ROCK

FRIDAY

  • BILL DAVIS/C.C. ADCOCK: Pal Productions (639 Main St., 8 p.m.)
  • RED JUMPSUIT APPARATUS/TANDEM AND EVERSAY: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • EFFUM ROUGE: Spanish Moon

SATURDAY

  • THE WAY HIGH MEN: Spanish Moon

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • OMT: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • THE ROCK-O-LAS: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • JIM O AND THE NO: The Blues Room (8 p.m.)

THURSDAY

  • TIM SHELLEY: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • NED FASULLO & THE FABULOUS LITTLE BIG BAND W/SPECIAL GUEST VOCALIST NATALIE OVERALL: Phil Brady’s (8 p.m.)

A CELEBRATION FOR KEVIN “ROOSTER” GUY: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St., 9 p.m.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: T&T Lounge (Zachary)

ROSS HOPPE: Churchill’s (9 p.m.)

  • BIG DADDY T: On the Half Shell (7 p.m.)

SATURDAY

  • MUDDY RIVER BAND: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • JOEL COOPER ROCK SHOW: Lava Cantina (9 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Fluidz Bar (Ventress)
  • RUSTY YATES: Churchill’s (9 p.m.)
  • LONG NECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

THURSDAY

  • RUSTY YATES: L’Auberge Casino (6 p.m.)
  • MJ AND THE REDEEMERS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)

DROP THE NEEDLE: CHELSEA’S CAFÉ

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • CALEB ELLIOTT: Beausoleil (7:30 p.m.)

SATURDAY

  • JODI JAMES: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • JERAD PERCK: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)

THURSDAY

  • KYLE LABAT: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • CHARLSTON BOURGEOIS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY/BLUEGRASS

FRIDAY

  • CLAIRE LYNCH/BLUEGRASS JAM: Unitarian Church (7 p.m.)

SATURDAY

  • TRACE ADKINS: Dixie Landin’

JAZZ

SUNDAY

  • ERIC BASKIN TRIO: Lava Cantina

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

TUESDAY

  • PAUL AND ANN KARAOKE: Spiker’s (Clinton)

OUTLYING

FRIDAY

  • KIRK HOLDER: The Grapevine Café and Gallery (Donaldsonville, 6:30 p.m.)

PAUL AND PETE BAND: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • THE FABULOUS BAGASSE BOYZ: The Grapevine Café and Gallery (Donaldsonville)

GARY BELLO AND FRIENDS: PIER 22 (SPRINGFIELD, 9 P.M.)

PAUL AND PETE BAND: PARAGON CASINO (MARKSVILLE, 9 P.M.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • TERRY AND THE ZYDECO BAND BOYS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • THE SONGS OF JIM CROCE AND STORIES BEHIND THEM: Acadiana Center for the Arts (101 W. Vermilion St., 7:30 p.m.)
  • NAT BALDWIN: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • ASSASSIN STONE: The Camp Lounge (New Iberia, 9 p.m.)
  • MARY TWEEDEL AND CAJUN MIXERS/TROY LEJEUNE AND CAJUN REVUE: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

  • GENO DELFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

TUESDAY

  • TERRY AND THE ZYDECO BAD BOYS: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

  • ELECTRIC ATTITUDE/BRASS MIMOSA: Blue Moon Saloon

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS SEXTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LUCIEN BARBARIN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • AMANDA SHAW AND THE CUTE GUYS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • NEON THROWBACK 16 WITH DJ G: Republic
  • TONYA BOYD CANNON: Blue Nile (7 p.m.)

NIGEL HALL AND THE CONGREGATION: Blue Nile (10 p.m.)

  • KRISTEN DIABLE/CLIFF HINES: Sunset on the Landing (Columbia Street, Covington, 6 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)
  • LINNZI ZAORSKI: The Bombay Club (9:30 p.m.)
  • JAKE ECKERT, JEFF WATKINS, CR GRUVER AND OTHERS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • ROSCO BANDANA: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)
  • ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)
  • AMANDA DUCORBIER WITH JOHN AUTIN: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5:30 p.m.)

DARA — INTERSTELLAR JOURNEY: One Eyed Jacks

  • TOM WORRELL (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • SETH WALKER: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • NOMW ALL-STARS: House of Blues (8 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)
  • KING JAMES AND THE SPECIAL MEN: d.b.a. (6 p.m.)
  • GOOD ENOUGH FOR GOOD TIMES: Tipitina’s (10 p.m.)

SATURDAY

  • LIONEL FERBOS AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • THE WILD MAGNOLIAS FEATURING BIG CHIEF MONK BOUDREAUX AND BO DOLLIS JR.: d.b.a. (11 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PRESTOR JON: Circle Bar (11 p.m.)
  • NO IDEA: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • DR. MICHAEL WHITE QUARTET: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • LATIN DANCE NIGHT: Little Gem Saloon (10:30 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: The Bombay Club (9:30 p.m.)
  • BRASS-A-HOLICS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)
  • ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)
  • TIM LAUGHLIN TRIO: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (6 p.m.)
  • TANK AND THE BANGAS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • REMEDY KREWE: One Eyed Jacks
  • REMEDY KREWE: Louisiana Music Factory (2 p.m.)
  • JAMIE BERNSTEIN: Louisiana Music Factory (3 p.m.)
  • MARINE CORPS BAND NEW ORLEANS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • TOPSY CHAPMAN AND SOLID HARMONY: Snug Harbor ( 8 p.m. and 10 p.m.)
  • TOAD THE WET SPROCKET: House of Blues (8 p.m.)
  • LOUISE CAPPI AND THE NOLA JAZZ EFFECT: Sbisa’s Cafe (1011 Decatur St., 8 p.m.)
  • RITMO LATIN NIGHT: House of Blues (midnight)

SUNDAY

  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

morikeba kouyate quartet with tim green: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

  • VIPER MAD TRIO: Little Gem Saloon (10 a.m.)

NEW ORLEANS SERENADERS WITH CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

  • YOUTH MUSIC WORKSHOP WITH JOHNNY VIDACOVICH, CHRIS SEVERIN AND CLIFF HINES: Tipitina’s (1 p.m.)
  • CAJUN FAIS DO-DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)
  • ALLIGATOR CHOMP CHOMP: One Eyed Jacks

MONDAY

  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER MEN: Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)
  • CARL LEBLANC: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • INCAN ABRAHAM: Circle Bar
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH KATJA TOIVOLA: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.) SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.) MEM SHANNON AND THE MEMBERSHIP: d.b.a. (10 p.m.)
  • ERNIE VINCENT AND THE TOPNOTES: d.b.a. (10 p.m.)

TUESDAY

  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • ROBIN BARNES: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • TOM SAUNDERS AND THE TOM CATS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PUSSWHIP BANGGANG: Howlin’ Wolf
  • CIRCA SURVIVE/UME: House of Blues (7 p.m.)
  • COMMON KINGS/JIMMY WEEKS PROJECT/BUJIE AND THE HIGHRISE: House of Blues (8 p.m.)
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • CRESCENT CITY GROOVE WITH GREG MORROW: Little Gem Saloon (8 p.m.)

PRESERVATION HALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)

JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m)

  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • NEW ORLEANS NIGHTINGALES PRESENTS MARGIE PEREZ AND JAYNA MARGAN: Three Muses (7 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • LUCUS DAVENPORT: Bombay Club (7 p.m.)
  • HUNDRED WATERS/GEMS: One Eyed Jacks
  • HILL COUNTRY HOUNDS: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • DANA ABBOTT (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

THURSDAY

  • BOUNCE XXXIX WITH BIG FREEDIA, DJ JUBILEE 10 WARD BUCK, WALT WIGGIDY, MAGNOLIA RHOME AND DJ LIL MAN: Republic (10 p.m.)
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)
  • PAUL LONGSTRETH (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

BILL SOLLEY AND KIM PREVOST QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

DVS: MIKE DILLON, JOHNNY VIDAVOVICH AND JAMES SINGLETON: Maple Leaf Bar

  • CHUBBY CARRIER: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • ANDRE BOHREN: Little Gem Saloon (5 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)

GRAYSON CAPPS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

  • JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)

EDDIE BAYARD AND THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.