• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • TWO BEAR MOON/PALOMINO DARLING: Dyson House Listening Room (6 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: American Farmhouse (Central, 6:30 p.m.)
  • TAX-A-PALOOZA BENEFIT SHOW: Red Dragon Listening Room (7 p.m.)
  • BLU ROUGE: Ahuua’s Mexican Restaurant (7 p.m.)
  • ANA GASTEYER VARIETY SHOW: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • FREDERIC CHIU: LSU School of Music Recital Hall (7:30 p.m.)
  • CRS AND THE FORGETFULS: George’s (George O’Neal location, 7:30 p.m.)
  • CAPTAIN GREEN HOSTS RED STICK FAMILY JAM: Pelican House (8 p.m.)
  • COMMON FOLK/ORANGE JOE/WOLFBRAIN/APRIL’S DOWNFALL: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • CAM PYLE BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • STONEWALL BROUSSARD: Bottle & Tap (9 p.m.)
  • MIMOSA: City Bar (10 p.m.)
  • THE BANDO: Spanish Moon
  • AFTER 8: L’Auberge Edge
  • SCOTT MATRE AND MICAH LIPSMEYER: On the Half Shell
  • THE DELTA DRIFTERS: Magnolia Café (St. Francisville)
  • TRAINWRECK: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • SATURDAY
  • TAX-A-PALOOZA BENEFIT SHOW: Red Dragon Listening Room (7 p.m.)
  • WITNESSTHIS: TimeOut Lounge (7 p.m.)
  • AMERICA: L’Auberge Event Center (Doors at 7 p.m.)
  • PROKOFIEV SYMPOSIUM CONCERT WITH LSU SYMPHONY ORCHESTRA: LSU Student Union Theater (7:30 p.m.)
  • MINOS THE SAINT/HUMBLE KIND: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • JOSHUA MAGEE: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • WEREWOLF: Lava Cantina (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • STORYWOOD: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • CRWNS & FRIENDS/DIRTYSTACK/BLITZ: City Bar (10 p.m.)
  • ELECTRO ROUGE: Spanish Moon
  • THE REMIXERS: L’Auberge Edge
  • JUSTIN MCCAIN: Phil Brady’s
  • ARTEMIS: On the Half Shell
  • LATE EVENING: Magnolia Café (St. Francisville)
  • TODD & KIM: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • SUNDAY
  • LIVE JAZZ BRUNCH FEATURING BATON ROUGE MUSIC STUDIOS: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • BAG OF DONUTS: Varsity Theatre (Doors at 3 p.m.)
  • LA. 2: The Francis (St. Francisville, 4 p.m.)
  • URBAN PIONEERS WITH ALEX V. COOK OF THE RAKERS AND POLLY PRY: Dyson House Listening Room (4 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • SELWYN COOPER & TEDDY’S SHARECROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MONDAY
  • RED BEANS AND RICE MONDAYS WITH MICHAEL FOSTER: The Roux House (7 p.m.)
  • LOGOS STRING QUARTET: LSU School of Music Recital Hall (7:30 p.m.)
  • TEDDY’S LEGENDARY RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • TUESDAY
  • BRMHS INSTRUMENTAL MUSIC DEPARTMENT PRESENTS FORTIER-GERBRECHT JAZZ INVITATIONAL CONCERT: Manship Theatre (7 p.m.)
  • LSU SYMPHONIC BAND CONCERT: LSU Student Union Theater (7:30 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • OPEN MIC NIGHT: Phil Brady’s (7 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • SINGER-SONGWRITER NIGHT: Lava Cantina (8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC: The Station (8:30 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • THURSDAY
  • JAZZ HAPPY HOUR FEATURING THE NICK ABRAHAM QUARTET: The Roux House (5 p.m.)
  • DROWNING POOL: Lava Cantina (6 p.m.)
  • RANDY NEWMAN: Manship Theatre (6:30 p.m., sold out)
  • THE BEACH BOYS: River Center (7:30 p.m.)
  • DAVID NAIL/JORDON DAVIS: The Texas Club (Doors at 7:30 p.m.)
  • TEDDY’S LEGENDARY RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s
  • ’80S NIGHT: Spanish Moon
  • BRYAN SCOTT TRIO: L’Auberge Edge
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • STEVE SMITH: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • CLAY BOUDREAUX: Frank’s Bar and Grill (Prairieville, 6 p.m.)
  • ANDY SMITH: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • LA. 2: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • FRIDAY NIGHT FAIS DO-DO FEATURING HOTLINE AND CUPID: Event Center at Evangeline Downs (Opelousas, 9 p.m.)
  • DJ PREMIER: Club MeZazz at Paragon Casino (Marksville, doors at 9 p.m.)
  • THE CHEE-WEEZ: Warehouse 140 (Ponchatoula, 10:30 p.m.)
  • NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • CHARLESTON BOURGEOIS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • SATURDAY
  • CORY LANDRY TRIO: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 2 p.m.)
  • STEVE SMITH: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • RONNIE MILSAP: The Pavilion at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 7 p.m.)
  • GEORGE THOROGOOD AND THE DESTROYERS: Mári Showroom at Paragon Casino (Marksville, doors at 7 p.m.)
  • THE CAST: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • LOUISIANA RED: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • JOHNNY CHAUVIN WITH MOJO BAND: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 9 p.m.)
  • DELTA BADHAND: Club MeZazz at Paragon Casino (Marksville, doors at 9 p.m.)
  • KORAY BROUSSARD & ZYDECO UNIT: Mojo’s at Evangeline Downs (9 p.m.)
  • NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • DJ PUSH PLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • SUNDAY
  • JAMIE BERGERON & THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • FORET TRADITION: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • CURLEY TAYLOR & ZYDECO TROUBLE: Café des Amis (Breaux Bridge)
  • THURSDAY
  • JOSH MALAGARIE: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • RETRO NIGHT: Feed N Seed (6 p.m.)
  • THR!VE EDM: The District (Doors at 7 p.m.)
  • ROCKABILLY REVIVAL — A TRIBUTE TO THE LEGENDS OF SUN RECORDS: Heymann Center (7:30 p.m.)
  • AIR SEX LAFAYETTE: JP’s Bar (8 p.m.)
  • ZYDECO RADIO/RAY BOUDREAUX: Feed N Seed (8 p.m.)
  • NICEST OF THE DAMNED/RAD WAGON/HARTLE ROAD/PLUSH CLAW: Artmosphere (9 p.m.)
  • THE URBAN PIONEERS/THE BUTCHERS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • DJ MOON: The Grouse Room (10 p.m.)
  • SATURDAY
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • LATIN NIGHT FEATURING CAFE CON LUCHA AND KARNIVAL KREYOL: Feed N Seed (8 p.m.)
  • BRICK FLOYD: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • PRIME TIME: The Grouse Room (10 p.m.)
  • CAT HEAD BISCUIT BOYS: Artmosphere
  • SUNDAY
  • KENNY & THE HEARTBREAKERS: Vermilionville (1 p.m.)
  • BERNIE — A CONCERT FEATURING TERRANCE SIMIEN, GIVERS & FRIENDS, CHUBBY CARRIER, STEVE RILEY, CEDRIC WATSON, ARMED RHYMERY, THE CAVEMEN, NEAT AND AN ALL-STAR CAJUN AND ZYDECO JAM: Warehouse 535 (2 p.m.)
  • SYRUP FIRST COMEDY NIGHT PRESENTS: JP’s Bar (8 p.m.)
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • THE VEER UNION/BOBAFLEX/ARTIFAS/BRIDGE TO GRACE/THE OTHER LA/TRADED MOMENTS: The District (Doors at 7 p.m.)
  • TUESDAY
  • RANDY NEWMAN: Heymann Center (7:30 p.m.)
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (8:30 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LYNN DRURY: RF’s (6 p.m.)
  • CHRISTIAN SERPAS & GHOST TOWN: Ugly Dog Saloon (401 Andrew Higgins Dr., 7 p.m.)
  • CIRCULAR TIME: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • RADIATION CITY/DEEP SEA DIVER/MARIINE: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • THE BLUERUNNERS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • THE FRANCHISE: New Movement Theater (9 p.m.)
  • THE WOODEN WINGS/SOUTH JONES/WEST WITHOUT: Hi-Ho Lounge (9 p.m.)
  • MEGHAN STEWART: RF’s (9 p.m.)
  • UNKNOWN HINSON/THE ROTTEN CORES/THE UNNATURALS: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • THE LOW END THEORY PLAYERS PRESENT A TRIBUTE TO A TRIBE CALLED QUEST: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • BAG OF DONUTS: Rock N’ Bowl (9:30 p.m.)
  • FUTURE HATE/DUMMY DUMPSTER/ALL RISE: The Circle Bar (10 p.m.)
  • FIFTH SWITCH/JESSE TRIPP/SAINT ROCH: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • SOUL PROJECT: The Maison (10 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE PRESENTS THANK GOD IT’S DISCO: One Eyed Jacks (Doors at 10 p.m.)
  • MIKE DILLION BAND: Chickie Wah Wah (10:30 p.m.)
  • SATURDAY
  • T’CANAILLE/GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: The Maison (4 p.m.)
  • BURRIS: House of Blues (5 p.m.)
  • MATT BABINEAUX: Dragon’s Den (5 p.m.)
  • JOANNA BARBERA/ZACK JOSEPH/THE NO COUNTS: Siberia (Doors at 5 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (6 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BBQ SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m., 9 p.m.)
  • BAG RAIDERS/PLASTIC PLATES: House of Blues (8 p.m.)
  • SUSAN COWSILL’S COVERED IN VINYL: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE & LARRY SIEBERTH TRIO: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • THE SHEIKS/BLACK ABBA: The Circle Bar (9 p.m.)
  • THE GODDAMN GALLOWS/THE DEVIL’S CUT/URBAN PIONEERS/MY GRAVEYARD JAW: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • BILLY IUSO & FRIENDS: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • TANK AND THE BANGAS/NEW BREED BRASS BAND: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • SERATONES/ALLAN RAYMAN/COYOTES: Gasa Gasa (9:30 p.m.)
  • DAVE AND PHIL ALVIN: Rock N’ Bowl (9:30 p.m.)
  • CAKEWALK/BIG EASY BRAWLERS: The Maison (10 p.m.)
  • THE MEGAPHONE SHOW: New Movement Theater (10:30 p.m.)
  • TERRAVITA/JAYCEEOH: The Republic
  • SUNDAY
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • JAZZ BRUNCH WITH SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • SUNDAY YOUTH MUSIC WORKSHOP FEATURING BENNY BLOOM BAND: Tipitina’s (1 p.m.)
  • FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Rock N’ Bowl (5 p.m.)
  • PAT FLORY AND MIKE KERWIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JAYKE ORVIS/FISHGUTZZZ/MIKEY CLASSIC/STUMPS DA CLOWN: Siberia (6 p.m.)
  • BRAD WALKER: The Maison (7 p.m.)
  • DROPKICK MURPHYS/TIGER ARMY/DARKBUSTER: The Civic (Doors at 7 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE & THE LITTLE BIG HORNS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • NOLATET: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • THE EASTERN SEA/NEXT LEVEL MIDRIFF: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • SKULLFLOWER/BLACK LEATHER JESUS/CROWHURST/ROSEMARY MALIGN/PROUD FATHER/CLOACA: Siberia (9 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • MONDAY
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m.)
  • ALEX PIANOVICH: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LAUREN STURM’S PIANO NIGHT: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • DYLAN EARL/RENSHAW DAVIES: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • JP DUFOUR: The Circle Bar (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • ERIC BENNY BLOOM & THE MELODIES: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • COMEDY BEAST: The Howlin’ Wolf Den (8:30 p.m.)
  • UV-TV/FREDDY BEACH/CASTRO CLONES/YIKES!: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • KNOCKOUT!: New Movement Theater (9:30 p.m.)
  • CYRUS NABIPOOR/ASHTON HINES/THE BIG EASY BRAWLERS/NORUZ: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • GUITAR “LIGHTNIN” LEE & HIS THUNDER BAND: The Circle Bar (10 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • JOHN RANKIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LYNN DRURY: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE DEAN’S LIST SHOW: New Movement Theater (8 p.m.)
  • GREGG MARTINEZ: Rock N’ Bowl (8 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS PRESENTS THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • SHAMARR ALLEN/DJ CHICKEN: Hi-Ho Lounge (9 p.m.)
  • JUAN WATERS/TALL JUAN/VIDEO AGE: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • CHRIS & TAMI: New Movement Theater (9:30 p.m.)
  • THURSDAY
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • MARK STONE DUO: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • ULI JON ROTH: House of Blues (7 p.m.)
  • THE SUFFICIENTS: Hi-Ho Lounge (7 p.m.)
  • UNKNOWN RELATIVES/NIC ARMSTRONG & THE THIEVES: The Circle Bar (Doors at 8 p.m.)
  • PETER MARTIN TRIO WITH RUBEN ROGERS: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • COMEDY GUMBEAUX: The Howlin’ Wolf Den (8:30 p.m.)
  • NATHAN AND THE ZYDECO CHA CHAS: Rock N’ Bowl (8:30 p.m.)
  • ADAM AND KIZZLE/HONEY SAVAGE/STEFAN FEATURING COOL NASTY: Hi-Ho Lounge (9 p.m.)
  • SAM DOORES/LUKE SPURR ALLEN/RYAN BEAR/TYLER STODDART/PONY HUNT: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • BLOCK PARTY: New Movement Theater (9:30 p.m.)
  • DOWNLINK/DIESELBOY: The Republic
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.