ROCK

FRIDAY

  • BATTERY (METALLICA TRIBUTE)/NIGHT TRAIN (GUNS N ROSES TRIBUTE): Varsity Theatre (8:15 p.m.)
  • JASON MARTIN: Spanish Moon

SATURDAY

  • RONDO HATTON: Phil Brady’s
  • PECKERNUT: Spanish Moon

VARIETY

FRIDAY

  • PARTY AT JOE’S: Lava Cantina (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Poor Boy Floyd’s (7 p.m.)
  • T-BOY AND JUST US: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • ESCO MCCULLUM: On the Half Shell (7 p.m.)
  • ROADHOUSE: American Farmhouse Produce and Grill (Central)
  • BLUES, SOUTHERN SOUL AND COMEDY SHOW WITH BIG POKEY BEAR, TYREE NEAL, ADRIAN BAGHER, VERONICA RAELLE AND MR. LAID BACK: William H. Scott Civic Cetner (1200 Major Parkway, New Roads, 7 p.m.)

SATURDAY

  • SWEET ROOT: Lava Cantina (9 p.m.)
  • CARD CHARLIE: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

DANE AARON/JOHNNY MIDNITE/NICOLE GARBATI/HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: HENRY TURNER JR.’S LISTENING ROOM (2733 NORTH STREET, 8 P.M.)

  • SHERIFF BUD TORRES: Julien Poydras Museum (500 W. Main St., New Roads, 7 p.m.)

RHETT GUILLOT: LAVA CANTINA (8 P.M.)

JAZZ

SUNDAY

  • HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • KIRK HOLDER: Laurel Street Palooza (5:30 p.m.)
  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • RACHAEL AND ERIC: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • JOE ELY/CHRIS CANTERBURY: Red Dragon Listening Room (2401 Florida St., 8 p.m.)
  • CHARLIE HUGG: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • DANE AARON/HENRY TURNER JR./JOHNNY MIDNITE/NICOLE GARBALTI: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St., 8 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Churchill’s (9 p.m.)
  • JOEL COOPER: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • MICHAH LIPSMEYER AND MATT FERTITA: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

SATURDAY

  • DOUG STONE: Paragon Casino (Marksville)
  • CHERYL BANKSTON/OLD GUYS/THE CHICKS/BRENT GENTRY AND OTHERS: Reimers Auditorium (Hammond, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

SATURDAY

  • YVETTE LANDRY AND RICHARD COMEAUX: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • JOHNETTE NAPOLITANO/LAURIE SARGENT: House of Blues (8 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: d.b.a. (6 p.m.)
  • SUPERCHARGER: Rock ’n’ Bowl
  • VOX AND THE HOUND/ROTARY DOWNS/FANCY PANTS/PATRICK SHUTTLESWERTH WANTS TO MAKE YOU DEAF: One Eyed Jacks
  • SARAH GROMKO TRIO: Pearl Wine Company (8 p.m.)
  • HIGH GROUND DRIFTERS/CRAZY WHISKEY/JOHN PARKER/MARIO: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • DR. MICHAEL WHITE LIBERTY JAZZ BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

NEW ORLEANS LEGACY BAND WITH TOMMY SANCTON: Preservation Hall (6 p.m.)

  • PRESERVATION HALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

MAINLINE BRASS BAND: Blue Nile

  • THE REVEALERS: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • ROYAL T/THE NOISE COMPLAINTS/MELVILLE DEW: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • MONTY BANKS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • TIM LAUGHLIN: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • MARIO ABNEY: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • FUNK MONKEY: Maple Leaf Bar
  • MICHAEL PIERCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • DARIA AND THE HIP DROPS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • DAVE JORDAN BAND: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • T RAY THE VIOLINIST: Hyatt Regency (7 p.m.)

SATURDAY

  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Chickie Wah Wah (10 p.m.)

FEUFOLLET/THE KID CARSONS: d.b.a. (11 p.m.)

JO-EL SONNIER/AMANDA SHAW AND THE CUTE GUYS: Rock ’n’ Bowl

TERRY MCDERMOTT AND THE BONFIRES: One Eyed Jacks

THE SHIZ/BETH TREPNAGNIER/THE FENS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

GERMAINE BAZZLE AND THE LARRY SIEBERTH QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)

QUEENS BALL FEATURING JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Blue Nile

JEFF CHAZZ (2 P.M.)/DAVIS ROGAN (3 P.M.)/METRONOME THE CITY: Louisiana Music Factory

VALERY SASSYFRAS (7 P.M.)/COCKATOO (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

  • CHASE B CASHE: House of Blues (8 p.m.)

BRIAN O’CONNELL AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

lucas davenport: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)

GLEN DAVID ANDREWS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)

SHAMARR ALLEN: Little Gem Saloon (7 p.m. )

LEROY JONES QUINTET: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

101 runners: Maple Leaf Bar

  • BRICKS IN THE WALL PINK FLOYD TRIBUTE: House of Blues (8 p.m.)

T RAY THE VIOLINIST: Hyatt Regency (7 p.m.)

SUNDAY

  • VINCE VANCE BIRTHDAY SHOW: Rock ’n’ Bowl

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” wASHINGTON AND rUSSELL bATISTE JR.: Maple Leaf Bar

  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (7 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

SEVA VENET AND THE STORYVILLE STRING BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

NEW ORLEANS LEGACY BAND WITH TOMMY SANCTON: Preservation Hall (8 p.m.)

RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)

GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

SWEET OLIVE DUO: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • CHIPPENDALES: House of Blues (6:30 p.m.)

MONDAY

  • UKE JOINT/SAM CORDTS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

south jones: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MONTY BANKS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar

  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

TUESDAY

  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • ANNA MAY FOLK/MICHALE LIUZZA/SAZERAC THE CLOWN’S CABINET: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • DANNY BARKER BIRTHDAY TRIBUTE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

THE BARMANS FUND THIRD ANNIVERSARY PARTY: Republic (7 p.m.)

lUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • RICIO AND REECE’S PIECES: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Rock ’n’ Bowl

TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)

KING TUFF/EX HEX/NATIVE AMERICA: One Eyed Jacks

DINKY TAO POETRY/JONATHAN TANKEL: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PRESERVATION HALL-STARS WITH MARK BRAUD AND MEMBER OF THE PHJB: Preservation Hall (8 p.m.)

  • FIFTH NATION (7 P.M.)/MAJOR BACON (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz CaText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColorfText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré (8 p.m.)

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)

  • LEISA K: Little Gem Saloon (8 p.m.)

DANA ABBOTT (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

MAINLINE BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

THURSDAY

  • VICTORIA WILLIAMS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

TRIO DE GREASE WITH TERENCE HIGGINS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)

  • EGG YOLK JUBILEE: d.b.a. (10 p.m.)

GENO DELFOSE: Rock ’n’ Bowl

NATTIE/KAYY AND SHANECE: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)

  • KHARI ALLEN LEE AND THE NEW CREATIVE COLLECTIVE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)

YEEHAW AND THE WHODATS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

LEROY JONES AND KATJA TOIVOLA WITH THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

HYPERPHLYY: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • VIPER MADE TRIO: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • JOSH STARKMAN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • CLINT COLEY/TAHIR MOORE: House of Blues (8 p.m.)
  • THE BRETON SOUND PERFORMS WEEZER’S ‘THE BLUE ALBUM’: Gasa Gasa
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Rivershack (Jefferson, 9 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.