAY

  • BOYFRIEND: Spanish Moon

BLUES/RHYTHM- AND-BLUES

FRIDAY

  • TEDDY’S 69TH BIRTHDAY WITH LARRY GARNER: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • J.J. JOHNSON: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • TYRESE/K. MICHELLE: Baton Rouge River Center Arena
  • BOBBY RUSH/OMT: Belle of Baton Rouge Casino atrium
  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (noon)
  • UTLIMATE MARDI GRAS FESTIVAL AFTER-PARTY WITH HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND GUESTS: The Blues Room (9 p.m.)

TUESDAY

  • JONATHON “BOOGIE” LONG BLUES JAM: Big Heads

WEDNESDAY

  • CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS HALL OF FAME BLUES JAM: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • AFTER 8: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • ULTIMATE MARDI GRAS PRE-PARTY WITH HENRY TURNER JR. AND JAH NICENESS: Coco Bongo (602 Main St., 10 p.m.)
  • BIG DADDY T: On the Half Shell (7 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Club Coozan (9 p.m.)
  • WHISKEY RIVER BAND: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • MAGNOLIA: Lava Cantina (9 p.m.)
  • LANE SIMMONS: Big Heads

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Magnolia Café (St. Francisville)

SATURDAY

  • JOHNNY MATHIS: River Center Theatre for the Performing Arts (sold out)

NED FASULLO & THE FABULOUS BIG BAND ORCHESTRA: Lyceum Ballroom (124 Third St., 10:30 p.m.)

  • THE REMNANTS: Phil Brady’s (3 p.m.)
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • ORGANIC RADIO: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • RUSTY YATES: L’Auberge Casino 18 Steak Bar (8 p.m.)

ULTIMATE LOUISIANA MARDI GRAS PARTY FEATURING RONNIE HOUSTON BLUES JAM WITH SMOKEHOUSE AND MAMI PORTer, JONATHON “BOOGIE” LONG AND ERNIE VINCENT (10 A.M.)/THE GREATER BATON ROUGE MARCHING DRUM CORPS AND DANCETTES (10:45 A.M.)/YMCU (11:30 A.M.)/SCOTTISH BATON ROUGE PIPES AND DRUM BAND (NOON)/THE URBAN GYPSIES (12:45 P.M.)/JOHNNY MIDNITE AND THE SLOWSTARTERS (1:15 P.M.)/NICOLE GARBATI (1:45 P.M.)/CARLO DITTA (2:15 P.M.)/ANGELIQUE (2:35 P.M.)/RAS WAYNE VICKS (2:34 P.M.)/JAH NICENESS (3:05 P.M.)/LEILANI (3:25 P.M.)/THE WILD MOHICANS MARDI GRAS INDIANS (3:40 P.M.)/MONICA OLIVIER (4:45 P.M.)/HENRY TURNER JR. AND FLAVOR (5:25 P.M.): North Boulevard Town Square (10 a.m.-6 p.m.)

T BOY AND JUST US : Rachel’s Lounge (Gonzales)

  • LETTERS IN RED: Lava Cantina (9 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • WIL WESLEY BAND: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Old River Landing

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • JOEL COOPER: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • MIKE TRAMONTE AND CAM PYLE: L’Auberge Casino Edge bar (9 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: Lava Cantina (8 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • JOE NICHOLS/GEORGE NAVARRO: Texas Club

JAZZ

SUNDAY

  • HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

TUESDAY

  • MICHAEL FOSTER PROJECT: L’Auberge Casino promenade (noon)

THURSDAY

  • DOLO JAZZ SUITE: Spanish Moon

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • THE ROUTH BROTHERS: Hollywood Casino
  • KIRK HOLDER: Bacchus Bistro (8 p.m.)
  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • 5 CARD CHARLIE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • MARCUS OUBRE: Hollywood Casino

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ANDREW AND BUCK: Big Heads

THURSDAY

  • KIRK HOLDER: Churchill’s (9 p.m.)
  • BUBBA PLAUCHE: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • AMBER RAE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (9 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (6 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

SATURDAY

  • FLOYD BROWN: River Rats (Maurepas, 8 p.m.)
  • THE O’JAYS: Paragon Casino (Marksville)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • JAM SESSION: Cajun Campground (Eunice, 7 p.m.)

SATURDAY

  • TRACE ADKINS: Cypress Bayou Casino (Charenton)
  • CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (9 a.m.)

SUNDAY

  • GENA DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

MIDNIGHT STAR: Cypress Bayou Casino (Charenton)

THURSDAY

  • DR. JOHN SKE-DAT-DE-DAT THE SPIRIT OF SATCH FEATURING VANESSA NIEMANN AND THE UL JAZZ HORNS: Heymann Performing Arts Center (7:30 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • DELFEAYO MARSALIS SEXTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • RORY DANGER AND THE DANGER DANGERS: One Eyed Jacks
  • RUBY AND THE ROGUES (7 P.M.)/THE NAWLINS JOHNNYS (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • HIGH GROUND DRIFTERS/JOHN PARKER/MARIO: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • RAION RAMSEY: Hyatt Regency
  • BIG SAM’S FUNKY NATION: Blue Nile (10 p.m.)
  • CHARLIE HUNTER AND GUESTS: Blue Nile (1 a.m.)
  • LEROY JONES’ ORIGINAL HURRICANE BRASS BAND: Greasing of the Poles, Royal Sonesta Hotel (10 a.m.)
  • JOSH PAXTON (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • SARAH GROMKO TRIO: Pearl Wine Company (8 p.m.)
  • THE REVIVALISTS/SWEET CRUDE: House of Blues (9 p.m.)
  • EVOLVE FRIDAY: The Parish at House of Blues (midnight)
  • ANDERS OSBORNE/LOST BAYOU RAMBLERS: Tipitina’s (10:30 p.m.)
  • TUBA SKINNY: d.b.a. (6 p.m.)
  • PAPA MALI/CHA WA: d.b.a. (11 p.m.)
  • LEISA K: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • EDM MASQUERADE BALL WITH STYLES AND COMPLETE: Republic (10 p.m.)
  • TRADITIONAL NEW ORLEANS JAZZ: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

PALM COURT JAZZ BAND WITH LEROY JONES: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

the topcats: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • TWAIN: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • THE DESLONDES, UNLUCKY IN LOVE REVUE: Chickie Wah Wah (10 p.m.)

SATURDAY

  • DUMPSTAPHUNK: One Eyed Jacks
  • PORCH 40/SOCIAL SET/HAZY RAY/EMILY KOPP/THE CONTRABANDITS/SISTA OTIS: Banks Street Bar and Grill (2 p.m.)
  • THE SHIZ/THE FENS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • RAION RAMSEY: Hyatt Regency
  • HOT COMB COLLECTIVE WITH RON JOHNSON, NIGEL ALL, BIG D PERKINS, RAYMOND WEBER AND ROBIN BARNES: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • LEAH CHASE AND PHILLIP MANUEL’S VALENTINE’S SHOW: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • BETTER THAN EZRA/BIG SAM’S FUNKY NATION: House of Blues (9 p.m.)
  • THE SWING SETTERS: French Market (12:30 p.m.)
  • CYRIL NEVILLE’S SWAMP FUNK FEATURING BIG CHIEF MONK BOUDREAUX: Blue Nile (10 p.m.)
  • KNOWER WITH HILDEGARD AND GUESTS: Blue Nile (doors at 1 a.m.)
  • KYLE ROUSSEL: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • RITMO LATIN NIGHT: House of Blues (11:45 p.m.)
  • GALACTIC/BIG EASY BOUNCE BAND/PARTNERS N CRIME/5TH WARD WEBBIE/RICKY B: Tipitina’s (11 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • MORNING 40 FEDERATION: d.b.a. (11 p.m.)
  • ALEX OWEN AND ABILENE FALLETTA: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • THE IGUANAS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • JOHNNY J AND THE HITMEN: Chickie Wah Wah (2 p.m.)
  • SWEET OLIVE DUO: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

SUNDAY

  • TROMBONE SHORTY’S 8TH ANNUAL BACCHUS BASH: Tipitina’s (11 p.m.)
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: One Eyed Jacks
  • RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)

ERIC MCFADDEN’S VOODOOLICIOUS FUNK FEST WITH ANGELO MOORE, MIKE DILLON, NIKKI GLASPIE AND COREY HENRY: The Willow Uptown

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar

  • ERNST CAFE BACCHUS BASH WITH FLOW TRIBE, THE TOPCATS, CATEGORY 6, THE VETTES, DJ MANNIE FRESH AND MORE: Generations Hall (noon)
  • COREY HENRY’S TREME FUNKTET: Blue Nile (10 p.m.)
  • PIRATE’S CHOICE: Blue Nile (1 a.m.)
  • JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • A.J. HALL: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • PARTYNEXTDOOR: House of Blues (7 p.m.)?PETE YORN: House of Blues (7 p.m.)

BASSICK FEATURING CRIZZLY, DOTCOM AND OTHERS: Republic

  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • FUNK AND CHANT WITH JOHN “PAPA” GROSS AND BIG CHIEF MONK BOUDREAUX: d.b.a. (10 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)

DUKE HEITGER AND THE SUNDAY NIGHT swingsters: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

MONDAY

  • GALACTIC/MIKE DILLION BAND: Tipitina’s (11 p.m.)
  • MICHAEL J. O’HARA, AKA THE SHEIK, MARTY DUNARD, THE O’HARA FAMILY SINGERS, THE FLAMING ARROWS MARDI GRAS INDIANS AND QUEEN BAILEY OKEANUS: Southport Hall (200 Monticello Ave., Jefferson)
  • QUINTRON AND MISS PUSSYCAT/ROCKY B/NOTS/JOEY BUTTONS: One Eyed Jacks

DASH RIP ROCK/SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

SAM CORDTS/ANDREA TROMBATORE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)

  • NEW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE: French Market (2 p.m.)
  • JAYNA MORGAN AND THE SAZERAC SUNRISE BAND: Three Muses (9 p.m.)
  • SOUL REBELS: Blue Nile (10 p.m.)
  • THE MOLLY RINGWALDS: House of Blues
  • ZOOLY 21 FEATURING EXCISION AND OTHERS: Republic
  • LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (11 p.m.)

lars edegran, evan christopher with the palm court jazz band: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

TUESDAY

  • STEVE MIGNANO BAND: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • TOM HENEHAN/MIKE LIUZZA: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JUNE VICTORY AND THE BAYOU RENEGADES: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • NEW ORLEANS KLEZMER ALL-STARS: d.b.a. (3 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY/I&I/AARON MARAS AND ZAC MARAS: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • DANA ABBOTT (5 P.M.)/ANDREW BAHAM AND NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • ECHOSMITH/THE COLOURIST: House of Blues (6 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • LEISA K: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH RICKIE MONIE: Preservation Hall (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE BOOGIEMEN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • SINGERS AND SONGWRITERS WITH SAM DOORES AND CASEY MCCALLISTER: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

THURSDAY

  • JOHN SINCLAIR AND THE CARLO DITTA TRIO: d.b.a. (10 p.m.)
  • THOMAS AND THERESA: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • NATTI/TEDDY PICKETT/THE HIPSTONES: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • JASON BUTLER (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (9:30 p.m.)
  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • VIPER MAD TRIO: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LOUIS FORD: Preservation Hall (8 p.m.)

TIM LAUGHLIN AND THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • YEAH YOU RIGHT BROTHERS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CHRIS ARDOIN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.