ROCK

FRIDAY

  • CAPTAIN GREEN/NAUGHTY PROFESSOR: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • MISSISSIPPI SHAKEDOWN/JOHNNY CALVIN/MAX PORTER: Chelsea’s Café
  • ARTEMIS: Phil Brady’s

SATURDAY

  • THE SIDESHOW TRAGEDY: Chelsea’s Café
  • MOLLY TAYLOR: Spanish Moon

THURSDAY

  • MARA: Spanish Moon

BLUES/RHYTHM

AND BLUES/SOUL

FRIDAY

  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • 300 YEARS OF SOUL: LSU Union Theater (7:30 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

THURSDAY

  • ST. PAUL AND THE BROKEN BONES/SEAN ROWE: Varsity Theatre (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • TRAINWRECK: Rachel’s Lounge
  • RHODES, DECKER AND HUBBARD: On the Half Shell (7 p.m.)
  • CORY LANDRY: Hollywood Casino Pavilion Bar (9 p.m.-midnight)

SATURDAY

  • CHRIS BRADFORD DUO: Hollywood Casino Pavilion Bar (9 p.m.-midnight)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Jolie Oyster Bar (9 p.m.)
  • PHAT HAT/JORDY SEARCY: Varsity Theatre
  • ELVIN KILLERBEE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • LONG NECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • RHODES, DECKER AND HUBBARD: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • BLITZ BLINGO: L’Auberge Casino (9 p.m.)
  • JOEL COOPER: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • RHETT GUILLOT: L’Auberge Casino (9 p.m.)
  • THE BUSINESS: Lava Cantina (8 p.m.)

IRISH

THURSDAY

  • BETH PATTERSON: Café Americain (6:30 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)
  • ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • CAM PYLE AND IKE TRAMONTE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • MARC CRAWFORD: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • JOEL COOPER: Rachel’s Lounge

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)

THURSDAY

  • RUSTY YATES: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • JUDE DUPONT AND MIKE TRAMONTE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • COLE SWINDELL: Texas Club (9 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

SATURDAY

  • OMT: Club Toronado (White Castle)
  • WAYNE TOUPS: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)

LAFAYETTE AREA

SATURDAY

  • CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (9 a.m.)
  • AARON FORET: Atchafalaya Club (Henderson, 9 p.m.)

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

TUESDAY

  • SEAN DANIELSEN: Artmosphere (midnight)

WEDNESDAY

  • BRICK FLOYD/MATHEW AJ: Artmosphere (8 p.m.)

THURSDAY

  • CARY MORIN: Artmosphere (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • GRAVITY A/SONIC BLOOM: Tipitina’s (10 p.m.)
  • HELEN GILLET: Old U.S. Mint (8 p.m.)
  • THE SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JAMES SINGLETON QUARTET WITH BRIAN HAAS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ASHLEY BEACH/JOHNNY AZARI: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • LOUISIANA SPICE: Rock ’n’ Bowl
  • THE PARISHONERS/COLORFUL HILL/HOVVDY/YELEPHANTS: Banks Street Bar and Grill
  • BEST OF STREET RECORD RELEASE SHOW: One Eyed Jacks
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Ugly Dog Saloon (7 p.m.)
  • KEVIN STYLEZ: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • FROGS DONE FISHIN’: Maple Leaf Bar
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ AND MINIMUM RAGE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • KIRK HOLDER: The Rusty Nail (10 p.m.)
  • FUNK MONKEY: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • SARAH GROMKO TRIO: Pearl Wine Company (8 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • MARIO ABNEY: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • MONTY BANKS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • ALEX PETERS BAND: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • IN THE MOOD 1940S BIG BAND MUSIC REVUE: Saenger Theatre (7:30 p.m.)
  • KAP SLAP/KLUTCH: Hi-Ho Lounge

SATURDAY

  • BRIAN O’CONNELL AND PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JOHNNY SANSONE’S BLUES PARTY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • OLIVIA DE HAVILLAND MOSQUITOES/DAN RIVERS/T.J. SUTTON: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • ROCKIN’ DOPSIE JR. AND THE ZYDECO TWISTERS: Rock ’n’ Bowl
  • TUBA SKINNY: d.b.a. (6 p.m.)
  • BIG SAM’S FUNKY NATION: d.b.a. (11 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • SUN HOTEL RECORD RELEASE SHOW WITH ALL PEOPLE, POPE AND TRAMPOLINE TEAM: One Eyed Jacks
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: St. Tammany Arts Awards (6 p.m.)
  • KEVIN STYLEZ: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • SUSAN COWSILL COVERED IN VINYL SERIES JONI MITCHELL’S “BLUE”: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • ANDREW BLOCK: Maple Leaf Bar
  • GREGORY AGID QUARTET: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • INGRID LUCIA: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)

SUNDAY

  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • SOLAR STRUT: d.b.a. (10 p.m.)
  • ZOLA JESUS/DERADOORIAN: Republic (9 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • MUSIC OF RANDY NEWMAN WITH DEBBIE DAVIS AND BANU GIBSON: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • SWEET OLIVE DUO: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)

MONDAY

  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE LITTLE THINGS: Chickie Wah Wah (5:30 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • RADIOACTIVE RED/SAM CORDTS/JAY P/ DUFOUR: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)

TUESDAY

  • GLEN HANSARD/THE LOST BROTHERS: Civic Theatre (7 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • JERRY EMBREE SWING BAND: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH KEVIN LOUIS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JOE GELINNI’S SOLAR STRUT: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • THE BUREAU/MIKE LIUZZA: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • THE GOOD NIGHT SHOW WITH JOHN CALHOUN, CAESAR MEADOWS, MARGIE PEREZ AND AL “CARNIVAL TIME” JOHNSON: Café Istanbul (8 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 P.M.)
  • KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MARIO ABNEY AND FRIENDS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY/I&I/AARON AND ZAC MARAS 5: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • SINGERS AND SONGWRITER WITH SAM DOORES AND CASEY MCCARLLISTER: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

THURSDAY

  • CHRIS BROWN/TREY SONGZ/TYGA: Smoothie King Center
  • LOYOLA JAZZ UNDERGROUND PRESENTS STEVE MASAKOWSKI: Old U.S. Mint ( 7:30 p.m.)
  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • VIPER MAD TRIO: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • THE M MACHINE: Republic (10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LOUIS FORD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CHRIS CLIFTON AND CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café
  • JMSN/ROCHELLE JORDAN: Hi-Ho Lounge
  • PAT FLORY/MARK FERNANDEZ: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • EILEINA D’ENNIS 4TET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • 3PC SPICY WITH KIRK “DIRTY RICE” JOSEPH: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • HORACE TRAHAN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.