ROCK/POP

FRIDAY

  • WILL WESLEY BAND: On the Half Shell (7 p.m.)
  • DELLA/ONION LOAF: Spanish Moon

SATURDAY

  • NEON TREES: Dixie Landin’ (7 p.m.)

THE LAZARUS HEART: Chelsea’s Café

WEDNESDAY

  • TEXAS HIPPIE COALITION/VENTRUSS/PARAMAYA: Varsity Theatre (7:30 p.m.)

THURSDAY

  • JIMMIE VAUGHAN AND TILT-A-WHIRL WITH LOU ANN BARTON: Varsity Theatre (7 p.m.)

BLUES/R&B

FRIDAY

  • KEITH SWEAT/KELLY PRICE/DOUG E. FRESH/SLICK RICK: Baton Rouge River Center (7:30 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • CHARMAINE NEVILLE: Juneteenth Celebration (538 South Blvd.)

THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • REBIRTH BRASS BAND/CAPTAIN GREEN: Varsity Theatre
  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)

THURSDAY

  • RICK TOBEY AND CHICKENHEAD BLUES: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • KELLY FURR DUO: Hollywood Casino Pavilion Bar (9 p.m.)
  • LONG NECK SOCIETY: Lava Cantina (9 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Que Pasa Restaurant (St. Francisville, 6:30 p.m.)
  • MAGIC MERLIN ONE-MAN BAND: Chuck’s Lounge (Addis)
  • RUSTY YATES: Bin 77 (8 p.m.)

SATURDAY

  • CHRIS BRADFORD DUO: Hollywood Casino Pavilion Bar (9 p.m.)

JOHN AUTIN: L’AUBERGE CASINO 18 STEAK (6 P.M.)

  • TOP SHELF: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)

CLAY PARKER/JODI JAMES: MAGNOLIA CAFÉ (ST. FRANCISVILLE, 6 P.M.)

  • GROOVE FACTORY: Backstreet Lounge (9 p.m.)

CHRIS LEBLANC BAND: LAVA CANTINA (9 P.M.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)
  • BONNIE AND CLYDE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • RHETT GUILLOT: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • THE BUSINESS: Lava Cantina (8 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • THE HAZARD BAND: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (6:30 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • BONNIE AND CLYDE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

AMERICAN KIDS: ON THE HALF SHELL (6:30 P.M.)

CAJUN/ZYDECO

FRIDAY

  • AMANDA SHAW: L’auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)

ROCKIN DOPSIE AND U4RIA: Belle of Baton Rouge Casino (8 p.m.)

SATURDAY

  • LEE BENOIT AND THE BAYOU STOMPERS: UCT Hall (11175 Florida Blvd., 8 p.m., dance lessons 7 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • MICHAEL RAY/CJ SOLAR: Texas Club

KENDALL SHAFFER AND THE SHOTGUN DERBY BAND: Rachel’s Lounge (Gonzales)

THURSDAY

  • JUNIOR BROWN: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • BEN BELL AND THE STARDUST BOYS: The Manship Theatre Jones Walker Foyer (before Junior Brown concert)

JAZZ

FRIDAY

  • DOLO JAZZ SUITE: Chelsea’s Café

SUNDAY

  • HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

JOHN GRAY JAZZ TRIO: L’AUBERGE CASINO (11 A.M.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

SUNDAY

  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)

TUESDAY

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH DANIE: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • JUSTIN MCCAIN: Satterfield’s Landing (New Roads, 5 p.m.)

THE IN-LAWS: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)

SATURDAY

  • GARY BELLO AND FRIENDS: Jim’s Bar (Ventress, 8 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: The Bear’s Den (Morganza)
  • CALEB PAUL: Satterfield’s Landing (New Roads, 4 p.m.)
  • JAYCE GUERIN: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)

SUNDAY

  • RUSTY YATES: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)

THURSDAY

  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

  • FRIDAY

RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (1934 Moss St., 7 p.m.)

SATURDAY

CLIFTON CHENIER CELEBRATION: Clifton Chenier Club (2116 Fernand Crochet Road, New Iberia, noon-6 pm.)

  • FOREST HUVAL AND FRENDS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

  • HORACE TRAHAN AND THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE: The Saint Hotel Burgundy (9 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE CHEE-WEEZ: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • CROSSING CANAL: Buffa’s (5 p.m.)
  • THE SALT WIVES: Buffa’s (8 p.m.)
  • TEXAS PETE/CAROLYN BROUSSARD: Buffa’s (11 p.m.)
  • ANUHEA/TEKI: House of Blues (8 p.m.)
  • SARAH GROMKO: Pearl Wine Co. (8:30 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (Metairie, 8 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • DAMN HIPPIES: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • MIKE TRUE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • BLUES IN DA POCKET: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • DAVE AND THE GANG: Neutral Ground Coffeehouse (11 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)
  • COREY LEDET AND HIS ZYDECO BAND: d.b.a. (10 p.m.)
  • JOE KROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • LEON “KID CHOCOLATE” BROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BURLESQUE BALLROOM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, midnight)
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES/WATERSEED: Tipitina’s (10 p.m.)
  • CHA WA: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JULIO AND CESAR/ANDERSON, CHUTE AND EASLEY: Sunset on the Landing (foot of Columbia Street, Covington, 6 p.m.)
  • ROTORY DOWNS: One Eyed Jacks

Saturday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • BETH MCKEE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS SEXTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (11 p.m.)
  • SOUL TRACK MIND: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • DANIEL SCHRODER: Buffa’s (5 p.m.)
  • STRING REMEDY: Buffa’s (8 p.m.)
  • R&R MUSIC GROUP: Buffa’s (11 p.m.)
  • THE DAN BAND: House of Blues (8 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (10:30 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (Metairie, 8 p.m.)
  • CLINT KAUFMANN: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • MR. STEVE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • LO FABER: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • CALEB CURTIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BOUKOU GROOVE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • THE SPEAKERBOX EXPERIMENT: Louisiana Music Factory (2 p.m.)
  • CEREMONY/TONY MOLINA: One Eyed Jacks

Sunday

  • LEAH CHASE “SONG FOR MY FATHER”: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

BRUCE DAIGREPONT: Rock ’n’ Bowl (5 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • JAZZ YOUTH SHOWCASE WITH GARY WASHINGTON: Buffa’s (4 p.m.)
  • RED HOT JAZZ BAND: Buffa’s (7 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • YELAWOLF/HILLBILLY CASINO: House of Blues (7:30 p.m.)
  • SUNDAYS IN THE CITY WITH PLIES: House of Blues (11:30 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

  • JOHNNY SANSONE: d.b.a. (10 p.m.)

GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

  • MUSIC WORKSHOP WITH JOHNNY VIDACOVICH: Tipitina’s (1 p.m.)

Monday

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)

SUMMER JAM FEATURING GARY ALLAN, CHASE BRYANT, CASEY JAMES AND JON PARDI: House of Blues (7 p.m.)

  • THE IGUANAS: d.b.a. (10 p.m.)

Preservation Hall Jazz Masters: Preservation Hall (8 p.m.)

THE QUICKENING: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

Tuesday

  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LARA MARLING: One Eyed Jacks

STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

STUART MCNAIR: Little Gem Saloon (5 p.m.)?THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)

ELLE CAPENTER: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)

JAMEY ST. PIERRE: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

ASHLIN PARKER: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)?REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

  • JAYNE MORGAN AND THE SAZERAC SUNRISE BAND: Spotted Cat Music Club (6 p.m.)

Wednesday

  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CLOCKWORK ELVIS: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • OPEN MIC: Buffa’s (7 p.m.)
  • KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MARIO ABNEY SEXTET: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • JONATHAN TANKEL: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)

TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)

  • PLAYHOUSE REVUE AND NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • FROGS AND FRIENDS: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

Thursday

  • JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)

CHRIS ARDOIN AND NU STEP: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

TOM MCDERMOTT: Buffa’s (8 p.m.)

  • ZOMBOY/SKISM/LAXX: Republic (11 p.m.)

RUBY ROSS: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)

  • DAVE EASLEY: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • ALEXANDRA SCOTT: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE ROAMIN’ JASMINE: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)

LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (10 p.m.)

PLAYHOUR: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)

  • JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.