ROCK

FRIDAY

  • THE REVIVALISTS/MAGGIE KOERNER BAND: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • HAZY RAY: Roux House (10 p.m.)
  • DEREK DEBLIEUX: Roux House (5 p.m.)
  • GREG TALMAGE: Walk On’s (Towne Center, 5 p.m.)
  • SOFA KINGS: Happy’s Irish Pub (Third Street, 10 p.m.)

HAIRY APES/BMX/MIKE DILLON BAND: Chelsea’s Café

SATURDAY

  • JUSTIN MCCAIN BAND: Roux House (10 p.m.)
  • GREG TALMAGE: Leroy’s Kitchen (2 p.m.)
  • 17TH FLOOR: Walk On’s (LSU, 10 p.m.)

thursday

  • RAE AND THE LINE: Roux House (9 p.m.)
  • GREG TALMAGE: Happy’s Irish Pub (Third Street, 9 p.m.)
  • SCOTT VAN MATRE: Walk On’s (Towne Center, 8 p.m.)
  • PETER SIMON: The Renaissance Hotel (6 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

  • OMT: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 6 p.m.)
  • “HALL OF FAME” BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

THURSDAY

  • JUKE JOINT JUBILEE: Red Star (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • FLOYD BROWN: Club Coozan
  • LONGNECK SOCIETY: Lava Cantina (10 p.m.)
  • TWISTED OAK MUSIC FESTIVAL WITH BRAD WEBB AND MAKING FACES, GRIFFIN CAMPBELL, ODYSSEY PROJECT, ANDY LARSON, RACHEL SELICE, SONIC ART COLLECTIVE, AMY WILSON AND KIMBERLY HOUSER: Shaw Center for the Arts terrace (8 p.m.)

DALE SELLARS AND BACKROADS: Magnolia Café (St. Francisville)

  • FUGITIVE POETS/POLY PRY/THE RAKERS/DENTON HATCHER/PETER SIMON: Red Star (8 p.m.)
  • PERKINS ROAD FEATURING CAM PYLE: Live After Five (North Boulevard Town Square, 5 p.m.)
  • BIG DADDY T: On the Half Shell (7 p.m.)
  • JERAD PERCK AND FRIENDS: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SATURDAY

  • LA. 1: Club Coozan (9 p.m.)
  • RED ARMS: New Song Church Pumpkin Fest (Prairieville, 4 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACKROADS: Harvest Festival (New Roads, 4 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACKROADS: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)
  • UNITED WE JAM (NOON)/THE BUSINESS (3 P.M.): Perkins Rowe
  • UNITED WE JAM: Lava Cantina (10 p.m.)

HARD DRIVIN’ LINCOLNS: Magnolia Café (St. Francisville)

SUNDAY

  • CARBON COPY (NOON)/CHASE TYLER BAND (3 P.M.): Perkins Rowe
  • OPEN MIKE: Brew Ha Ha (6 p.m.)
  • BLAIR CRIMMINS: North Boulevard Town Square (2 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • SUSAN OWENS’ ODDFELLOW MUSIC FORUM WITH LYNN OURSO: Londoner Pub and Grille (7:30 p.m.)

THURSDAY

  • GARY BELLO AND FRIENDS: Lamar Dixon Expo Center (7 a.m., Gonzales)
  • LOUISIANA: Perkins Rowe Town Square Park (6 p.m.)

RYAN JENKINS: LAVA CANTINA (8 P.M.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

  • KIRK HOLDER: Satterfield’s Landing (New Roads, 5 p.m.)
  • JOYCE GUERIN: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)
  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • DEBBIE LANDRY: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)

SUNday

  • STEEL WHEELS: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • KEVIN SCHEXNAYDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • CHARLIE HUGG: Satterfield’s Landing (New Roads, 2 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary)

SONGWRITERS IN THE ROUND: Chelsea’s Café

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)

THURSday

  • SHANNON WHITWORTH/C.J. SOLAR/ BRENT ANDERSON: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • JOSH GARRETT: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Churchill’s
  • RHETT GUILLOT: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

REGGAE

WEDNESDAY

  • ZIGGY MARLEY: Manship Theare (7:30 p.m.)

SATURDAY

  • MICHAEL FOSTER PROJECT: Chelsea’s Café

COUNTRY

FRIDAY

  • CLINT BLACK: L’Auberge Casino (8 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE/FLATBED HONEYMOON: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

SATURDAY

  • TRIBUTE TO THE GRAND OLE OPRY WITH THE DANNY HARRELL AND NASHVILLE EDITION AND CLIFTON BROWN: Suma Crossing Theatre (Satsuma, 7 p.m.)

WEDNESDAY

  • COREY SMITH/RICH O’TOOLE: Texas Club
  • JOSH ABBOTT BAND: Varsity Theatre

DANCE

FRIDAY

  • DJ HURRICANE: Quarters Endless Entertainment (Latin dance lessons, 9 p.m.-10 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • BASSNECTAR: River Center (7:30 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

COMEDY

SATURDAY

  • ANJELAH JOHNSON: River Center

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Red Star

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

  • BEAUTIFUL HIPS: Smoky Row (Houma)

SATURDAY

  • ABITA SPRINGS OPRY WITH THE PETTY BONES, THE CARONDELETTES, CHRISTOPHER TALLEY AND FRIENDS AND THE SOME LIKE IT HOT JAZZ BAND: Abita Springs Town Hall (22161 Level St., 7 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • PERKINS ROAD BAND: Smoky Row (Houma)

SUNDAY

  • MASTERS OF SOUL: Columbia Theatre for the Performing Arts (Hammond, 7:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • JUNOT: Smoky Row (Houma, 8 p.m.)

LAFAYETTE AREA

  • FRIDAY

KEVIN SEKHANI/SASSAFRASS JUBILEE: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • JACKIE CAILLIER, IVY DUGAS AND CAJUN COUSINS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • DONNIE AND THE POOLDOOS: Bayou Teche Brewing (Arnaudville, 3 p.m.)

SUNDAY

  • CHUBBY CARRIER AND THE BAYOU SWAMP BAND: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

MIKE DEAN: Café Vermilionville (6 p.m.)

THURSDAY

  • BLACK POT KICKOFF WITH AMA ROSIN, MISS TESS AND THE TALK BACKS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • OPEN MIKE: Club Z

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • CRESCENT CITY BLUES AND BARBECUE FESTIVAL WITH LITTLE FREDDIE KING AND ANA POPOVIC: Lafayette Square Park (540 St. Charles Ave., 5:30 p.m.)
  • NEW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • SOUL ASYLUM: Tipitina’s (10 p.m.)
  • ERASURE/SUPERHUNOIDS: House of Blues (8 p.m.)
  • THIS IS NOLA WITH HURRAY FOR THE RIFF RAFF, THE DESLONDES, COYOTES AND MUSA: The Joy Theater (8 p.m.)
  • JASON MARSALIS JAZZ ENSEMBLE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ISLA NOLA (8 P.M.)/MANZA NOTA (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • ORIGINAL PINETTES BRASS BAND: Historic New Orleans Collection (533 Royal St., 6 p.m.)
  • SUSAN COWSILL AND CO./CHRISTOPHER TALLEY AND FRIENDS: Foot of Columbia Street (Covington, 6 p.m.)
  • JOHNNY SANSONE/LUKE WINSLOW KING/LITTLE FREDDIE KING: Blue Mile (10 p.m.)
  • THERESA CAPUTO: Saenger Theatre (7:30 p.m.)
  • ORI NAFTALY/61 SOUTH: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • BROTHER ALI: House of Blues (8 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

MONTY BANKS: Richard Fiske’s (6 p.m.)

ERIC GORDON AND THE LAZY BOYS: Richard Fiske’s (9 p.m.)

GENERATIONALS/ARUM RAE: One Eyed Jacks

  • CHARLIE PARR: The Beatnik (9 p.m.)
  • TWIN SHADOW/MOVEMENT: Republic (9 p.m.)
  • GARETH EMERY: Republic (midnight)
  • CYMBOLS EAT GUITARS: Civic Theatre
  • GOATWHORE: House of Shock
  • REVERND JOHN WILKINS: d.b.a. (noon)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)
  • DOWNERS/BULLY: Circle Bar

SATURDAY

  • CRESCENT CITY BLUES AND BARBECUE FESTIVAL WITH LOS LOBOS, WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON, JOE LOUIS WALKER, SELWYN BIRCHWOOD, KING JAMES AND THE SPECIAL AND OTHERS: Lafayette Square Park (540 St. Charles Ave., noon)
  • INTERNATIONAL FEST FEATURING RUSSELL BATISTE, JASON NEVILLE AND THE WILD TCHOUPITOULAS WITH
  • LEO NOCENTELLI, HAMENIGI GARINAGU, ZULU CONNECTION, LOS HOMRES CALIENTES, PO BOY CITOS AND OTHERS: 1350 Port of New Orleans Place (11 a.m.-9 p.m.)

JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

CHRIS THOMAS KING: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • RUBY AND THE ROGUES (8 P.M.)/PYMP (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • CEDRIC BURNSIDE PROJECT: Blue Nile (10 p.m.)
  • HARVEY JESUS/FIRE: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • THERESA CAPUTO: Saenger Theatre (7:30 p.m.)
  • KEY AND KRATES/GLADIATOR/THUGLI: House of Blues (midnight)
  • GLEN DAVID ANDREWS JAZZ TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, midnight)

LUCUS DAVENPORT: Richard Fiske’s (6 p.m.)

LYNN DRURY: Richard Fiske’s (9 p.m.)

eric lindell: One Eyed Jacks

SKRAP METAL: House of Shock

  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. AND HIS RUNNIN’ PARDNERS: d.b.a. (11 p.m.)

SUNDAY

  • CRESCENT CITY BLUES AND BARBECUE FESTIVAL WITH BOBBY RUSH, DENISE LASALLE, MEL WAITERS, MIA BORDERS, LUKE WINSLOW KING AND OTHERS: Lafayette Square Park (540 St. Charles Ave., noon)
  • THE WAILERS: House of Blues (7 p.m.)
  • SPAGHETTI WESTERN SUNDAY: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • SCOTT ALBERT JOHNSON QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • THE PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • MARC STONE’S ALL-STARS: d.b.a. (10 p.m.)

MONDAY

  • BATHROBE BANDITOS JAZZ BAND (7 P.M.)/SOUTH JONES (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • MONTY BANKS: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar (9 p.m.)

TUESDAY

  • ZIGGY MARLEY: House of Blues (8 p.m.)
  • JOE ELY: Chickie Wah Wah

LAURENT COQ TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

BAYOU RUM BLUES JAM COMPETITION ROUND 3: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

VICTOR ATKINS TRIBUTE TO NIRVANA: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s (7 p.m.)

WARPAINT/LIAM FINN: Republic (9 p.m.)

  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • TOMMY CASTRO: Maple Leaf Bar (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • MACY GRAY: Tipitina’s

JAMIE LYNN VESSELS/LYNN DRURY/CHRISTINE SANTELLI: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

NEW POLITICS/BAD SUNS/ SOMEKINDAWONDERFUL: House of Blues

DANA ABBOT (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF JAMES BLACK (8 P.M.): Irvin ayfield’s Jazz Playhouse

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s (7 p.m.)

THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

YOJIMBO: Maples Leaf Bar (10 p.m.)

CRObot: Howlin’ Wolf

THURSDAY

  • SHAUN PEAVE BAND: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

BADAL ROY WITH LARRY SIEBERTH AND ROLAND GUERIN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

NEW ORLEANS RHYTHM AND BLUES COMPANY: Covington Trailhead (419 N. New Hampshire St., 5 p.m.)

HORACE TRAHAN AND THE OSSUN EXPRESS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

LEROY JONES: Old U.S. Mint (7:30 p.m.)

KRIS TOKARSKI: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)

JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel 8 p.m.)

MISSISSIPPI HYPERFLY: Richard Fiske’s (7 p.m.)

DEBBIE DAVIS: d.b.a. (7 p.m.)

CONFEDERACY OF ROCK WITH ARSENE DELAY, JAMIE LESSELS AND LYNN DRURY: d.b.a. (10 p.m.)

JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.