ROCK

FRIDAY

  • ROYAL TEETH/WATCHERS/BABY BEE: Varsity Theatre

GRAVY: Chelsea’s Café

ELECTRO ROUGE: Spanish Moon

SATURDAY

  • DAUGHTRY: Dixie Landin’

99000 AD: SPANISH MOON

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • J.J. JOHNSON: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • KENNY NEAL’S FAMILY & FRIENDS BLUES & SOUTHERN SOUL FESTIVAL FEATURING THE KING PHAROAH SESSION BAND (1 P.M.), THE NEAL FAMILY (3:30 p.m.) AND A TRIBUTE TO JACKIE NEAL (6 p.m.): West Baton Rouge Multi-Purpose Arena (152 Turner Rd., Port Allen)
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

THE ROCK-O-LAS: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • ARIANNA LYONS: Churchill’s (9 p.m.)

ANITA LEBLANC/RICHARD STILES: Que Pasa (St. Francisville)

WILL WESLEY BAND: On the Half Shell (7 p.m.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Satterfield’s Landing Lounge (New Roads)

LA. 1: VFW Hall (7 p.m.)

HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)

SATURDAY

  • BUCKET LIST TRIO: Backstreet Lounge (9 p.m.)

LONG NECK SOCIETY: Edge Bar at L’Auberge Casino (9 p.m.)

RACHEL HALLACK BAND: Churchill’s (9 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • RUSTY YATES: Churchill’s (9 p.m.)

THURSDAY

  • ESCO MCCULLUM: Churchill’s (9 p.m.)

HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)

ACOUSTIC/SINGER- SONGWRITER

FRIDAY

  • BEN BELL: Monjunis Italian Restaurant (6:30 p.m.)
  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • JUSTIN MCCOY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • GREG TROOPER: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • KIRK HOLDER AND DAMON KING: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)
  • DAVE MONIC: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • FUGITIVE POETS: The Birdman (St. Francisville, 6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSDAY

  • CAM PYLE: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DAVE MONIC: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

LYNN ANSELMO SONGWRITER NIGHT: CHELSEA’S CAFÉ

COUNTRY

SATURDAY

  • MARK SANDERS, JEREMY DOWNEY, JUNE BAKER, KEVIN LEBLANC, CARLTON JONES AND BAND: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

CAJUN

SATURDAY

  • CAJUN FRENCH MUSIC ASSOCIATION DANCE WITH BRIGGS BROWN AND THE FALL DOWN PLAYBOYS: UCT Hall (11175 Florida Blvd., 8 p.m., dance lessons 7 p.m.)

JAZZ

FRIDAY

  • HOT SUMMER NIGHTS WITH TONY DAGRADI AND STEVE MASAKOWSKI: LSU School of Music Recital Hall (7 p.m.)

SUNDAY

  • NICK ABRAHAM QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

TUESDAY

  • PAUL AND ANN KARAOKE: Spiker’s (Clinton)

OUTLYING

SATURDAY

  • COWBOY MOUTH: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mules Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • RICK MICHOT: El Portrillo (1934 Moss St., 7 p.m.)
  • FREETOWN ACES/FEUFOLLET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • ROXY ROCA: Blue Moon Saloon
  • NEAT/DE LUNE DELUGE/JULIE ODELL AND THE CAVEMEN: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • KYLE HUVAL AND THE DIXIE CLUB RAMBLERS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND THE FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • THREE SONGWRITERS ON SONGWRITING: Acadiana Center for the Arts (6 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

THURSDAY

  • ROXY ROCA: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

THE FUZZ FEATURING TAB BENOIT (PLAYING THE POLICE): Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

PREHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)

IKE STUBBLEFIELD ORGAN TRIO: d.b.a. (10 p.m.)

JOHN “PAPA” GROW ALL-STARS WITH BRIAN STOLTZ, ERIC BOLIVAR AND OTHERS: Tipitina’s (10 p.m.)

LUCIEN BARBARIN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

MUTT: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

SOUL SISTER PRESENTS PRINCE BIRTHDAY BASH: One Eyed Jacks

POTTY MOUTH: Gasa Gasa

PHILIP MELancon: The Bombay Club (7 p.m.)

LINNZI ZAORSKI: The Bombay Club (9:30 p.m.)

JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Blue Nile (10 p.m.)

JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: K. Gee’s (Mandeville, 6 p.m.)

THE GAUNGA DYNS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

NICOLE OCKMOND: Little Gem Saloon (5 p.m.)

INGRID LUCIA: Little Gem Saloon (8 p.m.)

NOLA ROCK WITH AYO, FIRST FRACTURE, DULAC SMACK AND BETTER BY DESIGN: House of Blues (8 p.m.)

NICKI LANE/MAX GOMEZ: House of Blues (8 p.m.)

PAUL SANCHEZ: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

SATURDAY

  • BRUNO MARS/ALOE BLACC: Smoothie King Center
  • GEORGE PORTER JR. AND HIS RUNNIN’ PARDNERS/DERRICK FREEMAND AND SMOKERS WORLD: Tipitina’s (10 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NEW ORLEANS JAZZ ORCHESTRA: Central City Fire Station (2000 Martin Luther King Jr. Blvd., 2 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (11 p.m.)
  • GUITAR SLIM JR: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • LIONEL FERBOS AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • 610 STOMPERS 5TH ANNUAL 610 STOMPERS BALL CRAWL: Starting point at Grit’s Bar (530 Lyson St., 1 p.m.)
  • CHA WA: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JAMISON ROSS AND JOYRIDE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • NOISEWATER/THE SHIZ: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • GRANT WATTS/STRANGE ROUX/BLIND TEXAS MARLIN: One Eyed Jacks

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

DAVID BODE ORGAN QUARTET: The Bombay Club (9:30 p.m.)

loumuzik.com summer showcase: House of Blues

SCOTT SANDERS QUARTET WITH OLIVIER BOU: Pearl Wine Bar (3700 Orleans Ave., 7 p.m.)

ARSENE DELAY: Louisiana Music Factory (2 p.m.) SUPERCHARGERS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

KERMIT RUFFINS AND THE BARBCUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)

LATIN DANCE NIGHT: Little Gem Saloon (10:30 p.m.)

FLOW: House of Blues

SUNDAY

  • MY LIFE WITH THE THRILL KILL KULT/DJ TOXIC RAINBOW/SPEZ/DJS ANGELLE, SATURNINE AND SNEAUXBALL: One Eyed Jacks

ST. PETER STREET ALL-STARS WITH LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)

MIA BORDERS/COLIN LAKE BAND: Botanical Gardens (City Park, 6 p.m.)

TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)

IKE STUBBLEFIELD ORGAN TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

TINY VICTORIES: Siberia

VIPER MAD TRIO: Little Gem Saloon (10 a.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

THE JITTERBUG VIPERS: d.b.a. (10 p.m.)

CAJUN FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)

MUSIC WORKSHOP WITH THE STANTON MOORE BAND: Tipitina’s (1 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

MONDAY

  • PRESERVATION HALL-STARS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER MEN: Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • SOUTH JONES (8 P.M.)/DANNY BLUE (11 P.M.): Banks Street Bar and Grill (11 p.m.) PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CAREN GREEN AND WATSON’S THEORY WITH JERMEL WATSON: d.b.a. (10 p.m.)

TUESDAY

  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • LITTLE DRAGON/LAWRENCE ROTHMAN: Republic (10 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • BARRY STEPHENSON: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • SLAUGHTER DAUGHTERS/SIRENS/SEAN BFD: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • DAVID BOEDDINGHAUS: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)
  • ALLAH-LAS/NATIVE AMERICA/SUMMER: One Eyed Jacks
  • LUCUS DAVENPORT: Bombay Club (7 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • CRESCENT CITY GROOVE WITH GREG MORROW: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DAVID BOEDDINGHAUS: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)
  • HILL COUNTRY HOUNDS: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • LUCUS DAVENPORT: Bombay Club (7 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

DANA ABBOTT (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)

THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

THURSDAY

  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH, JOHN GROS AND CASANDRA FAULCONER: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • PAUL LONGSTRETH (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • OPEN MIC NIGHT WITH ROBERT EUSTIS: Fair Friend Coffee House (3133 Ponce de Leon St., 7 p.m.)
  • JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)
  • ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5 p.m.)
  • TIM LAUGHLIN, DUKE HEITGER AND THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • JON CLEARY: (7 P.M.)/HELEN GILLET’S WAZOZO ZORCHESTRA/WOLF AND TUBA: (10 P.M.): d.b.a.
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)
  • STEVE PISTORIOUS AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SAMIR BELKACEMI: Old U.S. Mint (7 p.m.)
  • TOMMYKNOCKERS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • BASSKIK WITH 12 PLANET, KLUTCH, C-LAB AND NU GUISE: Republic (10 p.m.)
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Rivershack Tavern (Jefferson, 8 p.m.)
  • LIL’ NATHAN AND THE BIG TYMERS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • ANDRE BOHREN: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • VOODOO BLUES: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • LYFE JENNINGS: House of Blues
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.